Πιστοποιητικά από πλατφόρμες όπως coursera και udemy

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για πλατφόρμες όπως το coursera και το udemy ? τα πιστοποιητικά που δίνουν αναγνωρίζονται από την αγορά εργασίας?
δεν ήξερα που να το ρωτήσω οπότε αν είναι να αλλάξει θέση ας αλλάξει
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε νομίζω πως έχουν αξία αυτά καθαυτά. Σαν υποστηρικτικά στοιχεία μιας κατεύθυνσής σου ίσως, αλλά δε θα βασιζόμουν σε αυτά.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχουν αξία σαν Δια Βίου Μάθηση κυρίως, ότι εξακολουθείς και "ψάχνεσαι" και επιμορφώνεσαι.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για πλατφόρμες όπως το coursera και το udemy ? τα πιστοποιητικά που δίνουν αναγνωρίζονται από την αγορά εργασίας?
δεν ήξερα που να το ρωτήσω οπότε αν είναι να αλλάξει θέση ας αλλάξει
Είναι παντελώς άχρηστα ως χαρτιά. Αυτό που ίσως μπορεί να βοηθήσει λίγο είναι να παραθέσεις τα projects που έκανες στο κάθε course. Αν και συνήθως τα projects σε αυτά τα courses είναι πολύ τετριμμένα, θα χρειαστεί να τα πουλήσεις καλά, να δείξεις ότι τα έχεις κατανοήσει σε βάθος κ έχεις ψαχτεί κ παραπέρα κτλ
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για πλατφόρμες όπως το coursera και το udemy ? τα πιστοποιητικά που δίνουν αναγνωρίζονται από την αγορά εργασίας?
δεν ήξερα που να το ρωτήσω οπότε αν είναι να αλλάξει θέση ας αλλάξει

Έχει γεμίσει ο τόπος. Σκέψου ότι η μισή Ινδία, Κίνα... κατέχει τέτοιες πιστοποιήσεις οπότε καταλαβαίνεις ποιους ανταγωνίζεσαι. Για παράδειγμα αρκετοί Ιρανοί ή Μπαγκλαντεσιανοί φοιτητές Πολυτεχνείων καταξοδεύονται να πάρουν τέτοιες πιστοποιήσεις μήπως και πάρουν καμία υποτροφία και φύγουν για Ευρώπη ή ΗΠΑ. Κάποιοι μάλιστα κάνουν και καμία "ευρεσιτεχνία" με κανένα ρομποτάκι κτλ αλλά τουλάχιστον προσπαθούν κάτι. Όπου φτωχός και η μοίρα του.

Σε φτωχές χώρες ή χώρες με μεγάλο ποσοστό του λαού σε φτώχεια, οι ιδιωτικοί οργανισμοί πιστοποιήσεων δυτικών χωρών κάνουν καλές δουλειές με τη λογική της "αναγκαιότητας" για νέες δεξιότητες. Επενδύουν στην ψεύτικη ελπίδα για "νέες δεξιότητες" επειδή η αγορά το ζητάει (γενικά και αόριστα). Γιατί επειδή δεν υπάρχουν κανονικές δουλειές, οι νέοι "σπρώχνονται" στην απόκτηση δεξιοτήτων για την πιθανή δουλειά ενώ δεν έχουν καμία σχέση με τη δουλειά. Οι κυβερνήσεις τέτοιων χωρών φυσικά και έχουν πολιτικά οφέλη αφού η ανεργία μειώνεται εικονικά μιας και κανείς δεν διαμαρτύρεται. Οπότε όλοι...μορφώνονται. Αρκετοί "κομπιουτεράκηδες" παραπονιούνται μετά ότι στην δουλειά είδαν άλλα πράγματα από αυτά που φαντάζονταν ή ότι βάλθηκαν να κάνουν επιμορφώσεις ίσως και λόγω άγνοιας. Βέβαια όπως πάει πλέον το μαζικό ποτάμι των μαζικών πτυχιούχων κατά χιλιάδες ανά χώρα, αναγκαστικά μέχρι να μπεις στη δουλειά θα κάνεις και βλακειούλες επειδή δεν έχεις το know-how-to. Eίναι στο πρόγραμμα της ασχετοσύνης, ότι δεν είσαι 60 χρονών με 30 χρόνια προϋπηρεσία ώστε να έχεις μια σαφή άποψη τι βρωμιά παίζει με τις "δια βίου" πιστοποιήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κοιτάξτε, να δείτε...
Εγώ ανά 2 χρόνια διαλέγω ένα σεμινάριο/course/πιστοποιητικό στον τομέα μου (έχει σημασία) και το κάνω για να εμπλουτίσω και τη διδασκαλία μου και τη δουλειά μου.
Αν είναι σε κάτι που έχεις τη βάση, θεωρώ ότι σου δίνει και πιο νέες εξελίξεις που ίσως δεν πρόλαβες στο πτυχίο σου. Ειδικά αν πρόκειται για γνωστά πανεπιστήμια, που γνωρίζεις και το ποιος το κάνει.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Κοιτάξτε, να δείτε...
Εγώ ανά 2 χρόνια διαλέγω ένα σεμινάριο/course/πιστοποιητικό στον τομέα μου (έχει σημασία) και το κάνω για να εμπλουτίσω και τη διδασκαλία μου και τη δουλειά μου.
Αν είναι σε κάτι που έχεις τη βάση, θεωρώ ότι σου δίνει και πιο νέες εξελίξεις που ίσως δεν πρόλαβες στο πτυχίο σου. Ειδικά αν πρόκειται για γνωστά πανεπιστήμια, που γνωρίζεις και το ποιος το κάνει.
Ο φίλος ρώτησε αν αναγνωρίζονται απ την αγορά εργασίας. Ουσιαστικά δηλαδή ρωτάει αν το να πάρει μια πιστοποίηση από μια ιδιωτική εταιρία θα του δώσει κάποιο πλεονέκτημα. Δεν έθεσε ζήτημα εκπαίδευσης, ζήτημα αναγνώρισης έθεσε.

Επίσης σεμινάρια για εξειδικευμένα θέματα δεν είναι το ίδιο με introductory courses, που είναι βασικά ότι προσφέρoυν πλατφόρμες σαν το coursera και udemy.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ο φίλος ρώτησε αν αναγνωρίζονται απ την αγορά εργασίας. Ουσιαστικά δηλαδή ρωτάει αν το να πάρει μια πιστοποίηση από μια ιδιωτική εταιρία θα του δώσει κάποιο πλεονέκτημα. Δεν έθεσε ζήτημα εκπαίδευσης, ζήτημα αναγνώρισης έθεσε.

Επίσης σεμινάρια για εξειδικευμένα θέματα δεν είναι το ίδιο με introductory courses, που είναι βασικά ότι προσφέρoυν πλατφόρμες σαν το coursera και udemy.
Ξέρω πολύ καλά τι ρώτησε, το διάβασα. :)

Και επαναλαμβάνω, με πιο καθαρά λόγια: Το να έχεις τέτοια πιστοποιητικά δεν σου δίνουν core γνώσεις. Αλλά δείχνουν στον εργοδότη ότι εξακολουθείς να εξελίσσεσαι. Αν έχεις πάρεις πτυχίο όπως εγώ το 2007 στα διαδικτυακά μέσα, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να έχεις ψαχτεί και εξελιχθεί για να σε επιλέξει κάποιος εργοδότης. Άλλωστε, πολλοί τα κάνουν και μέσα στις ίδιες τις εταιρείες.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Ξέρω πολύ καλά τι ρώτησε, το διάβασα. :)

Και επαναλαμβάνω, με πιο καθαρά λόγια: Το να έχεις τέτοια πιστοποιητικά δεν σου δίνουν core γνώσεις. Αλλά δείχνουν στον εργοδότη ότι εξακολουθείς να εξελίσσεσαι. Αν έχεις πάρεις πτυχίο όπως εγώ το 2007 στα διαδικτυακά μέσα, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να έχεις ψαχτεί και εξελιχθεί για να σε επιλέξει κάποιος εργοδότης. Άλλωστε, πολλοί τα κάνουν και μέσα στις ίδιες τις εταιρείες.
Θεωρώ πως η αγορά είναι τρομερά χαώδης και εξειδικευμένη για να παίξει τον οποιονδήποτε ρόλο μια άνευ ουσίας πιστοποίηση. Είναι σαν τα χόμπι ή τα soft skills που βάζουν πολλοί στο βιογραφικό και νομίζουν ότι τα κοιτάει κανένας. Χώρια του ότι οτιδήποτε απ τα 2 δεν μπορεί να αποδειχτεί στα πλαίσια μιας συνέντευξης, το ότι πήρες μια πιστοποίηση για την οποία πλήρωσες να την πάρεις (ή ήταν δωρέαν) δεν λέει απολύτως τίποτα

Τον κάθε εργοδότη τον νοιάζει να δείξεις με απτό τρόπο ότι μπορείς να επιτελέσεις ένα συγκεκριμμένο έργο. Γι αυτό και είπα για σχετικά projects πιο πάνω, δείχνουν άμεσα πως έχεις συγκεκριμμένα skills που σχετίζονται με την θέση που θέλεις. Αν μπορείς και να τα πουλήσεις ως μεταξωτές κορδέλες, ακόμα καλύτερα.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
να γίνω και πιο συγκεκριμένος. Εγώ δεν θέλω να μάθω τώρα πράγματα που δεν έχουν σχέση με τα μαθηματικά. Python θέλω να μάθω που δεν ήταν σε κανένα μάθημα στο πανεπιστήμιο.. τη γλώσσα αυτή τη χρησιμοποιούν παντού και απλά θεωρώ ότι χρειάζεται πιστοποιήση για δουλειά ή απλά τι μαθαίνω μόνος μου και πάω στον εργοδότη και λέω ξέρω παιθον?
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θεωρώ πως η αγορά είναι τρομερά χαώδης και εξειδικευμένη για να παίξει τον οποιονδήποτε ρόλο μια άνευ ουσίας πιστοποίηση. Είναι σαν τα χόμπι ή τα soft skills που βάζουν πολλοί στο βιογραφικό και νομίζουν ότι τα κοιτάει κανένας. Χώρια του ότι οτιδήποτε απ τα 2 δεν μπορεί να αποδειχτεί στα πλαίσια μιας συνέντευξης, το ότι πήρες μια πιστοποίηση για την οποία πλήρωσες να την πάρεις (ή ήταν δωρέαν) δεν λέει απολύτως τίποτα

Τον κάθε εργοδότη τον νοιάζει να δείξεις με απτό τρόπο ότι μπορείς να επιτελέσεις ένα συγκεκριμμένο έργο. Γι αυτό και είπα για σχετικά projects πιο πάνω, δείχνουν άμεσα πως έχεις συγκεκριμμένα skills που σχετίζονται με την θέση που θέλεις. Αν μπορείς και να τα πουλήσεις ως μεταξωτές κορδέλες, ακόμα καλύτερα.
Πώς ορίζεις το άνευ ουσίας ας πούμε;
Εγώ που κάνω επικοινωνία, έχω στο βιογραφικό μου ένα εξ' αποστάσεως που λέγεται αντάρτικο μάρκετινγκ. Επίσης, έχω ένα που λέγεται εκπαίδευση ενηλίκων.
Αυτά είναι άνευ ουσίας;

Προφανώς και πρέπει να αποδείξεις ότι τα ξέρεις αυτά, αυτό είναι το αυτονόητο. Οι μεγάλες εταιρείες όμως αυτά τα κοιτάνε, έχουν τμήματα HR που τα προσέχουν και οργανώνουν εκπαιδεύσεις και σεμινάρια να τα κάνεις ΚΑΙ ΜΕΣΑ στην εταιρεία.

Δεν θα αποφασίσουν ΛΟΓΩ αυτού. Αλλά μπορεί να σε βάλουν πιο πάνω από έναν ανταγωνιστή που δεν το έχει.

να γίνω και πιο συγκεκριμένος. Εγώ δεν θέλω να μάθω τώρα πράγματα που δεν έχουν σχέση με τα μαθηματικά. Python θέλω να μάθω που δεν ήταν σε κανένα μάθημα στο πανεπιστήμιο.. τη γλώσσα αυτή τη χρησιμοποιούν παντού και απλά θεωρώ ότι χρειάζεται πιστοποιήση για δουλειά ή απλά τι μαθαίνω μόνος μου και πάω στον εργοδότη και λέω ξέρω παιθον?
Ναι, να το κάνεις!
Αν βρεις καμία από κάποιο εξ' αποστάσεως ελληνικού πανεπιστημίου, ακόμα καλύτερα.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Πώς ορίζεις το άνευ ουσίας ας πούμε;
Εγώ που κάνω επικοινωνία, έχω στο βιογραφικό μου ένα εξ' αποστάσεως που λέγεται αντάρτικο μάρκετινγκ. Επίσης, έχω ένα που λέγεται εκπαίδευση ενηλίκων.
Αυτά είναι άνευ ουσίας;

Δεν θα αποφασίσουν ΛΟΓΩ αυτού. Αλλά μπορεί να σε βάλουν πιο πάνω από έναν ανταγωνιστή που δεν το έχει.
Ως πιστοποίηση ναι, είναι άνευ ουσίας. Τι να έγραφες απλά ότι ξέρεις τα παραπάνω, τι να έδειχνες τα χαρτιά, το ίδιο και το αυτό. Μην σου πω κιόλας πως το να πεις πως κάθισες και ασχολήθηκες μόνη σου με το θέμα ίσως εκτιμηθεί και περισσότερο (εφόσον φυσικά δείξεις πως το κατέχεις).
Προφανώς και πρέπει να αποδείξεις ότι τα ξέρεις αυτά, αυτό είναι το αυτονόητο. Οι μεγάλες εταιρείες όμως αυτά τα κοιτάνε, έχουν τμήματα HR που τα προσέχουν και οργανώνουν εκπαιδεύσεις και σεμινάρια να τα κάνεις ΚΑΙ ΜΕΣΑ στην εταιρεία.
Σε μεγάλη εταιρία δουλεύω και έχω (δυστυχώς) αρκετά πάρε-δώσε με HR. 'Ολες οι αιτήσεις περνάνε μέσα από αλγόριθμο keywords και όσοι περάσουν τους παίρνει μια συνέντευξη το HR ((κατά βάση τυπική αν έχεις έστω και το μίνιμουμ των social skills) και μετά το αντίστοιχο τμήμα (οικονομικό, νομικό, ΙΤ κτλ). Σε κανένα μέρος της διαδικασίας οι πιστοποιήσεις δεν παίζουν τον οποιονδήποτε ρόλο.

@johnietraf δεν υπάρχει το "ξέρω python" έτσι γενικά, είναι σαν να πηγαίνεις για φιλόλογος και να λες ξέρω να μιλάω ελληνικά. Αναφέρεις συγκεκριμμένες βιβλιοθήκες που γνωρίζεις και παραθέτεις ανάλογα πράγματα που έχεις κάνει με αυτές.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μα εκεί είναι το κλειδί αγαπητέ μου, ότι έψαξα και τα έκανα μόνη μου, οργανωμένα μέσα από έναν επίσημο φορέα (όσα έχω κάνει εγώ είναι από το ΕΚΠΑ). Προφανώς αποδεικνύεις τη γνώση, όταν την εφαρμόζεις κιόλας.

Δεν γνωρίζω ποια είναι η εταιρεία σου, μπορεί εσείς να δουλεύετε έτσι, τι να πω. Εμάς στη δικιά μας (σε μία από τις δικές μου, γιατί είμαι σε δύο) μας έκαναν account στο coursera για να παίρνουμε ένα course τον χρόνο τσάμπα (με πιστοποιητικό) και στην άλλη μας πληρώνουν σεμινάρια και εξειδικεύσεις.

Η Δια Βίου Μάθηση, που είναι και η βάση όλων αυτών πάντως, δεν είναι για εύρεση δουλειάς, είναι για εξέλιξη. Αυτό "αποδεικνύεις", τη διάθεσή σου να μάθεις στην τελική.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Μα εκεί είναι το κλειδί αγαπητέ μου, ότι έψαξα και τα έκανα μόνη μου, οργανωμένα μέσα από έναν επίσημο φορέα (όσα έχω κάνει εγώ είναι από το ΕΚΠΑ). Προφανώς αποδεικνύεις τη γνώση, όταν την εφαρμόζεις κιόλας.

Δεν γνωρίζω ποια είναι η εταιρεία σου, μπορεί εσείς να δουλεύετε έτσι, τι να πω. Εμάς στη δικιά μας (σε μία από τις δικές μου, γιατί είμαι σε δύο) μας έκαναν account στο coursera για να παίρνουμε ένα course τον χρόνο τσάμπα (με πιστοποιητικό) και στην άλλη μας πληρώνουν σεμινάρια και εξειδικεύσεις.

Η Δια Βίου Μάθηση, που είναι και η βάση όλων αυτών πάντως, δεν είναι για εύρεση δουλειάς, είναι για εξέλιξη. Αυτό "αποδεικνύεις", τη διάθεσή σου να μάθεις στην τελική.
Η διαφωνία που έχω είναι ότι συνδέεις τη μάθηση με τις πιστοποιήσεις (που κατ εμέ στον ιδιωτικό τομέα δεν παίζουν κανένα ρόλο, σε τριτοκοσμικούς διαγωνισμούς τύπου ΑΣΕΠ ίσως). Το ότι μπορείς να μάθεις κάτι απ το coursera ή το κάθε coursera είναι θετικό, το χαρτί όμως που θα πάρεις απ αυτό δεν χρησιμεύει κάπου. Και εμάς μας πληρώνουν σεμινάρια, αυτό που τους νοιάζει είναι οι συγκεκριμμένες γνώσεις όχι η χαρτούρα. Επίσης δεν βλέπω πως το να πάρεις μια πιστοποίηση δείχνει πως εφαρμόζεις την γνώση. Το αν μπορείς να εφαρμόσεις την γνώση φαίνεται είτε με σχετικές εργασίες είτε στα διάφορα τεστ που σου βάζει το κάθε τμήμα στο τελευταίο στάδιο της συνέντευξης.

Τέλος πάντων, απλά ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Και οι δυο λέτε το ίδιο πράγμα, μην τσακώνεστε. Κανείς δεν κρίνει αρνητικά την μάθηση απλά ο Ziekr θέλει να πει ότι η πιστοποίηση δεν υποκαθιστά τη γνώση από κάποιο πανεπιστημιακό μάθημα ως "εξειδίκευση". Μπορεί ορισμένες εταιρίες να κάνουν τούμπες σε "πιστοποιήσεις" αλλά συνήθως τέτοιες εταιρίες ψάχνουν προσωπικό συνεχώς γιατί ούτε και οι ίδιες γνωρίζουν ακριβώς τι θέλουν. Πολλές εταιρίες δεν γνωρίζουν το ακριβές επιστημονικό προφίλ μιας θέσης καθώς δεν έρχονται σε επαφή με την τρέχουσα Πανεπιστημιακή κοινότητα. Έχουν μια αγγελία που ζητάει 10 προϋποθέσεις επειδή έτσι συντάχθηκαν στην αρχική φόρμα ως γενικό πλαίσιο θέσης σύμφωνα με την εταιρία που συντάσσει την αγγελία (η οποία δεν σημαίνει ότι έχει και γνώση των επιστημονικών αντικειμένων). Αν έχουν γίνει αλλαγές στον ακαδημαϊκό χώρο ή αν πολλοί από την αγορά θεωρούν ότι το πτυχίο ή ολοκληρωμένες σπουδές Μαθηματικού, Οικονομικού, Φυσικού, Πολυτεχνείου είναι οι ίδιες σπουδές ή συνώνυμες σπουδές δείχνει την πατάτα της ιστορίας. Η πρώτη ασχετοσύνη είναι ότι δεν διευκρινίζουν τι σημαίνει ο όρος ολοκληρωμένες σπουδές που για κάποιους μπορεί να σημαίνει και διδακτορικός τίτλος ή και όχι. Επικρατεί τέτοιο εργασιακό χάος που ακόμη και ένας με πτυχίο αν αποδείξει ότι ξέρει περισσότερα από έναν με διδακτορικό, πήρε τη θέση. Άρα τα πτυχία από μόνα τους δεν αποδεικνύουν κάτι αλλά μόνο η φυσική παρουσία στην εργασία.

Επειδή έχει τύχει να είμαι μέλος σε συνέντευξη επιλογής προσωπικού, έτυχε ο υποψήφιος να μην μπορεί να ξεχωρίσει αν η αριθμητική μέθοδος είναι ή όχι έμμεση ή άμεση και έπαθε σοκ σαν να του ακυρώσαμε το υπόβαθρο τελείως. Με μια ερώτηση μόνο. Βέβαια μας φλόμωσε σε ειδικούς όρους, ανοιχτούς κώδικες, από πιστοποιήσεις, ειδικές δεξιότητες αλγορίθμων κτλ αλλά αν δεν γνωρίζεις την δομική ιδέα μιας αλγοριθμικής μεθόδου πώς θα φτιάξεις έναν νέο αλγόριθμο από μηδενική βάση, αν ζητηθεί; Με "μπακάλικο" κώδικα; Νομίζω ότι κάπου έχουν χαθεί κάποιες αξίες ως προς τι πρέπει να ξέρει κάποιος ή δίνεται έμφαση σε ανούσιες γνώσεις που πολλές φορές κρύβουν την ανεπάρκεια στην βασική επιστήμη. Το ότι κάνει κάποιος ένα επιτυχές μεταπτυχιακό π.χ. στην Πληροφορική δεν σημαίνει ότι είναι καλός Μαθηματικός ή Πληροφορικάριος δηλαδή, η πίεση του χρόνου δεν αφήνει περιθώρια να εξεταστεί το υπόβαθρο και άρα η ταχύτητα της εποχής κοιτάει σαλάτες και βιτρίνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ορισμένες εταιρείες υποχρεώνουν το προσωπικό να παρακολουθεί courses από Udemy κλπ σε ετήσια βάση συμπληρώνοντας έναν ελάχιστο αριθμό ωρών (π.χ. 40 ώρες/χρόνο), όχι για προαγωγή, όχι για αύξηση μισθού, αλλά ως μέρος της διαδικασίας learning-development.

Δεν θα έλεγα ότι καθιστά τον υποψήφιο ανταγωνιστικό το να διαθέτει τέτοια πιστοποιητικά. Καλό είναι να τα κάνει για προσωπική εκμάθηση και επιμόρφωση.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ορισμένες εταιρείες υποχρεώνουν το προσωπικό να παρακολουθεί courses από Udemy κλπ σε ετήσια βάση συμπληρώνοντας έναν ελάχιστο αριθμό ωρών (π.χ. 40 ώρες/χρόνο), όχι για προαγωγή, όχι για αύξηση μισθού, αλλά ως μέρος της διαδικασίας learning-development.

Δεν θα έλεγα ότι καθιστά τον υποψήφιο ανταγωνιστικό το να διαθέτει τέτοια πιστοποιητικά. Καλό είναι να τα κάνει για προσωπική εκμάθηση και επιμόρφωση.

Aυτό viedo που αναφέρεις σωστά γίνεται αφού έχει ήδη προϋπαρξει το βάπτισμα στην δουλειά. Όχι για απόφοιτους σπουδών. Ο άλλος γνωρίζει 5 πράγματα και απλά εξελίσσεται σε κάποιο από αυτά. Είναι όπως συμβαίνει με τα ΜΒΑ των στελεχών.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
να γίνω και πιο συγκεκριμένος. Εγώ δεν θέλω να μάθω τώρα πράγματα που δεν έχουν σχέση με τα μαθηματικά. Python θέλω να μάθω που δεν ήταν σε κανένα μάθημα στο πανεπιστήμιο.. τη γλώσσα αυτή τη χρησιμοποιούν παντού και απλά θεωρώ ότι χρειάζεται πιστοποιήση για δουλειά ή απλά τι μαθαίνω μόνος μου και πάω στον εργοδότη και λέω ξέρω παιθον?
Τα courses είναι πιο πολύ για να μάθεις πράγματα και να τα ψάξεις μόνος σου, ειναι σαν βοηθός. Python δε μαθαίνεις ούτε από ένα course ούτε από μερικά tutorial μόνο, θα πρέπει να γράψεις κώδικα, να κάνεις projects και να ψάχνεσαι συνεχώς. Ο εργοδότης θέλει να μπορείς να κάνεις ένα task σε python που αφορά τη δουλειά, οπότε δεν τον ενδιαφέρει αν έχεις πτυχία και πιστοποιήσεις, αρκεί όταν θα του πεις ξέρω python να μπορείς όντως να ολοκληρώσεις το task. Προφανώς δεν τα ξέρεις όλα στον προγραμματισμό, τα ψάχνεις και βλέπεις. Όμως άλλο αυτό, πχ να έχεις ήδη εμπειρία σε python και το task να θέλει κατι πιο advanced και να ψαχτεις και άλλο να μην έχεις ιδέα από προγραμματισμο ή python και με ένα course να πεις θέλω να βρω δουλεια σε python ή να αναλαβω task σε python με advanced απαιτήσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top