Ποιο είναι το καλύτερο τμήμα χημείας;

Mewmaw

Νεοφερμένος

Η Mewmaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά
Δίνω φέτος πανελλήνιες (ένα μάθημα ακόμα μένει δηλαδή) και από τις μέχρι τώρα επιδόσεις μου, θεωρώ ότι την σχολή που ήθελα παραπάνω (δηλαδή το χημικό), σε σύγκριση με τις περσινές βάσεις το πιάνω σε όλες τις πόλεις. Υπάρχει κάποιο από τα τμήματα που είναι καλύτερο θεωρείτε; Θα εκτιμούσα πολύ και απόψεις για την σχολή από άτομα που φοιτούν.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Έχω δύο φίλες που οι κόρες τους σπουδάζουν Χημικό η μία Αθήνα και η άλλη Θεσσαλονίκη.
Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι της Αθήνας η σχολή είναι πολύ πιο δύσκολη από της Θεσσαλονίκης αλλά είναι και πολύ καλύτερη. Επίσης έχει πολύ καλά μεταπτυχιακά.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά
Δίνω φέτος πανελλήνιες (ένα μάθημα ακόμα μένει δηλαδή) και από τις μέχρι τώρα επιδόσεις μου, θεωρώ ότι την σχολή που ήθελα παραπάνω (δηλαδή το χημικό), σε σύγκριση με τις περσινές βάσεις το πιάνω σε όλες τις πόλεις. Υπάρχει κάποιο από τα τμήματα που είναι καλύτερο θεωρείτε; Θα εκτιμούσα πολύ και απόψεις για την σχολή από άτομα που φοιτούν.
Δεν έχω σπουδάσει σε κανένα τμήμα χημείας οπότε δε ξέρω να σου απαντήσω γι' αυτό συγκεκριμένα, αλλά δε δίνεις και κάποιες άλλες πληροφορίες (δε ξέρω αν παίζουν ρόλο, ίσως βοηθήσουν αυτούς που έχουν σπουδάσει χημεία για να σου απαντήσουν). Από που είσαι; Θα πήγαινες παντού;
Δηλαδή αν είσαι από Φλώρινα και σου πουν ότι το καλύτερο τμήμα χημείας είναι πχ στο Ηράκλειο, θα πήγαινες;
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δίνω φέτος πανελλήνιες ...θεωρώ ότι την σχολή που ήθελα παραπάνω (δηλαδή το χημικό), .... το πιάνω σε όλες τις πόλεις. Υπάρχει κάποιο από τα τμήματα που είναι καλύτερο θεωρείτε; Θα εκτιμούσα πολύ και απόψεις για την σχολή από άτομα που φοιτούν.
Δεν υπάρχει απάντηση στην ερώτησή σου. Όλα τα τμήματα Χημείας έχουν και πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Καθένα θα είναι καλό σε κάτι και χειρότερο αλλού. Μια λογική λέει να προτιμήσεις αυτό που είναι πιο κοντά στο σπίτι σου. Και μην έχεις εμπιστοσύνη σε όσους φοιτούν. Καθένας θεωρεί τη δική του σχολή ανώτερη. Δεν υπάρχει κανένας που έχει φοιτήσει σε όλες. Μια παροιμία λέει << Αν δεν υποστηρίξεις το Πανεπιστήμιό σου θα πέσει να σε πλακώσει >>.

1686505216259.png
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Δεν υπάρχει "καλύτερο" τμήμα μιας και τα πτυχία είναι νομικώς ισότιμα μεταξύ τους. Τούτου λεχθέντος, θα πήγαινα στο τμήμα που θα άφηνε τον μικρότερο δυνατό αντίκτυπο στα οικονομικά της οικογένειάς μου.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Δεν υπάρχει "καλύτερο" τμήμα μιας και τα πτυχία είναι νομικώς ισότιμα μεταξύ τους. Τούτου λεχθέντος, θα πήγαινα στο τμήμα που θα άφηνε τον μικρότερο δυνατό αντίκτυπο στα οικονομικά της οικογένειάς μου.
Σε γενικές γραμμές ισχύει αυτό σε όλες τις σχολές. Όμως αν κάποιος θέλει να κάνει μεταπτυχιακό ή γενικά καριέρα στο εξωτερικό κάποια πανεπιστήμια προτιμούνται από κάποια άλλα, θεωρούνται καλύτερα. Όχι μόνο στο Χημικό, σε όλες τις σχολές.
 

Mewmaw

Νεοφερμένος

Η Mewmaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δεν υπάρχει "καλύτερο" τμήμα μιας και τα πτυχία είναι νομικώς ισότιμα μεταξύ τους. Τούτου λεχθέντος, θα πήγαινα στο τμήμα που θα άφηνε τον μικρότερο δυνατό αντίκτυπο στα οικονομικά της οικογένειάς μου.
Προφανώς στην Ελλάδα είναι όλα νομικά ισότιμα και έχουν τα ίδια επαγγελματικα δικαιώματα. Αναφέρομαι κυρίως στις περιπτώσεις που ανέφερε @Mammy Nun . Επίσης σίγουρα θα συμβουλευτώ και την οικογένειά μου για την τελική απόφαση, αλλά αφού δεν έχει έρθει ακόμα αυτή η ώρα, προς στιγμήν θέλω απλά να τα βάλω κάτω για να κάνω μια σύγκριση
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Προφανώς στην Ελλάδα είναι όλα νομικά ισότιμα και έχουν τα ίδια επαγγελματικα δικαιώματα. Αναφέρομαι κυρίως στις περιπτώσεις που ανέφερε @Mammy Nun . Επίσης σίγουρα θα συμβουλευτώ και την οικογένειά μου για την τελική απόφαση, αλλά αφού δεν έχει έρθει ακόμα αυτή η ώρα, προς στιγμήν θέλω απλά να τα βάλω κάτω για να κάνω μια σύγκριση
Εγώ απλώς έτυχε να έχω δύο κοντινά πρόσωπα που και τα δύο συμφωνούν σε αυτά που σου έγραψα (αν και σπουδάζουν η μία Αθήνα η άλλη Θεσσαλονίκη) και απλώς το ανέφερα προς ενημέρωση σου.
Εννοείται τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι ίδια
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές ισχύει αυτό σε όλες τις σχολές. Όμως αν κάποιος θέλει να κάνει μεταπτυχιακό ή γενικά καριέρα στο εξωτερικό κάποια πανεπιστήμια προτιμούνται από κάποια άλλα, θεωρούνται καλύτερα. Όχι μόνο στο Χημικό, σε όλες τις σχολές.
Έχω δει άτομο από το ΤΕΙ μηχανολόγων στη Κρήτη να είναι καθηγητής στη Αμερική στον τομέα της βιοιατρικής μηχανικής...
Ισχυεί αυτό που λες αλλά όχι τόσο...
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Έχω δει άτομο από το ΤΕΙ μηχανολόγων στη Κρήτη να είναι καθηγητής στη Αμερική στον τομέα της βιοιατρικής μηχανικής...
Ισχυεί αυτό που λες αλλά όχι τόσο...
Σίγουρα όταν το κυνηγάει κανείς όλα γίνονται .
Εγώ απλώς ανέφερα κάτι που άκουσα
 

SKG

Νεοφερμένος

Η SKG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Λογοθεραπείας Πατρών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

Annou1

Νεοφερμένος

Η Annou1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά
Δίνω φέτος πανελλήνιες (ένα μάθημα ακόμα μένει δηλαδή) και από τις μέχρι τώρα επιδόσεις μου, θεωρώ ότι την σχολή που ήθελα παραπάνω (δηλαδή το χημικό), σε σύγκριση με τις περσινές βάσεις το πιάνω σε όλες τις πόλεις. Υπάρχει κάποιο από τα τμήματα που είναι καλύτερο θεωρείτε; Θα εκτιμούσα πολύ και απόψεις για την σχολή από άτομα που φοιτούν.
Φοιτήτρια Χημικου Πατρών εδώ, μόλις τελείωσα το δεύτερο έτος. Όσον αφορά τα τμήματα χημείας πραγματι είναι ισότιμα μεταξύ τους, τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι τα ίδια δηλαδή. Διαφορετικό είναι το τμήμα Χημείας στην Καβάλα από το οποίο δεν μπορείς να κάνεις μεταγραφή από Καβάλα προς άλλες πόλεις (το τμήμα είναι καινούριο με μαθήματα που δεν είναι ίδια απόλυτα με τα άλλα χημικα). Όσον αφορά το τμήμα της Πάτρας που γνωρίζω καλά είναι τμήμα στελεχωμένο με αξιόλογους καθηγητες ειδικά στους τομείς Ανοργανης και Οργανικής - Βιοχημείας. Υπάρχουν μαθήματα που δεν διδάσκονται σε άλλα τμήματα (Συνθετική Οργανική Χημεία, Ετεροκυκλικες Ενώσεις κλπ). Φυσικά υπάρχουν ιδιορυθμοι καθηγητές τους οποίους δεν τους αποφεύγεις πουθενά, σε κανένα τμήμα παγκοσμίως 😅. Έχω φίλους και στα Χημικά Αθηνών και Ιωαννίνων με καλύτερα λόγια για το τμήμα των Ιωαννίνων και όχι τοσο των Αθηνών. Είναι φυσικά αξιόλογο τμήμα απλά αργούν απο ότι μου έχουν πει να κάνουν βασικά μαθήματα όπως Φυσικοχημεια. Από φίλους που είναι από Κρήτη πάντως τις καλύτερες εγκαταστάσεις τις έχουν στο Ηράκλειο.
 

Mewmaw

Νεοφερμένος

Η Mewmaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Φοιτήτρια Χημικου Πατρών εδώ, μόλις τελείωσα το δεύτερο έτος. Όσον αφορά τα τμήματα χημείας πραγματι είναι ισότιμα μεταξύ τους, τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι τα ίδια δηλαδή. Διαφορετικό είναι το τμήμα Χημείας στην Καβάλα από το οποίο δεν μπορείς να κάνεις μεταγραφή από Καβάλα προς άλλες πόλεις (το τμήμα είναι καινούριο με μαθήματα που δεν είναι ίδια απόλυτα με τα άλλα χημικα). Όσον αφορά το τμήμα της Πάτρας που γνωρίζω καλά είναι τμήμα στελεχωμένο με αξιόλογους καθηγητες ειδικά στους τομείς Ανοργανης και Οργανικής - Βιοχημείας. Υπάρχουν μαθήματα που δεν διδάσκονται σε άλλα τμήματα (Συνθετική Οργανική Χημεία, Ετεροκυκλικες Ενώσεις κλπ). Φυσικά υπάρχουν ιδιορυθμοι καθηγητές τους οποίους δεν τους αποφεύγεις πουθενά, σε κανένα τμήμα παγκοσμίως 😅. Έχω φίλους και στα Χημικά Αθηνών και Ιωαννίνων με καλύτερα λόγια για το τμήμα των Ιωαννίνων και όχι τοσο των Αθηνών. Είναι φυσικά αξιόλογο τμήμα απλά αργούν απο ότι μου έχουν πει να κάνουν βασικά μαθήματα όπως Φυσικοχημεια. Από φίλους που είναι από Κρήτη πάντως τις καλύτερες εγκαταστάσεις τις έχουν στο Ηράκλειο.
Τέλεια ευχαριστώ πολύ!
Η αλήθεια είναι πως το σχόλιο σου για το Ηράκλειο με ανακούφισε λίγο, γιατί είναι το κοντινότερο τμήμα από την πολη που μένω τώρα και παρότι μπορώ να δηλώσω σε οποιαδήποτε πόλη το σκέφτομαι για οικονομικούς λόγους. Κάποια άλλη πληροφορία για το τμήμα του Ηρακλείου;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά
Δίνω φέτος πανελλήνιες (ένα μάθημα ακόμα μένει δηλαδή) και από τις μέχρι τώρα επιδόσεις μου, θεωρώ ότι την σχολή που ήθελα παραπάνω (δηλαδή το χημικό), σε σύγκριση με τις περσινές βάσεις το πιάνω σε όλες τις πόλεις. Υπάρχει κάποιο από τα τμήματα που είναι καλύτερο θεωρείτε; Θα εκτιμούσα πολύ και απόψεις για την σχολή από άτομα που φοιτούν.

Τι εννοείς καλύτερο; Με βάση τι ως μέτρο σύγκρισης; :shifty:

Σε γενικές γραμμές ισχύει αυτό σε όλες τις σχολές. Όμως αν κάποιος θέλει να κάνει μεταπτυχιακό ή γενικά καριέρα στο εξωτερικό κάποια πανεπιστήμια προτιμούνται από κάποια άλλα, θεωρούνται καλύτερα. Όχι μόνο στο Χημικό, σε όλες τις σχολές.

Εφόσον τα Τμήματα διέπονται από τον ίδιο Νόμο Πλαίσιο και δεν υπάρχει το αυτοδιοίκητο των Πανεπιστημίων και των Τμημάτων όπως ισχύει στο εξωτερικό, δηλαδή, να κανονίζουν με αυτοτέλεια τον αριθμό φοιτητών μέχρι τους οικονομικούς πόρους για τις καμένες λάμπες στις αίθουσες (αντί να τραβούν έκδοση ΥΑ για 1 καμένη λάμπα ή χαλασμένο καζανάκι), δεν υπάρχει διαφορά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top