Ποια είναι η ύλη, που θα πρέπει να κοιτάξω από την Α' και Β' Λυκείου, προκειμένου να καλύψω τα κενά της Γ' Λυκείου στη Θετική Κατεύθυνση;

Eirini5

New member

Η Eirini5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας,

επέλεξα την θετική κατεύθυνση και θέλω να ρωτήσω ποια κεφαλαία της Χημείας, φυσικής και μαθηματικών θα πρέπει να ξέρω από την Α’και Β Λυκείου για να μην έχω πρόβλημα στην Γ. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Μάρκος Βασίλης

Well-known member

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής σε MSc in Cognitive Systems, OUC και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,743 μηνύματα.
Από μαθηματικά όλη την άλγεβρα της Β' και, ιδανικά, όλη την κατεύθυνση, καθώς, αν και δεν έχεις τις ίδιες τεχνικές στη Γ, τα δύο μαθήματα πραγματεύονται συγγενείς έννοιες.

T C

Active member

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Απο φυσική προσωπικά εχω να σου πω πως απο Α λυκειου πρεπει να παιζεις στα δαχτυλα (οχι απλα να ξέρεις)
-Νομους Νευτωνα
-ενεργειακά θεωρήματα Θμκε, Αδμε
Φυσικα να ξερεις να δουλευεις συνιστώσες δυνάμεων, ειδικα σε κεκλιμένο επίπεδο και σιγουρα εργα και νομους κινησης που ειναι η βαση για τα παραπάνω.
Απο Β λυκείου ολη η υλη είναι σημαντική και ειδικά οι κρουσεις οι οποίες συνεχίζονται και στην Γ.
Επίσης δωσε προσοχη στη φυσικη β λυκειου γενικής καθως καποια πραγματα θα τα ξαναδεις στην φυσικη κατευθυνσης της 3ης Λυκειου στο κεφαλαιο του ηλεκτρομαγνητισμου το οποιο ενταξαν στην υλη των πανελληνίων.
Καλη επιτυχία!

eukleidhs1821

Well-known member

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Μεγάλα Καλύβια (Τρίκαλα). Έχει γράψει 1,789 μηνύματα.
Από μαθηματικά όλη την άλγεβρα της Β' και, ιδανικά, όλη την κατεύθυνση, καθώς, αν και δεν έχεις τις ίδιες τεχνικές στη Γ, τα δύο μαθήματα πραγματεύονται συγγενείς έννοιες.
διανυσματα,κωνικες τομες νομιζω δεν χρειαζεται.μονο εξισωση ευθειας,κλιση κτλπ χρειαζεται κατε με

Μάρκος Βασίλης

Well-known member

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής σε MSc in Cognitive Systems, OUC και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,743 μηνύματα.
διανυσματα,κωνικες τομες νομιζω δεν χρειαζεται.μονο εξισωση ευθειας,κλιση κτλπ χρειαζεται κατε με

Εμφανίζονται σε προβλήματα - π.χ. με ρυθμούς μεταβολής - οι κωνικές τομές, γι' αυτό χρειάζεται μία βασική γνώση τους. Όχι τόσο το ασκησιολόγιο της κατεύθυνσης, όσο η ίδιες οι έννοιες.

eukleidhs1821

Well-known member

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Μεγάλα Καλύβια (Τρίκαλα). Έχει γράψει 1,789 μηνύματα.
Εμφανίζονται σε προβλήματα - π.χ. με ρυθμούς μεταβολής - οι κωνικές τομές, γι' αυτό χρειάζεται μία βασική γνώση τους. Όχι τόσο το ασκησιολόγιο της κατεύθυνσης, όσο η ίδιες οι έννοιες.
ρυθμο μεταβολης τι να σου βαλουνε με κωνικη τομη?δεν εχω υποψην μου τετοια ασκηση.να πουνε ακολουθει ελλειψη ξερω γω??αλλα κωνικη τομη θα πρεπει να ειναι μερος ελλειψης γτ η ελλειψη δεν ειναι συναρτηση.αμα πεσει κανα τετοιο θα πεσει η κυβερνηση απο διαμαρτυριες

Μάρκος Βασίλης

Well-known member

ρυθμο μεταβολης τι να σου βαλουνε με κωνικη τομη?δεν εχω υποψην μου τετοια ασκηση.να πουνε ακολουθει ελλειψη ξερω γω??αλλα κωνικη τομη θα πρεπει να ειναι μερος ελλειψης γτ η ελλειψη δεν ειναι συναρτηση.αμα πεσει κανα τετοιο θα πεσει η κυβερνηση απο διαμαρτυριες

Ναι, έλλειψη ή τμήμα της, παραβολή κ.λπ.. Αν δεις στο σχολικό βιβλίο έχει διάφορα παραδείγματα και ασκήσεις με τέτοια. Επίσης, η ύλη της κατεύθυνσης θεωρείται γνωστή οπότε τύπους εφαπτομένων που έχουν διδαχθεί μπορούν να τους πάρουν απευθείας.

eukleidhs1821

Well-known member

Ναι, έλλειψη ή τμήμα της, παραβολή κ.λπ.. Αν δεις στο σχολικό βιβλίο έχει διάφορα παραδείγματα και ασκήσεις με τέτοια. Επίσης, η ύλη της κατεύθυνσης θεωρείται γνωστή οπότε τύπους εφαπτομένων που έχουν διδαχθεί μπορούν να τους πάρουν απευθείας.
ναι αλλα εδω εμβαδον κυκλου επεσε περσι και σκουζανε αν γινει κατι τετοιο θα γινουνε μεγαλα σκηνικα.δεν συμφερει να γινει αναβρασμος.ισως μπει σε τιποτα επαναληπτικες πρωτα

Χρήστες Βρείτε παρόμοια