Ορθοδοντική θεραπεία και εξαγωγή προγομφίου / μειονεκτήματα

hello1234

Νεοφερμένος

Ο hello1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Σήμερα μόλις έβαλα σιδεράκια και με ενημέρωσε ο ορθοδοντικός ότι θα πρέπει να κάνω εξαγωγες σε δύο προγομφιους στο πάνω μέρος του στόματος μου σε κατι μήνες, προκειμένου να χωρέσουν τα δόντια. Ωστόσο με μια γρήγορη αναζήτηση στο ίντερνετ συνειδητοποιησα ότι πολλά άτομα παραπονιούνται ότι οι εξαγωγες σε προγομφιους τους έχει δημιουργήσει τόσο αναπνευστικά όσο και αισθητικά προβλήματα. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο να κάνει εξαγωγή για ορθοδοντική θεραπεία και τελικά αν παρατήρησε αλλαγές στο πρόσωπο του
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,596 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Σήμερα μόλις έβαλα σιδεράκια και με ενημέρωσε ο ορθοδοντικός ότι θα πρέπει να κάνω εξαγωγες σε δύο προγομφιους στο πάνω μέρος του στόματος μου σε κατι μήνες, προκειμένου να χωρέσουν τα δόντια. Ωστόσο με μια γρήγορη αναζήτηση στο ίντερνετ συνειδητοποιησα ότι πολλά άτομα παραπονιούνται ότι οι εξαγωγες σε προγομφιους τους έχει δημιουργήσει τόσο αναπνευστικά όσο και αισθητικά προβλήματα. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο να κάνει εξαγωγή για ορθοδοντική θεραπεία και τελικά αν παρατήρησε αλλαγές στο πρόσωπο του
Αν θα βγαλεις τον 1ο προγομφιο ( διπλα στον κυνοδοντα), ναι με μεγαλο γελιο θα φαινετε το κενο μεχρι να γεμισει απο τα αλλα...
Αν ειναι ο 2ος προγομφιος δεν θα φαινεται κατι.
Αναπνευσικα προβληματα ή ομιλιας ή μάσησης δεν υπαρχουν.

1694738159253.png
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,927 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Σήμερα μόλις έβαλα σιδεράκια και με ενημέρωσε ο ορθοδοντικός ότι θα πρέπει να κάνω εξαγωγες σε δύο προγομφιους στο πάνω μέρος του στόματος μου σε κατι μήνες, προκειμένου να χωρέσουν τα δόντια. Ωστόσο με μια γρήγορη αναζήτηση στο ίντερνετ συνειδητοποιησα ότι πολλά άτομα παραπονιούνται ότι οι εξαγωγες σε προγομφιους τους έχει δημιουργήσει τόσο αναπνευστικά όσο και αισθητικά προβλήματα. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο να κάνει εξαγωγή για ορθοδοντική θεραπεία και τελικά αν παρατήρησε αλλαγές στο πρόσωπο του
Έχω κάνει την ίδια εξαγωγή στην κάτω γνάθο όμως για τον ίδιο λόγο
Στην αρχή φαίνεται άσχημο το κενό μέχρι να γεμίσουν τον χώρο αυτό τα δόντια που δεν χωράνε.
Αισθητική αλλαγή καμία.
Αναπνευστική αλλαγή καμία.
Το μόνο πράγμα που μου είπε εμένα να κάνω είναι να χρησιμοποιώ τα πίσω δόντια αρκετά στο μάσημα, για να έχουν "ανταγωνιστή" τα πάνω (αφού τα αντίστοιχα κάτω τους έχουν έρθει πιο μπροστά).
Εσενα που είναι στην πάνω γνάθο, απλά να βγάλεις μια πανοραμική, να βεβαιωθούν ότι οι ρίζες δεν είναι μέσα στα ιγμόρεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

AfroChem

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AfroChem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Σήμερα μόλις έβαλα σιδεράκια και με ενημέρωσε ο ορθοδοντικός ότι θα πρέπει να κάνω εξαγωγες σε δύο προγομφιους στο πάνω μέρος του στόματος μου σε κατι μήνες, προκειμένου να χωρέσουν τα δόντια. Ωστόσο με μια γρήγορη αναζήτηση στο ίντερνετ συνειδητοποιησα ότι πολλά άτομα παραπονιούνται ότι οι εξαγωγες σε προγομφιους τους έχει δημιουργήσει τόσο αναπνευστικά όσο και αισθητικά προβλήματα. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο να κάνει εξαγωγή για ορθοδοντική θεραπεία και τελικά αν παρατήρησε αλλαγές στο πρόσωπο του
γεια σουυ
Έχω κάνω εξαγωγη προγομφιων στην πάνω γνάθο, γιατί ηταν πιο μπροστά συγκριτικα με τη κάτω γνάθο, οπότε δεν έκλεινε ομοιόμορφα και δεν είχα χώρο.
Εμένα η ορθοδοντικος μου είχε πει ότι επιλέγουν τους 1ους προγομφιους να αφαιρέσουν, γιατί δεν συμμετέχουν τόσο στην άλεση της τροφης όσο τα πίσω δόντια, οπότε είναι τα εξιλαστήρια θύματα εν ολίγοις.
Εύκολη διαδικασία είναι, ανώδυνη γιατί προφανώς σου κάνει τοπική αναισθησία.
Δεν είχα ούτε αναπνευστικά, ούτε αισθητικά προβλήματα.
Φαντάζομαι πανοραμική έχεις πάει.
Εχει κάνα τρίμηνο τώρα που έβγαλα τα σιδεράκια πάντως και δεν υπάρχει κανένα κενό, ευθυγραμμισμένα είναι.
Καλό κουράγιο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top