Ποιο είναι το επίπεδο των Αγγλικών στις Πανελλαδικές;

το αστεράκι

Νεοφερμένος

Η το αστεράκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Έχοντας ρίξει μια ματιά στα θέματα (κάτοχος Proficiency) μπορώ με βεβαιότητα να πω πως τα Αγγλικά στις πανελλήνιες είναι πιο κάτω από επίπεδο Lower.

Οποιοσδήποτε εν έτει 2023 έχει μια στοιχειώδη τριβή με τα αγγλικά, είτε μέσω σειρών είτε με ανάγνωση αγγλικής λογοτεχνίας είτε μέσω videogames, γράφει 100άρι με ελάχιστο κόπο.
100αρι με ελάχιστο κόπο; Ακόμη και αν δεν είχα θέμα με τις εκφράσεις (που δεν έμαθα όταν έπρεπε λολ), τότε στην έκθεση όλο και κάτι θα μου ξέφευγε. Επίσης, εξαρτάται τι τριβή έχει κάποιος με τα αγγλικά πχ με το gta δεν εμπλουτίζεις και ιδιαίτερα το λεξιλόγιο σου :)
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Καλησπέρα, θέλω να δώσω αγγλικά για να ανοίξω κάποιες σχολές σε περίπτωση που δεν καταφέρω να πιάσω την πρώτη μου επιλογή και κοίταξα τα θέματα που πέφτουν. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η άσκηση με τις εκφράσεις που δεν πρέπει να αλλάζει το νόημα. Ξέρετε κανέναν τρόπο να βελτιωθώ εκεί, εκτός του να λύσω παλιότερα θέματα; Ή να το ψιλό-αφήσω μιας που δεν στοχεύω να γράψω 18+;
Εμένα η καθηγήτρια μου μού είχε δώσει μία λίστα με όλες τις εκφράσεις που είχαν πέσει τα τελευταία δέκα χρόνια, μιας και οι περισσότερες "ανακυκλώνονται". Θα προσπαθήσω να τη βρω κάπου. Επίσης πολύ βοηθητικό θα είναι να πάρεις και βιβλίο με tests για εξάσκηση.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Τα αγγλικα πανελληνιων ειναι και αυτο ενα δυσκολο μαθημα ..το αριστα δεν ειναι καθολου ευκολο ..και πρεπει να το λαβετε σοβαρα υπ οψιν.
Μονο το 6% των μαθητων επιτυγχανει το αριστα
Περιεργως οι αλλες γλωσσες εινα πιο ελπιδοφορες

Εδω ειναι η φετινη εικονα βαθμων

1694593814608.png
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Τα αγγλικα πανελληνιων ειναι και αυτο ενα δυσκολο μαθημα ..το αριστα δεν ειναι καθολου ευκολο ..και πρεπει να το λαβετε σοβαρα υπ οψιν.
Μονο το 6% των μαθητων επιτυγχανει το αριστα
Περιεργως οι αλλες γλωσσες εινα πιο ελπιδοφορες

Εδω ειναι η φετινη εικονα βαθμων

View attachment 121688
Απ' ο,τι έχω ακούσει αν δεν ξέρεις κάποιες τεχνικές, μπορεί ενώ έχεις πολύ καλό επίπεδο να γράψεις πολύ χαμηλό βαθμό. Βρείτε κάποιον καθηγητή με πείρα στο αντικείμενο.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,134 μηνύματα.
Τα αγγλικα πανελληνιων ειναι και αυτο ενα δυσκολο μαθημα ..το αριστα δεν ειναι καθολου ευκολο ..και πρεπει να το λαβετε σοβαρα υπ οψιν.
Μονο το 6% των μαθητων επιτυγχανει το αριστα
Περιεργως οι αλλες γλωσσες εινα πιο ελπιδοφορες

Εδω ειναι η φετινη εικονα βαθμων

View attachment 121688
Φίλε δεκτό αυτό που λες αλλά ας μην ξεχνάμε τα βασικά.

Η εξέταση ζητά κατανόηση κειμένου, διατύπωση λόγου και εκπόνηση μικρής έκθεσης.

ΑΝ ξέρεις τη γλώσσα, ΔΕΝ γράφεις άσχημα.

Χωρίς να σημαίνει ότι πιάνεις το απόλυτο 100ρι που εκεί απαιτείται και λίγη τύχη.
 

το αστεράκι

Νεοφερμένος

Η το αστεράκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να τη βρω κάπου.
θα το εκτιμούσα πολύ! Αν και λύνοντας τα παλιά θέματα θα βρω κάποια που επαναλαμβάνονται :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα αγγλικα πανελληνιων ειναι και αυτο ενα δυσκολο μαθημα ..το αριστα δεν ειναι καθολου ευκολο ..και πρεπει να το λαβετε σοβαρα υπ οψιν.
Μονο το 6% των μαθητων επιτυγχανει το αριστα
Περιεργως οι αλλες γλωσσες εινα πιο ελπιδοφορες

Εδω ειναι η φετινη εικονα βαθμων

View attachment 121688
μεγάλη διαφορά σε σχέση με τις άλλες ξένες γλώσσες, αν και υπάρχει μεγάλη διαφορά και μεταξύ υποψηφίων. Άσχετο με το θέμα, αλλά και στο ελεύθερο σχέδιο μου φαίνονται λίγοι οι αριστούχοι.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
θα το εκτιμούσα πολύ! Αν και λύνοντας τα παλιά θέματα θα βρω κάποια που επαναλαμβάνονται :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


μεγάλη διαφορά σε σχέση με τις άλλες ξένες γλώσσες, αν και υπάρχει μεγάλη διαφορά και μεταξύ υποψηφίων. Άσχετο με το θέμα, αλλά και στο ελεύθερο σχέδιο μου φαίνονται λίγοι οι αριστούχοι.
ε λογικο δεν ειναι στο ελευθερο ? ποσοι καλλιτεχνες υπαρχουν ..ποσες εριφυλες
 

το αστεράκι

Νεοφερμένος

Η το αστεράκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
οχι ακριβως ..η καλων τεχνων εχει αλλες εξετασεις πολυ πιο δυσκολες και σε πιο πολυ χρονο..και εχουν μεσα ανθρωπινη εκφραση
Αυτες των πανελληνιων ειναι για αρχιτεκτονικη και την αναστηλωση εργων τεχνης

1694646545022.png
 

το αστεράκι

Νεοφερμένος

Η το αστεράκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
οχι ακριβως ..η καλων τεχνων εχει αλλες εξετασεις πολυ πιο δυσκολες και σε πιο πολυ χρονο..και εχουν μεσα ανθρωπινη εκφραση
Αυτες των πανελληνιων ειναι για αρχιτεκτονικη και την αναστηλωση εργων τεχνης

View attachment 121760
αα λάθος μου τότε. Νόμιζα πως ήταν οι ίδιες
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Απ' ο,τι έχω ακούσει αν δεν ξέρεις κάποιες τεχνικές, μπορεί ενώ έχεις πολύ καλό επίπεδο να γράψεις πολύ χαμηλό βαθμό. Βρείτε κάποιον καθηγητή με πείρα στο αντικείμενο.
Ετσι ειναι. Οσοι δεν ξερουν και δεν εχουν δει τα θεματα μιλανε για 95-100. Μαλλον μονο το 5,93% που εγραψε 18-20 ξερει αγγλικα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top