Πληροφορικής Vs Μηχανικών Πληροφορικής

Quibrick

Νεοφερμένος

Ο Quibrick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γεια σε ολους.Θα ειμαι συντομος καθως δεν εχω και πολλα να γραψω.Δινω φετος Πανελληνιες και εχω ως στοχο καποιο τμημα Πληροφορικης σε καποιο ΑΕΙ της χωρας.Επομενως εχω την εξης απορια.Καλυτερα καθαρη Πληροφορικη η Μηχανικος Πληροφορικης? Ποια τα υπερ και ποια τα κατα του καθενος αντιστοιχα?

Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Γεια σε ολους.Θα ειμαι συντομος καθως δεν εχω και πολλα να γραψω.Δινω φετος Πανελληνιες και εχω ως στοχο καποιο τμημα Πληροφορικης σε καποιο ΑΕΙ της χωρας.Επομενως εχω την εξης απορια.Καλυτερα καθαρη Πληροφορικη η Μηχανικος Πληροφορικης? Ποια τα υπερ και ποια τα κατα του καθενος αντιστοιχα?

Ευχαριστω!
Οι σχολές μηχανικών είναι 5 χρόνια ενώ των μη μηχανικών 4. Καμία άλλη διαφορά (δε σημαίνει αυτό ότι όλες οι σχολές πληροφορικής έχουν ολόιδιο πρόγραμμα σπουδών, εννοώ ότι η φιλοσοφία του προγράμματος σπουδών δε καθορίζεται από το αν η σχολή είναι μηχανικών ή όχι).

Πολλοί σίγουρα θα σου πουν ότι αν σε ενδιαφέρει πιο πολύ το hardware να πας σε σχολή μηχανικών ενώ αν σε ενδιαφέρει πιο πολύ το software να πας σε 4ετή σχολή, το οποίο είναι λάθος άποψη και αντίληψη. Οι επιμέρους τομείς της επιστήμης των υπολογιστών (software,hardware,δίκτυα κλπ...) είναι αλληλένδετοι και η απόκτηση γνώσεων από όλους τους τομείς σε καθιστά πιο ολοκληρωμένο επιστήμονα. Θα σου πρότεινα λοιπόν να επιλέξεις κάποιο τμήμα που να καλύπτει εξίσου όλους τους τομείς της επιστήμης των υπολογιστών.
Διάβασε προσεκτικά τα προγράμματα σπουδών από τα site των σχολών, προσπάθησε να καταλάβεις ποιο σου αρέσει περισσότερο και διάλεξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top