Πολυτεχνείο = ανεργία;

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παιδιά αν και εγώ δίνω Πανελλαδικες το 2021 με απασχολει απο τώρα το θέμα της ανεργίας. Απο την κατεύθυνση μου σκέφτομαι κυρίως πολυτεχνεία με πρωταγωνιστη το ΕΜΠ (τμήμα θα ηθελα ΗΜΜΥ). Τώρα απο φίλους συγγενείς κλπ κλπ ακουω συνεχεια πως απο το ΕΜΠ βγαινουν ωραιοτατοι ανεργοι. (* και απο κάθε αλλο πολυτεχνείο). Ισχύει; Τόση ανεργία πλήττει αυτές τις σχολες;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Παιδιά αν και εγώ δίνω Πανελλαδικες το 2021 με απασχολει απο τώρα το θέμα της ανεργίας. Απο την κατεύθυνση μου σκέφτομαι κυρίως πολυτεχνεία με πρωταγωνιστη το ΕΜΠ (τμήμα θα ηθελα ΗΜΜΥ). Τώρα απο φίλους συγγενείς κλπ κλπ ακουω συνεχεια πως απο το ΕΜΠ βγαινουν ωραιοτατοι ανεργοι. (* και απο κάθε αλλο πολυτεχνείο). Ισχύει; Τόση ανεργία πλήττει αυτές τις σχολες;

Με μια πρώτη ματιά ναι,αλλά αυτό ισχύει για όλα τα επαγγέλματα στην Ελλάδα :P .
Αλλά εαν βρεις κάτι που σου αρέσει και εστιάσεις απο νωρίς,θα την βρεις την άκρη μην σε τρομάζει αυτό.

Πολλές θέσεις έχουν διαφορετικούς τίτλους απο τον κλασσικό : "Ηλεκτρολόγος μηχανικός" αλλά απαιτούν γνώσεις απο μαθήματα που διδάσκεσαι στου ημμυ.Οπότε δεν είναι άσπρο μαύρο,απλά θέλει καλό ψάξιμο.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Ε τωρα θα απαντήσω πολυ παιδικά αλλα πραγματικά όποιος φιλος/γνωστός μου ( εχω πολλούς γιατι έχουμε στη πολη μου πολυτεχνείο) τελείωσε Ημμυ η μηχ , μηχ βρηκε δουλειά μολις τελείωσε.

Και στη τελική , τι θέλουν να πας οι γονείς σου, με καλύτερες προοπτικές στην Ελλάδα;
 

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ε τωρα θα απαντήσω πολυ παιδικά αλλα πραγματικά όποιος φιλος/γνωστός μου ( εχω πολλούς γιατι έχουμε στη πολη μου πολυτεχνείο) τελείωσε Ημμυ η μηχ , μηχ βρηκε δουλειά μολις τελείωσε.

Και στη τελική , τι θέλουν να πας οι γονείς σου, με καλύτερες προοπτικές στην Ελλάδα;
Κάθε γονιός έχει το δικό του όνειρο:
Α. Η μάνα μου θέλει στρατιωτικά ή πυροσβεστική. Μάλιστα, Η Ικάρων είναι το big hit.

B. Ο πατέρας μου το ενα και μονο: Ιατρική.
Έχουν ποικιλία στις προτιμήσεις τους αλλά αυτά είναι τα all time favourite. Απλά πλέον με κούρασαν.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αυτά που θα ονειρευτείς εσύ, κανείς άλλος δεν θα μπορέσει να τα ονειρευτεί, επομένως, άσε τα όνειρα των γονιών σου για εκείνους. Φρόντισε να ακολουθήσεις αυτό, το οποίο σε ενδιαφέρει. Αν σού αρέσει το Πολυτεχνείο, εννοείται να πας εκεί. Κάποια άκρη βρίσκει ο κόσμος όλος στη ζωή του, με τον εύκολο ή τον πιο δύσκολο τρόπο. Οι σχολές του Πολυτεχνείου, πχ ΗΜΜΥ συνδέονται με πολλά πράγματα και μπορείς να εργαστείς σε διαφορετικούς τομείς είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Κάθε γονιός έχει το δικό του όνειρο:
Α. Η μάνα μου θέλει στρατιωτικά ή πυροσβεστική. Μάλιστα, Η Ικάρων είναι το big hit.

B. Ο πατέρας μου το ενα και μονο: Ιατρική.
Έχουν ποικιλία στις προτιμήσεις τους αλλά αυτά είναι τα all time favourite. Απλά πλέον με κούρασαν.
παλι καλα εχουν ποικιλια... παντως περιμενα το αναποδο η μανα να καμαρωσει το παδι της με την ασπρη ποδια
και ο πατερας να καμαρωσει το παιδι του που μπαινει στο τεραστιο δημοσιο
πες τους να σταματησουν να σε πριζουν και αυτη η ζωη που ανοιγεται μπροστα σου ειναι δικη σου και θα εισαι εσυ αυτος που θα κανει τις επιλογες του.Η ΗΜΜΥ ειναι σχολη που σου δινει αρκετα επαγγελματικα δικαιωματα και επιλογες ωστε να βρεις αυτο που σου αρεσει.Να εχεις παντα στο μυαλο σου στο εξωτερικο, εκει θα βρεις πιο γρηγορα και με καλυτερα λεφτα δουλεια αλλα και εδω θεωρω δεν θα μεινεις ανεργος απο αυτη την σχολη στο εγγυομαι ,πολλοι βγηκαν απο την συγκεκριμενη σχολη Η απο σχολες πληροφορικης εχοντας τους γονεις απο πισω να τους λενε οτι δεν θα βρουν δουλεια αλλα βρηκαν σχετικα γρηγορα ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο
 

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
παλι καλα εχουν ποικιλια... παντως περιμενα το αναποδο η μανα να καμαρωσει το παδι της με την ασπρη ποδια
και ο πατερας να καμαρωσει το παιδι του που μπαινει στο τεραστιο δημοσιο
πες τους να σταματησουν να σε πριζουν και αυτη η ζωη που ανοιγεται μπροστα σου ειναι δικη σου και θα εισαι εσυ αυτος που θα κανει τις επιλογες του.Η ΗΜΜΥ ειναι σχολη που σου δινει αρκετα επαγγελματικα δικαιωματα και επιλογες ωστε να βρεις αυτο που σου αρεσει.Να εχεις παντα στο μυαλο σου στο εξωτερικο, εκει θα βρεις πιο γρηγορα και με καλυτερα λεφτα δουλεια αλλα και εδω θεωρω δεν θα μεινεις ανεργος απο αυτη την σχολη στο εγγυομαι ,πολλοι βγηκαν απο την συγκεκριμενη σχολη Η απο σχολες πληροφορικης εχοντας τους γονεις απο πισω να τους λενε οτι δεν θα βρουν δουλεια αλλα βρηκαν σχετικα γρηγορα ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο
Και εγώ αυτο νομίζω ότι δουλειά υπάρχει. Βέβαια, οι γονείς μου έχουν 3 συγκεκριμένα άτομα (δεν τα ξέρω) που βγήκαν απο πολυτεχνείο και τώρα είναι άνεργοι (ή υποθέτω άεργοι). Ο ένας μάλιστα είναι ντελιβερας και η μάνα μου το λέει και το λέει.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Και εγώ αυτο νομίζω ότι δουλειά υπάρχει. Βέβαια, οι γονείς μου έχουν 3 συγκεκριμένα άτομα (δεν τα ξέρω) που βγήκαν απο πολυτεχνείο και τώρα είναι άνεργοι (ή υποθέτω άεργοι). Ο ένας μάλιστα είναι ντελιβερας και η μάνα μου το λέει και το λέει.
τι τελειωσαν και δεν βρηκαν δουλεια?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

τι τελειωσαν και δεν βρηκαν δουλεια? το 2ο θεωρω και εγω..
 

Guest 237551

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάθε γονιός έχει το δικό του όνειρο:
Α. Η μάνα μου θέλει στρατιωτικά ή πυροσβεστική. Μάλιστα, Η Ικάρων είναι το big hit.

B. Ο πατέρας μου το ενα και μονο: Ιατρική.
Έχουν ποικιλία στις προτιμήσεις τους αλλά αυτά είναι τα all time favourite. Απλά πλέον με κούρασαν.

Δώσε εσύ τον καλύτερό σου εαυτό, κάνε την προσπάθειά σου και μην ακούς κανέναν λεβέντη μου.
Κοίτα να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει και θεωρείς εσύ ότι σου αρέσει περισσότερο και είμαι σίγουρος ότι και την άκρη σου θα την βρεις και οι γονείς σου θα είναι περήφανοι για σένα.
Ψάξε, διάβασε, πάρε γνώμες και στο τέλος επέλεξε αυτό που σε προστάζει η καρδιά σου και όλα καλά θα πάνε.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ο,τι σχολή και να διαλέξεις, πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα σου λένε ότι θα μείνεις άνεργος. Διάλεξε κάτι που σου αρέσει, πάλεψε το και κάτι θα βρεις στο τέλος. Το τι έχω ακούσει για τον δικό μου κλάδο από άτομα που δεν έχουν καμία, μια καμία σχέση με το αντικείμενο, δεν λέγεται. Και τελικά όλοι οι φίλοι μου έχουν βρει μια δουλειά, πολλοί πριν καλά καλά τελειώσουν τη σχολή. Μην δίνεις σημασία.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Παιδιά αν και εγώ δίνω Πανελλαδικες το 2021 με απασχολει απο τώρα το θέμα της ανεργίας. Απο την κατεύθυνση μου σκέφτομαι κυρίως πολυτεχνεία με πρωταγωνιστη το ΕΜΠ (τμήμα θα ηθελα ΗΜΜΥ). Τώρα απο φίλους συγγενείς κλπ κλπ ακουω συνεχεια πως απο το ΕΜΠ βγαινουν ωραιοτατοι ανεργοι. (* και απο κάθε αλλο πολυτεχνείο). Ισχύει; Τόση ανεργία πλήττει αυτές τις σχολες;
Στρατιωτικες σχολες σε ενδιαφερουν καθολου; Επισης εξωτερικο θα ειχες προβλημα να εργαστεις;
 

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Στρατιωτικες σχολες σε ενδιαφερουν καθολου; Επισης εξωτερικο θα ειχες προβλημα να εργαστεις;
Δεν με ενδιαφέρει ο στρατός. Και την θητεία μου που λέει ο λόγος με δυσκολία θα την τελειώσω. Σχετικά με το εξωτερικό, απο μικρο παιδι θέλω να φύγω. Απο το γυμνάσιο εχω πάει 3 erasmus και μάλιστα του χρόνου στη γ λυκείου θα πήγαινα 2 μήνες Ισπανία με erasmus αλλά ακυρώθηκε προφανώς. Το εξωτερικό είναι η μόνη μου επιθυμία ( ειδικά Ισπανία εχω ενα θεματάκι με τη χώρα αυτη 😂 ). Απλά διαβάζω αρκετά όσο μπορώ και οι γονείς μου δεν το αναγνωρίζουν. Ολο για στρατό και ιατρική, βαρέθηκα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο,τι σχολή και να διαλέξεις, πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα σου λένε ότι θα μείνεις άνεργος. Διάλεξε κάτι που σου αρέσει, πάλεψε το και κάτι θα βρεις στο τέλος. Το τι έχω ακούσει για τον δικό μου κλάδο από άτομα που δεν έχουν καμία, μια καμία σχέση με το αντικείμενο, δεν λέγεται. Και τελικά όλοι οι φίλοι μου έχουν βρει μια δουλειά, πολλοί πριν καλά καλά τελειώσουν τη σχολή. Μην δίνεις σημασία.
Αν επιτρέπεται, τι δουλειά κανείς;
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει ο στρατός. Και την θητεία μου που λέει ο λόγος με δυσκολία θα την τελειώσω. Σχετικά με το εξωτερικό, απο μικρο παιδι θέλω να φύγω. Απο το γυμνάσιο εχω πάει 3 erasmus και μάλιστα του χρόνου στη γ λυκείου θα πήγαινα 2 μήνες Ισπανία με erasmus αλλά ακυρώθηκε προφανώς. Το εξωτερικό είναι η μόνη μου επιθυμία ( ειδικά Ισπανία εχω ενα θεματάκι με τη χώρα αυτη 😂 ). Απλά διαβάζω αρκετά όσο μπορώ και οι γονείς μου δεν το αναγνωρίζουν. Ολο για στρατό και ιατρική, βαρέθηκα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αν επιτρέπεται, τι δουλειά κανείς;
Αρχιτεκτονική σπουδαζω, τελειώνω σύντομα :P
Δεν λέω ότι όλα είναι ρόδινα, αλλά αν το ψάξεις και σου αρέσει αυτό που κάνεις, δεν θα πας χαμένος. Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με τον κλάδο σου, αλλά φαντάζομαι ότι είναι πολύ θετικό που θες να βγεις στο εξωτερικό, μιας και σίγουρα θα υπάρχουν ευκαιρίες εκει αν τελικά όντως δεν βρεις κάτι εδώ. Υπάρχουν πολλοί κακοπροαίρετοι και δυστυχώς θα ακούσεις πολλά... Προσπάθησε να μην δίνεις σημασία ;)
 

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρχιτεκτονική σπουδαζω, τελειώνω σύντομα :P
Δεν λέω ότι όλα είναι ρόδινα, αλλά αν το ψάξεις και σου αρέσει αυτό που κάνεις, δεν θα πας χαμένος. Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με τον κλάδο σου, αλλά φαντάζομαι ότι είναι πολύ θετικό που θες να βγεις στο εξωτερικό, μιας και σίγουρα θα υπάρχουν ευκαιρίες εκει αν τελικά όντως δεν βρεις κάτι εδώ. Υπάρχουν πολλοί κακοπροαίρετοι και δυστυχώς θα ακούσεις πολλά... Προσπάθησε να μην δίνεις σημασία ;)
Σ'ευχαριστώ πολυ !! Καλο πτυχίο !!
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει ο στρατός. Και την θητεία μου που λέει ο λόγος με δυσκολία θα την τελειώσω. Σχετικά με το εξωτερικό, απο μικρο παιδι θέλω να φύγω. Απο το γυμνάσιο εχω πάει 3 erasmus και μάλιστα του χρόνου στη γ λυκείου θα πήγαινα 2 μήνες Ισπανία με erasmus αλλά ακυρώθηκε προφανώς. Το εξωτερικό είναι η μόνη μου επιθυμία ( ειδικά Ισπανία εχω ενα θεματάκι με τη χώρα αυτη 😂 ). Απλά διαβάζω αρκετά όσο μπορώ και οι γονείς μου δεν το αναγνωρίζουν. Ολο για στρατό και ιατρική, βαρέθηκα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αν επιτρέπεται, τι δουλειά κανείς;
Εφοσον δεν εχεις θεμα με το εξωτερικο δε βρισκω λογο να μην ακολουθησεις αυτο που σου αρεσει. Και στην Ελλάδα βεβαια ως ΗΜΜΥ πιστευω υπαρχουν ευκαιριες.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
χωρίς καμία πρόθεση να βγω εκτός θέματος και με την αποτροπή δημιουργίας ενός νέου thread, θα ήθελα να ρωτήσω το κατά πόσο η επιλογή του επαγγέλματος του πολιτικού μηχανικού, στην Ελλάδα του 2020+, είναι καλή ιδέα.
Ας σημειωθεί πως δεν έχω θέμα να δουλέψω στο εξωτερικό και επίσης πως έχω την ικανότητα να περάσω σε μια «ανώτερη», όσον αφορά την βάση εισαγωγής, σχολή, απλά το τμήμα των πολιτικών μηχανικών φαίνεται να μου αρέσει περισσότερο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Η αγορά ζητά τεχνίτες όλων των ειδικοτήτων. Από ηλεκτροτεχνίτες, υδραυλικούς μέχρι μηχανουργούς και μηχανικούς αυτοκινήτων. Δυστυχώς η Ελλάδα δεν παρέχει επαρκή τεχνική εκπαίδευση και ο μόνος τρόπος να μπεις στο επάγγελμα είναι να σε εκπαιδεύσει κάποιος μάστορας.

Το πρόβλημα των μηχανικών είναι η υπερφορολόγηση που είναι μεγαλύτερη από άλλους κλάδους. Δύσκολα μπορείς να ξεπεράσεις τα 2000 ευρώ/μήνα και από κάποιο σημείο και έπειτα δεν συμφέρει καθώς το κράτος σου κλέβει παραπάνω από το 50% των εσόδων σου.

Δουλειές υπάρχουν και αρκετές αλλά έχουν προϋποθέσεις. Εξαρτάται από το άτομο και όχι από το πτυχίο.
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Με βαση την εμπερια μου και απο συμφοιτητες ( μηχ μηχ ) ενα ποσοστο 90 % εχουν βρει δουλεια εντος 6μηνου απο οταν τελειωσαν. Τωρα το βασικοτερο θεμα ειναι οτι καποιες σχολες στην ελλαδα κακα τα ψεματα παραγουν μηχανικους για αλλες χωρες γιατι τα αντικειμενα σπουδων δεν εχουν τοσο συνδεση με την ελληνικη πραγματικοτητα .

Μια συμβουλη αν εν τελει καταφερεις να μπεις ειναι να δεις για πρακτικες τα καλοκαρια στο εξωτερικο γιατι μαζευεις εμπειρια και βλεπεις πως δουλευει ο κοσμος εξω απο την χωρα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top