Παιδαγωγικό, Φιλολογία ή Λογοθεραπεία;

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Είμαι σε μεγάλο δίλημμα: Παιδαγωγικό ή Φιλολογία? Μου αρέσουν και τα δύο.. Όπως αναφέρατε και πιο πάνω,αρκεί να σκεφτώ αν μου αρέσει να διδάσκω περισσότερο αρχαία/ιστορία/λατινικά ή μαθήματα του δημοτικού. Προσωπικά τρελαίνομαι για τα αρχαία. Μ'αρέσει όμως πάρα πολύ να ασχολούμαι με τα παιδάκια. Αλλά πάλι στο μυαλό μου έρχεται η αποκατάσταση. Στη Φιλολογία παλεύεται λίγο η κατάσταση λόγω των φροντιστηρίων. Ακόμη ένα επάγγελμα που μου φαίνεται ενδιαφέρον είναι η Λογοθεραπεία. Έχω μπερδευτεί λίγο με τις επιλογές μου.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moonstone

Νεοφερμένος

Η Moonstone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Είμαι σε μεγάλο δίλημμα: Παιδαγωγικό ή Φιλολογία? Μου αρέσουν και τα δύο.. Όπως αναφέρατε και πιο πάνω,αρκεί να σκεφτώ αν μου αρέσει να διδάσκω περισσότερο αρχαία/ιστορία/λατινικά ή μαθήματα του δημοτικού. Προσωπικά τρελαίνομαι για τα αρχαία. Μ'αρέσει όμως πάρα πολύ να ασχολούμαι με τα παιδάκια. Αλλά πάλι στο μυαλό μου έρχεται η αποκατάσταση. Στη Φιλολογία παλεύεται λίγο η κατάσταση λόγω των φροντιστηρίων. Ακόμη ένα επάγγελμα που μου φαίνεται ενδιαφέρον είναι η Λογοθεραπεία. Έχω μπερδευτεί λίγο με τις επιλογές μου.. :hmm:

Καλημέρα! Ήμουν στο ακριβώς ίδιο δίλημμα με εσένα πριν μερικά χρόνια, οπότε εάν θέλεις, άκου και μια παραπάνω γνώμη.. :) Πρώτα από όλα, σκέψου τι αγαπάς, με τι σου αρέσει να ασχολείσαι από όλα αυτά που διδάσκονται σε μια παιδαγωγική ή φιλολογική σχολή. Εάν σου αρέσει η γλώσσα για παράδειγμα, είναι κάτι κοινό και στις δύο σχολές (σε άλλο βαθμό εμβάθυνσης βέβαια, μιας και στο Φιλολογικό έχουμε και τη Γλωσσολογική κατεύθυνση), αλλά αν ξέρω γω έχεις θεματάκια με τα υπόλοιπα μαθήματα του Παιδαγωγικού (όπως τίποτα Μαθηματικά και λοιπά θετικά), καλύτερα να προσανατολιστείς προς μια φιλολογική σχολή. Πρέπει πάντοτε να έχεις κατά νου ότι όσα διδάσκεσαι μέσα στη σχολή δεν είναι μονάχα ό,τι θα σου χρειαστεί για τη διδασκαλία (μακάρι να ήταν έτσι... θα ήμασταν όλοι χαλλλλλλαράααααααα ευτυχισμένοι και απροβλημάτιστοι, χεχε :whistle:) , αλλά εμβαθύνεις στο αντικείμενο που επιλέγεις και ασχολείσαι πολύ περισσότερο.
Θα σου πω λίγο τι έκανα εγώ όταν πήγα Γ Λυκείου. Όλη τη χρονιά είχα αυτό το δίλημμα, ακριβώς το ίδιο με το δικό σου. Μου αρέσουν πολύ τα παιδάκια, λόγω κακών καθηγητών κάπου είχα ψιλοχάσει τη μπάλα με τα θετικά και λάτρευα τα Αρχαία και τη Λογοτεχνία. :redface: Μίλησα με το φιλόλογο που μας έκανε Αρχαία στο σχολείο (καλή του ώρα του ανθρώπου όπου και να είναι) και μου είπε αυτό που θα σου πω τώρα: Άμα "το έχεις" με τη γλώσσα και πιστεύεις πως αντέχεις να διαβάσεις και μόνη σου αρκετά, φιλολογικό με τα χίλια. Μπορείς να μπεις και στις ιστοσελίδες των τμημάτων που σε ενδιαφέρουν για να δεις το πρόγραμμα σπουδών τους και να δεις τι γίνεται. Έτσι θα έχεις και μια πρώτη εικόνα για το τι περίπου θα έχεις να αντιμετωπίσεις. Πάντοτε όμως θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι το Πανεπιστήμιο απλά σου ανοίγει δρόμους. Το πώς θα τους εκμεταλλευτείς και πώς θα επιλέξεις να πορευτείς και να δουλέψεις εσύ, είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Μην έχεις λοιπόν μονάχα τη διδασκαλία κατά νου, αλλά και το με τι θέλεις να ασχοληθείς και σε τι θέλεις να εμβαθύνεις.
Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση, και στον δικό μας κλάδο, ειδικά τώρα λόγω κρίσης, τα πράγματα είναι δύσκολα αρκετά. Σίγουρα, ωστόσο, τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα παραμένουν μια σχετικά "ασφαλής" λύση αν οργανωθείς σωστά.
Σχετικά με τη Λογοθεραπεία, υπάρχει το αντίστοιχο ΤΕΙ στην Πάτρα. Ο κλάδος είναι σχετικά δύσκολος και αρκετά "περιοριστικός" ως προς την αποκατάστασή του, ωστόσο. Δεν σου δίνει, με άλλα λόγια, πολλές διεξόδους πέρα από τη λογοθεραπεία καθ' εαυτήν. :/:
Προς το παρόν λοιπόν, για να τελειώσω κάπου εδώ το "σεντόνι" μου, συγκεντρώσου στη δύσκολη χρονιά που σε περιμένει, προσπάθησε να παραμείνεις ήρεμη και να οργανώσεις σωστά το διάβασμά σου ώστε να μην εξαντληθείς προς το τέλος, κάνε στο μεταξύ όμως και την έρευνά σου σχετικά με τα πανεπιστημιακά τμήματα που σε ενδιαφέρουν για να είσαι σίγουρη πως η επιλογή που θα κάνεις συμπληρώνοντας το μηχανογραφικό σου είναι αυτό που πραγματικά θες. :D


Όσον αφορά το θέμα για τα Μεταπτυχιακά σε άλλον κλάδο που συζητάτε, έχω την εντύπωση πως τα διάφορα τμήματα θέτουν, τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα, περιορισμούς ως προς το ποιους δέχονται στα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών τους. Συνήθως δεν μπορεί ένας των κλασικών σπουδών (ένας φιλόλογος ή ένας δάσκαλος πχ) να κάνει μεταπτυχιακό στα Οικονομικά. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι από Φιλολογικά μαθήματα τρελαίνομαι μόνο για τα Αρχαία. Έχω ακούσει ότι μαθήματα,τύπου Φυσική,Μαθηματικά στο Παιδαγωγικό,είναι απλά. Δηλαδή η Λογοθεραπεία σαν σχολή είναι δύσκολη? Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο να διδάσκω σε μικρά παιδάκια,παρά σε παιδιά της ηλικίας μου. Το βρίσκω πιο διασκεδαστικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moonstone

Νεοφερμένος

Η Moonstone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Για τα μαθήματα του Παιδαγωγικού και το βαθμό δυσκολίας τους, δε θα ήθελα να σε πάρω στο λαιμό μου σε καμία περίπτωση, ελπίζω να υπάρχουν παιδιά που σπουδάζουν εδώ για να σε κατατοπίσουν καλύτερα. :) Κι εγώ έχω ακούσει κάτι ανάλογο, ωστόσο κρατώ τις επιφυλάξεις μου μιας και δεν έχω ασχοληθεί με το ζήτημα ιδιαίτερα... Εάν θέλεις παραπάνω πληροφορίες για το φιλολογικό τμήμα, στη διάθεσή σου! :)
Όσον αφορά τη Λογοθεραπεία, προσωπικά τη θεωρώ ζόρικη σαν αντικείμενο, μιας και μπλέκει πολλά μέσα, αλλά και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ταυτόχρονα. Προβληματίζομαι ωστόσο ως προς το ζήτημα της αποκατάστασης, μιας και δεν σου δίνει πολλές επιλογές εργασίας.
Το ότι σου αρέσουν τα Αρχαία και τα μικρά παιδιά είναι δύο στοιχεία που θα πρέπει να κρατήσεις κατά νου. Το εάν θέλεις να ασχοληθείς αποκλειστικά με την εκπαίδευση επίσης. Δες λίγο και τι κάνεις μέσα σε κάθε τμήμα για να έχεις μια ιδέα τι "παίζει" και σιγά σιγά θα αρχίσεις να διαμορφώνεις μια πιο στέρεη γνώμη και να κατασταλάζεις προς τη μία σχολή ή την άλλη. Το ζήτημα είναι να σπουδάσεις κάτι που θα σε γεμίσει και θα σου αρέσει πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top