Παράρτημα Διπλώματος

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Το Τμήμα που αποφοίτησα γράφει ότι Παράρτημα Διπλώματος δικαιούνται οι εισακτέοι του 2015-16 και μετά. Πιο συγκεκριμένα:

... σε όλους τους αποφοίτους του με έτος εισαγωγής 2015-2016 και μετέπειτα. Εκδίδεται αυτομάτως από τη Γραμματεία χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση στην ελληνική και στην αγγλική γλώσσα. (Η ημερομηνία έκδοσής του μπορεί να συμπίπτει ή να έπεται της ημερομηνίας χορήγησης του τίτλου σπουδών, αλλά δεν μπορεί να είναι προγενέστερη από αυτή).

Γνωρίζετε τι γίνεται σε εισακτέους πριν το 2015-16;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το Τμήμα που αποφοίτησα γράφει ότι Παράρτημα Διπλώματος δικαιούνται οι εισακτέοι του 2015-16 και μετά. Πιο συγκεκριμένα:



Γνωρίζετε τι γίνεται σε εισακτέους πριν το 2015-16;

Το Παράρτημα Διπλώματος υιοθετήθηκε από την ελληνική νομοθεσία μετά από ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, με το άρθρο 15 του Νόμου 3374/2005 και δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 189 τ.Α΄/2-8-2005.
΄Οπως αναφέρεται, εφαρμόζεται από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2005-2006.
(https://www.e-nomothesia.gr/kat-ekpaideuse/tritobathmia-ekpaideuse/n-3374-2005.html)

Τώρα ή έγινε λάθος και αντί να γράψουν 2005-2006 έγραψαν 2015-2016 ή κάθε Πανεπιστήμιο κάνει αντίσταση στον Νόμο και τον εφαρμόζει όποτε αποφασίσει. Τι να σου πω...
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ τελείωσα το ΤΕΙ το 2009 και δεν είχα πάρει παράρτημα διπλώματος.Είχα πάρει το Πτυχίο (Πάπυρο) για κορνίζα και αντίγραφο πτυχίου.

Αργότερα είχα ζητήσει αποδεικτικό γνώσης υπολογιστή (αν και τελικά το ECDL ήταν απαραίτητο) και είχα λάβει αναλυτική βαθμολογία.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ίσως το 15-16 να άλλαξε το πρόγραμμα σπουδών και να είναι περασμένα τα καινούργια μαθήματα στο ηλεκτρονικό σύστημα της σχολής. Το παράρτημα είναι ουσιαστικά μια εκτύπωση όλων των βαθμών απ' το σύστημα, οπότε με τους προγενέστερους φοιτητές ίσως υπάρχουν διαφορές και δεν υπάρχει κάποιος αυτοματοποιημένος τρόπος έκδοσης. Εικασίες κάνω βέβαια. Πάρε τηλέφωνο τη Γραμματεία του τμήματός σου και ρώτα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το παράρτημα είναι ουσιαστικά μια εκτύπωση όλων των βαθμών απ' το σύστημα,

Τότε το έχω αλλά δεν έχει τον τίτλο "Παράρτημα Διπλώματος" αλλά "Πιστοποιητικό"

Το είχα λάβει όταν είχα ζητήσει Βεβαίωση Γνώσης Υπολογιστών.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τότε το έχω αλλά δεν έχει τον τίτλο "Παράρτημα Διπλώματος" αλλά "Πιστοποιητικό"

Το είχα λάβει όταν είχα ζητήσει Βεβαίωση Γνώσης Υπολογιστών.

Α δεν ξέρω, εμένα Παράρτημα Διπλώματος γράφει. Χωρίζεται στα εξής τμήματα:

1. Πληροφορίες σχετικά με την ταυτότητα του κατόχου του τίτλου σπουδών
2. Πληροφορίες σχετικά με το είδος του τίτλου σπουδών
3. Πληροφορίες σχετικά με το επίπεδο του τίτλου
4. Πληροφορίες σχετικά με το περιεχόμενο και τα αποτελέσματα που επιτεύχθηκαν (εδώ έχει όλη την αναλυτική βαθμολογία, τα ECTS κτλ)
5. Πληροφορίες σχετικά με τις περαιτέρω δυνατότητες που προσφέρει ο τίτλος
6. Συμπληρωματικές πληροφορίες (δεν έχει)
7. Πιστοποίηση του παραρτήματος, όπου έχει σφραγίδα του τμήματος και υπογραφή της προϊσταμένης της γραμματείας.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Α δεν ξέρω, εμένα Παράρτημα Διπλώματος γράφει. Χωρίζεται στα εξής τμήματα:

1. Πληροφορίες σχετικά με την ταυτότητα του κατόχου του τίτλου σπουδών
2. Πληροφορίες σχετικά με το είδος του τίτλου σπουδών
3. Πληροφορίες σχετικά με το επίπεδο του τίτλου
4. Πληροφορίες σχετικά με το περιεχόμενο και τα αποτελέσματα που επιτεύχθηκαν (εδώ έχει όλη την αναλυτική βαθμολογία, τα ECTS κτλ)
5. Πληροφορίες σχετικά με τις περαιτέρω δυνατότητες που προσφέρει ο τίτλος
6. Συμπληρωματικές πληροφορίες (δεν έχει)
7. Πιστοποίηση του παραρτήματος, όπου έχει σφραγίδα του τμήματος και υπογραφή της προϊσταμένης της γραμματείας.

Δεν μου έχει χρειαστεί κάπου μέχρις στιγμής.Εαν μου χρειαστεί θα απευθυνθώ στην Γραμματεία του τμήματος του Πανεπιστημίου που αντιστοιχεί το καταργηθέν τμήμα ΤΕΙ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το υπόδειγμα του παραρτήματος διπλώματος βρίσκεται στο ΦΕΚ 1091 τ.Β΄/10-8-2006
και κάποιες μικροδιορθώσεις βρίσκονται στο ΦΕΚ 2161 τ.Β΄/8-11-2007.
΄Οποιος ενδιαφέρεται να το δει, ας το ψάξει στην "Αναζήτηση ΦΕΚ".
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Προσωπικά δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να στείλω e-mail στη Γραμματεία, επειδή απαντούν με το ζόρι και τελείως ψυχρά, μονολεκτικά.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Απ'το ΕΑΠ πάντως όπου ολοκλήρωσα το Μεταπτυχιακό παρέλαβα Παράρτημα Διπλώματος στην Ελληνική και στην Αγγλική γλώσσα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top