Πολύ καλή γνώση δύο ξένων γλωσσών μέχρι την Α' Λυκείου

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Σωστά . Τα φροντιστήρια όμως συχνά το εκμεταλλεύονται αυτό και επεκτείνουν χωρίς λόγο τη διάρκεια για την απόκτηση ενός πτυχίου .
Πιστεύω ότι γύρω στα 6 χρόνια είναι οκ για γ2 αγγλικών.
Συμφωνώ. Και εγώ θεωρώ ότι 6 χρόνια είναι καλά.
2 ή 3 χρόνια a1-a2
1 χρόνο b1
1 χρόνο b2
1 ή 1,5 χρόνο c2 (άντε c1 αν πιέζεται)
Περισσότερο χρόνο θα χρειαστεί κάποοιος μόνο αν δεν είναι συνεπής στο διάβασμα του ή αν δεν έχει τόσο ανεπτυγμένη την αφαιρετική του ικανότητα η οποία διαδραματίζει σημαντικό ρόλο στην εκμάθηση ξένων γλωσσών.
Ως ενήλικας θεωρώ ότι 2 έως 4 χρόνια(αναλόγως του επιπέδου γλωσσομάθειας που στοχεύει κάποιος) είναι λογικά για την εκμάθηση ξένης γλώσσας.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Συμφωνώ. Και εγώ θεωρώ ότι 6 χρόνια είναι καλά.
2 ή 3 χρόνια a1-a2
1 χρόνο b1
1 χρόνο b2
1 ή 1,5 χρόνο c2 (άντε c1 αν πιέζεται)
Περισσότερο χρόνο θα χρειαστεί κάποοιος μόνο αν δεν είναι συνεπής στο διάβασμα του ή αν δεν έχει τόσο ανεπτυγμένη την αφαιρετική του ικανότητα η οποία διαδραματίζει σημαντικό ρόλο στην εκμάθηση ξένων γλωσσών.
Ως ενήλικας θεωρώ ότι 2 έως 4 χρόνια(αναλόγως του επιπέδου γλωσσομάθειας που στοχεύει κάποιος) είναι λογικά για την εκμάθηση ξένης γλώσσας.
Ναι ξέρω πολλούς που σε 2 χρόνια πήραν β2 σε ξένη γλώσσα. Και η κοπέλα πιο πάνω.
Επίσης γνωρίζω άτομα που πήγαν σε μια χώρα πχ Γερμανία και μέσα σε ΜΗΝΕΣ ενώ παράλληλα δούλευαν πήραν το β2 ... Φαντάζομαι ότι όσο ζεις σε μια χώρα που μιλάνε όλοι γύρω σου την συγκεκριμένη γλώσσα είναι πολύ πιο εύκολο να την μάθεις από το. Να αφιερώνεις απλά μερικές ώρες μελέτης σε χώρα με άλλη καθομιλουμένη
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.
Εκ πείρας θα πω ότι είναι εφικτή η γνώση δύο ξένων γλωσσών μέχρι την Α' Λυκείου. Τον Δεκέμβρη της Α' Λυκείου έδωσα εξετάσεις και πήρα C2 στα αγγλικά και C1 στα γαλλικά (αλλά είχα ξεκινήσει από σχετικά νωρίς, Β' και Δ' Δημοτικού αντίστοιχα).

Πάντως ειδικά όταν φτάνουν και οι δύο γλώσσες μαζί σε υψηλό επίπεδο είναι πιεστικά τα πράγματα. Το διάστημα Σεπτέμβρη-Δεκέμβρη πριν δώσω ήταν εξαντλητικό σε συνδυασμό με τις απαιτήσεις της Α' Λυκείου, αλλά ευτυχώς βγήκε.

Μου έχει μείνει καημός τώρα το C2 των γαλλικών, οπότε λέω να ασχοληθώ με αυτό με το καλό αφού περάσω στο πανεπιστήμιο.

Αν δε σου αρέσουν όμως οι γλώσσες θα είναι λίγο δύσκολο να είναι διαχειρίσιμες ταυτόχρονα δύο γλώσσες. Πρέπει να υπάρχει και όρεξη για μάθηση!
 
Top