Πολιτικής Επιστήμης vs Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδων

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Oλα καλά,τελειωσαν οι Πανελληνιες,εγραψα πολυ περισσοτερο απο οσο περίμενα αλλα πλεον εχω μπουχτησει ! Τη μία μέρα λέω ΔΕΣ,την αλλη πολιτικών Επιστημων!! Και στο ενδιαμεσο πετάω και μια Δημοσιογραφια!!! Λοιπον,τα δεδομενα έχουν ως εξής: ΔΕΣ εχει στο Παντειο και τον Πειραια(δε με ενδιαφερουν τα οικονομικα) ενώ Πολιτικών Επιστημών,εκτος απο την περιφερεια, σε ΑΠΘ και ΕΚΠΑ!!! Γνωρίζω Αγγλικα και Ιταλικα το οποιο είναι βεβαιως ενα πλεονεκτημα!Απο εκει και περα πιστευω οτι σιγουρα ΑΠΘ και ΕΚΠΑ είναι καλυτερα πανεπιστημια οπως οτι και απο το Πολιτικων Επιστημων μπορω να διαλεξω κατευθνση Διεθνων και Ευρωπαικων Σπουδών!!

Οποιαδηποτε βοηθεια θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμη!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Κανείς;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα πέρυσι:D. Στις σχολές πολιτικών επιστημών μην κοιτάξεις πανεπιστήμιο αλλά σχολή. Το τμήμα πολιτικών επιστημών ΑΠΘ είναι χάλια δεν στο συνιστώ με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Λένε ότι το Πολιτικών Επιστημών του Ρεθύμνου είναι πολύ καλό. Αν ήμουν ανάμεσα σε αυτές τις δύο σχολές, Πολιτικές Επιστήμες θα επέλεγα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Λένε ότι το Πολιτικών Επιστημών του Ρεθύμνου είναι πολύ καλό. Αν ήμουν ανάμεσα σε αυτές τις δύο σχολές, Πολιτικές Επιστήμες θα επέλεγα... :)

Ναι, και εγω το εχω ακούσει αυτο αλλα είναι αδύνατο για οικονομικούς λογους να παω Κρητη! Γιατι πιστευεις είναι προτιμοτερο το Πολιτικών Επιστημων;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου Dogie! Απλά θα πρέπει να δεί το πρόγραμμα σπουδών που τον ενδιαφέρει ανάμεσα στις 6 σχολές πολιτικών επιστημών καθώς η μία διαφέρει από την άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου Dogie! Απλά θα πρέπει να δεί το πρόγραμμα σπουδών που τον ενδιαφέρει ανάμεσα στις 6 σχολές πολιτικών επιστημών καθώς η μία διαφέρει από την άλλη.

Σαν προγραμμα σπουδων όλες με ενδιαφερουν...γι'αυτο και εχω μπερδευτει τοσο!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
ΔΕΣ παντειου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
ΔΕΣ παντειου!!!

Και εγώ αυτο σκέφτομαι!Αν μπορουσες να μου το αιτιολογήσεις λιγο...:P. Σπουδάζεις εκει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αν τότε σε ενδιαφέρουν όλα βάλε πολιτικών επιστημών ΕΚΠΑ ή ΔΠΘ που στο 3 έτος έχουν κατευθύνσεις Πολιτική Ανάλυσης, Διεθνών σπουδών και Δημόσιας Διοίκησης και αποφασίζεις τι θες να ακολουθήσεις αργότερα. Από καθαρά προσωπική άποψη και χωρίς να σε επηρεάσω τα τμήματα Διεθνών Σπουδών Παντείου και Πειραιά αντίστοιχα είναι πολύ ενδιαφέρονται σαν πρόγραμμα σπουδών απλά πολύ εξειδικευμένα ( οι Διεθνείς Σχέσεις είναι κλάδος των Πολιτικών Επιστημών).
Ένας πολιτικός επιστήμονας όπως θα δείς και στην πορεία πρέπει να έχει σφαιρική γνώση και άποψη για όλα! Τα τμήματα αυτά θα σου δώσουν πολλές γνώσεις στις διεθνείς και ευρωπαϊκές σπουδές αλλά όχι στην πολιτική ανάλυση ή τα νομικά και την οργάνωση της κοινωνίας γενικότερα που σου είναι χρήσιμα για την κατανόηση των παγκόσμιων πολιτικών φαινομένων. Πήγαινε σε κάποιο τμήμα πολιτικών επιστημών και πίστεψέ με μόνο χαμένος δεν θα βγεις. Υπάρχουν και τα μεταπτυχιακά για να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου. Φιλικά πάντα:)

( Χωρίς να προσβάλλω τα παιδιά που φοιτούν στα τμήματα Διεθνών και Ευρωπαϊκών σπουδών Παντείου και Πειραιά, αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Εχω φιλο που σπουδαζει ΔΕΣ στο πα.πει και μου λεει οτι ειναι καλυτερο απ'της Παντειου.
Οκ μπορει να λεει μπουρδες για να υποστηριξει την επιλογη του αλλα γενικοτερα το εχω ακουσει πολλες φορες αυτο.
Σε αυτο το επαγγελμα αν πιασεις δουλεια θα εισαι αρχοντας.
Ειναι σχολη που αμα το κυνηγησεις θα σου προσφερει 1)γνωσεις,2)δουλεια,3)λεφτα,4)γνωριμιες (σημαντικο στις μερες μας),5)αναγνωριση,6)ασφαλεια,7)πολυ καλη συνταξη.
Αρκει να μην τα περιμενεις ετοιμα.
Θελει δουλεια γιατι ο ανταγωνισμος ειναι στο ζενιθ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ναι όντως του Πειραιά είναι καλύτερο από της Παντείου για επαγγελματική διέξοδο καθώς ασχολούνται με πολλά οικονομικά μαθήματα που σε βοηθάνε για μεταπτυχιακό στα οικονομικά ενώ της Παντείου είναι μόνο θεωρητική.

Καταρχάς Bob Dulan έχεις σκεφτεί τι θες να κάνεις στην ζωή σου αργότερα ή όπως μας έλεγαν οι γιαγιάδες μικροί <<Τι θες να γίνεις;>>.:D. Αυτή είναι η λύση στο πρόβλημά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Ναι όντως του Πειραιά είναι καλύτερο από της Παντείου για επαγγελματική διέξοδο καθώς ασχολούνται με πολλά οικονομικά μαθήματα που σε βοηθάνε για μεταπτυχιακό στα οικονομικά ενώ της Παντείου είναι μόνο θεωρητική.

Καταρχάς Bob Dulan έχεις σκεφτεί τι θες να κάνεις στην ζωή σου αργότερα ή όπως μας έλεγαν οι γιαγιάδες μικροί <<Τι θες να γίνεις;>>.:D. Αυτή είναι η λύση στο πρόβλημά σου.

Βασικά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα οικονομικα...Με ενδιαφέρει περισσοτερο μια θεωρητικη προσεγγιση πανω στις διεθνεις σχέσεις...

Οταν ήμουν μικρος πάντως ηθελα να γινω μάστορας!! :P Απο το γυμνάσιο και μετα άρχισε να με ενδιαφέρει η Δημοσιογραφία!Αλλα επειδη βλέπω πως είναι τα πραγματα πιστευω οτι θα ηταν προτιμότερο να σπουδάσω κατι απο το οποιο θα μπορω να μεταπηδήσω στη Δημοσιογραφία!Γενικα με ενδιαφέρει πολυ η ερευνα όχι απαραιτητα απο το χωρο της δημοσιογραφιας αλλα πανω σε ζητηματα διεθνων σχεσεων...Προβληματίζομαι ομως τελευταια γιατι ειδα οτι το τμημα Δημοσιογραφίας του ΑΠΘ είναι μεσα στα 100 καλύτερα στον κοσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινω πολιτικων επιστημων αφου δεν σε ενδιαφερουν και τα οικονομικα και υστερα παιρνεις κατευθυνση πανω στις διεθνεις σχεσεις και καλο ειναι να διαλεξεις ενα καθαρο πολιτικων επιστημων απθ ή κρητης γνωμη μου παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινω πολιτικων επιστημων αφου δεν σε ενδιαφερουν και τα οικονομικα και υστερα παιρνεις κατευθυνση πανω στις διεθνεις σχεσεις και καλο ειναι να διαλεξεις ενα καθαρο πολιτικων επιστημων απθ ή κρητης γνωμη μου παντα

Κρητη δε μπορω να ανταπεξελθω οικονομικά,Θεσσαλονικη με ενδιαφέρει πολύ αλλα με προβληματιζει το γεγονος οτι δεν έχει κατευθυνσεις! Εσυ σκεφτεσαι κατι παρομοιο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Κρητη δε μπορω να ανταπεξελθω οικονομικά,Θεσσαλονικη με ενδιαφέρει πολύ αλλα με προβληματιζει το γεγονος οτι δεν έχει κατευθυνσεις! Εσυ σκεφτεσαι κατι παρομοιο;;
ποιος ειπε οτι δεν εχει κατευθυνσεις;
Η διάρκεια των σπουδών είναι 8 εξάμηνα. Τα μαθήματα κάθε έτους διδάσκονται σε 2 εξάμηνα. Μετά το 2ο εξάμηνο ο φοιτητής επιλέγει μια από τις ακόλουθες κατευθύνσεις: Α. Συγκριτική Πολιτική - Ευρωπαϊκές Πολιτικές Β. Πολιτική Ανάλυση - Εκλογική Συμπεριφορά Γ. Πολιτική Θεωρία και Φιλοσοφία Δ. Δημόσια Διοίκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
ποιος ειπε οτι δεν εχει κατευθυνσεις;
Η διάρκεια των σπουδών είναι 8 εξάμηνα. Τα μαθήματα κάθε έτους διδάσκονται σε 2 εξάμηνα. Μετά το 2ο εξάμηνο ο φοιτητής επιλέγει μια από τις ακόλουθες κατευθύνσεις: Α. Συγκριτική Πολιτική - Ευρωπαϊκές Πολιτικές Β. Πολιτική Ανάλυση - Εκλογική Συμπεριφορά Γ. Πολιτική Θεωρία και Φιλοσοφία Δ. Δημόσια Διοίκηση.

Toυς εσειλα mail και μου απαντησαν κατα λεξει:
Στο πρόγραμμα σπουδών του Τμήματός μας δεν υπάρχουν κατευθύνσεις. Υπάρχει ένα πρόγραμμα σπουδών κορμού στο οποίο προβλέπονται υποχρεωτικά μαθήματα και επιλογής μαθήματα. Ο φοιτητής πρέπει να περάσει 38 υποχρεωτικά και 12 επιλογής μαθήματα για να πάρει πτυχίο. Μπορεί να παρακολουθήσει περισσότερα μαθήματα επιλογής τα οποία όμως εφόσον τα περάσει δεν θα υπολογιστεί ο βαθμός στο βαθμό του πτυχίου.

Ισως πρόκειται για ατυπες κατευθυνσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Toυς εσειλα mail και μου απαντησαν κατα λεξει:
Στο πρόγραμμα σπουδών του Τμήματός μας δεν υπάρχουν κατευθύνσεις. Υπάρχει ένα πρόγραμμα σπουδών κορμού στο οποίο προβλέπονται υποχρεωτικά μαθήματα και επιλογής μαθήματα. Ο φοιτητής πρέπει να περάσει 38 υποχρεωτικά και 12 επιλογής μαθήματα για να πάρει πτυχίο. Μπορεί να παρακολουθήσει περισσότερα μαθήματα επιλογής τα οποία όμως εφόσον τα περάσει δεν θα υπολογιστεί ο βαθμός στο βαθμό του πτυχίου.

Ισως πρόκειται για ατυπες κατευθυνσεις...
Δεν ξερω τι φαση παιζει τοτε εγω που το ειχα δει ετσι ειναι ισως με τα καταλληλα επιλογης μαθηματα σου αναγνωριζεται και ο τομεας ταδε ας πουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ένας καθηγητής του ΑΠΘ που ήρθε να μας κάνει σεμινάριο για τις επαγγελματικές διεξόδους της σχολής μας, είπε ότι το Πολιτικό του ΑΠΘ είναι πολύ μέτριο. Είναι προσανατολισμένο στην πολιτική ανάλυση με κάποια ελάχιστα μαθήματα διεθνών σχέσεων και δημόσιας διοίκησης. Ουσιαστικά αν μπεις στο τμήμα αυτό είναι σαν να έχεις διαλέξει κατεύθυνση πολιτικής ανάλυσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Ένας καθηγητής του ΑΠΘ που ήρθε να μας κάνει σεμινάριο για τις επαγγελματικές διεξόδους της σχολής μας, είπε ότι το Πολιτικό του ΑΠΘ είναι πολύ μέτριο. Είναι προσανατολισμένο στην πολιτική ανάλυση με κάποια ελάχιστα μαθήματα διεθνών σχέσεων και δημόσιας διοίκησης. Ουσιαστικά αν μπεις στο τμήμα αυτό είναι σαν να έχεις διαλέξει κατεύθυνση πολιτικής ανάλυσης.
στον οδηγο σπουδων δεν φαινεται αυτο παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top