Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης ΕΚΠΑ ή Κοινωνιολογίας ΕΚΠΑ;;

Jamie

Νεοφερμένος

Η Jamie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το site σας!
Αναζητώ μια σχετικά βατή σχολή με κατατακτήριες, την οποία θα ήταν δυνατόν να τελειώσω στα 4 χρόνια και με σοβαρή μελέτη από το σπίτι, χωρίς υποχρεωτική παρακολούθηση. Για να μην παρεξηγηθώ, είναι καθαρά θέμα υγείας και όχι βαρεμάρας ή κάτι άλλο...
Απέκλεισα τελικά το Παιδαγωγικό και το Νηπιαγωγών επειδή έχουν υποχρεωτικές πρακτικές και εργαστήρια, όπως επίσης και τις υπόλοιπες καθηγητικές σχολές (φιλολογίκες και θετικές επιστήμες), γιατί μου φαίνονται αρκετά δύσκολες...

Μετά από μια δική μου έρευνα, έχω καταλήξει σε δύο σχολές του ΕΚΠΑ, 1. Κοινωνιολογία και 2. Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης. Έριξα μια ματιά στους οδηγούς σπουδών των δύο αυτών τμημάτων και μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέροντα τα μαθήματα και το αντικείμενο τους...

Θεωρείτε ότι βγαίνουν εύκολα στα 4 χρόνια χωρίς παρακολούθηση με διάβασμα από το σπίτι;; Είναι βάτα τα θέματα στις εξεταστικές;; Θα μπορούσα να ανταπεξέλθω εκεί ή έστω σε κάποια άλλη παρόμοια σχολή;;
Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα. Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!!
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Από σχολές κοινωνιολογίας εφόσον μιλάμε για της Αθήνας προτιμότερη είναι του παντείου γιατί υπάρχει περισσότερα χρόνια και είναι πιο οργανωμένη και πλήρης. Ενώ του εκπα άντε να έχει 5 χρόνια που λειτουργεί. Ανάμεσα στις δύο αυτές σχολές υπάρχει μια διάκριση στο τι βγαίνεις. Πολιτικής Επιστήμης και δημόσιας διοίκησης βγαίνεις πολιτικός επιστήμονας ενώ από κοινωνιολογία κοινωνιολόγος. Από όσο γνωρίζω αυτά τα τμήματα είναι θεωρητικά και έχουν κάποιες στατιστικές και πληροφορικές μέσα για τις οποίες λογικά θα πρέπει να πηγαίνεις γιατί θα είναι εργαστήρια. Επίσης στην κοινωνιολογία κατά το δεύτερο ή τρίτο έτος γίνεται πρακτική άσκηση. Θα σε συμβούλευα να ρίξεις μια ματιά στα προγράμματα σπουδών τους καθώς και στους δρόμους που ανοίγουν σε απασχόληση αυτές οι σχολές και άλλες παρόμοιες τους. Ένα πολύ καλό σαιτ είναι το eduguide και το gostudy. Και οι δύο σχολές πάντως βγαίνουν σχετικά εύκολα αν διαβάζει κανείς και είναι συνεπής.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Παιδαγωγικό Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΕΚΠΑ
Είναι ένα κομμάτι του παλιού ΦΠΨ - πολλά μαθήματα με απαλλακτικές εργασίες χωρίς τρελές απαιτήσεις και πολλά μαθήματα με ερωτήσεις κρίσεως και case studies χωρίς να απαιτείται πολύ διάβασμα. Τα φιλολογικά μαθήματα είναι σε επίπεδο δυσκολίας Γυμνασίου από γραμματική άντε και Λυκείου, κυρίως μεταφράσεις ερμηνευτικά χωρίς πολύ γραμματική και συντακτικό!!
Έδωσα Πανελλήνιες πρόπερσι και έχω περάσει σε 2 έτη 44 μαθήματα από τα 58 για πτυχίο (μου αναγνώρισαν βέβαια και κάποια από το προηγούμενο πτυχίο μου).
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,577 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το site σας!
Αναζητώ μια σχετικά βατή σχολή με κατατακτήριες, την οποία θα ήταν δυνατόν να τελειώσω στα 4 χρόνια και με σοβαρή μελέτη από το σπίτι, χωρίς υποχρεωτική παρακολούθηση. Για να μην παρεξηγηθώ, είναι καθαρά θέμα υγείας και όχι βαρεμάρας ή κάτι άλλο...
Απέκλεισα τελικά το Παιδαγωγικό και το Νηπιαγωγών επειδή έχουν υποχρεωτικές πρακτικές και εργαστήρια, όπως επίσης και τις υπόλοιπες καθηγητικές σχολές (φιλολογίκες και θετικές επιστήμες), γιατί μου φαίνονται αρκετά δύσκολες...

Μετά από μια δική μου έρευνα, έχω καταλήξει σε δύο σχολές του ΕΚΠΑ, 1. Κοινωνιολογία και 2. Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης. Έριξα μια ματιά στους οδηγούς σπουδών των δύο αυτών τμημάτων και μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέροντα τα μαθήματα και το αντικείμενο τους...

Θεωρείτε ότι βγαίνουν εύκολα στα 4 χρόνια χωρίς παρακολούθηση με διάβασμα από το σπίτι;; Είναι βάτα τα θέματα στις εξεταστικές;; Θα μπορούσα να ανταπεξέλθω εκεί ή έστω σε κάποια άλλη παρόμοια σχολή;;
Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα. Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!!
Και τα δύο Τμήματα που ανέφερες, ανταποκρίνονται στα ζητούμενά σου.

Βέβαια η παρακολούθηση των παραδόσεων, δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε στο ελάχιστο με την αποκλειστική και μόνο μελέτη στο σπίτι αλλά εφόσον υπάρχουν λόγοι υγείας, δεν το συζητάμε.

Ναι και τα δύο Τμήματα μπορούν να ολοκληρωθούν στα 4 χρόνια με σοβαρή μελέτη, ναι, δεν απαιτείται υποχρεωτική παρακολούθηση, ναι, τα αντικείμενα σπουδών τους είναι πολύ ενδιαφέροντα, ναι, τα θέματα στις εξετάσεις είναι βατά προϋπάρχουσας της σοβαρής μελέτης, ναι, θα μπορέσεις ν΄ανταπεξέλθεις.

Μπορείς να επιλέξεις όποιο Τμήμα θεωρείς ότι καλύπτει περισσότερο τα ενδιαφέροντά σου.
Πιθανότατα, ένα "κλικ" περισσότερο, να είναι βατή η Κοινωνιολογία αλλά αυτό είναι καθαρά δική μου εκτίμηση οπότε μπορείς να μην την λάβεις υπόψη σου.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Θα ρίξω στο τραπέζι και την επιλογή του Πολιτικού της Παντειου, το Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας.

Τρομερά αξιόλογο τμήμα και κατά την προσωπική μου κρίση καλύτερη επιλογή από το αντίστοιχο του ΕΚΠΑ. Πέρα από τις διάφορες στα προγράμματα σπουδών - οι οποιες ως ένα βαθμό άπτονται της προσωπικής προτίμησης- θα έλεγα ακόμη πως την δεδομένη στιγμή το ΕΚΠΑ είναι και πολύ πιο υποστελεχομένο.

Αν επιλέξεις από Πάντειο πάντως, το Πολιτικό, θα μπορούσα να σε κατατοπίσω κάπως σχετικά με τις εξετάσεις. Κι αυτό γιατί έχω αποφοιτήσει από το Τμήμα και όλα τα εξεταζόμενα σε εσάς μαθήματα είναι κάποια βασικά του πρώτου έτους, αν θυμάμαι καλά.
 

Jamie

Νεοφερμένος

Η Jamie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Τώρα το μόνο που έμεινε είναι να αποφασίσω σε ποια σχολή θα πάω... Όταν γίνει αυτό, θα σας ενημερώσω άμεσα για την επιλογή μου και θα ξαναμιλήσουμε σύντομα... Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top