Ποια θεωρείται η κατάλληλη ηλικία για αποκτηση διπλώματος οδήγησης;

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Καλησπερα σας. Πειτε καποια γνωμη για αυτο το θεμα. Βλεπω παιδια 16 χρονων να διαβαζουν για σήματα. Ειναι σωστο??
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλησπέρα , ναι μπορείς να δώσεις για σήματα και ως ανήλικος για να τελειώνεις , δική σου επιλογή είναι και όταν γίνεις 18 δίνεις πρακτική εξέταση οδήγησης. Επίσης από τα 16 μπορεί κάποιος να πάρει δίπλωμα μοτοσυκλέτας οπότε ναι εγώ το θεωρώ σωστό , πρέπει να ξέρουν και αυτοί τον Κ.Ο.Κ. Αν τον στείλεις τον άλλο στο δρόμο χωρίς να ξέρει προτεραιότητες , φανάρια , σήματα κλπ θα σκοτωθεί. Σε βοήθησα καθόλου?
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Καλησπέρα , ναι μπορείς να δώσεις για σήματα και ως ανήλικος για να τελειώνεις , δική σου επιλογή είναι και όταν γίνεις 18 δίνεις πρακτική εξέταση οδήγησης. Επίσης από τα 16 μπορεί κάποιος να πάρει δίπλωμα μοτοσυκλέτας οπότε ναι εγώ το θεωρώ σωστό , πρέπει να ξέρουν και αυτοί τον Κ.Ο.Κ. Αν τον στείλεις τον άλλο στο δρόμο χωρίς να ξέρει προτεραιότητες , φανάρια , σήματα κλπ θα σκοτωθεί. Σε βοήθησα καθόλου?
Οχι δεν ειναι αν βοηθησες ή δεν βοηθησες, απλα απορουσα γιατι να δωσεις σήματα 3,4 χρονια πριν βγεις στον δρομο σαν επισημος, κανονικός οδηγός. Δεν θα έχεις ξεχασει τα περισσοτερα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
Καλησπερα σας. Πειτε καποια γνωμη για αυτο το θεμα. Βλεπω παιδια 16 χρονων να διαβαζουν για σήματα. Ειναι σωστο??
Καποιος μεγαλος μου ειπε οτι η καταλληλότερη ηλικια για να οδηγησεις αυτοκινητο ειναι οταν κανεις παιδι,
Εγω το διπλωμα το πείρα στα 18-19 ,οδηγω ενα χρονο μονο αθηνα και ειμαι πολυ καλα.
Το ασχημο ειναι οτι αρχιζει και μου γινεται απαραιτητο και θελει και λεφτα για βενζινα. Ευτυχώς βοηθα και το ρεφενε.

Επιπλεον , το αυτοκινητο θελει και πλυσιμο , το πλυσιμο εχει 10€, η βολτα πειραια γλυφαδα εχει επεισης 10€.
Οποτε πλυσιμο με 10€ αργα και που, μια το μηνα. Καθε εβδομαδα ομως 2€ πλυσιμο στα αυτοματα και 1€ σκουπα και δεν αφήνεις τους κολλητους να τρωνε τυροπιτα μεσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο. Το προτιμότερο θα ήταν στην ηλικία των 16 με 17,αλλά με επιτήρηση ενήλικα μέχρι τα 18.
Ωραία θα ήταν και το σχολείο να μας έκανε τα μαθήματα τσαμπέ (τύπου Αμερική),αλλά ζητάω πολλά 😋.
Ά,και το κυριότερο: μην σας φαίνεται δύσκολο το αυτοκίνητο,φυσικά θέλει προσοχή στον δρόμο και κυρίως μην φοβηθείτε να δώσετε για δίπλωμα οδήγησης γενικά.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Πριν πιάσεις δουλειά για να σου τα πληρώσουν άλλοι.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι αν βοηθησες ή δεν βοηθησες, απλα απορουσα γιατι να δωσεις σήματα 3,4 χρονια πριν βγεις στον δρομο σαν επισημος, κανονικός οδηγός. Δεν θα έχεις ξεχασει τα περισσοτερα?
Κοίτα υποτίθεται ότι με το που δώσεις σήματα είτε αφού τα πάρεις είτε 1 χρόνο μετά δίνεις για δίπλωμα οδήγησης. Για μένα το κατάλληλο είναι και τα 2 μαζί (σήματα , πρακτική) είτε για μηχανάκι είτε για αυτοκίνητο (ή και τα 2 αν θες να οδηγάς και μηχανή και αμάξι).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top