Περι μεταπτυχιακών

ougkampougka

Νεοφερμένος

Ο ougkampougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους!

Ειμαι φοιτητής οικονομικών επιστημών και οπως ολα δειχνουν αυτο το ετος θα παω για πτυχιο.
Όπως είναι φυσιολογικό, σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό για να εμβαθύνω τις γνώσεις μου και συνάμα για μεγαλύτερη εξειδίκευση.
Ωστόσο δεν ξέρω για ποιο μεταπτυχιακό να πάω, καθώς δεν ξέρω τι "πουλάει" (διαχρονικά) στην αγορά εργασίας.
Το να κάνω μεταπτυχιακό πάνω σε κάτι που δεν θα μπορώ να το ασκήσω στην πράξη, οσο και να με ενδιαφέρει το αντικείμενο εάν δεν μπορώ να το εκμεταλλευτώ για προσπορισμό εισοδήματος το θεωρώ "ανούσιο".
Για αυτό τον λόγο, αν κάποιος έχει να προτείνει κατι για το ποια μεταπτυχιακά να κοιτάξω ή γενικά προς τα που πρεπει να κινηθώ για αυτό το ζήτημα, ειμαι όλος αυτία.


Υ.Γ
Σρυ αν το εβαλα σε λαθος θρεντ, δεν εχω ιδεα :(
Υ.Γ.2
Σκέφτομαι να κάνω κατακτήριες νομική πριν γραφτώ σε κάποιο ΠΜΣ. Πιστεύω πως πτυχίο οικονομικών και νομικής μπορούν να συνδιαστούν απίστευτα καλά. Επιπλέον γουστάρα και τα 2 γνωστικά αντικείμενα.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Το παπει και το οπα έχουν καλά μεταπτυχιακά. Ποια τώρα προσφέρουν αποκατάσταση δεν το ξέρω. Θα σου πρότεινα να μπεις στο linkedin και να ψάξεις άτομα που έχουν τελειώσει τη σχολή σου και να δεις τι μεταπτυχιακό έκαναν και πού δουλεύουν τώρα.

Τώρα για κατατακτήριες νομική δεν ξέρω αν αξίζει, εξαρτάται από το αν θες να αφιερώσεις άλλα 3 χρόνια τουλάχιστον σε προπτυχιακές σπουδές. Σίγουρα πάντως συνδυάζονται καλά τα δύο πτυχία. Ο τομέας του εμπορικού και των οικονομικών είναι ο πιο δυνατός πλέον στα νομικά με την παντοδυναμία που έχουν αποκτήσει πολλές εταιρείες. Πολλοί συμφοιτητές μου, μετά το πτυχίο νομικής, συνέχισαν με μεταπτυχιακό στο πρόγραμμα "τραπεζικό και χρηματοοικονομική" του παπει.
 

ougkampougka

Νεοφερμένος

Ο ougkampougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το παπει και το οπα έχουν καλά μεταπτυχιακά. Ποια τώρα προσφέρουν αποκατάσταση δεν το ξέρω. Θα σου πρότεινα να μπεις στο linkedin και να ψάξεις άτομα που έχουν τελειώσει τη σχολή σου και να δεις τι μεταπτυχιακό έκαναν και πού δουλεύουν τώρα.

Τώρα για κατατακτήριες νομική δεν ξέρω αν αξίζει, εξαρτάται από το αν θες να αφιερώσεις άλλα 3 χρόνια τουλάχιστον σε προπτυχιακές σπουδές. Σίγουρα πάντως συνδυάζονται καλά τα δύο πτυχία. Ο τομέας του εμπορικού και των οικονομικών είναι ο πιο δυνατός πλέον στα νομικά με την παντοδυναμία που έχουν αποκτήσει πολλές εταιρείες. Πολλοί συμφοιτητές μου, μετά το πτυχίο νομικής, συνέχισαν με μεταπτυχιακό στο πρόγραμμα "τραπεζικό και χρηματοοικονομική" του παπει.

Αυτο με το linked in καλη ιδεα, δεν μ ειχε περασει καν απο το μυαλο. Για την νομικη γενικα ο μονος λογος π πιστευω οτι αξιζει ειναι οτι αρχιζεις απο 4ο εξαμηνο, επι της ουσιας 2,5 ετη σχολη, σαν μεταπτυχιακο πανω κατω. Γενικά ακομα το επεξεργάζομαι για το τι θα κάνω στο συγκεκρίμενο. Όπως και να χει σε ευχαριστω!
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
MBA του ΟΠΑ ή όπου αλλού μπορείς, πληροφοριακά συστήματα, μάρκετινγκ, εξαρτάται τί ενδιαφέρει και εσένα, Διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού, έχει πολλά
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top