Ποσοτικές έρευνες

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέμα για να εκφράσω μια ανησυχία είναι. Είδα πρόσφατα σε ομάδα του ΕΑΠ, διαδικτυακό ερωτηματολόγιο, αυτά με το forms, να λέει μπορεί να το συμπληρώσει οποιοσδήποτε. Και με έπιασε η κρίση μου. Μπορεί να θεωρηθεί προσβλητικό, εγώ το γράφω για να εκφραστώ και να ξυπνήσω/προλάβω κάποι@ς.

Προς ενημέρωση όλων των φοιτητών ΕΑΠ εκεί έξω (ιδίως Μεταπτυχιακών) και φοιτητών συμβατικών που θέλουν να κάνουν ποσοτική έρευνα. ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ. Βλέπω διπλωματικές να βασίζονται σε διαδικτυακά ερωτηματολόγια. Η ομάδα του ΕΑΠ είναι γεμάτη! Το έχω μεγάλη απορία οι καθηγητές τι στο καλό κάνουν; Βασικές έννοιες δειγματοληψίας, πληθυσμού, margin of error δεν τα διδάσκουν; Είναι ΝΤΡΟΠΗ να βλέπω ποσοτικές έρευνες χωρίς προσδιορισμενο πληθυσμό, κατεπεκταση χωρίς προσδιορισμενο δείγμα. Δεν περνάει από το μυαλό ότι αν το ερωτηματολόγιο σου θα αφορά 10εκατ. Έλληνες και εσύ πάρεις από 1000 άτομα ανθρώπων που έχουν διαδίκτυο, έπεσαν πάνω στην "έρευνα" σου και για τους φοιτητές του ΕΑΠ, το πιο πιθανό οι απαντήσεις να προέρχονται από φοιτητές του ΕΑΠ, να μην είναι αντιπροσωπευτικές οι απαντήσεις;
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ε καλά κι εσύ, είναι κοινό μυστικό πως τέτοιες ας το πούμε έρευνες είναι εύκολη διέξοδος για πτυχιακές κλπ
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μην τρελένεσαι, οι διπλωματικές-ερωτηματολόγια είναι για να φεύγει η υποχρεώση. Τις θεωρώ ελαφρώς καλύτερες από το να τις δώσεις έξω να τις κάνουν φροντιστήρια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top