Παράλληλη φοίτηση σε ΕΠΑ.Λ. και Μεταπτυχιακό

Υohanna3887

Νεοφερμένος

Η Υohanna3887 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
θέλω βοήθεια, εκπέμπω SOS...!!

τον Ιούνιο έκανα εγγραφή σε επαλ κ τελικά με πήραν κ για μεταπτυχιακό.. τώρα τι γίνεται...;!
δεν είναι φοίτηση προπτυχιακού αλλά μεταπτυχιακό..
θα ήθελα ιδανικά να κάνω και τα δύο..
νομική διευκρίνηση δεν υπάρχει για μεταπτυχιακό..
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ρε συ για προπτυχιακο και μεταπτυχιακό/διδακτορικό παράλληλα ξέρω. Για Δευτεροβαθμια δεν ξέρω. Λύκειο ξανά δηλαδή; Γίνεται;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης πανεπιστήμιο και ιεκ επίσης επιτρέπεται
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Δεν επιτρέπεται.

Το μόνο που επιτρέπετε είναι να γραφτείς σε ιδιωτικό ιεκ.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Νομική διευκρίνιση όντως για ΕΠΑΛ και μεταπτυχιακό δεν έχω και εγώ υπόψη μου! Στην Κ.Υ.Α. 79942/ΓΔ42/2019 (ΦΕΚ 2005/τ.Β/31-5-2019) αναφέρεται στο άρθρο 9, παρ. Ε (δικαιολογητικά εγγραφής), στη γγ) περίπτωση το εξής:

"Ότι ο/η εγγραφόμενος/η μαθητής/τρια δεν φοιτά σε άλλο Γενικό Λύκειο ή Επαγγελματικό Λύκειο ή Πρότυπο Επαγγελματικό Λύκειο ή σχολείο/σχολή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οποιουδήποτε Υπουργείου ή σε σχολή της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης ή στο μεταλυκειακό έτος- τάξη μαθητείας των ΕΠΑ.Λ. ή σε Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) ή σε Επαγγελματική Σχολή Κατάρτισης (Ε.Σ.Κ.) ή αντίστοιχων σχολείων/σχολών/εκπαιδευτικών ιδρυμάτων του εξωτερικού, σύμφωνα με την παράγραφο ΙΕ του παρόντος άρθρου περί Διπλής Φοίτησης.".

Αυτό θαρρώ είναι το "πιο κοντινό" νομικά στο θέμα σου... ωστόσο το "σε σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης" (προσωπική ερμηνεία!) νοείται το προπτυχιακό.

Όντως για ΑΕΙ και ΙΕΚ πλέον δεν επιτρέπεται από πέρσι, που τα ΙΕΚ διαθέτουν πλέον το (παράλληλο) μηχανογραφικό!

Κάποιος της νομικής για περισσότερη βοήθεια;
 

Υohanna3887

Νεοφερμένος

Η Υohanna3887 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
μίλησα κ με το υπουργείο.. τπτ παιδιά, απλα θα διεγραφω απο το επαλ.. δυστυχώς..

δεν έφτάνε που τους αποφοίτους τεε μας χωνουν β λυκείου αδίκως, τωρα στερούμαι κ το δικαίωμα παράλληλης φοίτησης..

τι να γίνει..


παντως οπως κ να εχει σας ευχαριστώ όλους πραγματικα..!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
μίλησα κ με το υπουργείο.. τπτ παιδιά, απλα θα διεγραφω απο το επαλ.. δυστυχώς..

δεν έφτάνε που τους αποφοίτους τεε μας χωνουν β λυκείου αδίκως, τωρα στερούμαι κ το δικαίωμα παράλληλης φοίτησης..

τι να γίνει..


παντως οπως κ να εχει σας ευχαριστώ όλους πραγματικα..!!
παραξενη μου φαινεται η απαντηση του υπαιθ
εδω μπορεις να κανεις προπτυχιακο και μεταπτυχιακο ταυτοχρονα
που κολλαει το οχι στο επαλ -μεταπτυχιακο? ή φταιει που δεν πληρωνεις στα επαλ. Ε δωσε και εσυ κατι τις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Υohanna3887

Νεοφερμένος

Η Υohanna3887 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Και μένα το ιδιο..

Γιατί ουσιαστικά συμπεριέλαβαν το μεταπτυχιακό στην φοίτηση τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
Ομως όταν ο νόμος δεν έχει σαφήνεια ποιος θα αναλάβει την ευθύνη..;

Πιστεύω πως το σύστημα θα βρεθεί απέναντι μου σε κάποιο έγγραφο κλπ

Θα μιλήσω κ με το επαλ αύριο να δούμε τι θα πουν..

Θέλω να τα κάνω κ τα 2 αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να ρισκάρω το μεταπτυχιακό..
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Παλιοτερα που με απασχολουσε κ εμενα κατι αντιστοιχο, αν και αφορουσε ΕΠΑΛ και προπτυχιακο, ειχα μιλησει και με τα 2 τμηματα του υπουργειου, το δευτεροβαθμιας και τριτοβαθμιας και αυτο που διαπιστωσα τοτε, ηταν πως η τριτοβαθμια δεν εχει προβλημα αν εισαι γραμμενος σε δευτεροβαθμια, παρα μονο αν εισαι σε αλλη σχολη τριτοβαθμιας. Αντιθετως η δευτεροβαθμια ειχε προβλημα, δεν ηθελαν να εισαι γραμμενος σε τριτοβαθμια παραλληλα με δευτεροβαθμια δηλαδη. Στην πραξη ομως ειδα οτι κανεις δεν ελεγχει τελικα τιποτα, οποτε αν δεν αναφερεις στην τριτοβαθμια οτι εισαι σε επαλ και το αντιστροφο, δε θα χεις καποιο θεμα λογικα.

Τα παραπανω ισχυαν μεχρι πριν 2 χρονια τουλαχιστον, δεν ξερω αν αλλαξε πλεον κατι, αν και δε νομιζω...
 

Υohanna3887

Νεοφερμένος

Η Υohanna3887 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Θα πάω να μιλήσω σήμερα με το επαλ να δω το θα μ πουν κ από κοντά..

Έχουν βάλει όντως ρήτρα στις εγγραφές που αναφέρεται στο κόλλημα αυτό κ ο καθε μαθητής υπογράφει.

Όταν επιστρέψω θα σας πω..
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Θα πάω να μιλήσω σήμερα με το επαλ να δω το θα μ πουν κ από κοντά..

Έχουν βάλει όντως ρήτρα στις εγγραφές που αναφέρεται στο κόλλημα αυτό κ ο καθε μαθητής υπογράφει.

Όταν επιστρέψω θα σας πω..

Ανεκαθεν υπηρχε η διατυπωση αυτη στην αιτηση εγγραφης, απλα θα πρεπει να κανεις τον κινεζο για μια στιγμη. :rolleyes:
 

Υohanna3887

Νεοφερμένος

Η Υohanna3887 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν πλέον, επειδή έχουν γίνει πιο ψηφιακά τα πράγματα, είναι τόσο εύκολο.. αν βρω μπροστά μου το σύστημα όσο την κινεζα κ να κάνω δεν θα αλλάξει κτ.. θα δείξει
 
Top