Πανελλήνιες 2021 ΕΠΑ.Λ.

panos007

Νεοφερμένος

Ο panos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Κάθε χρονο τα ίδια λένε αλλά στα επαλ τουλάχιστον τα τελευταία 3 χρόνια πέφτουν και μάλιστα με μεγάλες διαφορές.. Μην το σκέφτεστε, ο,τι έγινε έγινε :) ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται με τις βάσεις
Νομίζω εξαρτάτε απο την σχολή για τον τομέα της οικονομίας διοίκησης που είμαι εγώ ίσως έχουμε μεγάλη άνοδο στα οικονομικά και μικρή άνοδο στα ανθρωπιστιστικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομίζω εξαρτάτε απο την σχολή για τον τομέα της οικονομίας διοίκησης που είμαι εγώ ίσως έχουμε μεγάλη άνοδο στα οικονομικά και μικρή άνοδο στα ανθρωπιστιστικά
Έχουμε καμία πληροφορία πότε θα βγούνε οι βαθμολογίες των ξένων γλωσσών? Θέλω να πιστεύω εως την Παρασκευή πριν από την οριστικοποίηση του μηχανογραφικού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Τα θέματα φέτος ήταν σχετικά εύκολα.Ομως οι βάσεις θα ανέβουν.Περσι έδιναν 12000 περίπου.Φετος έδωσαν 18.000.Για ΤΕΙ που έδινε το 20% τώρα δίνει 10% επειδή έγιναν ΑΕΙ.Που πήγε το άλλο 10%?Κάνεις δεν διαμαρτύρεται.Το 2018 γράφτηκαν πολλοι από Γελ σε ΕΠΑΛ βάσει του 20% και τα μόρια στον τομέα υγείας έχουν αυξηθεί

Τελικα δεν ισχύει αυτό που έλεγαν για τα 18000 άτομα φέτος. Βάσει των στατιστικών που βγήκαν χθες, οι υποψήφιοι Επαλ πέρυσι ήταν 12500 και φέτος είναι 14250, οπότε δεν είναι τόσο τραγικά μεγάλη η διαφορά.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Η κατάργηση συντελεστών βαρυτητας είναι κάτι που δεν επηρέασε τα επαλ, ο αριθμός υποψηφίων δεν έχει και καμιά τρελή διαφορά όπως λέει και το παιδί πιο πάνω και οι επιδόσεις δεν νομίζω ότι άλλαξαν ιδιαίτερα φέτος.. Τουλάχιστον 2 3 παιδιά μου είπαν ότι έγραψαν από 8.000 και κάτω. Ναι δεν είναι έγκυρο δείγμα αλλά είναι μια ένδειξη 😂

Μην ανησυχείτε, κάντε το μηχανογραφικο σας κανονικά και ο,τι έγινε έγινε.

*μικρή διευκρίνηση: από τον τομέα διοίκησης κ οικονομίας τα παιδιά
 

ada1974

Νεοφερμένος

Η ada1974 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Τελικα δεν ισχύει αυτό που έλεγαν για τα 18000 άτομα φέτος. Βάσει των στατιστικών που βγήκαν χθες, οι υποψήφιοι Επαλ πέρυσι ήταν 12500 και φέτος είναι 14250, οπότε δεν είναι τόσο τραγικά μεγάλη η διαφορά.
Μακάρι! Το εύχομαι πραγματικά!!!
 

Nat Dor

Νεοφερμένος

Η Nat Dor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Εγώ έχω την αίσθηση ότι θα ανέβουν οι βάσεις και έχω ανυπόμονισια για τέλος Αυγούστου τώρα....
Έβγαλα 17655 μόρια αλλά ειμαι υγείας και πρόνοιας κ υπάρχει πολύ μεγαλος ανταγωνισμός. 5000 άτομα έδωσαν και παίρνουν πολύ μικρό ποσοστό.
 

panos007

Νεοφερμένος

Ο panos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Εγώ έχω την αίσθηση ότι θα ανέβουν οι βάσεις και έχω ανυπόμονισια για τέλος Αυγούστου τώρα....
Έβγαλα 17655 μόρια αλλά ειμαι υγείας και πρόνοιας κ υπάρχει πολύ μεγαλος ανταγωνισμός. 5000 άτομα έδωσαν και παίρνουν πολύ μικρό ποσοστό.
TI κοράκι είσαι εσύ? Και εγώ πιστεύω ότι θα ανεβούν να δούμε πόσο όμως στα ΕΠΑΛ δεν μπορούμε να έχουμε εκτιμήσεις έχουμε και 2 κατηγορίες υποψηφίων.
 

Nat Dor

Νεοφερμένος

Η Nat Dor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
TI κοράκι είσαι εσύ? Και εγώ πιστεύω ότι θα ανεβούν να δούμε πόσο όμως στα ΕΠΑΛ δεν μπορούμε να έχουμε εκτιμήσεις έχουμε και 2 κατηγορίες υποψηφίων.
Χαχχαχαχαχαχαχα άστα να πάνε... Μετά από πολύ κόπο λογο ότι είναι περιζήτητος κλάδος στα Επαλ. Έχεις δίκιο...Δεν μπορούμε να ξέρουμε...Και δυστυχώς όλα ΜΜΕ δεν ασχολούνται με τα επαλ άρα υπομονή μέχρι τέλος Αυγούστου...😊😊😊
Ευχομαι σε όλους Καλή επιτυχία...
 

nickthegreek151

Νεοφερμένος

Ο nickthegreek151 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα , εδωσα φετος πανελληνιες ( εσπερινο επαλ τομεας ηλεκτρολογιας) για δευτερη φορα στοχευω ημμυ ΕΜΠ ... ειναι εφικτο με 15500 μορια ? ?
Η βαση ειναι αρκετα χαμηλα αλλα η σχολη ειναι απο τις περιζητητες.
 

Nat Dor

Νεοφερμένος

Η Nat Dor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλησπερα , εδωσα φετος πανελληνιες ( εσπερινο επαλ τομεας ηλεκτρολογιας) για δευτερη φορα στοχευω ημμυ ΕΜΠ ... ειναι εφικτο με 15500 μορια ? ?
Η βαση ειναι αρκετα χαμηλα αλλα η σχολη ειναι απο τις περιζητητες.
Τι μόρια είχε πέρσυ?
 

nickthegreek151

Νεοφερμένος

Ο nickthegreek151 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ηταν χαμηλα γυρω στα 6000 για τα εσπερινα επαλ ... για τα ημερησια ηταν 16200 αν δεν κανω λαθος.
 

Nat Dor

Νεοφερμένος

Η Nat Dor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
ηταν χαμηλα γυρω στα 6000 για τα εσπερινα επαλ ... για τα ημερησια ηταν 16200 αν δεν κανω λαθος.
Έχουν άλλες βάσεις τα εσπερινά μ τα ημερήσια? Νόμιζα πως μόνο είχαν άλλο ποσοστό εισαγωγής... αν ισχύει αυτό π λες τότε άνετα μπαίνεις στην σχολή.
 

nickthegreek151

Νεοφερμένος

Ο nickthegreek151 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Με βαση βαθμολογιες και επιδοσεις προηγουμενων χρονων νομιζω πως ναι
ειμαι ομως επιφυλακτικος.
 

Nat Dor

Νεοφερμένος

Η Nat Dor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Με βαση βαθμολογιες και επιδοσεις προηγουμενων χρονων νομιζω πως ναι
ειμαι ομως επιφυλακτικος.
Όλοι μας.. Μέχρι ν βγουν οι βάσεις τπτ δεν ξέρουμε σίγουρα.

Έχουν βγει αν θες ν δεις στατιστικά μορίων ανΑ ειδικότητα για ν δεις που περίπου έχουν κινηθεί οι υπόλοιποι... Αλλά πάντα σημαντικό ρόλο παίζει τ έχουν προτιμήσει κ οι υπόλοιποι..
 

nickthegreek151

Νεοφερμένος

Ο nickthegreek151 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εχω δει τα στατιστικα εχουν γραψει περιπου 80 ατομα στον τομεα απο τα εσπερινα ... τα στατιστικα βεβαια δειχνουν τις επιδοσεις 0-10 και 10-20 οποτε δυσκολα μπορεις να καταλαβεις.

Καλη σταδιοδρομια σε ολους ευχομαι!!
 

Nat Dor

Νεοφερμένος

Η Nat Dor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Εχω δει τα στατιστικα εχουν γραψει περιπου 80 ατομα στον τομεα απο τα εσπερινα ... τα στατιστικα βεβαια δειχνουν τις επιδοσεις 0-10 και 10-20 οποτε δυσκολα μπορεις να καταλαβεις.

Καλη σταδιοδρομια σε ολους ευχομαι!!
Γράψε στο Google στατιστικά μορίων επαλ εκεί σ δείχνει όλες τις βαθμίδες μορίων. Όχι μόνο αυτά π έχεις δει...

Καλή επιτυχία σου εύχομαι...
Σε ευχαριστώ πολύ.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Διαβάζω πως θα υπάρξει μια γενικευμένη πτώση των βασεων φέτος.
Στον τομέα οικονομικών είδα κάπου στο 56% συγκέντρωσαν μόρια κάτω από τη βάση. Στον τομέα υγείας λένε επίσης πτώση αν και εκεί δίνεται μεγάλη μάχη για τις θέσεις από όσο έχω καταλάβει.
Για να δούμε :)
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Διαβάζω πως θα υπάρξει μια γενικευμένη πτώση των βασεων φέτος.
Στον τομέα οικονομικών είδα κάπου στο 56% συγκέντρωσαν μόρια κάτω από τη βάση. Στον τομέα υγείας λένε επίσης πτώση αν και εκεί δίνεται μεγάλη μάχη για τις θέσεις από όσο έχω καταλάβει.
Για να δούμε :)

Προβλέπεται πτώση για τα ΓΕΛ, αλλά κανείς δε μιλάει για τα Επαλ. Προβλέπω άνοδο στα Επαλ φέτος, λιγότερες θέσεις - περισσότεροι υποψήφιοι και έγραψαν καλύτερα από περυσι, άρα λογικά θα υπαρξει άνοδος.

Ας ελπίσουμε όχι τόσο, όσο μεγάλη ήταν τις τελευταίες χρονιές η πτώση τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nat Dor

Νεοφερμένος

Η Nat Dor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Προβλέπεται πτώση για τα ΓΕΛ, αλλά κανείς δε μιλάει για τα Επαλ. Προβλέπω άνοδο στα Επαλ φέτος, λιγότερες θέσεις περισσότεροι υποψήφιοι και έγραψαν καλύτερα από περυσι, άρα λογικά ανοδος.
Και εγώ θεωρώ ότι θα ανέβουν οι βάσεις διότι έχουν γράψει 4% καλύτερα από πέρσυ...Όπως και φέτος είναι περισσότερα τα άτομα που έδωσαν με λιγότερες θέσεις στις σχολές... κρίμα... πουθενά λόγος για τα επαλ... εδώ διαβάζω σχόλια ότι ούτε καν θ έπρεπε ν έχουμε δικαίωμα στα ΑΕΙ... μου έχουν σπάσει τα νεύρα μου...
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι μας έχουν λίγο στο περιθώριο εμάς των Επαλ τα διάφορα sites, καθώς και γενικά στην Ελλάδα επικρατεί μια ανεξήγητη προκατάληψη σχετικά με την τεχνική εκπαίδευση, όταν στο εξωτερικό θεωρείται - κ έτσι θα πρεπε να είναι δηλαδή - η βασικότερη εκπαιδευτική βαθμιδα της παιδείας της χώρας.
Αν κάποιος τελειώσει το γενικό, έχει απλά στα χέρια του ένα απολυτήριο και μηδέν γνώσεις να ασκήσει κάποιο επάγγελμα, ενώ αν τελειώσει το τεχνικό λύκειο, είναι έτοιμος για την αγορά εργασίας πάνω σε κάτι που μπορεί να έχει επιλέξει γιατί πραγματικά το αγαπάει και είναι καλός σε αυτό.
Ελπίζω κάποτε να αλλάξει αυτή η αποστροφή που έχουν οι Έλληνες για τα Επαλ.
Ε δε θα γίνουμε όλοι γιατροί και δικηγόροι πια σε αυτή τη χώρα!
 

Nat Dor

Νεοφερμένος

Η Nat Dor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι μας έχουν λίγο στο περιθώριο εμάς των Επαλ τα διάφορα sites, καθώς και γενικά στην Ελλάδα επικρατεί μια ανεξήγητη προκατάληψη σχετικά με την τεχνική εκπαίδευση, όταν στο εξωτερικό θεωρείται - κ έτσι θα πρεπε να είναι δηλαδή - η βασικότερη εκπαιδευτική βαθμιδα της παιδείας της χώρας.
Αν κάποιος τελειώσει το γενικό, έχει απλά στα χέρια του ένα απολυτήριο και μηδέν γνώσεις να ασκήσει κάποιο επάγγελμα, ενώ αν τελειώσει το τεχνικό λύκειο, είναι έτοιμος για την αγορά εργασίας πάνω σε κάτι που μπορεί να έχει επιλέξει γιατί πραγματικά το αγαπάει και είναι καλός σε αυτό.
Ελπίζω κάποτε να αλλάξει αυτή η αποστροφή που έχουν οι Έλληνες για τα Επαλ.
Ε δε θα γίνουμε όλοι γιατροί και δικηγόροι πια σε αυτή τη χώρα!
Δυστυχώς δεν το καταλαβαίνουν... πιστεύουν πως η ανατομία πχ π είχα εγώ είναι ευκολακι σχετικά μ την δική τους βιολογία. Δεν καταλαβαίνουν όμως ότι η βιολογία μαθαίνεται από την πρώτη γυμνασίου κ υπάρχει θεωρητικά μια συνεχόμενη ροή εκμάθησης που αν πάντοτε ασχολιοντουσαν μ την εκμάθηση τους θ τους ήταν οικεία... Ενώ εμάς μας λένε β λυκείου αυτό είναι και είναι μάθημα πανελληνίων!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top