Ποια Κατεύθυνση να επιλέξω;

GiannisVlah

Νεοφερμένος

Ο GiannisVlah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα ειμαι μαθητης Β λυκειου και δυσκολευομαι αρκετα να επιλεξω κατευθυνση αναμεσα σε θετικη και οικονομικα για την τριτη λυκειου. Το θεμα ειναι πως στο φροντιστηριο πρεπει να επιλεξουμε σε εναν μηνα και ακομα δεν εχω κατασταλαξει.Οι σχολες που με ενδιαφερουν απο το πεδιο των θετικων σπουδων ειναι η αεροδιαστιμικη, μηχανολογων και ημμυ ενω απο οικονομικα κυριως πληροφορικη στην οποια μου φαινεται πιο ευφικτο να φτασω τα μορια.Επισης θελω να προσθεσω πως το τμημα της αεροδιαστημικης με ενδιαφερει αρκετα αλλα δεν ξερω αν πρεπει να παρω αυτο το ρισκο γιατι δεν ξερω τι επαγγελματικη αποκατασταση εχει μιας και ειναι καινουργιο τμημα Αν μπορει καποιος με να βοηθησει θα το εκτιμουσα αρκετα(Να προσθεσω πως δεν μου αρεσει καθολου η ιδεα να καθομαι σε ενα γραφειο και να μην κανω τιποτα). Επισης ξερω πως οι σχολες της πληροφορικης υπαρχουν και στο πεδιο των θετικων σπουδων αλλα ειναι δυσκολοτερο να τις φτασω και να βγαλω και την σχολη μιας και δεν θα εχω διδαχθει αυτο το μαθημα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Καλησπερα ειμαι μαθητης Β λυκειου και δυσκολευομαι αρκετα να επιλεξω κατευθυνση αναμεσα σε θετικη και οικονομικα για την τριτη λυκειου. Το θεμα ειναι πως στο φροντιστηριο πρεπει να επιλεξουμε σε εναν μηνα και ακομα δεν εχω κατασταλαξει.Οι σχολες που με ενδιαφερουν απο το πεδιο των θετικων σπουδων ειναι η αεροδιαστιμικη, μηχανολογων και ημμυ ενω απο οικονομικα κυριως πληροφορικη στην οποια μου φαινεται πιο ευφικτο να φτασω τα μορια.Επισης θελω να προσθεσω πως το τμημα της αεροδιαστημικης με ενδιαφερει αρκετα αλλα δεν ξερω αν πρεπει να παρω αυτο το ρισκο γιατι δεν ξερω τι επαγγελματικη αποκατασταση εχει μιας και ειναι καινουργιο τμημα Αν μπορει καποιος με να βοηθησει θα το εκτιμουσα αρκετα(Να προσθεσω πως δεν μου αρεσει καθολου η ιδεα να καθομαι σε ενα γραφειο και να μην κανω τιποτα). Επισης ξερω πως οι σχολες της πληροφορικης υπαρχουν και στο πεδιο των θετικων σπουδων αλλα ειναι δυσκολοτερο να τις φτασω και να βγαλω και την σχολη μιας και δεν θα εχω διδαχθει αυτο το μαθημα.

Δες το πρόγραμμα σπουδών και κατάλαβε οτι εκεί θα πας να πάρεις κάποιες γνώσεις. Το εαν θα κάνεις θερμοδυναμική για παράδειγμα με σκοπό να αναλύσεις την προώθηση σε έναν πύραυλο, δεν αναιρεί σε κανέναν βαθμό οτι θα μάθεις θερμοδυναμική. Το που θα αποφασίσεις να την εφαρμόσεις αργότερα αυτή την γνώση(σε τι προβλήματα) είναι καθαρά δικό σου θέμα.

Πάντως σίγουρα δεν χρειάζεται αναγκαστικά να είναι σε πύραυλο ή αεροσκάφος ή διαστημόπλοιο. Το ίδιο ισχύει και για άλλα μαθήματα. Θα μάθεις λόγου χάρη ρευστομηχανική. Ναι, ίσως θα υπάρχει focus στην μηχανική πτήσης, ωστόσο κανείς δεν σε αποτρέπει αύριο μεθαύριο να χρησιμοποιήσεις τις ίδιες γνώσεις για την ανάλυση μιας ανεμογεννήτριας(αν δουλέψεις στον ενεργειακό κλάδο).

Ή για παράδειγμα αν δουλέψεις στην αυτοκινητοβιομηχανία,να εφαρμόσεις τις γνώσεις αυτές πάνω στο κομμάτι της βελτίωσης της αεροδυναμικής απόδοσης οχημάτων. Θα πάρεις δηλαδή κάποιες γενικές γνώσεις απο διάφορα πεδία της μηχανικής και θα εξειδικευτούν σιγά σιγά στο κομμάτι της αεροναυπηγικής. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει οτι δεν είναι εφαρμόσιμες και αλλού.

Εαν ανησυχείς τόσο,δήλωσε το τελευταίο πάνω απο άλλες σχολές μηχανικών. Επίσης η απάντηση είναι ξεκάθαρη εαν σκεφτείς την εξής ερώτηση. Θέλεις να λύνεις προβλήματα που αφορούν τον φυσικό κόσμο ; Σου αρέσει η φυσική ; Εαν ναι, τότε σαφώς το 2ο πεδίο είναι μονόδρομος.

Πάντως βγάλτο απο το μυαλό σου οτι εαν δεν διδαχθείς πληροφορική στο σχολείο δεν θα ανταπεξέλθεις στο πανεπιστήμιο απο το 2ο πεδίο...βγάλτο τελείως απο το μυαλό σου. Τα κάνεις ούτως η άλλως όλα απο την αρχή στο πανεπιστήμιο. Αυτά που μαθαίνεις στο λύκειο είναι γελοία σε σχέση με αυτά που θα δεις στο πανεπιστήμιο.

ΥΓ. Ο κλάδος της αεροδιαστημικής είναι απο τους πιο δύσκολους και πιο ενδιαφέρον διότι η μηχανική και οι απαιτήσεις της είναι πολύ υψηλού επιπέδου. Πολλά απο τα προβλήματα της καθημερινότητας χρησιμοποιούν ένα πολύ μικρό υποσύνολο των τεχνικών γνώσεων που μαθαίνει κανείς σε ένα τέτοιο πτυχίο. Οπότε μπορεί κανείς να πει με σχετική ασφάλεια οτι εαν έχεις πτυχίο σε αυτό τον τομέα, πάρα πολλά άλλα πράγματα θα σου είναι παιχνιδάκι αργότερα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top