Πέθανε καθηγητής μου από το σχολείο

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γειά σας. Ήθελα να μοιραστώ κάτι μαζι σας. Νιώθω πως μόνο η μαθητική κοινοτητα μπορεί να κατάλαβει πως αισθάνομαι. Πριν 2 μέρες έμαθα ότι έφυγε απ τη ζωή ένας καθηγητής απ το σχολείο μου. Με έχει πάρει από κάτω. Ήταν απο τους αγαπημένους μου καθηγητές και απ τους καλύτερους εκεί μέσα. Ήταν 56 ετών. Μου έκανε άλγεβρα στην Α λυκειου οπότε τον είχα και συχνά. Έχει κάποιος οποιαδήποτε ανάλογη εμπειρία;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλησπέρα Λία. Ναι έχω μια παρόμοια εμπειρία από το Δημοτικό. Είχαμε έναν δάσκαλο Αγγλικών ο οποίος πέθανε σε ηλικία 53-54 ετών αν θυμάμαι καλά (επίσης νέος όπως και ο δικός σου). Τύχαινε να ήταν και για εμάς από τους καλύτερους δασκάλους που είχαμε στο Δημοτικό και είχαμε στενοχωρηθεί όλοι πολύ. Αναγκαστικά όμως το ξεπεράσαμε γιατί η ζωή συνεχίζεται. Θα το ξεπεράσεις και εσύ σιγά σιγά απλά θέλει χρόνο :)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Γειά σας. Ήθελα να μοιραστώ κάτι μαζι σας. Νιώθω πως μόνο η μαθητική κοινοτητα μπορεί να κατάλαβει πως αισθάνομαι. Πριν 2 μέρες έμαθα ότι έφυγε απ τη ζωή ένας καθηγητής απ το σχολείο μου. Με έχει πάρει από κάτω. Ήταν απο τους αγαπημένους μου καθηγητές και απ τους καλύτερους εκεί μέσα. Ήταν 56 ετών. Μου έκανε άλγεβρα στην Α λυκειου οπότε τον είχα και συχνά. Έχει κάποιος οποιαδήποτε ανάλογη εμπειρία;

Πώς το αντιμετωπίσατε όλοι οι μαθητές (του) αυτό το γεγονός;

Εγώ δυστυχώς έμαθα από τους παλαιούς συμμαθητές μου με τους οποίους δεν έχουμε επαφή, ότι η δασκάλα μας έφυγε και είχε γίνει είδηση στον τοπικό τύπο. Μια άλλη στιγμή ένας μαθηματικός μας από το φροντιστήριο που τον είχα στην κατεύθυνση επίσης έφυγε από τη ζωή και μπορώ να πω ότι αυτός ο θάνατος με τσάκισε κάπως. Εκεί κατάλαβα ότι δυστυχώς η ζωή είναι στιγμές. Μου έκανε πολύ καιρό να το ξεπεράσω και μπορώ να πω ότι νοερά πάντα τον σκέφτομαι σαν να ήταν μέλος της οικογένειάς μου ακόμη και πριν πεθάνει επειδή με επηρέασε πολύ σε κάποια πράγματα πάνω στην επιστήμη μου (με την θετική σημασία).
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Γειά σας. Ήθελα να μοιραστώ κάτι μαζι σας. Νιώθω πως μόνο η μαθητική κοινοτητα μπορεί να κατάλαβει πως αισθάνομαι. Πριν 2 μέρες έμαθα ότι έφυγε απ τη ζωή ένας καθηγητής απ το σχολείο μου. Με έχει πάρει από κάτω. Ήταν απο τους αγαπημένους μου καθηγητές και απ τους καλύτερους εκεί μέσα. Ήταν 56 ετών. Μου έκανε άλγεβρα στην Α λυκειου οπότε τον είχα και συχνά. Έχει κάποιος οποιαδήποτε ανάλογη εμπειρία;
λυπάμαι πολύ γι'αυτό. όταν ήμουν δευτέρα λυκείου έμαθα από συμμαθητές μου ότι είχε πεθάνει ένας καθηγητής που είχαμε στην πρώτη λυκείου, ο οποίος είχε μόλις συνταξιοδοτηθεί. η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν ο πιο συμπαθής καθηγητής που είχαμε ποτέ, αλλά όλοι μας είχαμε θορυβηθεί και σοκαριστεί, οπότε μπορώ εν μέρει να καταλάβω πως νιώθεις.

δυστυχώς κι ο θάνατος είναι κομμάτι της ζωής (ακούγεται κάπως οξύμωρο αυτό) και καλώς ή κακώς πρέπει όλοι μας να προχωρήσουμε ακόμη κι έχοντας χάσει κάποιο αγαπητό μας πρόσωπο. δεν ξέρω αν εσένα σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα αυτό, ωστόσο προσωπικά με παρηγορεί κάπως η σκέψη πως ένας αγαπημένος μας άνθρωπος (ιδιαίτερα μάλλον ένας καλός καθηγητής που έχει την δυνατότητα να επηρεάσει θετικά τόσους νέους ανθρώπους) μπορεί να πεθαίνει, αλλά εν τέλει συνεχίζει να ζει στο μυαλό αυτών που τον θυμούνται και τον αγαπούν.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Πώς το αντιμετωπίσατε όλοι οι μαθητές (του) αυτό το γεγονός;

Εγώ δυστυχώς έμαθα από τους παλαιούς συμμαθητές μου με τους οποίους δεν έχουμε επαφή, ότι η δασκάλα μας έφυγε και είχε γίνει είδηση στον τοπικό τύπο. Μια άλλη στιγμή ένας μαθηματικός μας από το φροντιστήριο που τον είχα στην κατεύθυνση επίσης έφυγε από τη ζωή και μπορώ να πω ότι αυτός ο θάνατος με τσάκισε κάπως. Εκεί κατάλαβα ότι δυστυχώς η ζωή είναι στιγμές. Μου έκανε πολύ καιρό να το ξεπεράσω και μπορώ να πω ότι νοερά πάντα τον σκέφτομαι σαν να ήταν μέλος της οικογένειάς μου ακόμη και πριν πεθάνει επειδή με επηρέασε πολύ σε κάποια πράγματα πάνω στην επιστήμη μου (με την θετική σημασία).
Όλους τους ξεπάστρεψες.
 

Alexandra Chatzin

Νεοφερμένος

Η Alexandra Chatzin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γειά σας. Ήθελα να μοιραστώ κάτι μαζι σας. Νιώθω πως μόνο η μαθητική κοινοτητα μπορεί να κατάλαβει πως αισθάνομαι. Πριν 2 μέρες έμαθα ότι έφυγε απ τη ζωή ένας καθηγητής απ το σχολείο μου. Με έχει πάρει από κάτω. Ήταν απο τους αγαπημένους μου καθηγητές και απ τους καλύτερους εκεί μέσα. Ήταν 56 ετών. Μου έκανε άλγεβρα στην Α λυκειου οπότε τον είχα και συχνά. Έχει κάποιος οποιαδήποτε ανάλογη εμπειρία;
Χωρίς να μου έχει συμβεί ποτέ, συλλυπητήρια. Θελουν δύναμη αυτές οι καταστάσεις.. Όλα θα πάνε καλά.
 

Guest 874541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άργησα να το δω αλλά λυπάμαι κορίτσι μου, να τον θυμάσαι πάντα...☹️ Εγώ έμαθα από παλιά μου συμμαθήτρια από το γυμνάσιο που κάναμε παρέα, ότι πέθανε ο καθηγητής μαθηματικών που είχαν στην 1η γυμνασίου, έχει τώρα 3-4 χρόνια.. Εγώ παρόλο που δεν έκανε μάθημα στο τμήμα μου είχαμε πιάσει 2-3 φορές την κουβέντα και μου φαινόταν μια χαρά άνθρωπος.. Πέρα από αυτό δεν έχω ζήσει κάποια άλλη τέτοια κατάσταση... Τώρα να πέθανε κάποι@ άλλ@ και να μην έχω ιδέα..? Δεν ξέρω. Ευτυχώς δεν έχω μάθει κάτι για κάποι@ αγαπημέν@ μου
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top