Πανελλήνιες: Έχει φτάσει Φλεβάρης και είμαι απελπισμένος με τις επιδόσεις μου στα διαγωνίσματα

Student30345

Νεοφερμένος

Ο Student30345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Φέτος πίστευα ότι θα ήταν η χρονιά μου θα έφερνα τα πάνω κάτω και θα μπορούσα να αποδείξω σε όλους τι αξίζω. Αυτό ήταν το ονειρο μου τον Σεπτέμβριο. Έχει φτάσει Φλεβάρης και είμαι απελπισμένος οι αποδόσεις μου στα διαγωνίσματα ήταν χαμηλές και το άγχος με έχει πνίξει όσο και να μην θέλω να το παραδεχτώ. Υπήρχαν πολλά λαθοι που έκανα, ένα από αυτά ήταν να έχω πλήρη εμπιστοσύνη στην εξυπνάδα μου και δεν έδινα πολύ σημασία στα καθήκοντα που μου έβαζαν για το σπίτι. Τα μαθήματα δεν μου φαίνονται καθόλου δύσκολα και πιστεύω ότι μπορώ να ανταποκριθώ στα πάντα αρκεί να διαβάσω γιατί όλο αυτόν τον καιρό υπήρχαν μέρες που δεν διάβαζα καθόλου και άλλες που διάβαζα 1-2 ώρες. Συνέχεια βλέπω 12 άρια στα διαγωνίσματα όμως δεν μπορώ να έχω παράπονα, εγώ φταίω που δεν δουλεψα και στηρίχθηκα τόσο πολύ στις δυνατότητες μου. Για αυτό το λόγο ζητάω μια βοήθεια από κάποιον που αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα. Είμαι στην θετική κατεύθυνση και σκοπός μου πλέον είναι να περάσω πολιτικών μηχανικών απθ. Πιστυεω οτι μπορώ να τα καταφέρω αν μπορέσω να βρω κουράγιο να διαβάσω και να αλλάξω εντελώς το "mindset" που έχω υιοθετήσει. Ευχαριστώ πολύ καλό κουράγιο σε όλους και καλή επιτυχία σε όλους.
 

Lifelong Learner

Νεοφερμένος

Ο Lifelong Learner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Kαλησπέρα.Δεν υπάρχει λόγος να πελαγώνεις και να καταναλώνεις πολύ χρόνο στο ότι δεν πήγαν καλά τα πράγματα μέχρι τώρα και να αυτομαστιγώνεσαι.Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να τα κάνεις αυτά.Υπάρχει αρκετός χρόνος μέχρι τις πανελλήνιες,αν προσπαθήσεις όσο χρειάζεται και με το σωστό τρόπο μελέτης,να φέρεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.Το παρελθόν μέχρι και σήμερα το κοιτάμε για να δούμε τι δεν πήγε καλά ,τι δεν κάναμε σωστά ,και γενικότερα τι δεν μας βοηθήσε,ώστε να τα διορθώσουμε όλα αυτά,όχι για αυτολύπηση και αυτοκατηγορία.Βελτίωσε το mindset σου ,όπως λες και πάραλληλα κατάβαλλε την απαιτούμενη προσπάθεια και σίγουρα θα δεις αποτέλεσμα.Τέλος,θα μπορούσες να το συζητήσεις και με τους καθηγητές σου ,αυτό που σε προβληματίζει .
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Έχεις τόσους μήνες μπροστά σου ακόμη, εκτιμώ πως η κατάστασή σου δεν είναι μη-αναστρέψιμη.

Στρώσου, κάνε ό,τι μπορείς και στη τελική και να μην περάσεις κάπου δεν τελείωσε και το σύμπαν.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Φέτος πίστευα ότι θα ήταν η χρονιά μου θα έφερνα τα πάνω κάτω και θα μπορούσα να αποδείξω σε όλους τι αξίζω. Αυτό ήταν το ονειρο μου τον Σεπτέμβριο. Έχει φτάσει Φλεβάρης και είμαι απελπισμένος οι αποδόσεις μου στα διαγωνίσματα ήταν χαμηλές και το άγχος με έχει πνίξει όσο και να μην θέλω να το παραδεχτώ. Υπήρχαν πολλά λαθοι που έκανα, ένα από αυτά ήταν να έχω πλήρη εμπιστοσύνη στην εξυπνάδα μου και δεν έδινα πολύ σημασία στα καθήκοντα που μου έβαζαν για το σπίτι. Τα μαθήματα δεν μου φαίνονται καθόλου δύσκολα και πιστεύω ότι μπορώ να ανταποκριθώ στα πάντα αρκεί να διαβάσω γιατί όλο αυτόν τον καιρό υπήρχαν μέρες που δεν διάβαζα καθόλου και άλλες που διάβαζα 1-2 ώρες. Συνέχεια βλέπω 12 άρια στα διαγωνίσματα όμως δεν μπορώ να έχω παράπονα, εγώ φταίω που δεν δουλεψα και στηρίχθηκα τόσο πολύ στις δυνατότητες μου. Για αυτό το λόγο ζητάω μια βοήθεια από κάποιον που αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα. Είμαι στην θετική κατεύθυνση και σκοπός μου πλέον είναι να περάσω πολιτικών μηχανικών απθ. Πιστυεω οτι μπορώ να τα καταφέρω αν μπορέσω να βρω κουράγιο να διαβάσω και να αλλάξω εντελώς το "mindset" που έχω υιοθετήσει. Ευχαριστώ πολύ καλό κουράγιο σε όλους και καλή επιτυχία σε όλους.
Κοιτα να δεις
Η τεχνη του πολιτικου μηχανικου εναι απο τις εξυπνοτερες των μηχανικων και αρκετα δυσκολη.
Το ''ελατωμα'' σου να βασιζεται στην εξυπναδα σου ταιριαζει γαντι με αυτους αλλα ειναι καταστροφικο για τις πανελληνιες, καθοτι αυτες δεν σχεδιαστηκαν ως διαδικασια επιλογης εξυπναδας και ικανοτητας αλλα ως μια διαδικασια καταταξης για καλους και συνεπεις ''εργατες''
Καλος πολιτικος μηχανικος θα γινεις αλλα πιθανον οχι στο απθ αλλα οκ υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες ...ξανθη ,σερρες με εξισου καλες σπουδες αλλα πιο ακριβες.
Ειναι δυσκολο να παραμερίσεις το προτερημα που εχεις... που βασιζεσαι στο μυαλο σου και λες ..οκ αυτο το βγαζω τι να το μελετησω παραπανω αφου το λυνω ετσι απλά με τα ματια ... και να πεις ..ναι εχω κανει 500 ασκησεις ταλαντωσεις αλλα δεν βαρεθηκα.... φερε κιαλες να τις γραψω να τις λυσω και να την ξαναγραψω και να μετρησω και τις ταχυτητες μου.
Αχρηστα πραματα , βαρετα ,για ενα δημιουργικο μυαλο αλλα πολυ πολυ χρησιμα στις εξετασεις αυτες.
Οι γνωστες λενε οτι ειμαστε κακη παγκοσμια πρωτοτυπία με αυτου του ειδους τις εξετασεις ...δικιο εχουν? αδικο εχουν ?... αυτα ειναι και δυσκολο να δειξουν συντομα αλλα και θα πρεπει να θελεις να δειξουν... οι πολιτικοι μας δεν ξερουν και δεν θελουν ...απλα βολευονται.
 
Top