ΠΑΔΑ: Ηλεκτρολόγοι ή Μηχανολόγοι;

Jesse_

Νεοφερμένος

Ο Jesse_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Με ενδιαφέρουν αρκετά και οι 2 σχολές και δεν ξέρω ποια να επιλέξω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,574 μηνύματα.
Δυσκολα μας εβαλες.
Αν ησουνα κοριτσι :
Θα σου ελεγα μηχανολογους (εμπ) για να επιλεξεις την κατευθυνση μηχανικων παραγωγης ( και απο παδα το κανεις)
Αν ησουνα κοριτσι :
Θα σου ελεγα ημεκτρολογους (εμπ) για να επιλεξεις την κατευθυνση πληροφορικης ( και απο παδα το κανεις)
Εισαι ομως αγορι και θα σε ρωτησω ..τι σε εκστασιαζει πιο πολυ?.. ο Νευτωνας ή ο Ηλεκτρομαγνητισμος?
( εγω δεν μπορεσα ποτε να καταληξω)





Και μια προσωπικη αποψη
Αν θελεις ολες οι αισθήσεις σου να συμμετέχουν στην εξελιξη του αντικειμενου που επεξεργαζεσαι τοτε μηχανολογος μηχανικος
Αν σου αρεσουν οι εκπληξεις και περιμενεις το τελικο αποτελεσμα να χαρεις τοτε ηλεκτρολογος.
Και αν δεν ξερεις τι θελεις.... μηχατρονικη ( πας και απο τα δυο)

Εδω ποτ καστ για τις σχολες απο κοριτσια αλλα με οπτικη γωνια οπως αυτα το βλεπουν και επιθυμουν.


 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δυσκολα μας εβαλες.
Αν ησουνα κοριτσι :
Θα σου ελεγα μηχανολογους (εμπ) για να επιλεξεις την κατευθυνση μηχανικων παραγωγης ( και απο παδα το κανεις)
Αν ησουνα κοριτσι :
Θα σου ελεγα ημεκτρολογους (εμπ) για να επιλεξεις την κατευθυνση πληροφορικης ( και απο παδα το κανεις)
Δηλαδή κατά τα λεγόμενα σου η Edith Clarke, η πρώτη γυναίκα Ηλεκτρολόγος Μηχανικός που προσλήφθηκε στις ΗΠΑ, που μελέτησε (νομίζω) τις ασθενείς τάσεις, αν ζούσε σήμερα θα έπρεπε στην σχολή της να επιλέξει κατεύθυνση λογισμικού;


Και κορίτσι να ήταν θα σεβόμουν την επιλογή να ασχοληθεί καθαρά με την Ηλεκτρική Ενέργεια ή και με την Ηλεκτρονική ή με την καθαρή Μηχανολογία.

Είτε δουλεύει σε εταιρία ηλεκτρονικών στην Ιαπωνία φορώντας μια ολόσωμη στολή από νάϊλον και συγκολλάει τα μέρη για ηλεκτρονικές συσκευές είτε παλεύει να γίνει ΣΟΒΑΡΗ καθηγήτρια μέσης εκπαίδευσης για την Νεοελληνική Γλώσσα στην Ελλάδα δίνοντας με τον ΑΣΕΠ, μία γυναίκα πρέπει να είναι σεβαστή, Και μία κοπέλα πρέπει να κοιτάει ποιο αντικείμενο πραγματικά την κάνει ευτυχισμένη, όχι για να "ΤσΑκΙσΕι ΤηΝ ρΗμΑδΑ τΗν ΜπΑνΤριΑρΧιΑ", άλλα για να γίνει δημιουργική και με αξιοπρεπή μισθό.

Με ενδιαφέρουν αρκετά και οι 2 σχολές και δεν ξέρω ποια να επιλέξω.
Και μια προσωπικη αποψη
Αν θελεις ολες οι αισθήσεις σου να συμμετέχουν στην εξελιξη του αντικειμενου που επεξεργαζεσαι τοτε μηχανολογος μηχανικος
Αν σου αρεσουν οι εκπληξεις και περιμενεις το τελικο αποτελεσμα να χαρεις τοτε ηλεκτρολογος.
Και αν δεν ξερεις τι θελεις.... μηχατρονικη ( πας και απο τα δυο)

Πέρα από το schizo-post, ο @γιαννης_00 λέει κάτι πολύ σωστό, Έχουν πολλές κοινές προοπτικές και οι δύο σχολές. Ας πούμε κατά την γνώμη μου οι ΜΕΚ πνέουν τα λοίσθια τους, όποτε στην εξέλιξη ενός κινητήρα Ηλεκτρικού Αυτοκινήτου συνεργάζονται πολύ καλά και οι δύο, το ίδιο και στα συστήματα Ψύξης και Θέρμανσης και σε όλες τις σύγχρονες οικιακές ηλεκτρικές συσκευές και εργαλεία με ηλεκτρικά και μηχανικά στοιχεία, αν σου αρέσει βέβαια η πιο υψηλή τεχνολογία όπως είπε και ο Γιάννης κάνε μεταπτυχιακό στην Μηχανοτρονική, ο @Samael μπορεί να σου πει περισσότερα, εγώ δεν μπορώ να πω παραπάνω γιατί δεν είμαι στο πεδίο των Τεχνολογικών Σπουδών, ήμουν ανθρωπιστικών.

Υ.Γ Δεν χρειάζεται να σου πω οτί σιγά - σίγα ολοκληρώνεται η πολυτεχνειοποιήση, οπότε @Jesse_ δεν θα έχεις θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,574 μηνύματα.
Ωραιο πραμα η σχιζοφρενεια.. ειναι κατι σε ανοσια ...δεν κινδυνεύεις απο κατι αλλο.
Δωσε και μια λυση τωρα στο παιδι που ειναι μπερδεμενο...αμα θες ομως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Δεν μπορούμε υπεύθυνα να υποδείξουμε μια απο τις δυο σχολές χωρίς να γνωρίζουμε κλίσεις και ενδιαφέροντα, καθώς και προσδοκίες απο το πρόγραμμα σπουδών.

Γενικά εαν ο θεματοθέτης απολαμβάνει περισσότερο τις πολύπλοκες και αφηρημένες έννοιες, τα μη χειροπιαστά πράγματα, τα οποία ενδεχομένως δεν οπτικοποιούνται εύκολα παρά μόνο περιγράφονται μαθηματικά, τότε ενδέχεται οι ηλεκτρολόγοι να είναι κάπως καλύτερη επιλογή. Σε διαφορετική περίπτωση θα υποφέρει σε ένα τμήμα ηλεκτρολόγων.

Οφείλω να σημειώσω οτι στο ενεργειακό κομμάτι οι δύο ειδικότητες έχουν κάποιο overlap πάντως. Οι μηχανολόγοι ας πούμε ενδέχεται να κάνουν κάποια βασικά μαθήματα ηλεκτρικών μηχανών και ηλεκτρονικών ενώ και οι ηλεκτρολόγοι μαθαίνουν αντίστοιχα βασικά θέματα θερμοδυναμικής, ρευστών κτλπ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top