Πανεπιστήμιο - μπορώ να αποφοιτήσω πριν τα 4 χρόνια;

MaryLou

Νεοφερμένος

Η MaryLou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Είμαι φοιτήτρια νηπιαγωγός στο 5ο εξάμηνο στο τμήμα της Φλώρινας.
Λόγο της μεταγραφής δίνω σχεδόν 10-12 μαθήματα ώστε να
μπορέσω να καλύψω την διαφορά από την αλλαγή σχολής, σχετικά με τα υποχρεωτικά μαθήματα.
Έτσι όπως τα έχω υπολογίσει εάν καταφέρω να περάσω στα μαθήματα στις 3 επόμενες εξεταστικές , συμπληρώνω τον απαραίτητο αριθμό ECTS για την απόκτηση του πτυχίου μου. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να ορκιστώ νωρίτερα των 4ων συμπληρωμένων ετών;
Από την γραμματεία μου είπαν πως όχι, αλλά γνωστή συμφοιτήτρια μου είπε να ψάξω για παραθυράκια.
Γνωρίζεται κάτι σχετικό;
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 719 μηνύματα.
Η ελάχιστη διάρκεια φοίτησης στη σχολή σου είναι 4 χρόνια. Αυτό συμαινει ότι ακόμα κ εάν περάσεις όλα τα μαθήματα της σχολής σήμερα, θα περιμένεις να συμπληρωθεί η τετραετία ώστε να πάρεις τη βεβαίωση περατωσης σπουδών. Η ορκωμοσία σου θα γίνει μετά την 4ετια
 

Gogosps

Νεοφερμένος

Ο Gogosps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα, είναι δυνατόν να αποφοιτήσει κανείς πριν τα 4 έτη; Ξέρω ότι παλιότερα γινόταν κάποιος να τελειώσει νωρίτερα, αλλά γίνεται κ σήμερα; Μου είπε κάποιος ότι θα αποφοιτήσει φέτος τον Δεκέμβρη, ενώ τώρα θα μπει στο 3ο έτος και μου φαίνεται παράξενο.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,135 μηνύματα.
Καλησπέρα, είναι δυνατόν να αποφοιτήσει κανείς πριν τα 4 έτη; Ξέρω ότι παλιότερα γινόταν κάποιος να τελειώσει νωρίτερα, αλλά γίνεται κ σήμερα; Μου είπε κάποιος ότι θα αποφοιτήσει φέτος τον Δεκέμβρη, ενώ τώρα θα μπει στο 3ο έτος και μου φαίνεται παράξενο.
Όχι δεν γίνεται. Μπορείς να τελειώσεις τα μαθήματα ένα εξάμηνο πριν (3,5ετη), αλλά πτυχίο επισήμως μπορείς να πάρεις μετά την ολοκλήρωση των 4 ετών (ή 5 ανάλογα με την σχολή ή 6 για την ιατρική).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,773 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Είμαι φοιτήτρια νηπιαγωγός στο 5ο εξάμηνο στο τμήμα της Φλώρινας.
Λόγο της μεταγραφής δίνω σχεδόν 10-12 μαθήματα ώστε να
μπορέσω να καλύψω την διαφορά από την αλλαγή σχολής, σχετικά με τα υποχρεωτικά μαθήματα.
Έτσι όπως τα έχω υπολογίσει εάν καταφέρω να περάσω στα μαθήματα στις 3 επόμενες εξεταστικές , συμπληρώνω τον απαραίτητο αριθμό ECTS για την απόκτηση του πτυχίου μου. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να ορκιστώ νωρίτερα των 4ων συμπληρωμένων ετών;
Από την γραμματεία μου είπαν πως όχι, αλλά γνωστή συμφοιτήτρια μου είπε να ψάξω για παραθυράκια.
Γνωρίζεται κάτι σχετικό;
γεια μαριλου
Αυτο που ρωτας ειναι θεμα αυτοδιοικητου του πανεπιστημιου σου
αν θελει το κανει ...αν οχι δεν το κανει
το υπουργειο αρκειται να βαλει το μεγιστα χρονια φοιτησης.

Τωρα αν θες το πτυχιο για δουλεια δημοσιου πρεπει να περιμενεις τα 4 ετη...
Αν θες βεβαιωση αποφοιτησης για μεταπτυχιακο τοτε μπορεις και στα 3,5
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top