[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

George9989

Νεοφερμένος

Ο George9989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ωραια, οι γονεις ειναι αθηνα και η αδελφη εκπα.
Ξεχνας την μετεγγραφη λογω αδελφης, ειναι αδυνατη και επικεντρωνεσαι στην μετεγγραφη με τα 7 σου μορια η οποια ειναι και σιγουρη.
Τα μορια σου 10634+2750 = 13384. Ζηταμε λοιπον απο την λοχρη παδα να μην ανεβει πανω απο 13384.
Ενταξει οι εκτιμήσεις την δινουν 12500 εγω την υπολογιζω παραπανω αλλα χαληλοτερα απο 13000.
Οποτε καλα και ελπιδοφορα εισαι . Σιγουρεψε τα μορια σου και περιμενε.
Ο μονος κινδυνος ειναι να βαλουν ΕΒΕ στις μετεγγραφες αλλα δεν νομιζω θα το ειχαν διερευσει ηδη.
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για το κόπο που μπαίνεις να μου εξήγησης όλα αυτά,απλά θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι δεύτερη περίπου ποτέ θα ξέρω ότι έχω πάρει μεταγραφή επειδή άμα δεν πάρω είμαι έτοιμος να ξανά δώσω για δεύτερη φορά εφόσον την πρώτη φορά την έχασα λόγω άγχους και όχι κακής προετοιμασίας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για το κόπο που μπαίνεις να μου εξήγησης όλα αυτά,απλά θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι δεύτερη περίπου ποτέ θα ξέρω ότι έχω πάρει μεταγραφή επειδή άμα δεν πάρω είμαι έτοιμος να ξανά δώσω για δεύτερη φορά εφόσον την πρώτη φορά την έχασα λόγω άγχους και όχι κακής προετοιμασίας
To ερωτημα σου ειναι " ποτε θα ξερω αν εχω παρει μετεγγραφη?''
Θα σου απαντησω ως εξης:
Αν εσυ ειμουν εγω , το ξερω μαλλον απο τωρα.
Αν εσυ εισαι εσυ τοτε:
Το πρωτο ξερω ερχεται με την ανακοινωση των βασεων τελος Αυγουστου.
Το δευτερο ξερω μεσα Οκτωβριου οταν ανακοινωθει η εγκυκλιος μετεγγραφων.
Το τριτο ξερω οταν κανεις την αιτηση και το συστημα σου επιβεβαιωση τα 7 μορια σου- τελος Οκτωβριου.
Το τεταρτο ξερω αρχες Δεκεμβρη οταν βγουν τα αποτελεσματα μετεγγραφων
Το πεμπτο ξερω, τελος Φεβρουαριου οταν το παδα θα σου πει ελα, μετα το ελεγχο των χαρτιων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lebron

Νεοφερμένος

Ο Lebron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.Περναω 100 τις εκατό στην πρώτη μου επιλογή φυσικοθεραπεία θεσσαλονίκη.επιανα και την Αθήνα αλλά την έβαλα 2η επιλογή.Γινεται αν τελευταία στιγμή μετανιώσω την επιλογή να κάνω μεταγραφή και ποια είναι τα κριτήρια;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.Περναω 100 τις εκατό στην πρώτη μου επιλογή φυσικοθεραπεία θεσσαλονίκη.επιανα και την Αθήνα αλλά την έβαλα 2η επιλογή.Γινεται αν τελευταία στιγμή μετανιώσω την επιλογή να κάνω μεταγραφή και ποια είναι τα κριτήρια;
Γινεται αν μετανοιώσεις να κανεις μετεγγραφη, θελει ομως πολλα μορια.
Εδω ειναι τα κριτηρια μετεγγραφων ( αρθρο 72 και μετα)

Για μετεγγραφη στο παδα θελεις 6,5 μορια και πανω
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

13-8-21: Δημοσιεύθηκε η Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου για τα μέτρα στήριξης των πληγέντων από τις πρόσφατες καταστροφικές πυρκαγιές-Ρυθμίσεις και για τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας

Δημοσιεύθηκε η Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου για τα μέτρα στήριξης των πληγέντων από τις πρόσφατες καταστροφικές πυρκαγιές.

Όσον αφορά στα πληγέντα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας, προβλέπονται ρυθμίσεις για τη στέγαση, σίτιση και τις μετεγγραφές φοιτητών, η επέκταση του προγράμματος «Ψηφιακή Μέριμνα», αλλά και παράταση της προθεσμίας για την ορκωμοσία - ανάληψη υπηρεσίας νεοδιοριζόμενων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του σχολικού έτους 2020-2021.

Ειδικότερα:

-Για όσους φοιτητές επλήγησαν από τις πρόσφατες καταστροφικές πυρκαγιές προβλέπεται ότι α) λαμβάνεται υπόψιν η ιδιότητα του πληγέντος στις αιτήσεις για στέγαση σε φοιτητικές εστίες και σίτιση στις λέσχες, παράλληλα με τις άλλες κατηγορίες δικαιούχων και β) μπορούν να υποβάλουν αίτησή μετεγγραφής τους, εφόσον φοιτούν και δεν έχουν υπερβεί τα υποχρεωτικά εξάμηνα φοίτησης για τη λήψη πτυχίου ή εφόσον εισαχθούν το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 σε Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (Α.Ε.Ι.) της χώρας, στην πλησιέστερη στην κύρια κατοικία των ιδίων ή συγγενών τους αντίστοιχη Σχολή ή Τμήμα Α.Ε.Ι. υπό την προϋπόθεση ότι πληρούν το ακαδημαϊκό κριτήριο της βάσης μετεγγραφής. Διαφορετικά, οι φοιτητές αυτοί δύνανται να υποβάλλουν αίτηση μετακίνησης σε Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου για το οποίο συγκεντρώνουν τα μόρια της βάσης εισαγωγής κατά το έτος έγγραφής τους στο Τμήμα προέλευσης. Η μετεγγραφή ή μετακίνηση γίνεται καθ’ υπέρβαση του εκάστοτε προβλεπόμενου αριθμού μετεγγραφομένων ή μετακινουμένων.

-Επεκτείνεται το πρόγραμμα «Ψηφιακή Μέριμνα» σε μαθητές, φοιτητές, σπουδαστές και καταρτιζόμενους, καθώς και στο εκπαιδευτικό προσωπικό όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης και τα μέλη Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού-Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού που επλήγησαν από τις πρόσφατες καταστροφικές πυρκαγιές.

- Παρατείνεται μέχρι τις 23 Αυγούστου 2021 η προθεσμία για την ορκωμοσία - ανάληψη υπηρεσίας των νεοδιοριζόμενων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του σχολικού έτους 2020-2021, ενώ ειδικά για τους πληγέντες νεοδιοριζόμενους η κύρια κατοικία των οποίων βρίσκεται στις περιοχές που κηρύχθηκαν σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, η προθεσμία παρατείνεται μέχρι την 31η Αυγούστου 2021.

- Η εφαρμογή των μέτρων θα μπορεί να πραγματοποιείται μέσω ειδικής ψηφιακής πλατφόρμας, η οποία είναι προσβάσιμη μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr-ΕΨΠ), για τη διευκόλυνση των πολιτών.

 

Αρίστος01

Νεοφερμένος

Ο Αρίστος01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Είμαι δευτεροετής και με τις περσινές βάσεις δεν κατάφερα να πιάσω το όριο μετεγγραφής. Μπορώ να κάνω φέτος αίτηση μετεγγραφής αν πιάσω το όριο με τις φετινές βάσεις;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Είμαι δευτεροετής και με τις περσινές βάσεις δεν κατάφερα να πιάσω το όριο μετεγγραφής. Μπορώ να κάνω φέτος αίτηση μετεγγραφής αν πιάσω το όριο με τις φετινές βάσεις;
οχι , για σενα θα ισχυει παντα η βαση την χρονια που μπηκες.
 

Αρίστος01

Νεοφερμένος

Ο Αρίστος01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
οχι , για σενα θα ισχυει παντα η βαση την χρονια που μπηκες.
ευχαριστώ πολύ!

οχι , για σενα θα ισχυει παντα η βαση την χρονια που μπηκες.
Για τις μετεγγραφές αδελφών ισχύει ο περιορισμός του 2750?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.

lipp

Νεοφερμένος

Ο lipp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμαι κατ' εξαίρεση μετεγγραφή για σοβαρές παθήσεις μελών της οικογένειας μου. Ευχαριστώ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμαι κατ' εξαίρεση μετεγγραφή για σοβαρές παθήσεις μελών της οικογένειας μου. Ευχαριστώ.
To δικαιουμαι ειναι μεγαλη κουβεντα , το να κανεις αιτηση ναι και θα δουν αν στην δωσουν.
Πολυ δυσκολα δινουν κατ εξαιρεση πλεον.
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμαι κατ' εξαίρεση μετεγγραφή για σοβαρές παθήσεις μελών της οικογένειας μου. Ευχαριστώ.
Δικαιούσαι ναι, αλλά εάν αυτό είναι το μοναδικό κριτήριο να ξέρεις πολύ πιθανό να μην γίνει δεκτή
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Δικαιούσαι ναι, αλλά εάν αυτό είναι το μοναδικό κριτήριο να ξέρεις πολύ πιθανό να μην γίνει δεκτή
Εγώ που πάσχω και η ίδια και ο πατέρας μου από μια από αυτές τις παθήσεις έχω πιθανότητες να πάρω μετεγγραφή για Αθήνα;; Γίνεται να χρησιμοποιήσω και τα δυο;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Εγώ που πάσχω και η ίδια και ο πατέρας μου από μια από αυτές τις παθήσεις έχω πιθανότητες να πάρω μετεγγραφή για Αθήνα;; Γίνεται να χρησιμοποιήσω και τα δυο;;
Tι αποδεικτικα εχεις για τις παθησεις?
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Εγώ που πάσχω και η ίδια και ο πατέρας μου από μια από αυτές τις παθήσεις έχω πιθανότητες να πάρω μετεγγραφή για Αθήνα;; Γίνεται να χρησιμοποιήσω και τα δυο;;
Όταν λες σε αυτές τις παθήσεις εννοείς τις 80; Εάν ναι νομίζω υπάρχει ειδική κατηγορία. Εάν είναι εκτός των 80 τότε για κατ'εξαιρεση ίσως ναι. Εάν μένεις Αθήνα και σε βλέπει και γιατρός εκεί τότε έχεις αρκετές πιθανότητες!
 

lipp

Νεοφερμένος

Ο lipp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννόει "οι οποίες δεν περιλαμβάνονται στο παράρτημα της υπ' αρ. Φ.151/17897/Β6/2014 (Β ́ 358)" δηλαδη δεν περιλαμβάνονται οι παθησεις που ειναι στο αρθρο 4 (καταργουμενες διαταξεις);
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Tι αποδεικτικα εχεις για τις παθησεις?
Έχω απόφαση κεπα (50% αναπηρία) και το πιστοποιητικό πάθησης που πήρα για το 5%. Ο πατέρας μου επίσης έχει απόφαση κεπα με ποσοστό αναπηρίας 67%
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όταν λες σε αυτές τις παθήσεις εννοείς τις 80; Εάν ναι νομίζω υπάρχει ειδική κατηγορία. Εάν είναι εκτός των 80 τότε για κατ'εξαιρεση ίσως ναι. Εάν μένεις Αθήνα και σε βλέπει και γιατρός εκεί τότε έχεις αρκετές πιθανότητες!
ναι είναι μέσα στις 80. Ωστόσο αν περάσω επαρχία μέσω των πανελληνίων θα προτιμούσα να πάω κ να πάρω μετεγγραφή αν γίνεται και να έχω το 5% για αργότερα αν θελήσω να πάω σε δεύτερη σχολή
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννόει "οι οποίες δεν περιλαμβάνονται στο παράρτημα της υπ' αρ. Φ.151/17897/Β6/2014 (Β ́ 358)" δηλαδη δεν περιλαμβάνονται οι παθησεις που ειναι στο αρθρο 4 (καταργουμενες διαταξεις);
Μας θελεις και μαντεις , που το διαβαζεις αυτο ? στις κατ εξαιρεση?
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top