Πανελλήνιες 2020: Παλαιό και νέο σύστημα

Σέργιος Αποστόλ

Νεοφερμένος

Ο Σέργιος Αποστόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πολλοί απόφοιτοι δείχνουν να επιλέγουν το παλαιό σύστημα, αλλά δεν σκέφτονται ότι
α)διαγωνίζονται με άριστους (κατα βάση) μαθητές και
β) ότι οι θέσεις θα είναι μειωμένες;

Θέλω να πω μπορεί κάποιος με 18500 χιλιάδες μόρια να μην πει ιατρική σαν απόφοιτος γιατί οι θέσεις είναι πχ 8 και υπόλοιποι έγραψαν πάνω από 19000 μόρια ενώ σε κανονικές συνθήκες αν έδινε με τους μαθητές θα έμπαινε κανονικά.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α) Γιατί διαγωνίζονται με αρίστους; Αυτό δεν προκύπτει από κάπου ούτε νομίζω ότι ισχύει! Οι άριστοι έχουν ήδη εισαχθεί από την πρώτη φορά που έδωσαν πανελλαδικές.
β) Το ποσοστό των θέσεων θα οριστεί με απόφαση αφού οριστικοποιηθεί ο αριθμός των αποφοίτων που θα επιλέξει να διαγωνισθεί με το παλαιό σύστημα. Το ποσοστό αυτό θα είναι ανάλογο με τον αριθμό των παραπάνω υποψηφίων σε σχέση με τον συνολικό αριθμό των υποψηφίων. Δίκαιο το βρίσκω!

Οι απόφοιτοι έχουν αρκετούς λόγους να επιλέξουν το παλαιό σύστημα όπως: επαναλαμβάνουν ακριβώς την ίδια εξεταστέα ύλη που έχουν ήδη διαβάσει και απλά την εμπεδώνουν, δεν δίνουν Λογοτεχνία μαζί με τη Γλώσσα, έχουν τη δυνατότητα επιλογής 2 επιστημονικών πεδίων με 5 μαθήματα, υπάρχουν συντελεστές βαρύτητας στα σημαντικότερα μαθήματα του κάθε επιστημονικού πεδίου που τους ανεβάζουν τα μόρια.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Το 2016, που εφαρμόστηκε διπλό σύστημα, οι βάσεις με το παλιό σύστημα έπεσαν και ευνοήθηκαν οι απόφοιτοι που το επέλεξαν. Οπότε δεν ισχύει ότι δεν θα ευνοηθούν αν επιλέξουν το παλιό σύστημα (που πράγματι είναι καλύτερο από το καινούργιο για τους λόγους που αναφέρθηκαν προηγουμένως).
Το ότι οι άριστοι εισάγονται με την πρώτη φορά δεν είναι απόλυτο. Ξέρω μαθητές του 19 και του 20 που δεν κατάφεραν να εισαχθούν με την πρώτη εκεί που ήθελαν.
 

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
α) Γιατί διαγωνίζονται με αρίστους; Αυτό δεν προκύπτει από κάπου ούτε νομίζω ότι ισχύει! Οι άριστοι έχουν ήδη εισαχθεί από την πρώτη φορά που έδωσαν πανελλαδικές.
β) Το ποσοστό των θέσεων θα οριστεί με απόφαση αφού οριστικοποιηθεί ο αριθμός των αποφοίτων που θα επιλέξει να διαγωνισθεί με το παλαιό σύστημα. Το ποσοστό αυτό θα είναι ανάλογο με τον αριθμό των παραπάνω υποψηφίων σε σχέση με τον συνολικό αριθμό των υποψηφίων. Δίκαιο το βρίσκω!

Οι απόφοιτοι έχουν αρκετούς λόγους να επιλέξουν το παλαιό σύστημα όπως: επαναλαμβάνουν ακριβώς την ίδια εξεταστέα ύλη που έχουν ήδη διαβάσει και απλά την εμπεδώνουν, δεν δίνουν Λογοτεχνία μαζί με τη Γλώσσα, έχουν τη δυνατότητα επιλογής 2 επιστημονικών πεδίων με 5 μαθήματα, υπάρχουν συντελεστές βαρύτητας στα σημαντικότερα μαθήματα του κάθε επιστημονικού πεδίου που τους ανεβάζουν τα μόρια.
Αυτο με τα μόρια ισχύει. Αν και ως Απόφοιτη που επέλεξα να δώσω με το νέο, ως τώρα η συνεξεταση λογοτεχνίας με έκθεση με ευνοεί (μου "ταιριάζει" περισσότερο σε σχέση με την εξέταση των προηγούμενων χρόνων). Οπότε στην επιλογή μετράει και το τι έχει προστεθεί και πως πιστεύει ο καθένας ότι ανταποκρίνεται Καλά
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top