Πληροφορική: ΟΠΑ vs ΕΚΠΑ vs ΠΑΜΑΚ vs ΑΠΘ

panik18

Νεοφερμένος

Ο panik18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδια καλησπέρα....Είδα οτι έχετε ανοιξει ενα ήδη ίδιο Τopic ...Θέλω όμως να με βοηθήσετε από εδώ...επειδή είμαι υπό μετεγγραφή πέρασα κρήτη έχω πάρει μεταγραφή και αθηνα και θεσσαλονίκη...με δέχτηκαν δηλαδή και στις δυο πόλεις...το πρώτο ερώτημα είναι που λέτε εσείς να πάω....και το δεύτερο αν παο θεσσαλονίκη να παω στο ΠΑΜΑΚ ή στο Αριστοτέλειο...
και αν πάω αθηνα στο καποδιστριακό η στην ΑΣΟΕΕ...Για πληροφορική μιλάω πάντα...
Αν και το βλέπω πιο πολύ για Αθήνα...που λέτε ρε παιδιά...μ' αρέσουν και οι δύο σχολές αλλά δεν τα πάω και ποολύ καλά με τα μαθηματικά...αλλα και τα οικονομικά δεν μου είναι και πολύ συμπαθή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οικονομικά, αν θέλεις, μπορείς να μην κανεις πάνω απ'τα δυο μαθήματα που έχει η ΑΣΟΕΕ. Μπορεί να ειναι οικονομικο πανεπιστήμιο, αλλά δεν ειναι υποχρεωτικο να μπλέξεις με οικονομικά στο τμήμα.
Μαθηματικά πρέπει να το παλέψεις πολύ, σε όποιο τμήμα και να πας Πληροφορική χωρίς καλή μαθηματική βάση δε μπορείς να σπουδάσεις.
Επειδη ειμαι φοιτητής στο τμήμα της ασοεε στο οποίο μάλιστα πήγα από επιλογή κι όχι επειδη δεν περνούσα στο καποδιστριακό, αν σ'ενδιαφέρει ο προγραμματισμός ή οι "πλευρικές" εφαρμογές της επιστήμης μας σε τράπεζες, οργανισμούς, επιχειρήσεις κλπ. καθώς και ορισμένα πεδία όπως ERP ή άλλα πληροφορικό-χρηματοοικονομικά, τότε θα σου πρότεινα το τμήμα της ΑΣΟΕΕ.
Αν ενδιαφέρεσαι για θεωρητική πληροφορική (στην οποία χρειαζεσαι ακομη καλυτερη μαθηματική βάση) ή τηλεπικοινωνίες/δίκτυα, να επιλέξεις του καποδιστριακού.
Γενικά να ξέρεις οτι καθε ένα απ'τα καλά τμήματα πληροφορικής (συμπεριλαμβάνονται αμφότερα σ'αυτά) κάνει φοκους σε κάποια συγκεκριμένα πεδία, εγώ επέλεξα της ασοεε γιατι σκεφτομαι ν'ακολουθησω κατι που να μπλέκει και πληροφορική και χρηματοοικονομικά αργότερα.
Πάντως οποιαδήποτε σχολη πληροφορικής (απ'τις καλές) κι αν τελειώσεις, μπορείς ν'ασχοληθεις με οτιδήποτε μέσω ενος μεταπτυχιακού, απλά σε προπτυχιακό επίπεδο κάθε τμήμα διαφέρει ως προς την ποικιλία του προγράμματος σπουδών του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Συμφωνω με τον προλαλησαντα.Λιγο ανησυχητικο το οτι δεν τα πας και πολυ καλα με τα μαθηματικα, αλλα γενικα πιστευω πως αμα καποιος προσπαθησει θα τα καταφερει.


Εγω αμα πηγαινα πληροφορικη παντως θα πηγαινα ΕΚΠΑ.Θεωρητικη πληροφορικη rules:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι ΠΑΜΑΚ, είναι σκατά. Αν θέλεις πήγαινε στο αριστοτέλειο, το παμακ δεν εχει τμημα CS βασικά.
Προσωπικα περναω μια χαρά στην Αθήνα, νομιζω οτι ειναι εκτος συναγωνισμού σαν πόλη, είναι η πρωτεύουσα, δεν συγκρίνεται με καμία άλλη παρά μόνο με άλλες πρωτεύουσες, αλλά εγώ βασικα εδώ μένω από πάντα οπότε δεν άλλαξα και κάτι στη ζωή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panik18

Νεοφερμένος

Ο panik18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γιατι οχι πομακ.λενε οτι ειναι πολυ οργανωμενο.και εχει και οικονιμικα αργοτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί δεν είναι σοβαρό τμήμα Πληροφορικής και γενικώς ούτε το ίδρυμα είναι απ'τα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γιατί δεν είναι σοβαρό τμήμα Πληροφορικής και γενικώς ούτε το ίδρυμα είναι απ'τα καλύτερα.

Aπό ποια άποψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Iliaso:
Aπό ποια άποψη;
Ναι. Το παμάκ δεν είναι από τα καλύτερα. Γενικά άμα μπορείτε να το αποφύγετε, καλό θα ήταν. Οι πληροφορίες που έχω είναι από τον κολλητό μου που σπουδάζει Διεθνών και Ευρωπαϊκών μ@@@κιών, που πρόσφατα άλλαξε όνομα.
@panik18.
Θα συμφωνήσω με τον miv. Το καλύτερο είναι να περάσεις Αθήνα.
Υπάρχουν 3 σχολές. Μία στο ΕΚΠΑ, μία στο ΟΠΑ και μία στο ΠΑΠΕΙ. Πάνω κάτω το επίπεδο όλων είναι το ίδιο. Γενικά στο ΕΚΠΑ είναι η θεωρητική πληροφορική και τηλεπικοινωνίες, στο ΟΠΑ σου είπε o miv και στο ΠΑΠΕΙ δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο ΠΑΠΕΙ είναι αρκετά καλό το τμήμα της Λογιστικής, η Πληροφορική απ'οτι ξέρω είναι κάπως χαμηλότερων προδιαγραφών λόγω ΔΕΠ. Σαν αντικείμενο, πάντως, πολύ καλύτερη απ'της Μακεδονίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας,όσο μπορείτε να το αποφεύγετε (σύμφωνα με τις εντυπώσεις αδερφού αλλά και φίλων) αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα,παρά το γεγονός ότι λειτουργούν ελάχιστα τμήματα σε αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Νομίζω πως την πιο σωστή Πληροφορική θα την έβλεπες στην Κρήτη, αλλά αφού θες μετεγγραφή αλλάζει το πράγμα. Στο ΕΚΠΑ νομίζω πως θα πάρεις πολύ καλές βάσεις για ότι κι αν θες να κάνεις. Μπορεί να μην είναι τόσο προσανατολισμένο στις ανάγκες της Ελλάδας για προγραμματισμό, αλλά θα έχεις πάρει μια καλή ιδέα για την ουσία του ώστε να συνεχίσεις έξω σε ότι κι αν σου ζητήσουν με μικρότερο κόπο. Βέβαια λες δε θες τα Μαθηματικά άρα το τμήμα αυτό θα σου πέσει βαρύβ
Για την ΑΣΟΕΕ όπως σου είπε ο miv νομίζω πως είναι πιο light και ταιριάζει καλύτερα στο προφίλ σου. Αν το κυνηγήσεις μπορείς και μαθηματικά να μάθεις ακόμα κι αν δε δίδεται τόση έμφαση σε αυτά και προγραμματισμό πέρα από αντικειμενοστρεφή που μας απασχολεί (αλλά αυτό ζητάνε συνήθως και οι εταιρείες έξω, οπότε δε χάνεις κάτι).
Για Θεσ/νίκη δεν ξέρω τι να σου πω. Δεν πρέπει να έχει και από τα πιο δυνατά τμήματα στην Πληροφορική είτε πρόκειται για ΑΠΘ είτε για ΠΑΜΑΚ. Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία αλλά από όσα ακούγονται στο χώρο της Πληροφορικής δεν πρωτοστατεί. Πειραιά δε θα στο πρότεινα καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι. Το παμάκ δεν είναι από τα καλύτερα. Γενικά άμα μπορείτε να το αποφύγετε, καλό θα ήταν. Οι πληροφορίες που έχω είναι από τον κολλητό μου που σπουδάζει Διεθνών και Ευρωπαϊκών μ@@@κιών, που πρόσφατα άλλαξε όνομα.
Στο συγκεκριμένο τμήμα θα συμφωνήσω και εγώ.Ειδικά μια επίσκεψη στο φόρουμ της σχολής και θα δείτε τι παίζεται με το όνομα.
Το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας,όσο μπορείτε να το αποφεύγετε (σύμφωνα με τις εντυπώσεις αδερφού αλλά και φίλων) αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα,παρά το γεγονός ότι λειτουργούν ελάχιστα τμήματα σε αυτό...
Εγώ πάντως ξέρω ότι 20/6 είχαν τελειώσει εξεταστική χωρίς καταλήψεις και είχαν πάρει και έγκαιρα βιβλία.Αυτό που ξέρω ως πρόβλημα είναι και ο χώρος μιας και όσοι το έχουν δει το κτήριο καταλαβαίνουν τι εννοώ.:iagree:

Εγώ θα κλείσω εδώ μιας και δε ξέρω πολλά για τα ακαδημαικά λέγοντας το εξής.Δεν είναι μόνο η Αθήνα βρε παιδιά και μετά το χάος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Αν θέλει να περάσει καλά μάλλον αυτό θα το κανει στη Θεσ/νίκη. Αν ενδιαφέρεται για τις σπουδές του αφού απέρριψε την καλύτερη επιλογή μάλλον η επόμενη βρίσκεται στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εγώ πάντως ξέρω ότι 20/6 είχαν τελειώσει εξεταστική χωρίς καταλήψεις και είχαν πάρει και έγκαιρα βιβλία.Αυτό που ξέρω ως πρόβλημα είναι και ο χώρος μιας και όσοι το έχουν δει το κτήριο καταλαβαίνουν τι εννοώ.:iagree:

Δυστυχώς δεν είναι μόνο ο χώρος φίλε...και μην προσπερνάς το γεγονός πως έχει πολύ λίγα τμήματα!Άλλος ένας λόγος για το οποίο έπρεπε όλα να είναι στην τρίχα!
Αν θες έλα π.χ. απ'το ΤΕΙ στις Σέρρες,που χρηματοδοτείται με το 1/5 των χρημάτων του ΠΑ.ΜΑΚ.,να πάρεις μια γεύση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν είναι μόνο ο χώρος φίλε...και μην προσπερνάς το γεγονός πως έχει πολύ λίγα τμήματα!Άλλος ένας λόγος για το οποίο έπρεπε όλα να είναι στην τρίχα!
Αν θες έλα π.χ. απ'το ΤΕΙ στις Σέρρες,που χρηματοδοτείται με το 1/5 των χρημάτων του ΠΑ.ΜΑΚ.,να πάρεις μια γεύση...

Δεν είπα ότι τα πράγματα είναι ρόδινα.Εγώ ήθελα να εστιάσω στο ότι παρουσιάζονται τα τμήματα των αθηνων(εκπα+οπα) σαν τη κορυφή της ελλάδας εκμηδενίζοντας ΑΠΘ και μακεδονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Φίλε Iliaso με συγχωρείς αλλά δεν μίλησα για την Αθήνα!Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Φίλε Iliaso με συγχωρείς αλλά δεν μίλησα για την Αθήνα!Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου!:P

Γιατί είπα εγώ ότι εσύ μίλησες για Αθήνα.Γενικότερα μιλούσα.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Είδα την παράθεση that's why!:D
Κι η Θεσσαλονίκη έχει απ'όλα gentlemen...

Υ.Γ. Και ΠΑΟΚι βλέπω αδερφέ;Άντε θα σας έρχομαι πιο συχνά τους δικούς μας τους βλέπω για φούντο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σε συμβούλευα να μην πας ΑΣΟΕΕ. Πέρασα φέτος Λογιστική & Χρηματοοικονομική, πήγα ένα μήνα και τα παράτησα. Απαίσια, από όποια πλευρά και να το δεις... Το κτίριο, το κλίμα, οι καθηγητές... Στη θέση σου θα πήγαινα Καποδιστρικό, καθώς απ' ό,τι ξέρω το πτυχίο είναι πιο "αναγνωρισμένο". Έχω πολλούς φίλους εκεί που είναι ιδιαίτερα ικανοποιημένοι.

Πάντως μην το σκέφτεσαι... Αθήνα!!! :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά δεν σε καταλαβαινω, επειδη ξερω το λιγοτερο 20 ατομα απ΄το ΛΟΧΡΗ, δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση αυτα που λες, ακομη λιγοτερο για το δικό μου τμήμα, του οποίου το πτυχιο ειναι ομοιως αναγνωρισμένο, εχουν φροντισει γι'αυτο τα μελη ΔΕΠ του τμήματος, σε διαβεβαιώνω γι'αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top