Ποια κομμάτια της φυσικής να βγάλω;

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Δεν έχω ασχοληθεί με την Φυσική πολύ και δίνουμε σε έναν μήνα περίπου. Μια και δεν προλαβαίνω να τα δω όλα σε βάθος πρέπει να διαλέξω κάποιες ενότητες. Ποιες λέτε είναι καλύτερο να επιλέξω ώστε να καταφέρω να γράψω ένα 10.
Κρούσεις
Ταλαντώσεις
Κύματα
Φαινόμενο Doppler
Ρευστά
Μηχανική στερεού
 

Guest 236812

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Η φυσική σαν μάθημα θέλει βαθιά κατανόηση για να γράψεις καλά και μάλιστα εσύ είσαι απόφοιτος και δίνεις με το παλιό σύστημα από ότι κατάλαβα. Το φαινόμενο Doppler, είναι εύκολο φαινόμενο λίγες ασκήσεις αρκούν, όπως και να θυμάσαι το τυπολόγιο. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τα ρευστά, με μόνη διαφορά ότι θέλουν πολλές ασκήσεις καθώς μπορεί να είναι και 3ο θέμα και στους 2 τρόπους εξέτασεις.
Για να είμαστε όμως ακριβείς, θα σου έλεγα καλύτερα να προσέξεις φαινόμενο Doppler, κρούσεις και Ρευστά! Βέβαια, καλό θα ήταν να διαβάσεις και τις άλλες, αλλά σε ένα μήνα είναι δύσκολο να τις καταλάβεις, αφότου απαιτούν πολλές ασκήσεις! Εκτός αν κάνεις φροντιστήριο, που τότε θα έχεις ήδη μια σχετική εμπειρία! :)
 

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καλησπέρα! Η φυσική σαν μάθημα θέλει βαθιά κατανόηση για να γράψεις καλά και μάλιστα εσύ είσαι απόφοιτος και δίνεις με το παλιό σύστημα από ότι κατάλαβα. Το φαινόμενο Doppler, είναι εύκολο φαινόμενο λίγες ασκήσεις αρκούν, όπως και να θυμάσαι το τυπολόγιο. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τα ρευστά, με μόνη διαφορά ότι θέλουν πολλές ασκήσεις καθώς μπορεί να είναι και 3ο θέμα και στους 2 τρόπους εξέτασεις.
Για να είμαστε όμως ακριβείς, θα σου έλεγα καλύτερα να προσέξεις φαινόμενο Doppler, κρούσεις και Ρευστά! Βέβαια, καλό θα ήταν να διαβάσεις και τις άλλες, αλλά σε ένα μήνα είναι δύσκολο να τις καταλάβεις, αφότου απαιτούν πολλές ασκήσεις! Εκτός αν κάνεις φροντιστήριο, που τότε θα έχεις ήδη μια σχετική εμπειρία! :)
Αυτά δεν είναι τα τελείως "αντι-σός"; Πχ εγώ σκεφτόμουν να βγάλω Κρούσεις, Ταλαντώσεις και Στερεό που θα πέσει σίγουρα. Κύματα μπορεί να μην βάλουν φέτος καθόλου και τις κρούσεις τις μαθαίνουμε στην ουσία για τις ταλαντώσεις. Καλά δε λέω βρε παιδιά;
 

Guest 236812

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανονικά όταν διαβάζεις ένα μάθημα, δεν κοιτάς sos και αντι-sos! Αλλά από την στιγμή που είμαστε 1 μήνα πριν, ταλαντώσεις και στερεό σίγουρα, όπως και κάθε χρόνο μέχρι τώρα είναι μέσα στα σημαντικά της ύλης. Αν θέλεις να διαβάσεις τα sos κάνε το, αλλά το θέμα είναι αν θα προλάβεις να λύσεις αρκετές ασκήσεις έτσι ώστε να καλύψεις τις διαφορετικές μεθοδολογίες που τυχαίνει να συναντήσεις.
Πάντως, για να ξέρεις αν θέλεις να πιάσεις βαθμό από τα Β' θέματα, τότε σίγουρα θα έχει κρούση ή doppler, ενώ το στερεό πάει περισσότερο στο 4ο Θέμα. Αλλά και πάλι, ξεκίνα εσύ να διαβάζεις κανονικά κρούσεις και ταλαντώσεις και μετά αν είναι και θες να πιάσεις τα "sos" ξεκίνα στερεό.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Αυτά δεν είναι τα τελείως "αντι-σός"; Πχ εγώ σκεφτόμουν να βγάλω Κρούσεις, Ταλαντώσεις και Στερεό που θα πέσει σίγουρα. Κύματα μπορεί να μην βάλουν φέτος καθόλου και τις κρούσεις τις μαθαίνουμε στην ουσία για τις ταλαντώσεις. Καλά δε λέω βρε παιδιά;
Δεν νομίζω να σου είπε τα σος... σου είπε αυτα που βγαίνουν θεωρητικά πιο εύκολα από τα άλλα και μπορείς να είσαι σίγουρη ότι θα γράψεις κάτι.. ταλαντώσεις στέρεο δεν νομίζω να προλάβεις να τα βγάλεις έτσι όπως πρέπει για να είσαι σίγουρη ότι ό,τι και να πέσει κάπως θα ανταποκριθείς. Δεν ξέρω το επίπεδο σου καθόλου αλλά είναι κριμα να αναλωθεις σε δύσκολα κεφαλαία και να κανείς πασαλειματα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top