asterisx

Νεοφερμένος

Ο asterisx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα,
είμαι από τη Λάρισα και φέτος έδωσα πανελλήνιες, έγραψα Μ.Ο. 15.200 μόρια από το 4ο πεδίο. Το δίλημμα μου είναι ποιο τμήμα να δηλώσω πρώτο το χρηματοοικονομικής και τραπεζικής διοικητικής ΠΑ.ΠΕΙ ή το λογιστικής και χρηματοοικονομικής ΠΑ.ΜΑΚ. Μέχρι στιγμής από την έρευνα που έχω κάνει (ειδικότερα στα προγράμματα σπουδών και για τους καθηγητές) τείνω προς το ΠΑ.ΠΕΙ. συμπεριλαμβανομένου και των πιθανών διασυνδέσεων. Τι πιστεύετε; Κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη!!!
 

yiankap

Νεοφερμένος

Ο yiankap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ο γιός μου έγραψε σχεδόν τα ίδια (+50) και είχαμε και εμείς παρόμοιο δίλημμα . ΠΑΠΕΙ ή ΠΑΜΑΚ .

Από ότι ρώτησα αποφοίτους του ΠΑΜΑΚ που έτυχε να γνωρίζω και τα 2 Πανεπιστήμια είναι εξαιρετικά. Και τα δύο έχουν διασυνδέσεις. Επίσης το ΠΑΜΑΚ είναι αρκετά οργανωμένο και συγκεντρωμένο (σαν κολλέγιο) όπως μου είπαν. Καμία σχέση με το ΑΠΘ (είδες χθες ειδήσεις πιστεύω....)

Απλά ο γιός μου επέλεξε το ΠΑΜΑΚ λόγω κοντινότερης απόστασης με τα Τρίκαλα που μένουμε και λόγω του χαμηλότερου κόστους ενοικίων σε σχέση με την Αθήνα / Πειραιά (για μας ήταν λόγος).

Τώρα έχει άλλο δίλημμα : Λογιστικής Χρηματοοικονομικής στο ΠΑΜΑΚ ή Οικονομικών Επιστημών στο ΠΑΜΑΚ ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

asterisx

Νεοφερμένος

Ο asterisx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, από ότι βλέπω θα δηλώσω τον Πειραιά. Να κοιτάξετε τα προγράμματα σπουδών των δύο τμημάτων και τις ικανότητες του γιού σας (θεωρητικός ή πιο πολύ των μαθηματικών) γιατί το οικονομικών επιστημών έχει αρκετά θεωρητικά μαθήματα ενώ το λογιστικής έχει πιο πολλά μαθηματικά.
 

Steve9393

Νεοφερμένος

Ο Steve9393 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Για το ΠΑΜΑΚ δεν ξέρω, αλλά του Παπεί έιναι στα καλύτερα τμήματα παγκοσμίως στα χρηματοοικονομικα. Επίσης 3χεουν και περισσότερα μαθηματικά και μπορούν να ακολουθήσουν και κλάδους πιο ποσοτικους.
 

asterisx

Νεοφερμένος

Ο asterisx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Για το ΠΑΜΑΚ δεν ξέρω, αλλά του Παπεί έιναι στα καλύτερα τμήματα παγκοσμίως στα χρηματοοικονομικα. Επίσης 3χεουν και περισσότερα μαθηματικά και μπορούν να ακολουθήσουν και κλάδους πιο ποσοτικους.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου το αποφάσισα έβαλα πρώτη επιλογή το Πα.Πει. και τώρα θα πάω για σπίτι. Αν γνωρίζει κάποιος και σε ποιες περιοχές μένουν οι φοιτητές του Πειραιά θα με βοηθούσε πολύ!!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου το αποφάσισα έβαλα πρώτη επιλογή το Πα.Πει. και τώρα θα πάω για σπίτι. Αν γνωρίζει κάποιος και σε ποιες περιοχές μένουν οι φοιτητές του Πειραιά θα με βοηθούσε πολύ!!!
Πειραιας ειναι πυκνοκατηκοιμενη πολη μιας χουφτας , το πανεπιστημιο ειναι στην καστελα.
Η πια ακριβη περιοχη ειναι η πειραικη και η καστελα αλλα δεν νομιζω να υπαρχουν σπιτια εκει και οι πιο φτηνη ειναι τα καμινια , η καλλιπολη .και το κεντρο παιζει αλλα ειναι πληκτικο.
Επεισης περιοχη ελαις και του γηπεδου των γαυρων παιζει ( νεο φαληρο)
η μεταφορα με λεωφορειου ειναι του εικοσαλεπτου.
Τωρα που βαλανε και τα πορτοκαλι τα τραμ και το ωραιο μοσχατο παιζει αλλα ειναι ακριβουτσικο.
Υπαρχει βεβαια και το θεμα που θα κανεις μαθημα γιατι το ιδρυμα ειναι εδω και εκει.
Αν θα κανεις μαθημα στην αρση βαρων, παρκο σελεπιτσαρι νικαια.... ειναι εκδρομη.
Αν θα κανεις στο κεντρικο στις πολυκατοικιες περιξ ή στο ΣΕΦ... οκ ισχυουν οτι ειπαμε

παρε τηλεφωνο εδω την κυρια μαρια ειναι πολυ γλυκια κυρια με μεγαλη πειρα απο φοιτητες και απο το δικα της παιδια να σε φτιαξει

 
Τελευταία επεξεργασία:

asterisx

Νεοφερμένος

Ο asterisx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λοιπόν σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση, πέρασα τελικά Χρηματοοικονομικά στον Πειραιά!!!
IMG_20220731_145228.jpg
 

an_gk

Νεοφερμένος

Ο an_gk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλήσπερα,
Είμαι από Καρδίτσα,έγραψα πέρυσι Πανελλήνιες,συγκέντρωσα 16.180 μόρια και πέρασα Διοίκηση Επιχειρήσεων και Οργανισμών στο ΕΚΠΑ.Γενικά ήμουν σε δίλλημα αν θα δήλωνα κάποιο τμήμα Λογιστικής ή αυτό που είμαι τώρα γιατί μου αρέσει αρκετά η Λογιστική.Επέλεξα το τμήμα της Διοίκησης γιατί θεώρησα μήπως είναι καλύτερο να πάω σε ένα τμήμα πιο γενικό και μετά να εξειδικευτώ με ένα μεταπτυχιακό κάπου.Ωστόσο ενώ το τμήμα μου γενικά είναι καλό εμένα δεν μου αρέσει.Κατάλαβα ότι αυτό που μου αρέσει συνεχίζει να είναι η Λογιστική και έτσι αποφάσισα να κάνω με το 10%.Και εδώ τώρα έρχεται το δίλλημα.Έπειτα από κάποιες συζητήσεις μου έχουν προτείνει αυτά τα 2 τμήματα :
•Χρηματοοικονομική και Τραπεζική Διοικητική στο ΠΑΠΕΙ
•Λογιστική και Χρηματοοικονομική στο ΠΑΜΑΚ
Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως ζήτημα με την αλλαγή πόλης κλπ(διότι αν καταλήξω στο ΠΑΜΑΚ θα πρέπει να αλλάξω πόλη)ούτε σκέφτομαι ότι θα πάει ένας χρόνος χαμένος γιατί θα πάω κάπου που μου αρέσει.Γενικά όλα αυτά τα θέματα είναι τακτοποιημένα σε περίπτωση αλλαγής.
Το μόνο ζήτημα είναι ποιο από τα 2 τμήματα να διαλέξω.Δεδομένου ότι μου αρέσει η Λογιστική και θα ήθελα να ασχοληθώ και με την Ελεγκτική ποιο από τα 2 τμήματα να επιλέξω;Είμαι σίγουρος για τις αποφάσεις μου και το τι μου αρέσει.Απλώς δεν ξέρω ποιο από τα 2 να δηλώσω ως 1η επιλογή(κάτα πάσα πιθανότητα όποιο δηλώσω 1η επιλογή θα το πιάσω γιατί γενικά τα πιάνω και τα 2 τμήματα).
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

an_gk

Νεοφερμένος

Ο an_gk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Top