Ποιο είναι το καλύτερο Τμήμα Πληροφορικής;

Nick2325

Νεοφερμένος

Ο Nick2325 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλησπέρα , θα ήθελα να μου πείτε πιο θεωρείτε καλύτερο τμήμα πληροφορικής ; Και πιο είναι το πιο απαιτητικό ;
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Για τις σχολές της Αθήνας, και οι 3 μεγάλες θεωρούνται πολύ αξιόλογες (ΟΠΑ,ΕΚΠΑ,ΠΑΠΕΙ). Για ΠΑΔΑ και Χαροκόπειο δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα αλλά δεν αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι και κακές σχολές. Εκτός Αθηνών δεν έχω ιδέα, έχω ακούσει μόνο για το CSD της Κρήτης πως είναι πολύ δυνατό και για ΑΠΘ πως είναι φουλ ανοργάνωτο με περίεργους καθηγητές.

Και πιο είναι το πιο απαιτητικό ;
Γενικά ΕΚΠΑ και CSD θεωρούνται πολύ απαιτητικά
 

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ως απόφοιτος του τμήματος Πληροφορικής και Τηλεματικής του Χαροκοπείου έχω να σου πω ότι είναι ένα αξιόλογο τμήμα που δεν έχει κάτι να ζηλέψει από τα υπόλοιπα τμήματα πληροφορικής της Αθήνας! Όσον αφορά το περιβάλλον και τις υποδομές το πανεπιστήμιο είναι ασυναγώνιστο μιας και δε θυμίζει σε τίποτα το κλασικό ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο!
Εγω προσωπικά ήμουν τόσο κοντά με έναν καθηγητή που τη μέρα που πήρα το πτυχίο μου έδωσε δουλειά!
( Το επέλεξα παρόλο που έμπαινα σε τμήματα πληροφορικής με μεγαλύτερη βάση)
 

nickd6776

Νεοφερμένος

Ο nickd6776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ολα τα τμηματα ειναι καλα εφ οσον , ειδικα για την πληροφορικη, ασχοληθει κανεις γραφοντας κωδικα και αποκτωντας πειρα. Εαν οχι , το να περνας απλως μαθηματα, ακομα και στο καλυτερο, δεν αρκει αφου να σκεφτειτε υπαρχουν σημερα πληροφορικοι που δεν εχουν τελειωσει κανενα ΑΕΙ και εχουν φουλ καλοπληρωμενη εργασια διοτι στην εταιρεια που εργαζονται καλυπτουν πληρως τις απαιτησεις.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Ολα τα τμηματα ειναι καλα εφ οσον , ειδικα για την πληροφορικη, ασχοληθει κανεις γραφοντας κωδικα και αποκτωντας πειρα. Εαν οχι , το να περνας απλως μαθηματα, ακομα και στο καλυτερο, δεν αρκει αφου να σκεφτειτε υπαρχουν σημερα πληροφορικοι που δεν εχουν τελειωσει κανενα ΑΕΙ και εχουν φουλ καλοπληρωμενη εργασια διοτι στην εταιρεια που εργαζονται καλυπτουν πληρως τις απαιτησεις.

Nτάξει, μην υπερβάλουμε. :hmm:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Καλησπέρα , θα ήθελα να μου πείτε πιο θεωρείτε καλύτερο τμήμα πληροφορικής ; Και πιο είναι το πιο απαιτητικό ;
Φιλική συμβουλή, είναι προτιμότερο να είσαι σε τμήμα με μέτριες απαιτήσεις και όσο το δυνατόν πιο ευρύ αντικείμενο, δηλαδή ευρύ γκάμα μαθημάτων επιλογής.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,562 μηνύματα.
Φιλική συμβουλή, είναι προτιμότερο να είσαι σε τμήμα με μέτριες απαιτήσεις και όσο το δυνατόν πιο ευρύ αντικείμενο, δηλαδή ευρύ γκάμα μαθημάτων επιλογής.
Βλεπε ceid Πατρα και Γιαννενα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Βλεπε ceid Πατρα και Γιαννενα.
Εαν ταιριάζουν στην περιγραφή που έδωσα τότε προσωπικά θα τα επέλεγα. Είναι πιο εύκολο και ευχάριστο να διαβάζεις μόνος παρά όταν σε "υποχρεώνουν". Με την έννοια οτι υπάρχει και ο φόβος να κοπείς όταν οι απαιτήσεις είναι υψηλές. Ενώ όταν είναι μέτριες, είσαι πιο χαλαρός γιατί έχεις διασφαλίσει οτι θα περάσεις το μάθημα και διαβάζεις κυριολεκτικά γιατί γουστάρεις να μάθεις παραπάνω.
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Το εκπα εχει βαρβατα μαθηματα τηλεπικοινωνιων το Ασοε ειναι καθαρα πληροφορικη διαλεξε αυτο για software η αν διαβαζεις πολυ Εκπα για τα επ.δικαιωματα και το κυρος
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Το εκπα εχει βαρβατα μαθηματα τηλεπικοινωνιων το Ασοε ειναι καθαρα πληροφορικη διαλεξε αυτο για software η αν διαβαζεις πολυ Εκπα για τα επ.δικαιωματα και το κυρος
Ως προς το φυσικό επίπεδο των τηλεπικοινωνιών βασικά θεωρώ οτι παρέχει γενικά λίγα μαθήματα και σχετικά αδύναμο υπόβαθρο. Μπορεί να κάνω και λάθος δεν ξέρω, αλλά τουλάχιστον προσωπικά πιστεύω οτι μόνο με ένα μάθημα φυσικής στον κορμό, και διάφορα άλλα σκόρπια επιλογής, είναι πολύ δύσκολο να αγγίξει σε ουσιαστικό βαθμό κανείς θέματα όπως γραμμές μεταφοράς, κυματοδηγούς,RF και κεραίες. Για τμήμα πληροφορικής πάντως καλύπτει περισσότερα απο ότι καλύπτει οποιοδήποτε άλλο στην Ελλάδα σε αυτά τα κομμάτια. Και στα κομμάτια που αφορούν την πληροφορική των τηλεπικοινωνιών είναι φυσικά άψογο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Λαθος κανεις
Δεν νομίζω οτι κάνω λάθος γιατί έχω σχετική κατεύθυνση οπότε δεν είναι μαθήματα που τα επιλέγεις στην τύχη ούτε πας με υπόβαθρο ένα μάθημα φυσικής να τα παρακολουθήσεις. Εαν περιμένεις δηλαδή να καταλάβεις κάτι ουσιαστικό όπως είπα. Βέβαια εξαρτάται και σε τι επίπεδο γίνονται τα μαθήματα...Εφόσον είναι επιλογής τα περισσότερα απο αυτά, και ο κορμός όπως είπα δεν καλύπτει σχεδόν καθόλου φυσική, αυτό σημαίνει συνήθως "μην περιμένεις πολλά".

Απο εκεί και πέρα,ξεκάθαρα το ΕΚΠΑ καλύπτει πολύ μεγαλύτερο φάσμα της επιστήμης υπολογιστών σε σχέση με το ΟΠΑ, το οποίο προσανατολίζει τις γνώσεις πληροφορικής προς τα οικονομικά. Άρα εκτός εαν κάποιος ενδιαφέρεται να συνδυάσει την πληροφορική με τα οικονομικά ή απλά δεν έπιασε το ΕΚΠΑ, αλλά θέλει πληροφορική, οπότε μπορεί να πάει στο ΟΠΑ, δεν καταλαβαίνω γιατί να το επιλέξει ως πιο "καθαρό πληροφορικής". Που ούτως η άλλως αυτή η πρόταση είναι λάθος, είναι γνωστό οτι η πληροφορική πάτησε ιστορικά στις τηλεπικοινωνίες για να αναπτυχθεί, και αυτές αποτελούν πολύ μεγάλο κομμάτι της. Αλίμονο εαν η επιστήμη της πληροφορίας ήταν λιγότερο σχετική με τις τηλεπικοινωνίες,οι οποίες αφορούν την μετάδοση και όχι μόνο, της πληροφορίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Τι δεν καλυπτει φυσικη ρε φιλε εγω στο προπτυχιακο μηχανικος 3 μαθηματα φυσικης ειχα και δεν θα εχουν αυτοι?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Τι δεν καλυπτει φυσικη ρε φιλε εγω στο προπτυχιακο μηχανικος 3 μαθηματα φυσικης ειχα και δεν θα εχουν αυτοι?
Καλά είναι δυνατόν τώρα να πιστεύεις οτι ένας πληροφορικάριος κάνει περισσότερη φυσική στο πτυχίο του απο ότι ένας μηχανικός ; Όλες οι ειδικότητες μηχανικού είναι εφαρμοσμένα μαθηματικά και φυσική με έξτρα γνώσεις για να λύνουν προβλήματα σε συγκεκριμένους τομείς. Και τολμώ να πω κυρίως εφαρμοσμένη φυσική, τα μαθηματικά χρησιμοποιούνται πιο πολύ σαν εργαλείο απο τους περισσότερους μηχανικούς(κακώς κατά την γνώμη μου,αλλά άλλη συζήτση αυτή).Εκτός ίσως απο τους ηλεκτρολόγους/ηλεκτρονικούς που τα μαθηματικά(λόγω της σύνδεσης και με την πληροφορική) έχουν "higher purpose" .Τι ειδικότητα μηχανικού σπούδασες και είχες μόνο 3 μαθήματα φυσικής εσύ, εαν μου επιτρέπεις να ρωτήσω ; Και δεν το λεω για να κάνω ανούσιες συγκρίσεις, αλλά για να ξέρουμε για τι μιλάμε και τι να περιμένει κανείς απο το κάθε τμήμα πάνω κάτω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Mάγκες μη σκοτώνεστε. Σαν κάποιο Τμήμα Αεροπλανικής Αεροδιαστημικής και Αεροστεγοποιητικής Τεχνολογίας δεν έχει. Μέχρι και κατεύθυνση Ιατρικής έχει. Μπαίνεις, και δεν ξέρεις τι ακριβώς σπουδάζεις. Αυτοί ήμαστε. Μπανανία με τα όλα της. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να εξετάζουμε αν ένας απόφοιτος Πληροφορικής οφείλει να γνωρίζει Φυσική ή Μαθηματικά σε επίπεδο Μηχανικού από τη στιγμή που η επιστήμη προσανατολίζεται σε άλλα αντικείμενα. Για παράδειγμα ένας Χημικός Μηχανικός ασχολείται με Διαφορικές Εξισώσεις αλλά σε σχέση με έναν Μαθηματικό ή Φυσικό δίνει άλλη προσέγγιση στην θεωρία. Κάνουν και οι τρεις την ίδια Μαθηματική θεωρία αλλά ο Χημικός Μηχανικός θα ασχοληθεί και με το Μηχανολογικό μέρος του Φαινομένου Διάχυσης αλλά στο Μαθηματικό κομμάτι δεν θα ασχοληθεί και πολύ (με θεωρητικά ζητήματα ύπαρξης λύσεων κτλ που έχουν μεγάλη μαθηματική σημασία). Ο καθένας στο είδος του.

H κάθε θετική επιστήμη είναι μέρος μιας μεγάλης πίτας. Ο καθένας ασχολείται με ένα μικρό κομμάτι με σκοπό να έχουν νόημα το σύστημα των σπουδών και τα επαγγέλματα στην κοινωνία που ζούμε. Σε επίπεδο γνώσης όμως λίγη σημασία έχει τι πτυχίο έχει ο καθένας όσο αν κατανοεί τη αναφερόμενη γνώση και τι απαντήσεις δίνει. Δηλαδή, δεν έχει σημασία αν ο Μηχανικός στον κλάδο των Υλικών είναι Χημικός Μηχανικός ή Μηχανικός Υλικών αν και οι δυο έχουν καλή γνώση του κλάδου της Μηχανικής Υλικών. Γιατί κολλάτε στις λέξεις; Βέβαια ο καθένας συνεισφέρει σε συγκεκριμένες επιστημονικές ιδέες αλληεπικαλύπτοντας την γενική γνώση που είναι το ζητούμενο της ιστορίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Mάγκες μη σκοτώνεστε. Σαν κάποιο Τμήμα Αεροπλανικής Αεροδιαστημικής και Αεροστεγοποιητικής Τεχνολογίας δεν έχει. Μέχρι και κατεύθυνση Ιατρικής έχει. Μπαίνεις, και δεν ξέρεις τι ακριβώς σπουδάζεις. Αυτοί ήμαστε. Μπανανία με τα όλα της. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να εξετάζουμε αν ένας απόφοιτος Πληροφορικής οφείλει να γνωρίζει Φυσική ή Μαθηματικά σε επίπεδο Μηχανικού από τη στιγμή που η επιστήμη προσανατολίζεται σε άλλα αντικείμενα. Για παράδειγμα ένας Χημικός Μηχανικός ασχολείται με Διαφορικές Εξισώσεις αλλά σε σχέση με έναν Μαθηματικό ή Φυσικό δίνει άλλη προσέγγιση στην θεωρία. Κάνουν και οι τρεις την ίδια Μαθηματική θεωρία αλλά ο Χημικός Μηχανικός θα ασχοληθεί και με το Μηχανολογικό μέρος του Φαινομένου Διάχυσης αλλά στο Μαθηματικό κομμάτι δεν θα ασχοληθεί και πολύ (με θεωρητικά ζητήματα ύπαρξης λύσεων κτλ που έχουν μεγάλη μαθηματική σημασία). Ο καθένας στο είδος του.

H κάθε θετική επιστήμη είναι μέρος μιας μεγάλης πίτας. Ο καθένας ασχολείται με ένα μικρό κομμάτι με σκοπό να έχουν νόημα το σύστημα των σπουδών και τα επαγγέλματα στην κοινωνία που ζούμε. Σε επίπεδο γνώσης όμως λίγη σημασία έχει τι πτυχίο έχει ο καθένας όσο αν κατανοεί τη αναφερόμενη γνώση και τι απαντήσεις δίνει. Δηλαδή, δεν έχει σημασία αν ο Μηχανικός στον κλάδο των Υλικών είναι Χημικός Μηχανικός ή Μηχανικός Υλικών αν και οι δυο έχουν καλή γνώση του κλάδου της Μηχανικής Υλικών. Γιατί κολλάτε στις λέξεις; Βέβαια ο καθένας συνεισφέρει σε συγκεκριμένες επιστημονικές ιδέες αλληεπικαλύπτοντας την γενική γνώση που είναι το ζητούμενο της ιστορίας.
Καλά ναι προφανώς. Απλά ξεκαθαρίζω ότι άλλο το software τηλεπικοινωνιών και άλλο το hardware. Γιατί αυτά δεν είναι πάντα ξεκάθαρα στο μυαλό κάποιου εάν ακούει απλά τηλεπικοινωνίες. Πόσο μάλλον ενός υποψηφίου απο πανελλήνιες. Η όλη νύξη αφορά περισσότερο την ενημέρωση και την αποσαφήνιση των λεπτομερειών. Δεν ξυπνάς δηλαδή μια μέρα και μεταπηδάς έτσι απλά απο το software στο hardware των τηλεπικοινωνιών και των ζεύξεων, χρειάζεται εμπειρία. Στο τμήμα του ΕΚΠΑ δεν είναι υποχρεωμένος να ασχοληθεί εκτεταμένα λοιπόν με τηλεπικοινωνιακά μαθήματα. Απλά το τμήμα προσφέρει και τέτοια σε συνδυασμό με κάποια άλλα που εισάγουν κανέναν και στο φυσικό κομμάτι.

Σε τελική ανάλυση γνώσεις όντως θα πάρει κανείς όπου και εάν πάει, όσες πάρει τέλος πάντων, αρκεί να ενδιαφέρεται. Ωστόσο είναι πολύ πιο πιθανό να καταλήξει σε ορισμένες θέσεις μέσω συγκεκριμένων pathways.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top