Ποια σχολή να επιλέξω για να γίνω Λογιστής;

giannisss

Νεοφερμένος

Ο giannisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλησπέρα σας κοιτάζω το ενδεχόμενο για λογιστική ( άλλη επιλογή μέχρι στιγμής το μαθηματικό) , αυτό που μου.αρέσει στην λογιστικη είναι ότι θα μπορούσα μελλοντικά να ανοίξω ένα δικό μου γραφείο κτλ κτλ...

Θα μπορούσατε να μου πείτε Ποια σχολή είναι ποιο δυνατή εάν μπορούσα να το πω και έτσι ώστε να βγει κάποιος λογιστής ? Χρειάζεται κάτι παραπάνω από το πτυχίο για να βγεις κανονικός λογιστής ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Πιο δυνατη σχολη πιστευω οτι ειναι η Λογιστικης και Χρηματοοικονομικης του ΟΠΑ χωρις αμφοβολια.
Απλα ακουω απο πολλους πως αν και τυχων εισαι πεποισμενος οτι θες να ανοιξεις γραφειο μπορεις καλλιστα να πας σε ΤΕΙ Λογιστικης το οποιο ειναι πιο πρακτικο πανω στο αντικειμενο και αποφευγεις τα χρηματοοικονομικα.Δεν ξερω τι παιζει με τα επαγγελματικα δικαιωματα βεβαια,αν μπορει καποιος να μας πληροφορησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisss

Νεοφερμένος

Ο giannisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ενδιαφέρον καθώς σου δίνονται Απο ότι καταλαβαίνω πολλές εναλλακτικές... Το θέμα είναι ότι από όπου και να βγεις έχεις το δικαίωμα να ανοίξεις γραφείο ? Χρειάζεται κάποια πρακτική ? Και αν ναι τι πιθανότητες υπάρχουν για να βρεις να κάνεις την πρακτική σου όταν η σχολή που έχεις βγει δεν είναι τόσο " δυνατή" όσο κάποια άλλη? Θα με ενδιέφερε να ανοίξω γραφείο απλά θα ήθελα να είμαι σίγουρος ότι θα έχω ίδια δικαιώματα με έναν του Όπα πχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
εισαι ο πρωτος ανθρωπος που ακουω στη ζωη μου, να ονειρευεται να ανοιξει δικο του γραφειο...

το ΟΠΑ, δεν σε θελει, κατα 95%
τουλαχιστον ετσι λεει η ερευνα https://www.career.aueb.gr/docs/aporofisi.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisss

Νεοφερμένος

Ο giannisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Εντάξει ίσως είναι παράλογο να θες να δουλέψεις για πάρτη σου και όχι για κάποιον άλλον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
με το να υπεραπλουστευεις τα πραγματα και να φαινεσαι εξυπνος, ειναι ειρωνικο και οχι συνετο και τουλαχιστον, αν ζητας βοηθεια απο αλλους, αυτη η συμπεριφορα δεν ειναι σωστη

για να δουλεψεις για την "παρτη σου" σοφε μου φιλε, πρεπει να εχεις εμπειρια, 5-7 χρονια σε κανεναν αλλον, κανοντας την βρωμοδουλεια του

με αυτα που λες φαινονται ολα πολυ ομορφα με ουρανια τοξα και μονοκερους
"τελειωνω πτυχιο, ανοιγω γραφειο, piece of cake δηλαδη"

για την "παρτη σου" δουλευεις οταν γινεις partner σε big4, αν γινεις τραπεζιτης (ναι, απο λογιστικη ή finance βγαινουν τουτοι) αν γινεις auditor

τωρα αν εσυ τα βλεπεις ασπρο μαυρο μονο , θεωροντας οτι μονο το να "ανοιξεις γραφειο " ειναι η "παρτη σου" και ονειρευεσαι πριν ακομα αρχισεις τη ζωη σου να ¨ανοιξεις ενα γραφείο" καληνυχτα


1- dream big
2-πανε σε κανενα τει λογιστικης, κανε 5-6 χρονια κατω απο κανεναν εμπειρο
και μετα βλεπεις τι κανεις
3- αν δεν σου αρεσει, μην πεις οτι κανεις δεν σ προειδοποιησε
4- οταν γίνεσαι μέτοχος σε εταιρία με τα χρόνια εργασιας, και τζιραρεις απο τα κέρδη...μου φαίνεται αρκετά "παρτη σου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giannisss

Νεοφερμένος

Ο giannisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Φίλε Βασίλη είχα όλη την καλή διάθεση να ρωτήσω και δυστυχώς Ο εξυπνάκιας Δεν είμαι εγώ! Όταν λοιπόν γενικά ρωτάει κάποιος κάτι και ξέρεις απαντά... Η Μην απαντήσεις δεν είναι όμως απαντηση η ειρωνεία είσαι ο πρώτος άνθρωπος που έχω ακούσει να θέλει να ανοίξει γραφείο... Στο κάτω κάτω δεν ρώτησα αυτό...

Στο post3 λοιπόν για να ξανα μπω στο θέμα ρώτησα αν χρειάζεται πρακτική ούτε γνωστής είμαι ούτε τίποτα... Ρώτησα για να μάθω! Εάν δεν ήθελες ας μην απάνταγες....

Από εκεί και πέρα πριν Απο αυτό σου το ποστ θα μπορούσες να με είχες ενημερώσει για όλα αυτά χωρίς τα λινκ που το οπα δεν θέλει εμένα...

Όσο για τα όνειρα είναι για να υπάρχουν φίλε μου το αν θα τα φθάσει ποτέ κάποιος ο καιρός θα το δείξει...

. Εάν δεις πιο πάνω ρωτάω τι χρειάζεται! Όχι ότι θα βγω και θα ανοίξω γραφείο! Οπότε όταν ρωτάει κάτι ο άλλος μάθε να διαβάζεις πρώτα και μετά απαντά

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για την απάντηση Ήταν αρκετά αναλυτική και κατατοπιστική και θα το σκεφτώ σοβαρά μιας και αν όντως Απο ΤΕΙ μπορείς να ανοίξεις γραφείο πιστεύω αξίζει... Και πάλι ευχαριστώ να σαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Φίλε Βασίλη είχα όλη την καλή διάθεση να ρωτήσω και δυστυχώς Ο εξυπνάκιας Δεν είμαι εγώ! Όταν λοιπόν γενικά ρωτάει κάποιος κάτι και ξέρεις απαντά... Η Μην απαντήσεις δεν είναι όμως απαντηση η ειρωνεία είσαι ο πρώτος άνθρωπος που έχω ακούσει να θέλει να ανοίξει γραφείο... Στο κάτω κάτω δεν ρώτησα αυτό...

Στο post3 λοιπόν για να ξανα μπω στο θέμα ρώτησα αν χρειάζεται πρακτική ούτε γνωστής είμαι ούτε τίποτα... Ρώτησα για να μάθω! Εάν δεν ήθελες ας μην απάνταγες....

Από εκεί και πέρα πριν Απο αυτό σου το ποστ θα μπορούσες να με είχες ενημερώσει για όλα αυτά χωρίς τα λινκ που το οπα δεν θέλει εμένα...

Όσο για τα όνειρα είναι για να υπάρχουν φίλε μου το αν θα τα φθάσει ποτέ κάποιος ο καιρός θα το δείξει...

. Εάν δεις πιο πάνω ρωτάω τι χρειάζεται! Όχι ότι θα βγω και θα ανοίξω γραφείο! Οπότε όταν ρωτάει κάτι ο άλλος μάθε να διαβάζεις πρώτα και μετά απαντά

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για την απάντηση Ήταν αρκετά αναλυτική και κατατοπιστική και θα το σκεφτώ σοβαρά μιας και αν όντως Απο ΤΕΙ μπορείς να ανοίξεις γραφείο πιστεύω αξίζει... Και πάλι ευχαριστώ να σαι καλά!

1- δεν ειμαι ειρωνικος, οντος εισαι ο πρωτος που ξερω που να το εχει 1ο σκοπο, αυτο θα επρεπε να σε προβληματισει, γιατι ενας φοιτητης τμηματος λογιστικης, που μονο το ετος μου εχει 200+ ατομα, στοιχειωδως σχετικους και κανεις δεν ειχε την ιδια ιδεα με εσενα?
γιατι ολοι βαλλουν πλωρη, (κατα κυριο λογο) για ελεγκτες, τραπεζιτες, χρηματοοικονομικοι αναλυτες, αναλογιστες?

2- το οπα προφανως και δεν σε θελει, κατα 95% οπως ειπα πιο πανω,
γιατι αν εβλεπες τα στατιστικα, μονο το 5% των αποφοιτων του οπα, απασχολουνται σε λογιστικα γραφεια, αρα αντικειμενικα, το οπα δεν σε θελει, εκτος αν θες να πας σε πανεπιστημιο για το 5%

3-σαφως, ο καθενας μαχεται για τα ονειρα του, αλλα αν τα ονειρα σου ειναι "να γινω γραμματεας" προφανως και δεν θα πετυχεις τιποτα

4-δεν εισαι σε θεση, να μου διευκρινιζεις αν διαβαζω καλα ή οχι, καθως ο καθενας στη ζωη, δεν λειτουργει για να εξυπηρετει εσενα
δεν ειμαι ΚΕΠ να απαντησω στην ακριβη σου ερωτηση, αν σε καιει ψαξε βρες
συζητηση γινεται και ο καθενας συνεισφερει οπως μπορει

ουτε εξεταστης εισαι, ουτε δικαστης να απαντησω στην ακριβη σου ερωτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εντάξει ίσως είναι παράλογο να θες να δουλέψεις για πάρτη σου και όχι για κάποιον άλλον....
Είναι πράγματι αξιοσημείωτη αυτή η ψευδαίσθηση του "είμαι αφεντικό του εαυτού μου","δουλεύω για μένα κι όχι για τον τάδε" κ.λπ. που καλλιεργήθηκε (ανάμεσα σε πολλές ακόμη παπαριές) στα μυαλά όλων των Ελλήνων από τη μεταπολίτευση και μετά...

Δηλαδή αν κάνεις ένα γραφειάκι και τρέχεις απ'το πρωί μέχρι το βράδυ σαν το Βέγγο για να τακτοποιείς υποθέσεις τρίτων (πελατών) για ποιον νομίζεις ότι δουλεύεις;Για "σένα";:rolleyes:
Πάρτε το χαμπάρι,ΟΠΟΙΟΙ και να είστε,ΟΠΟΙΑ δουλειά και να κάνετε ΠΑΝΤΑ θα κρέμεστε απ'τα αρχίδια κάποιου είτε αυτός ο κάποιος λέγεται αφεντικό (αν είστε μισθωτοί) είτε πελάτης (αν είστε ελεύθεροι επαγγελματίες) είτε καταναλωτής (αν είστε ο Bill Gates)...

Αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι ποιο είδος εργασίας θα σου προσφέρει το καλύτερο "πακέτο" συνθηκών εργασίας/μισθού...είναι πολύ καλύτερο π.χ. να δουλεύεις στο λογιστήριο μιας εταιρίας ή σε μια τράπεζα,να παίρνεις 800€ το μήνα,να χτυπάς το 8ωράκι σου και να φεύγεις στις 3 το μεσημέρι κύριος (κι απαλλαγμένος από άγχη) παρά να έχεις δική σου δουλεία που θα σου αποφέρει πάνω κάτω τα ίδια λεφτά "καθαρά" με πολλαπλάσιο όμως κόπο!

Βέβαια οκ αν έχεις μέσα σου το "ψώνιο" του "ελεύθερου" επαγγελματία και θες ντε και καλά να κάνεις κάτι δικό σου δε θα σε αποτρέψω,go for it...απλά να ξέρεις ότι θες τουλάχιστον 30 μικρές επιχειρήσεις ΓΙΑ ΑΡΧΗ (από περίπου 100€/μήνα έκαστη=3.000€/μήνα κι έτσι μείον ενοίκιο και λοιπά τρέχοντα έξοδα,άμεσους και έμμεσους φόρους να σου μένουν το μήνα 1.000€)...
Άμα τις βρεις και μπορέσεις και να αντεπεξέλθεις στις απαιτήσεις μόνος σου (χωρίς υπάλληλο) σου βγάζω το καπέλο!:P
το οπα προφανως και δεν σε θελει, κατα 95% οπως ειπα πιο πανω,
γιατι αν εβλεπες τα στατιστικα, μονο το 5% των αποφοιτων του οπα, απασχολουνται σε λογιστικα γραφεια, αρα αντικειμενικα, το οπα δεν σε θελει, εκτος αν θες να πας σε πανεπιστημιο για το 5%
Ίσως γιατί το υπόλοιπο 95% είναι μεταξύ ανεργίας και ετεροαπασχόλησης...
Χαλάρωσε Βασίλη,μη γίνεσαι Giorgos Pamak!:lol:

Αυτές τις μελέτες για το "που απασχολούνται" οι απόφοιτοι μιας σχολής (και μάλιστα με λεπτομερή στατιστικά) ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω πως τις βγάζουν...εμένα π.χ. απ'τη σχολή μου κανείς δε με πήρε τηλέφωνο να με ρωτήσει "που (και ΑΝ) εργάζομαι τώρα" αλλά πάραυτα ανεβάζει κάθε τόσο παρόμοιες στατιστικές απασχόλησης πτυχιούχων με αυτή του link που παρέθεσες κι αν τις διαβάσεις,θα νομίζεις ότι προέρχονται από το τμήμα Μηχανολόγων του MIT με έδρα την πιο βιομηχανοποιημένη πόλη της νότιας Γερμανίας!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Είναι πράγματι αξιοσημείωτη αυτή η ψευδαίσθηση του "είμαι αφεντικό του εαυτού μου","δουλεύω για μένα κι όχι για τον τάδε" κ.λπ. που καλλιεργήθηκε (ανάμεσα σε πολλές ακόμη παπαριές) στα μυαλά όλων των Ελλήνων από τη μεταπολίτευση και μετά...

Δηλαδή αν κάνεις ένα γραφειάκι και τρέχεις απ'το πρωί μέχρι το βράδυ σαν το Βέγγο για να τακτοποιείς υποθέσεις τρίτων (πελατών) για ποιον νομίζεις ότι δουλεύεις;Για "σένα";:rolleyes:
Πάρτε το χαμπάρι,ΟΠΟΙΟΙ και να είστε,ΟΠΟΙΑ δουλειά και να κάνετε ΠΑΝΤΑ θα κρέμεστε απ'τα αρχίδια κάποιου είτε αυτός ο κάποιος λέγεται αφεντικό (αν είστε μισθωτοί) είτε πελάτης (αν είστε ελεύθεροι επαγγελματίες) είτε καταναλωτής (αν είστε ο Bill Gates)...

Αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι ποιο είδος εργασίας θα σου προσφέρει το καλύτερο "πακέτο" συνθηκών εργασίας/μισθού...είναι πολύ καλύτερο π.χ. να δουλεύεις στο λογιστήριο μιας εταιρίας ή σε μια τράπεζα,να παίρνεις 800€ το μήνα,να χτυπάς το 8ωράκι σου και να φεύγεις στις 3 το μεσημέρι κύριος (κι απαλλαγμένος από άγχη) παρά να έχεις δική σου δουλεία που θα σου αποφέρει πάνω κάτω τα ίδια λεφτά "καθαρά" με πολλαπλάσιο όμως κόπο!

Βέβαια οκ αν έχεις μέσα σου το "ψώνιο" του "ελεύθερου" επαγγελματία και θες ντε και καλά να κάνεις κάτι δικό σου δε θα σε αποτρέψω,go for it...απλά να ξέρεις ότι θες τουλάχιστον 30 μικρές επιχειρήσεις ΓΙΑ ΑΡΧΗ (από περίπου 100€/μήνα έκαστη=3.000€/μήνα κι έτσι μείον ενοίκιο και λοιπά τρέχοντα έξοδα,άμεσους και έμμεσους φόρους να σου μένουν το μήνα 1.000€)...
Άμα τις βρεις και μπορέσεις και να αντεπεξέλθεις στις απαιτήσεις μόνος σου (χωρίς υπάλληλο) σου βγάζω το καπέλο!:P

Ίσως γιατί το υπόλοιπο 95% είναι μεταξύ ανεργίας και ετεροαπασχόλησης...
Χαλάρωσε Βασίλη,μη γίνεσαι Giorgos Pamak!:lol:

Αυτές τις μελέτες για το "που απασχολούνται" οι απόφοιτοι μιας σχολής (και μάλιστα με λεπτομερή στατιστικά) ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω πως τις βγάζουν...εμένα π.χ. απ'τη σχολή μου κανείς δε με πήρε τηλέφωνο να με ρωτήσει "που (και ΑΝ) εργάζομαι τώρα" αλλά πάραυτα ανεβάζει κάθε τόσο παρόμοιες στατιστικές απασχόλησης πτυχιούχων με αυτή του link που παρέθεσες κι αν τις διαβάσεις,θα νομίζεις ότι προέρχονται από το τμήμα Μηχανολόγων του MIT με έδρα την πιο βιομηχανοποιημένη πόλη της νότιας Γερμανίας!:hmm:

εχασες το ποιντ μου

εγω δεν θελω αν απασχολουνται ικανοποιημενοι πως τι γιατι και τα λοιπα

εγω ανεφερα την ερευνα οχι για να δειξω ποσο γαματοι ειμαστε
(το πιστευω οτι ειμαστε, απλως οσοι ψαχνονται, και harvard να πας, αν δεν εισαι μαχητικος, καληνυχτα)
την ανεφερα για το πως περιπου κατανεμονται στην αγορα εργασιας
οπως βλεπεις, περιπου οι μισοι πανε σε τραπεζες, μεγαλα ποσοστα σε εκπαιδευση και εμπορικο κλαδο (φανταζομαι αυτο που λεμε private accounting) και μονο το 5% σε λογιστικα γραφεια, οποτε δεν εχει νοημα να πας στο οπα αν αυτος ειναι το 1ος σκοπος σου...ειναι σαν να πηγαινεις κοντρα στο κυμα


καλως ή κακως, ο στοχος της ασοεε (και καθε οικονομικου πανεπιστημιου που σεβεται τον εαυτο του) ειναι να ετοιμασει στελεχη
αυτο δεν σημαινει οτι ο αποφοιτος, διορθωση, ο προσγειωμενος αποφοιτος, δεν ειναι προθυμος, να κανεις την "βρωμοδουλεια" τα πρωτα 5 χρονια ( αυτο γινεται σε ολα τα επαγγελματα) ομως ο προσανατολισμος ειναι στελεχους

αν θες να κανεις φορολογικες δηλωσεις στη γειτονιά, ε δεν εχει νοημα να βγαλει ο ποπος σου σπιθες απο το διαβασμα.
δηλαδη τι? θα μπει ο αλλος να κανει, δλπ, ελεγκτικες, στατιστικες, μαθηματικα, χρηματοοικονομικα, για να ανοιξει απλα ενα γραφειο?

αν μου ελεγες "ειμαι μαγκας και θα ανοιξω ελεγκτικη εταιρια κολοσσο" εγω μαζι σου, ελα στο πανεπιστημιο κατσε στρωσου να γινεις μαγκας
(βεβαια τοτε προφανως και θα δουλευες 10 χρονια, σε μια σοβαρη εταιρια, πριν ξεκινησεις το δικο σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
οπως βλεπεις, περιπου οι μισοι πανε σε τραπεζες, μεγαλα ποσοστα σε εκπαιδευση και εμπορικο κλαδο (φανταζομαι αυτο που λεμε private accounting) και μονο το 5% σε λογιστικα γραφεια, οποτε δεν εχει νοημα να πας στο οπα αν αυτος ειναι το 1ος σκοπος σου...ειναι σαν να πηγαινεις κοντρα στο κυμα
1)Υποτιμάς πολύ τη δουλειά του λογιστή (είτε του υπαλλήλου είτε αυτού που έχει δικό του γραφείο) θεωρώντας τη "κατώτερη" από αυτή ενός υπαλλήλου τραπέζης ή ενός υπαλλήλου ελεγκτικής εταιρίας και δεν καταλαβαίνω το λόγο...
Η μόνη μου διαφωνία με τον topic starter είναι ότι τέτοιους καιρούς δεν είναι να συζητάς για "έναρξη επιχείρησης" (είτε αυτή λέγεται λογιστικό γραφείο,είτε σουβλατζίδικο είτε οτιδήποτε),ούτε καν να το σκέφτεσαι...

2)Στα περί "έρευνας απασχόλησης πτυχιούχων" του εκάστοτε τμήματος,νομίζω ότι ήμουν σαφής με την πιο πάνω τοποθέτηση...αλλά ας το πιάσουμε αναλυτικότερα:
-Πόσοι από τους πτυχιούχους του "x" τμήματος εργάζονται ΓΕΝΙΚΑ και πόσοι από αυτούς είναι άνεργοι (και πως μπορούν να το γνωρίζουν αυτό);
-Πόσοι από τους πτυχιούχους του "x" τμήματος εργάζονται ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ της σχολής και όχι π.χ. ως σεκιουριτάδες ή σερβιτόροι (και πως μπορούν να το γνωρίζουν αυτό);
-Πόσοι από τους πτυχιούχους του "x" τμήματος εργάζονται ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ που παρουσιάζονται (και πως μπορούν να το γνωρίζουν αυτό);
Όπως βλέπεις,κοινό ερώτημα είναι αυτό της παρενθέσεως!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
δεν υποτιμαω τη δουλεια του λογιστη

υποτιμαω την υπεραπλουστευμενη εννοια που εχει ο μεσος πολιτης
ποιος σου ειπες, οτι ο τραπεζιτης ή ο ορκωτος ελεγκτης, δεν ειναι λογιστης?

ο λογιστης με την επιχειρηματικη/ακαδημαικη εννοια ειναι ο ορκωτος ελεγκτης, ο λογιστης μιας εταιριας (δηλαδη, αυτος που υπογραφει τις λογιστικες καταστασεις και ειναι υπολογος στον οικονομικο διευθυντη, αν δεν ειναι ο ιδιος), ο εσωτερικος ελεγκτης, σε ασφαλιστικες και τραπεζες
ολοι αυτοι λογιστες ειναι

ο λογιστης με την εννοια του "ασχετου" με τον κλαδο
"αυτος που κανει δηλωσεις"

ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχουν τραπεζικοι λογιστες? ή ακομα καλυτερα στην κοστολογηση (που ειναι λιγες αλλα καλοπληρωμενες οι θεσεις) γιατι νομιζεις υπαρχει λογιστικη κοστους?


ο λογιστης ειναι μια τεραστια ομαδα επαγγελματων. απο αυτον που κανει δηλωσεις στη γειτονια, μεχρι auditors, bankers, brokers και τα λοιπα βεβαια, οσο ανεβαινεις, ειναι ενα μιγμα λογιστικης και χρηματοοικονομικων

αν τωρα στη μεση συνειδηση επικρατησε μονο το "αυτος που θα μου κανει τη δηλωση για την ΔΟΥ" δεν ειναι οτι εγω υποτιμαω το επαγγελμα, εσυ το εκανες πριν

ειναι σαν να λες τη νοσοκομα γιατρο, ενω εγω ξερω οτι γιατρος ειναι ο καρδιολογος παθολογος ωρλ και τα λοιπα (το παραδειγμα εχει εξαιρετικη αναλογια)

στα περι ερευνας δεν επανερχομαι
ειμαι σαφης, καποιοι θα εχουν καποιοι δεν τα εχουν, απο την στατιστικη ερευνα που θα θεωρησω αξιοπιστη (το κερατο μου δηλαδη, αν δεν δεχομαστε ουτε τα στατιστικα, θα λαμβανουμε αποφασεις με φιλοσοφια) και με ενα ποσοστο λαθους που παντα υπαρχει, η ταση ειναι να μην πηγαινει ο μεσος φοιτητης σε λογιστικα γραφεια με τη στενη εννοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
ειμαι σαφης, καποιοι θα εχουν καποιοι δεν τα εχουν, απο την στατιστικη ερευνα που θα θεωρησω αξιοπιστη (το κερατο μου δηλαδη, αν δεν δεχομαστε ουτε τα στατιστικα, θα λαμβανουμε αποφασεις με φιλοσοφια) και με ενα ποσοστο λαθους που παντα υπαρχει, η ταση ειναι να μην πηγαινει ο μεσος φοιτητης σε λογιστικα γραφεια με τη στενη εννοια
Δε μου απάντησες στο σημαντικότερο...πως ξέρουν "ποιος δουλεύει που";
Τους παίρνουν τηλέφωνο;
Τους παρακολουθούν μέσω ιδιωτικών detectives;
Σου είπα,εμένα δε μ'έχουν πάρει μέχρι στιγμής τηλέφωνο να με ρωτήσουν αν εργάζομαι και που,ούτε έχω ακούσει ποτέ τέτοια περίπτωση!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Είναι πράγματι αξιοσημείωτη αυτή η ψευδαίσθηση του "είμαι αφεντικό του εαυτού μου","δουλεύω για μένα κι όχι για τον τάδε" κ.λπ. που καλλιεργήθηκε (ανάμεσα σε πολλές ακόμη παπαριές) στα μυαλά όλων των Ελλήνων από τη μεταπολίτευση και μετά...
Δηλαδή αν κάνεις ένα γραφειάκι και τρέχεις απ'το πρωί μέχρι το βράδυ σαν το Βέγγο για να τακτοποιείς υποθέσεις τρίτων (πελατών) για ποιον νομίζεις ότι δουλεύεις;Για "σένα";:rolleyes:
Πάρτε το χαμπάρι,ΟΠΟΙΟΙ και να είστε,ΟΠΟΙΑ δουλειά και να κάνετε ΠΑΝΤΑ θα κρέμεστε απ'τα αρχίδια κάποιου είτε αυτός ο κάποιος λέγεται αφεντικό (αν είστε μισθωτοί) είτε πελάτης (αν είστε ελεύθεροι επαγγελματίες) είτε καταναλωτής (αν είστε ο Bill Gates)...

Αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι ποιο είδος εργασίας θα σου προσφέρει το καλύτερο "πακέτο" συνθηκών εργασίας/μισθού...είναι πολύ καλύτερο π.χ. να δουλεύεις στο λογιστήριο μιας εταιρίας ή σε μια τράπεζα,να παίρνεις 800€ το μήνα,να χτυπάς το 8ωράκι σου και να φεύγεις στις 3 το μεσημέρι κύριος (κι απαλλαγμένος από άγχη) παρά να έχεις δική σου δουλεία που θα σου αποφέρει πάνω κάτω τα ίδια λεφτά "καθαρά" με πολλαπλάσιο όμως κόπο!

Βέβαια οκ αν έχεις μέσα σου το "ψώνιο" του "ελεύθερου" επαγγελματία και θες ντε και καλά να κάνεις κάτι δικό σου δε θα σε αποτρέψω,go for it...απλά να ξέρεις ότι θες τουλάχιστον 30 μικρές επιχειρήσεις ΓΙΑ ΑΡΧΗ (από περίπου 100€/μήνα έκαστη=3.000€/μήνα κι έτσι μείον ενοίκιο και λοιπά τρέχοντα έξοδα,άμεσους και έμμεσους φόρους να σου μένουν το μήνα 1.000€)...
Άμα τις βρεις και μπορέσεις και να αντεπεξέλθεις στις απαιτήσεις μόνος σου (χωρίς υπάλληλο) σου βγάζω το καπέλο!:P

Ίσως γιατί το υπόλοιπο 95% είναι μεταξύ ανεργίας και ετεροαπασχόλησης...
Χαλάρωσε Βασίλη,μη γίνεσαι Giorgos Pamak!:lol:

Αυτές τις μελέτες για το "που απασχολούνται" οι απόφοιτοι μιας σχολής (και μάλιστα με λεπτομερή στατιστικά) ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω πως τις βγάζουν...εμένα π.χ. απ'τη σχολή μου κανείς δε με πήρε τηλέφωνο να με ρωτήσει "που (και ΑΝ) εργάζομαι τώρα" αλλά πάραυτα ανεβάζει κάθε τόσο παρόμοιες στατιστικές απασχόλησης πτυχιούχων με αυτή του link που παρέθεσες κι αν τις διαβάσεις,θα νομίζεις ότι προέρχονται από το τμήμα Μηχανολόγων του MIT με έδρα την πιο βιομηχανοποιημένη πόλη της νότιας Γερμανίας!:hmm:

Νομίζω ότι περιγράφεις ακριβώς την πραγματικότητα η οποία (επειδή τυγχάνει και εργάζομαι) απέχει πολύ από τα Πανεπιστημιακά Αμφι-θέρετρα. Η πραγματικότητα είναι αρκετά "ωμή" και προσγειώνει αρκετά ανώμαλα τους απροετοίμαστους. Βέβαια ο αντίλογος του μέσου Έλληνα είναι: θα πάω εξωτερικό! Το λέει με μια σιγουριά και αυτοπεποίθηση σαν να λέει ότι θα πάει για διακοπές. Η πλειοψηφία των νέων και όχι μόνο, αγνοούν ότι η επιβίωση ουσιαστικά σημαίνει συνεταιρισμός με το κράτος. Για πάντα θα...χρωστάς σε τρίτους και στο κράτος. Ζεις και μοιράζεσαι τα πάντα (οικονομικά κυρίως) με το κράτος. Η "ελευθερία" του σχολείου και του Πανεπιστημίου είναι τελείως εικονική και βραχύχρονη. Μετά αρχίζει ο αγώνας. Βέβαια καλό είναι να έχουμε όνειρα και να επιδιώκουμε το καλύτερο στη ζωή μας, καθημερινά να βελτιωνόμαστε κυρίως ως άνθρωποι και μετά ως εργασιακό "δυναμικό". Όμως «την πατημασιά της μπότας στην πλάτη» δεν τη γλιτώνει κανείς εκτός και αν είναι δημόσιο πρόσωπο με μεγάλη επιρροή εξουσίας στο κοινωνικό σύνολο. Οι περισσότεροι κοιμούνται και ονειρεύονται το "στέλεχος" μέχρι το κουστούμι, την καλή ζωή και αυτά που τους λένε οι καθηγητές Πανεπιστημίου στα Οικονομικά Τμήματα. Δεν τους λένε την άλλη όψη του "στελέχους" που δεν είναι και τόσο ελκυστική. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisss

Νεοφερμένος

Ο giannisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Φίλε Βασίλη αφού δεν είμαι ούτε δικαστής ούτε τίποτα φυσικά και μπορείς να μιλάς μόνος σου!

Παιδιά γενικά ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες από ότι φαίνεται θα κοιτάξω αλλού για σχολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
jack, αν θες λεπτομεριες για την ερευνα
διαβασε τα σχολια των συντακτων της

np, εγω συμφωνω σε πολλα μαζι σου, αλλα θυμησου παντα εχει ευθυνη και ο φοιτητης
λαθος για μενα ειναι και οι 2 αντιληψεις
και το θα γινω διευθυντης πρωτη μερα
και το μια ζωη εργατια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top