Πανελλήνιες μετά από δέκα έτη

razoreleven

Νεοφερμένος

Ο razoreleven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι απόφοιτος του τμήματος αγγλικής φιλολογίας του ΕΚΠΑ. Στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο πέρασα στα 18 μου , δηλαδή το μακρινό 2010 από την θεωρητική κατεύθυνση γενικού λυκείου. Η αλήθεια είναι πως την εποχή εκείνη , αν και δεν ήμουν μεγάλος φαν των θεωρητικών μαθημάτων , επέλεξα την θεωρητική κατεύθυνση γιατί είχα κενά στα μαθηματικά. Επίσης την σχολή , την επέλεξα διότι μου άρεσαν τα αγγλικά και δεν με ενδιέφερε κάποια από τις σχολές του πρώτου πεδίου.
Τα τελευταία χρόνια και ενώ έχω εργαστεί ως φιλόλογος της αγγλικής, συνειδητοποίησα πως η διδασκαλία δεν είναι αυτό που με γεμίζει ως άνθρωπο. Μπήκα λοιπόν στην διαδικασία να αναζητήσω στην λίστα με τις βάσεις εισαγωγής ΑΕΙ, ποιο επάγγελμα θα μου άρεσε να ασκούσα εάν είχα επιλέξει το 2010 την αντίστοιχη σχολή. Κατέληξα λοιπόν , πως αυτό που μου άρεσε πάντα ήταν η τεχνολογία , οι υπολογιστές και γενικότερα οι μηχανές. Σκέφτομαι σοβαρά πλέον, να ξαναπεράσω τον γολγοθά των πανελληνίων, έχοντας ως στόχο κάποια εκ των σχολών της πληροφορικής , μηχανολόγων μηχανικών , μηχανικών Η/Υ ή ηλεκτρολόγων μηχανικών.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω από μαθητές της τεχνολογικής καθώς και τελειόφοιτους αντίστοιχων σχολών , εάν είναι εφικτό μέσα σε έναν χρόνο να ξεκινήσω τα μαθηματικά και την φυσική από το 0. Επίσης από ποια τάξη και έπειτα θα ήταν χρήσιμο να ξεκινήσω τα μαθηματικά αρχικά. Αυτό που σκεφτόμουν είναι να αγοράσω τα σχολικά βιβλία των Α' Β' Γ' γυμνασίου με τα αντίστοιχα βοηθήματα και αναλόγως της βελτίωσης μου να προχωρήσω σε αυτά του λυκείου.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Εννοείς σε έναν χρόνο να καλύψεις τα κενα σου ΚΑΙ να δώσεις πανελλήνιες ή πρώτα να καλύψεις τα κενά (1 χρόνο) και τον επόμενο από αυτόν να δώσεις εξετάσεις;
Η γνώμη μου είναι ότι σε ένα χρόνο από το 0 είναι τρομερά δύσκολο (έως ακατόρθωτο) να φτάσει κανείς στο επίπεδο των πανελληνίων. Όχι τόσο στη φυσική, όσο στα μαθηματικά. Εκεί είναι το παιχνίδι. Οπότε θα σου πρότεινα σε αυτό το έτος να φτάσεις τις γνώσεις σου στα μαθηματικά (με αυξημένη προτεραιότητα) στο επίπεδο ενός μέσου 17χρονου μαθητή που ξεκινάει την γ λυκείου.
Επίσης, ίσως ήταν πιο εύκολο για εσένα να πιάσεις περισσότερα μόρια αν έδινες από Οικονομικά: Έκθεση, μαθηματικά, ΑΟΘ, Προγραμματισμό. Έχεις πρόσβαση όμως μόνο σε σχολές πληροφορικής κι όχι στα πολυτεχνεία που ανέφερες παραπάνω.
Η θετική έχει φυσική χημεία μαθηματικά έκθεση και νομίζω θα σου πέσει πολύ βαρύ. Προσωπική άποψη είναι βέβαια αυτή.

Χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχουν κι άλλα άτομα, οπως εγώ, που δοκιμάζουν 2ο πτυχίο και σου εύχομαι το ταξίδι των πανελληνίων να σε οδηγήσει εκεί που θες!!
 

razoreleven

Νεοφερμένος

Ο razoreleven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το καλό είναι ότι τα μαθήματα πλέον είναι 4 , σε αντίθεση με τα 7 που είχα δώσει εγώ το 2010. Αν και ήμουν στην θεωρητική κατεύθυνση , είχα δώσει μαθηματικά γενικής και είχα γράψει 20 εύκολα. Τότε βέβαια έκανα φροντιστήριο και σίγουρα το επίπεδο των μαθηματικών γενικής με αυτό της κατεύθυνσης ήταν η μέρα με την νύχτα.
Πάντως έχεις δίκιο , η θετική κατεύθυνση είναι too much για εμένα. Σίγουρα σε ΑΟΘ και προγραμματισμό θα τα πάω πολύ καλύτερα. Επίσης οι σχολές πληροφορικής έχουν χαμηλή βάση σε σχέση με τα πολυτεχνεία.
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,524 μηνύματα.
Το καλό είναι ότι τα μαθήματα πλέον είναι 4 , σε αντίθεση με τα 7 που είχα δώσει εγώ το 2010. Αν και ήμουν στην θεωρητική κατεύθυνση , είχα δώσει μαθηματικά γενικής και είχα γράψει 20 εύκολα. Τότε βέβαια έκανα φροντιστήριο και σίγουρα το επίπεδο των μαθηματικών γενικής με αυτό της κατεύθυνσης ήταν η μέρα με την νύχτα.
Πάντως έχεις δίκιο , η θετική κατεύθυνση είναι too much για εμένα. Σίγουρα σε ΑΟΘ και προγραμματισμό θα τα πάω πολύ καλύτερα. Επίσης οι σχολές πληροφορικής έχουν χαμηλή βάση σε σχέση με τα πολυτεχνεία.
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
Κοιτα δεν ξερω σε ποια πολη θες αλλα υπαρχουν καλες σχολες παντου απο το σχετικα ευκολο 4 πεδιο.
Απο το γρουπ μηχανολογων υπαρχουν οι σχολες μηχανικων παραγωγης ( μηχανολογοι γραφειου)
Απο πλευρας πληροφορικης υπαρχουν ολες
Απο πλευρας ηλεκτρολογιας δεν μπορεις να εχεις ρευματα ισχυος αλλα μπορεις ολα τα αλλα ..μηχανικων υπολογιστων και ηλεκτρονικων μηχανικων ( με δικαιωματα ΤΕΕ).
Με το 4 πεδιο μπορεις να γραψεις 5 στα δυσκολα μαθηματικα και 15 στα 3 αλλα και να εχεις επιτυχιες.
Αν θες κατι απο 1ο πεδιο υπαρχει η πολιτισμικης τεχνολογιας και επικοινωνιας στην μυτιληνη η οποια δινει δικαωματα πληροφορικου (ΠΕ 86 πληροφορικου , εσυ ομως δεν θες αλλο δασκαλικι) αλλα αυτη ασχολειτε με το δημιουργικο και οχι με τα λογισμικα
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
razoreleven εγω ήμουν σαν εσένα και έδωσα πανελλήνιες στα 39!!!
Απο την στιγμή που είσαι αποφασισμένος δες αναλυτικά τα πεδία με τις σχολές που σε ενεδιαφέρουν και μπες και στα αντίστοιχα site τους για να δεις και τα επαγγελματικά δικαιώματα.
Λόγω ηλικίας πολύ πιο εύκολα θα καταλάβεις την ύλη απο έναν μαθητή.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι προσωπικά!!!!
Είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρεις!!!!!!
 

razoreleven

Νεοφερμένος

Ο razoreleven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω πως η ύλη θα μου φανεί πιο εύκολη πλέον. Όχι ότι έγινα πιο έξυπνος στα 30 μου. Απλά μπορώ να συγκεντρωθώ πιο εύκολα στον στόχο μου, δεν με τρομάζει η μελέτη και λειτουργώ μεθοδικά σε σχέση με τον 18χρονο εαυτό μου. Θα μου άρεσε πολύ η ΗΜΜΥ αλλά νομίζω πως το 2ο πεδίο θα μου φανεί αρκετά πιο δύσκολο σε σχέση με το 4ο.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Το 4 πεδιο ειναι πολυ βατο αν καποιος μελετησει σε νορμαλ επιπεδα.Δεν ειναι το πεδιο που θα πρεπει να καψεις φλατζα για να γραψεις πολυ καλα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι απόφοιτος του τμήματος αγγλικής φιλολογίας του ΕΚΠΑ. Στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο πέρασα στα 18 μου , δηλαδή το μακρινό 2010 από την θεωρητική κατεύθυνση γενικού λυκείου. Η αλήθεια είναι πως την εποχή εκείνη , αν και δεν ήμουν μεγάλος φαν των θεωρητικών μαθημάτων , επέλεξα την θεωρητική κατεύθυνση γιατί είχα κενά στα μαθηματικά. Επίσης την σχολή , την επέλεξα διότι μου άρεσαν τα αγγλικά και δεν με ενδιέφερε κάποια από τις σχολές του πρώτου πεδίου.
Τα τελευταία χρόνια και ενώ έχω εργαστεί ως φιλόλογος της αγγλικής, συνειδητοποίησα πως η διδασκαλία δεν είναι αυτό που με γεμίζει ως άνθρωπο. Μπήκα λοιπόν στην διαδικασία να αναζητήσω στην λίστα με τις βάσεις εισαγωγής ΑΕΙ, ποιο επάγγελμα θα μου άρεσε να ασκούσα εάν είχα επιλέξει το 2010 την αντίστοιχη σχολή. Κατέληξα λοιπόν , πως αυτό που μου άρεσε πάντα ήταν η τεχνολογία , οι υπολογιστές και γενικότερα οι μηχανές. Σκέφτομαι σοβαρά πλέον, να ξαναπεράσω τον γολγοθά των πανελληνίων, έχοντας ως στόχο κάποια εκ των σχολών της πληροφορικής , μηχανολόγων μηχανικών , μηχανικών Η/Υ ή ηλεκτρολόγων μηχανικών.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω από μαθητές της τεχνολογικής καθώς και τελειόφοιτους αντίστοιχων σχολών , εάν είναι εφικτό μέσα σε έναν χρόνο να ξεκινήσω τα μαθηματικά και την φυσική από το 0. Επίσης από ποια τάξη και έπειτα θα ήταν χρήσιμο να ξεκινήσω τα μαθηματικά αρχικά. Αυτό που σκεφτόμουν είναι να αγοράσω τα σχολικά βιβλία των Α' Β' Γ' γυμνασίου με τα αντίστοιχα βοηθήματα και αναλόγως της βελτίωσης μου να προχωρήσω σε αυτά του λυκείου.
Δεν θέλω να σου κόψω καθόλου τα φτερά αλλά σε ένα χρόνο όχι. Υπολογίζω οτι θα θες τουλάχιστον δύο χρόνια πολύ εντατικής προσπάθειας και προετοιμασίας επειδή προέρχεσαι και απο άλλη κατεύθυνση.

Και αυτό δεν το λέω μόνο με κριτήριο να καταφέρεις να περάσεις αλλά και να ανταπεξέλθεις. Διότι το να περάσεις και να παρασιτείς στα πρώτα έτη δεν εξυπηρετεί σε κάτι.
 

razoreleven

Νεοφερμένος

Ο razoreleven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τι εννοείς. Όπως ανέφερε και ο φίλος πιο πάνω , θα βάλω ως στόχο να γράψω σχετικά καλά (14+) σε έκθεση , ΑΟΘ και προγραμματισμό. Στα μαθηματικά οτιδήποτε κοντά στην βάση θα με αφήσει ικανοποιημένο. Αν θυμάμαι καλά το πρώτο θέμα (5 μονάδες) είναι απόδειξη που υπάρχει στην ύλη.

Θα κάνω την προσπάθεια μου και ότι βγει. Έτσι και αλλιώς δεν έχω κάτι να χάσω και δεν θα με κυριεύσει το άγχος όπως στα 18 μου.
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Θα σου πω το εξης: βαλε ένα σοβαρό πλάνο δύο χρονων, αλλα από την στιγμή που δεν έχεις τίποτα να χασεις, δηλωσου να δώσεις και φέτος.

Και στο mood θα μπεις, και επίπεδο θεμάτων θα δεις, και ποτέ δεν ξέρεις
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Αοθ,προγραμματισμο ειναι ευκολο να γραψεις πολυ καλα.
Εκθεση μπορεις να γραψεις καλα αρκει να εισαι παρα πολυ σχολαστικος στα παντα.
Μαθηματικα θελει παρα πολυ δουλεια αλλα με σωστο διαβασμα μπορεις να κυμανθεις κοντα στην βαση.
 
Top