Ποσοστό θέσεων σε πανεπιστήμια από εσπερινά ΕΠΑΛ σε σχέση με τα ημερήσια

Nikos_81

Νεοφερμένος

Ο Nikos_81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει,είμαι 42 έχω τελειώσει ΤΕΛ αλλά επειδή δεν μου αρέσει η ειδικότητα που έχει τελειώσει αποφάσισα να γραφτώ σε εσπερινό ΕΠΑΛ στην ειδικότητα που θέλω, το ερώτημα μου είναι όταν έρθει η στιγμή για τις πανελλήνιες, είναι τελείως διαφορετικό το ποσοστό για τις θέσεις ώστε να περάσεις στην σχολή που θέλεις σε σχέση με τα ημερησια ΕΠΑΛ.;
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει,είμαι 42 έχω τελειώσει ΤΕΛ αλλά επειδή δεν μου αρέσει η ειδικότητα που έχει τελειώσει αποφάσισα να γραφτώ σε εσπερινό ΕΠΑΛ στην ειδικότητα που θέλω, το ερώτημα μου είναι όταν έρθει η στιγμή για τις πανελλήνιες, είναι τελείως διαφορετικό το ποσοστό για τις θέσεις ώστε να περάσεις στην σχολή που θέλεις σε σχέση με τα ημερησια ΕΠΑΛ.;

Στο εσπερινό ΕΠΑΛ είναι 1%

Στο ημερήσιο ΕΠΑΛ είναι 5 ή 10% ανάλογα την σχολή
 

Nikos_81

Νεοφερμένος

Ο Nikos_81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μάλιστα, δεν ακούγεται και καλό αυτό... Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
Μάλιστα, δεν ακούγεται και καλό αυτό...
Τα ποσοστά είναι τέτοια ώστε θεωρητικά να έχεις τις ίδιες πιθανότητες να εισαχθείς ανεξάρτητα από το από που δίνεις. Ακούς 1% και λες λίγο, αλλά σκέψου πόσοι δίνουν πανελ από τα εσπερινά επαλ και πόσοι από τα γελ πχ.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Μάλιστα, δεν ακούγεται και καλό αυτό... Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.
Δεν ξέρω σε τι στοχεύετε αλλά υπήρχαν σχολές με 0 μόρια!!

Απλά είναι και λίγο τύχη γιατί ανταγωνίζεσαι μία θέση. Σε γενικές γραμμές όμως είναι αρκετά πιο χαμηλά από το ημερήσιο
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει,είμαι 42 έχω τελειώσει ΤΕΛ αλλά επειδή δεν μου αρέσει η ειδικότητα που έχει τελειώσει αποφάσισα να γραφτώ σε εσπερινό ΕΠΑΛ στην ειδικότητα που θέλω, το ερώτημα μου είναι όταν έρθει η στιγμή για τις πανελλήνιες, είναι τελείως διαφορετικό το ποσοστό για τις θέσεις ώστε να περάσεις στην σχολή που θέλεις σε σχέση με τα ημερησια ΕΠΑΛ.;
Το 1% σημαίνει από 1 ως 4 θέσεις για κάθε Τμήμα ΑΕΙ. Αυτές οι θέσεις κρίνονται ως υπεραρκετές μιας και οι περισσότερες (>90%) παραμένουν κενές (!), αφού η συντριπτική πλειοψηφία των υποψηφίων εσπερινών ΕΠΑΛ δεν πιάνει την ΕΒΕ*!

* ΕΒΕ: η ίδια με αυτή των ημερησίων ΕΠΑΛ (για το 2022: 5,77-9,55 με συντελεστή 0,8 επί του Μ.Ο., ανάλογα με τον Τομέα ΕΠΑΛ).
 

Nikos_81

Νεοφερμένος

Ο Nikos_81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δηλαδή πόσο χάλια μπορεί να γράψει κάποιος, δεν λέω να πας για 18 με 20 αλλά με λιγο διάβασμα... όσο μπορείς να διαβάσει κάποιος που δουλεύει κάτι θα γράψει. Μου κάνει εντύπωση που λες η συντριπτική πλειοψηφία.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Προφανώς δεν ενδιαφέρονται για την γβθμια, δεν θέλουν όλοι να πάνε πανεπιστήμιο.

Edit: Αναθεωρώ, τσέκαρα του 2022 (δεν το είχα κάνει). Τελικά έχει μάλλον ψιλομαθευτει το μονοπάτι, οι περίπου μισές θέσεις είναι κενές (αν και από τους επιτυχόντες, μερικοί ακόμα με χαμηλές βαθμολογίες).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top