Πολιτικές Επιστήμες ή Ψυχολογία;

Πέτρος Dentatus

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος Dentatus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Όπως καταλαβαινετε χρειάζομαι την βοήθειά σας.Με βάση λοιπόν τα νέα δεδομένα ποια σχολή πραγματικά πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο κάποιος να ακολουθήσει;
Γιατί θα διαλέγατε την μία ή την άλλη;
Τι προοπτικές έχει η καθεμία σχολή;(Κυρίως για εξωτερικό γιατί στο εσωτερικό δεν νομίζω να υπάρχουν προοπτικές)
Τί το ενδιαφέρον έχει η κάθε σχολή;

Και όλα αυτά τα ρωτάω γιατί τόσο καιρό συνεχώς άκουγα ότι η ψυχολογία είναι το επάγγελμα του μέλλοντος κ.τ.λ
Αλλά τώρα τελευταία που το έψαξα πολλοί υποστηρίζουν ότι οι πολιτικές επιστήμες σε συνδυασμό με ένα καλό μεταπτυχιακό έχουν πολλές επαγγελματικές προοπτικές...ΔΙΛΗΜΜΑ...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Σίγουρα καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση έχει η Ψυχολογία. Αν τα πράγματα για τους Ψυχολόγους είναι μια φορά άσχημα για τους απόφοιτους τμημάτων Πολ. Επιστήμης είναι οκτώ φορές άσχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Οι Πολιτικές Επιστήμες νομίζω ότι μπορούν να αξιοποιηθούν ως πτυχίο «οικονομικονομικού» κάτι συγγενές δηλαδή, ως μια πλατιά πλατφόρμα για σπουδές σε θεωρητική οικονομία ή management και από εκεί και πέρα, η ελεύθερη αγορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Κι ακόμα, μη νομίσεις πως θα πας "μπροστά" ειδικά σε τομείς σαν αυτό της Πολ. Επιστήμης, αν δεν το θες πραγματικά. Και δυστυχώς το δίλημμα και η διατύπωση σου αυτό αποδεικνύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
εγω θα διαλεγα πολιτικες επιστημες..ξερω ψυχολογο που μου λεει πως το μετανιωσε για την επιλογη του γιατι δεν εχει προοπτικες..βεβαια ειναι σιγουρο πως και πτυχιουχοι πολιτικων επιστημων τα ιδια θα λενε αλλα προσωπικα τη θεωρω πολυ πιο ενδιαφερουσα σχολη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
εγω θα διαλεγα πολιτικες επιστημες..ξερω ψυχολογο που μου λεει πως το μετανιωσε για την επιλογη του γιατι δεν εχει προοπτικες..βεβαια ειναι σιγουρο πως και πτυχιουχοι πολιτικων επιστημων τα ιδια θα λενε αλλα προσωπικα τη θεωρω πολυ πιο ενδιαφερουσα σχολη..


Βλέπεις ωστόσο πως κριτήριο του δεν είναι το ενδιαφέρον του ως προς την επιστήμη, αλλά η επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Aenea αφού αυτό είναι το αποτέλεσμα του παρόντος εκπαιδευτικού συστήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Aenea αφού αυτό είναι το αποτέλεσμα του παρόντος εκπαιδευτικού συστήματος.

Ακόμα κι αυτό να θεωρήσεις ως κριτήριο επιλογής σχολής, είμαι πεπεισμένος πως η Ψυχολογία προσφέρει περισσότερες ευκαιρίες ΑΜΕΣΗΣ αποκατάστασης.( Προχθές σε μια ενημερωτική εκδήλωση του ΚΕΣΥΠ ειπώθηκε πως μέσω ΕΣΠΑ πρόκειται να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας για ψυχολόγους στα σχολεία.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
πρόκειται να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας για ψυχολόγους στα σχολεία.)

εδώ δεν δημιουργούνται θέσεις για τα βασικά μαθήματα..στα σχολεία :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
[/B]

Βλέπεις ωστόσο πως κριτήριο του δεν είναι το ενδιαφέρον του ως προς την επιστήμη, αλλά η επαγγελματική αποκατάσταση.

ισχυει=Ρ αν και πιστευω πως πρεπει να το δει λιγο και ετσι γιατι πολυ απλα τιποτε δεν ειναι σιγουρο..πιθανοτατα θ ειναι ανεργος-μπορει και οχι ομως..τουλαχιστον ας εχει σπουδασει αυτο που τον ενδιαφερει παραπανω ετσι ωστε οταν βρεθει εργασια να κανει κατι που του αρεσει..καμια απο τις δυο σχολες δεν παρεχει καμια τρελη αποκατασταση(σχεδον καμια δηλαδη..οχι μονο αυτες.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
εδώ δεν δημιουργούνται θέσεις για τα βασικά μαθήματα..στα σχολεία :/:

Έστω. Πάντως πάντα συγκριτικά μιλάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Επειδη και εμενα μου τεθηκε αυτο το διλημα απο συγγενεις κυριως επειδη πιανω και ψυχολογια αλλα λογικα θα δηλωσω πολ.επιστημων το σκεπτικο μου ειναι το εξης
Βαλε πρωτον τι σου αρεσει να κανεις εαν δεν σου αρεσουν τα μαθηματα των πολ.επιστημων εστω και λιγο εαν δεν ψαχνεσαι με τα πολιτικα θεματα εαν δεν παιρνεις να διαβασειςς βιβλια πολιτικου περιεχομενου γιατι γουσταρεις απεφυγε αυτη την σχολη,οι επαγγελματικες προοπτικες της ειναι χαλια για καποιον που δεν αγαπαει το αντικειμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ακόμα κι αυτό να θεωρήσεις ως κριτήριο επιλογής σχολής, είμαι πεπεισμένος πως η Ψυχολογία προσφέρει περισσότερες ευκαιρίες ΑΜΕΣΗΣ αποκατάστασης.( Προχθές σε μια ενημερωτική εκδήλωση του ΚΕΣΥΠ ειπώθηκε πως μέσω ΕΣΠΑ πρόκειται να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας για ψυχολόγους στα σχολεία.)


Σχετικά με τις θέσεις εργασίας για ψυχολόγους στα σχολεία μέσω ΕΣΠΑ, πράγματι ακούγεται αρκετά ( κατά πόσο θα γίνει είναι άλλο θέμα :P ), όμως αφορά σχολικούς ψυχολόγους - δηλαδή άτομα που έχουν πτυχίο ψυχολογίας και ειδίκευση στη σχολική ψυχολογία μέσω του αντίστοιχου μεταπτυχιακού τίτλου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Επειδη και εμενα μου τεθηκε αυτο το διλημα απο συγγενεις κυριως επειδη πιανω και ψυχολογια αλλα λογικα θα δηλωσω πολ.επιστημων το σκεπτικο μου ειναι το εξης
Βαλε πρωτον τι σου αρεσει να κανεις εαν δεν σου αρεσουν τα μαθηματα των πολ.επιστημων εστω και λιγο εαν δεν ψαχνεσαι με τα πολιτικα θεματα εαν δεν παιρνεις να διαβασειςς βιβλια πολιτικου περιεχομενου γιατι γουσταρεις απεφυγε αυτη την σχολη,οι επαγγελματικες προοπτικες της ειναι χαλια για καποιον που δεν αγαπαει το αντικειμενο.


Δεν αρκεί. Πρέπει να έχεις πραγματικό ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς. Για την συγκεκριμένη σχολή δεν αρκεί το επιφανειακό ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Δεν αρκεί. Πρέπει να έχεις πραγματικό ενδιαφέρον.
Aυτο ειπα και εγω εαν δεν σου αρεσουν τα μαθηματα εστω και λιγο απεφυγε την:P,οχι αν σου αρεσει εστω και λιγο η σχολη πανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Aυτο ειπα και εγω εαν δεν σου αρεσουν τα μαθηματα εστω και λιγο απεφυγε την:P,οχι αν σου αρεσει εστω και λιγο η σχολη πανε

φιλος ομως στις πολιτικες επιστημες δεν θα διαβαζεις για τον μπακουνιν κ τον μαρξ θα διαβαζεις για συγχρονες ευρωπαικες πολιτικες κ διαφορες αλλεσ καπιταλιστικες φανφαρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
φιλος ομως στις πολιτικες επιστημες δεν θα διαβαζεις για τον μπακουνιν κ τον μαρξ θα διαβαζεις για συγχρονες ευρωπαικες πολιτικες κ διαφορες αλλεσ καπιταλιστικες φανφαρες

Η θέση σου αυτή προκύπτει από εμπεριστατωμένη μελέτη του προγράμματος σπουδών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
του ρεθυμνου μια φορα ειχα δει το προγραμμα σπουδων κ ναι δεν ειχα δει καποιο ενδιαφερον (για μενα) μαθημα πολιτικηςεπιστημης (δεν το εχω υπεραναλυσει κιολας το θεμα ειπαμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Μεταξυ των δυο σχολων , δε χρειαζεται καν να τεθει το ερωτημα.
Η ψυχολογια σαφως και εχει πολυ καλυτερες προοπτικες σε βαθος χρονου .
Μπορεις να ανοιξεις γραφειο , να εργαστεις σε γραφειο καποια κλινικη ιδρυμα κλπ
Απλα θελει μεταπτυχιακο , σεμιναρια κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top