Πανελλήνιες στα 39 από θετική σε θεωρητικη

efygesafou

Νεοφερμένος

Η efygesafou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι 38 χρόνων και θέλω να δώσω πανελλήνιες το 2025. Είχα δώσει από θετική αλλά τώρα θέλω να δώσω από θεωρητική καθώς στοχεύω σε τμήματα ψυχολογίας ή παιδαγωγικών. Γενικά δεν έχω ιδέα από λατινικά και αρχαία και θα διαβάσω μόνη μου.
Από πού πρέπει να ξεκινήσω; Και υπάρχουν βιβλία που μπορείτε να μου προτείνετε;
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την απόφασή σας
Αρχαία μπορείτε να ξεκινήσετε από τη γραμματική του οικονόμου, να ξεκινήσετε με τα ουσιαστικά, τις αντωνυμίες, επίθετα κτλ και έπειτα να πάτε στα ρήματα.
μπορείτε να βρειτε ασκήσεις από το ίντερνετ.
Ή πάρτε κάποιο βοήθημα, υπάρχουνε πολλές ασκήσεις από ένα ηλεκτρονικό βοήθημα που είναι ανεβασμένο pdf, του ηλιάσκου.
Γράφει πως είναι β λυκείου, αλλά ξεκινάει από το μηδέν και καλύπτει πλήρως όλη τη γραμματική.


Όσον αφορά τα λατινικά η ύλη ξεκινάει από το 16ο κείμενο και ολοκληρώνεται στο 50.
Λατινικά θα χρειαστείτε βοήθημα αν δεν κάνετε έστω ιδιαίτερα με καθηγητές, Πατάκης ή μεταίχμιο, ο, τι σας βολέψει
Αυτά προς το παρόν.

Βέβαια, τα λατινικά θέλουν προσοχή στη λεπτομέρεια, αν έχετε έξτρα απορίες για το πώς να τα διαβασετε, χαρά μου να σας δώσω εναλλακτικές ! ♥️
 

efygesafou

Νεοφερμένος

Η efygesafou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Σκέφτηκα για αρχή να "ξεφυλλισω" τα αρχαία του γυμνασίου, κι έπειτα να συνεχίσω με τα επόμενα. Θα κοιτάξω όμως και το βοήθημα που είναι online.

Ευχαριστώ και πάλι!
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Σκέφτηκα για αρχή να "ξεφυλλισω" τα αρχαία του γυμνασίου, κι έπειτα να συνεχίσω με τα επόμενα. Θα κοιτάξω όμως και το βοήθημα που είναι online.

Ευχαριστώ και πάλι!
καλύτερα να γινουν παραλληλα
Δηλαδη, μαθε τα ουσιαστικα Α' κλισης, πανε στον Ηλιασκο, μπορεις να το εκτυπωσεις κιολας, κανε 3 ασκησεις
και προχώρα τα έτσι
όταν εξοικειωθείς φυσικά καλό ειναι να δεις και κανενα αγνωστο κειμενο
 
Top