Πανεπιστήμια του εξωτερικού στην Ελλάδα

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Ανακάλυψα κάνοντας έρευνα στο Google πως υπάρχει παράρτημα του Carnegie Mellon στην Αθήνα....... Δείτε το άρθρο εδώ.. Είναι πολύ καλό αυτό γιατί έτσι μπορείς να πάρεις Master ξένου πανεπιστημίου χωρίς να ξενιτευτείς..

Υπάρχουν άλλα τέτοια παραρτήματα στην Ελλάδα?? Πχ παραρτήματα του Oxford???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
το ΑΙΤ είναι ένα από τα πιο γνωστά ερευνητικά κέντρα στην ελλάδα
σχετικά με αυτό που αναφέρει ο nfk, να αποσαφηνίσω ότι δεν είναι παράρτημα του carnegie mellon απλά υπάρχει ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα που διοργανώνουν απο κοινού εδω στην ελλάδα - https://www.ait.gr/acadPrograms/#phd

πρόσφατα έχω διαβάσει και αυτό https://www.naftemporiki.gr/t+z/story.asp?id=1530369 για παράρτημα του Harvard στο ναύπλιο αλλά όπως αναφέρεται και στο σχετικό άρθρο:
"Διευκρινίζεται ότι το Κέντρο Ναυπλίου δεν απονέμει τίτλους σπουδών ούτε επιβάλλει δίδακτρα"

τα μόνα ξένα πανεπιστήμια που έχουν πραγματικά παραρτήματα στην ελλαδά είναι από όσο γνωρίζω κάποια αγγλικά όπως του sheffield στο CITY, του Kingston στο ICBS και μερικά ακόμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Βασικά , ήθελα να ρωτήσω , πώς γίνεται η εισαγωγή στο ΑΙΤ?? Κάνεις αίτηση στο ΑΙΤ ή κάνεις αίτηση σε Αμερικανικό Πανεπιστήμιο κι'αυτοί σε παραπέμπουν στο ΑΙΤ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
στο ΑΙΤ κάνεις αίτηση αλλά είναι μόνο για μεταπτυχιακα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Κατα την γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό. Ή πας σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού ή πας στην Ελλάδα. Το "σπουδάζω έξω" έχει και το κοινωνικό του κομμάτι, με την έννοια του βλέπω πως ζουν έξω από την Ελλάδα και υιοθετώ ότι είναι καλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχει δίκιο σ'αυτό που λέει ο mmpf.
Εκτός αυτού, δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι αυτά τα παραρτήματα. Δεν μου γεμίζουν και πολύ το μάτι, χωρίς να έχω κανένα συγκεκριμένο στοιχείο βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Εμένα μου θυμίζει κολέγιο του στυλ London Bussiness School Αθήνας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προσοχή θελει. Γιατί πληθώρα αυτών των ψευτοκολλεγίων που πετάνε ένα αγγλικό όνομα και γίνονται τρέντι, αποτελούν κάποια εντελώς ξεφτιλισμένα και περιθωριακά ιδρύματα σε άλλες χώρες. Έχει γίνει σχετική εκπομπή από τον Τσίμα γι'αυτό.
Επίσης προσοχή θέλει γιατί κανένα από αυτά τα πτυχία στην Ελλάδα δεν εξισώνεται με τα δημόσια. Κι εκτός ότι αυτόματα αποκλείεσαι από το δημόσιο τομέα, στην πλειοψηφία των ελληνικών επιχειρήσεων, με εξαίρεση ελάχιστες, μεγάλες, που δουλεύουν με πιο φιλελεύθερα συστήματα, υπάγεσαι σε άλλη μισθολογική κλίμακα από τους απόφοιτους δημοσίων ΑΕΙ. Και φυσικά αυτό συνδέεται άμεσα και με τις συντάξιμες αποδοχές, όταν έρθει εκείνη η ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top