Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Μανοςπετρ

Νεοφερμένος

Ο Petridis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αγία Ευφημία (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κάποιος αν υπάρχει περίπτωση να πάρεις μετεγγραφή απέχοντας πάνω από 2750 μόρια αποκλειστικά από τα κοινωνικό οικονομικά κριτήρια; Επηρεάζεται η κάθε σχολή και από το αν θα αιτηθούν άλλοι για αντίστοιχη μετεγγραφή;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Αν απεχεις περισσοτερο απο 2750 μορια απο την βαση της σχολης στοχου δεν εχει μετεγγραφη για αυτη την σχολη.
Τα μορια απο κοινωνικοοικονομικα κριτηρια δεν εχουν σημασια στην συγκεκριμενη υποθεση.
Αν μια σχολη ειναι επιθυμητή επειρεαζονται πολυ τα μορια μετεγγραφης της (2,3,4,5 κλπ)
 

Μανοςπετρ

Νεοφερμένος

Ο Petridis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αγία Ευφημία (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Και όσο αναφορά την επιλογή τμήματος του ίδιου επιστημονικού πεδίου, απαιτείται το όριο 2750 (βάση μετεγγραφης) ή η βαση εισαγωγής του τμηματος;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Και όσο αναφορά την επιλογή τμήματος του ίδιου επιστημονικού πεδίου, απαιτείται το όριο 2750 (βάση μετεγγραφης) ή η βαση εισαγωγής του τμηματος;

Η ισοφαριση της βασης εισαγγωγης της, χωρις προσαυξηση των μοριων σου κατα 2750.
Για να κανεις μετακινηση πρεπει να υπαρχει προτερα και αιτηση μετεγγραφης που θα αποτυχει.
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
τι ηλικία εχει ο καποιος?
Γεννηθεις το '93.
Ως «κατά κεφαλήν οικογενειακό εισόδημα» νοείται ο μέσος όρος των τριών (3) τελευταίων οικονομικών ετών του κατά κεφαλήν αθροίσματος του φορολογητέου εισοδήματος των μελών της οικογένειας του αιτούντος μετεγγραφή ή μετακίνηση, ήτοι των γονέων, ανεξαρτήτως εάν κάνουν κοινή ή χωριστή φορολογική δήλωση, και των αδελφών κάτω των 25 ετών, εφόσον είναι άγαμοι και έχουν ίδιο φορολογητέο εισόδημα, κατά την έννοια του άρθρου 7 του ν. 4172/2013. Σε περίπτωση που οι γονείς του αιτούντος μετεγγραφή είναι διαζευγμένοι,
υπολογίζεται το εισόδημα και των δύο γονέων.

Ως «κατά κεφαλήν εισόδημα» νοείται το υψηλότερο μεταξύ του ατομικού εισοδήματος και του κατά κεφαλήν οικογενειακού εισοδήματος. Εφόσον ο αιτών τη μετεγγραφή ή μετακίνηση είναι άνω των 25 ετών, άγαμος και διαθέτει ατομικό εισόδημα, λαμβάνεται υπόψη μόνο το
ατομικό του εισόδημα.Θα ήθελα να ρωτησω αν π.χ το 2017 είχα ατομικό εισόδημα απο εργασια , το 2018 και το 2019 το τεκμαρτο των 3.000 καθοτι δεν εργαζομουν αν για τα ετη 2017 και 2018 θα υπολογιστει μόνο το μεγαλυτερο εισοδημα δηλαδη των γονιών ή και τα δικά μου.Επίσης για το έτος 2019 θα υπολογιστεί μόνο τo δικό μου;
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Γεννηθεις το '93.
Ως «κατά κεφαλήν οικογενειακό εισόδημα» νοείται ο μέσος όρος των τριών (3) τελευταίων οικονομικών ετών του κατά κεφαλήν αθροίσματος του φορολογητέου εισοδήματος των μελών της οικογένειας του αιτούντος μετεγγραφή ή μετακίνηση, ήτοι των γονέων, ανεξαρτήτως εάν κάνουν κοινή ή χωριστή φορολογική δήλωση, και των αδελφών κάτω των 25 ετών, εφόσον είναι άγαμοι και έχουν ίδιο φορολογητέο εισόδημα, κατά την έννοια του άρθρου 7 του ν. 4172/2013. Σε περίπτωση που οι γονείς του αιτούντος μετεγγραφή είναι διαζευγμένοι,
υπολογίζεται το εισόδημα και των δύο γονέων.

Ως «κατά κεφαλήν εισόδημα» νοείται το υψηλότερο μεταξύ του ατομικού εισοδήματος και του κατά κεφαλήν οικογενειακού εισοδήματος. Εφόσον ο αιτών τη μετεγγραφή ή μετακίνηση είναι άνω των 25 ετών, άγαμος και διαθέτει ατομικό εισόδημα, λαμβάνεται υπόψη μόνο το
ατομικό του εισόδημα.Θα ήθελα να ρωτησω αν π.χ το 2017 είχα ατομικό εισόδημα απο εργασια , το 2018 και το 2019 το τεκμαρτο των 3.000 καθοτι δεν εργαζομουν αν για τα ετη 2017 και 2018 θα υπολογιστει μόνο το μεγαλυτερο εισοδημα δηλαδη των γονιών ή και τα δικά μου.Επίσης για το έτος 2019 θα υπολογιστεί μόνο τo δικό μου;
Το σωτηριον ετος 1993 σαν την αδελφη μου. Αυτηνης φετος τις εκανε δηλωση για πρωτη φορα ο πατερας μου.Εισοδηματα δεν εχει κατι ψιλα απο 407 πανεπιστημιου.
Μπερδεμενος ο ντελβες.
Για το 2019 μονο τα δικα σου διαιρουμενα με το ενα.
Για το 2018,2017 των γονιων σου διαρουμενα με τι ομως ? με το δυο, πατερα μητερας ή δια 3 βαζοντας και εσενα που ομως δεν αναφερεσαι προστατευομενη στην δηλωση αλλα η λογικη λεει οτι εισαι.
Θα περιμενεις την ωρα της αιτησης να σου πει τι θα αποφασισει το συστημα για σενα και αντιρηση δεν δεχεται.

Σε διαζευγμενους γονεις υπολογιζονται κανονικα τα εισοδηματα πατερα και μητερας.
 

KONNΟΣ

Νεοφερμένος

Ο KONNΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γειά σας, με τα καινούργια κριτήρια έχω 9,5 μόρια, είμαι δευτεροετής φοιτητής και ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση μετεγγραφής.
Κοιτώντας το ΦΕΚ, και συγκεκριμένα το απόσπασμα :
γ) Ως «βάση εισαγωγής» νοείται ο ελάχιστος αριθμός μορίων, ο οποίος απαιτείται για την εισαγωγή ενός υποψηφίου ανά Τμήμα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. κατά το έτος συμμετοχής του στις εισαγωγικές εξετάσεις πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και ανά κατηγορία εισαγωγής του υποψηφίου.

δ) Ως «βάση μετεγγραφής» νοείται ο αριθμός των μορίων, ο οποίος προκύπτει από τον αριθμό των μορίων της βάσης εισαγωγής κάθε Τμήματος Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α., όπως ορίζεται στην περ. γ΄, αφαιρουμένου του αριθμού των δύο χιλιάδων επτακοσίων πενήντα (2.750) μορίω ν.

Καταλαβαίνω πως για να δω αν έχω το κριτήριο των 2750 μορίων πρέπει να κοιτάξω στην βάση της περσινής χρονιάς; δηλαδή της χρονιάς που έδωσα εγώ;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Γιάννη που είσαι 😂😂να σε ρωτήσω εμενα ο αδελφός μου που πάει 22 Νοέμβρη 25. Δεν χάνουμε το κριτήριο των τριτεκνων έτσι?
Αυτό ισχύει για δελτίο εισιτηρίου κτλ .

Γενικά, τουλάχιστον για τους πολύτεκνους, η ιδιότητα του πολύτεκνου διατηρείται εφ όρους ζωής για κάποια θέματα , όπως οι μετεγγραφές, αιτήσεις στο δημόσιο κτλ .

Υποθέτω το ίδιο θα ισχύει κι για τριτεκνους.
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Αυτό ισχύει για δελτίο εισιτηρίου κτλ .

Γενικά, τουλάχιστον για τους πολύτεκνους, η ιδιότητα του πολύτεκνου διατηρείται εφ όρους ζωής για κάποια θέματα , όπως οι μετεγγραφές, αιτήσεις στο δημόσιο κτλ .

Υποθέτω το ίδιο θα ισχύει κι για τριτεκνους.
Σε ευχαριστώ πολυυ
 

Γιοκα

Νεοφερμένος

Ο Γιοκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πέρασε και αυτή η βδομάδα και καμιά ανακοίνωση από το Υπουργείο για τις μεταγραφές. Υπάρχει καμία ένδειξη /πληροφορηση ποτέ θα ανοίξει η περίοδος των μεταγραφών?? Πότε θα γίνουν οι αιτήσεις των μεταγραφων πότε θα ανακοινώσουν αποτελέσματα, πότε θα αξιολογησουν τα δικαιολογητικά οι γραμματείες, πότε θα γίνουν οι εγγραφές. Να ανησυχούμε μήπως και δεν προλάβουμε το 1ο εξάμηνο?????
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Πέρασε και αυτή η βδομάδα και καμιά ανακοίνωση από το Υπουργείο για τις μεταγραφές. Υπάρχει καμία ένδειξη /πληροφορηση ποτέ θα ανοίξει η περίοδος των μεταγραφών?? Πότε θα γίνουν οι αιτήσεις των μεταγραφων πότε θα ανακοινώσουν αποτελέσματα, πότε θα αξιολογησουν τα δικαιολογητικά οι γραμματείες, πότε θα γίνουν οι εγγραφές. Να ανησυχούμε μήπως και δεν προλάβουμε το 1ο εξάμηνο?????
Από ότι έχω καταλάβει οι μετεγγραφές συνήθως ξεκινάνε το τελευταίο 10ημερο του Οκτωβρίου και τα αποτελέσματα βγαίνουν περίπου έναν μήνα μετά. Ίσως φέτος λόγω της κατάστασης και του ότι όλα έχουν πάει πίσω, να αργήσουν και οι μετεγγραφές, θα δείξει. Όσον αφορά το εξάμηνο δεν το βρίσκω λογικό να χαθεί, διότι η εξεταστική αρχίζει πολύ αργότερα και θεωρώ απίθανο σενάριο να αργήσουν τοοσο πολύ οι μετεγγραφές, θα είναι εντελώς αδικαιολόγητο.
 

ΕΛΛΗ*

Νεοφερμένος

Η ΕΛΛΗ* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα! Αν έχουμε πολύ καλές πιθανότητες να πάρουμε τη μετεγγραφή χρειάζεται να αιτηθούμε σίτισης, στέγασης,πάσο κτλ;
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Καλησπέρα! Αν έχουμε πολύ καλές πιθανότητες να πάρουμε τη μετεγγραφή χρειάζεται να αιτηθούμε σίτισης, στέγασης,πάσο κτλ;
Σίτιση και στέγαση καλύτερα όχι εάν δεν έχεις σκοπό να πας, διότι μπορεί να πάρεις την "θέση" κάποιου παιδιού. Όσον αφορά το πάσο, θα το κρίνεις εσύ, απλώς να ξέρεις ότι ότ(αν) πάρεις την μετεγγραφή θα χρειαστεί να το επιστρέψεις και να βγάλεις νέο.
 

ΕΛΛΗ*

Νεοφερμένος

Η ΕΛΛΗ* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Σίτιση και στέγαση καλύτερα όχι εάν δεν έχεις σκοπό να πας, διότι μπορεί να πάρεις την "θέση" κάποιου παιδιού. Όσον αφορά το πάσο, θα το κρίνεις εσύ, απλώς να ξέρεις ότι ότ(αν) πάρεις την μετεγγραφή θα χρειαστεί να το επιστρέψεις και να βγάλεις νέο.
Σ΄ ευχαριστώ κορίτσι μου! Μπορώ όμως να μη προβώ σε καμία ενέργεια τώρα, δηλαδή να μη ζητήσω πάσο από τη σχολή που πέρασα φέτος και καλώς εχόντων των πραγμάτων να πάρω πάσο κατευθείαν από τη σχολή μετεγγραφής και μόνο Ή και στην περίπτωση που ΔΕΝ πάρω μετεγγραφή να κάνω την αίτηση για την ακαδημαϊκή ταυτότητα στη σχολή που πέρασα φέτος όταν βγουν τα αποτελέσματα των μετεγγραφών κάπου το Νοέμβριο (και θα ξέρω πού θα βρίσκομαι) ή υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος που θα πρέπει να αιτηθούμε πάσο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σ΄ ευχαριστώ κορίτσι μου! Μπορώ όμως να μη προβώ σε καμία ενέργεια τώρα, δηλαδή να μη ζητήσω πάσο από τη σχολή που πέρασα φέτος και καλώς εχόντων των πραγμάτων να πάρω πάσο κατευθείαν από τη σχολή μετεγγραφής και μόνο Ή και στην περίπτωση που ΔΕΝ πάρω μετεγγραφή να κάνω την αίτηση για την ακαδημαϊκή ταυτότητα στη σχολή που πέρασα φέτος όταν βγουν τα αποτελέσματα των μετεγγραφών κάπου το Νοέμβριο (και θα ξέρω πού θα βρίσκομαι) ή υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος που θα πρέπει να αιτηθούμε πάσο;

Παιδιά όταν έχετε μια απορία, κάντε τον κόπο να "ξεφυλλίσετε" τις προηγούμενες 5-6 σελίδες μήπως βρείτε την απάντηση έτσι ώστε να μην λέμε συνέχεια τα ίδια.:)
 

ΕΛΛΗ*

Νεοφερμένος

Η ΕΛΛΗ* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

Παιδιά όταν έχετε μια απορία, κάντε τον κόπο να "ξεφυλλίσετε" τις προηγούμενες 5-6 σελίδες μήπως βρείτε την απάντηση έτσι ώστε να μην λέμε συνέχεια τα ίδια.:)
Ααα ωραία! Σας ευχαριστώ! :) Πιστέψτέ με αυτό το διάστημα το πρόγραμμά μου είναι τόσο βεβαρημένο που δεν προλαβαίνω να ξεφυλλίσω άλλες κι άλλες σελίδες! Να είστε καλά! :)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Γειά σας, με τα καινούργια κριτήρια έχω 9,5 μόρια, είμαι δευτεροετής φοιτητής και ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση μετεγγραφής.
Κοιτώντας το ΦΕΚ, και συγκεκριμένα το απόσπασμα :
γ) Ως «βάση εισαγωγής» νοείται ο ελάχιστος αριθμός μορίων, ο οποίος απαιτείται για την εισαγωγή ενός υποψηφίου ανά Τμήμα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. κατά το έτος συμμετοχής του στις εισαγωγικές εξετάσεις πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και ανά κατηγορία εισαγωγής του υποψηφίου.

δ) Ως «βάση μετεγγραφής» νοείται ο αριθμός των μορίων, ο οποίος προκύπτει από τον αριθμό των μορίων της βάσης εισαγωγής κάθε Τμήματος Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α., όπως ορίζεται στην περ. γ΄, αφαιρουμένου του αριθμού των δύο χιλιάδων επτακοσίων πενήντα (2.750) μορίω ν.

Καταλαβαίνω πως για να δω αν έχω το κριτήριο των 2750 μορίων πρέπει να κοιτάξω στην βάση της περσινής χρονιάς; δηλαδή της χρονιάς που έδωσα εγώ;

Ναι σωστα την βαση της σχολης οταν πρωτοπερασες.
 

Μανοςπετρ

Νεοφερμένος

Ο Petridis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αγία Ευφημία (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Για την διαφορά των μορίων 2750 κοιτάω την χρονιά που έδωσα δηλαδή τις βάσεις 10% του 2018 (εκεί ανήκω) η τα φετινά μόρια με βάση το παλιό σύστημα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Για την διαφορά των μορίων 2750 κοιτάω την χρονιά που έδωσα δηλαδή τις βάσεις 10% του 2018 (εκεί ανήκω) η τα φετινά μόρια με βάση το παλιό σύστημα;
Λυπαμαι δεν μπορω να καταλαβω τα λεγομενα σου.
Αν θες αξιοποιησιμη απαντηση χρειαζομαι τις παρακατω πληροφοριες.
Σε ποια σχολη στοχευεις?
Ποια χρονια εδωσες πανελληνιες?
Ποια χρονια εκανες 10% και μπηκες στην σχολη που εισαι τωρα?
 

Μανοςπετρ

Νεοφερμένος

Ο Petridis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αγία Ευφημία (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ναι συγγνώμη θα γίνω πιο σαφής.Εδωσα το 2018 και συγκέντρωσα 8850 μόρια.Εκανα τώρα 10% όπου έπιασα αγροτική ανάπτυξη Ορεστιάδα.Θελω μεταγραφή για αγροτική ανάπτυξη Αθήνα που με το 10% του 2018 έχει βάση 12798,που σημαίνει ότι απέχω από την διαφορά 2750.Δεν ξέρω αν μπορώ να αιτηθω μετεγγραφή και αν υπάρχει περίπτωση να την πάρω έχοντας μόνο κοινονικοοικονομικα κριτήρια πχ πολυτεκνια και αδερφό που σπουδάζει Αθήνα
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top