Οικονομικών επιστημών ΕΚΠΑ

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Οποιος είναι φοιτητής στο τμήμα θα μπορούσε Ν μ δώσει κάποιες συμβουλές για το τμήμα ποια μαθ Ν προσέξω πως να διαβάζω κτλπ ευχαριστώ?
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Γίνεται κάποιος να τελείωσει την σχολή στα 3 έτη γιατί δεν βρίσκω τον οδηγό σπουδών της
 

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Γίνεται κάποιος να τελείωσει την σχολή στα 3 έτη γιατί δεν βρίσκω τον οδηγό σπουδών της
Δεν ξέρω εάν γίνεται πάντως μπορείς σίγουρα να τελειώσεις και 4 έτος να έχεις πολύ λίγα μαθήματα για τα 2 Εξάμηνα !!!Σπουδαζει η αδερφη μου (να φανταστείς είχε έρθει και με μετεγγραφή και είχε χάσει όλο το πρώτο εξάμηνο τότε ) κατάφερε ομως να το καλύψει αυτό το ψαλίδι και της έχουν μείνει για το 4 έτος 7 μαθήματα και για τα 2 εξάμηνα
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Δεν ξέρω εάν γίνεται πάντως μπορείς σίγουρα να τελειώσεις και 4 έτος να έχεις πολύ λίγα μαθήματα για τα 2 Εξάμηνα !!!Σπουδαζει η αδερφη μου (να φανταστείς είχε έρθει και με μετεγγραφή και είχε χάσει όλο το πρώτο εξάμηνο τότε ) κατάφερε ομως να το καλύψει αυτό το ψαλίδι και της έχουν μείνει για το 4 έτος 7 μαθήματα και για τα 2 εξάμηνα
Μπορείς να την ρωτήσεις αν υπάρχει η δυνατότητα;
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Γίνεται κάποιος να τελείωσει την σχολή στα 3 έτη γιατί δεν βρίσκω τον οδηγό σπουδών της
Ναι, γίνεται να τελειώσεις στα 3 έτη, ωστόσο δε πάρεις πτυχίο στα 3 έτη. Δηλαδή μπορείς να περάσεις 36/36 μαθήματα αλλά δε θα μπορείς να λάβεις το πτυχίο σου αν δε παρέλθουν τα 4 έτη. Εξάλλου είναι πρακτικά αδύνατο να το τελειώσεις στα 3 έτη. Πρέπει να διαβάζεις συνεχώς, όμως αν είσαι διατεθειμένη/-ος, οκ. Γιατί όμως τόση βιασύνη;
Όσο για τον Οδηγό Σπουδών για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021, δες εδώ. Έχει βγει και για φέτος οδηγός (δε τον βρίσκω όμως), ωστόσο δεν αλλάζει κάτι συνήθως εκτός από το ακαδημαϊκό ημερολόγιο.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Ναι, γίνεται να τελειώσεις στα 3 έτη, ωστόσο δε πάρεις πτυχίο στα 3 έτη. Δηλαδή μπορείς να περάσεις 36/36 μαθήματα αλλά δε θα μπορείς να λάβεις το πτυχίο σου αν δε παρέλθουν τα 4 έτη. Εξάλλου είναι πρακτικά αδύνατο να το τελειώσεις στα 3 έτη. Πρέπει να διαβάζεις συνεχώς, όμως αν είσαι διατεθειμένη/-ος, οκ. Γιατί όμως τόση βιασύνη;
Όσο για τον Οδηγό Σπουδών για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021, δες εδώ. Έχει βγει και για φέτος οδηγός (δε τον βρίσκω όμως), ωστόσο δεν αλλάζει κάτι συνήθως εκτός από το ακαδημαϊκό ημερολόγιο.
Από περιέργεια ρωτάω ...εντάξει άλλες σχολές έχουν 45 μαθήματα και τελειώνεις στα 4 αφού είναι 36 φαντάζομαι είναι εφικτό τα 3
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Από περιέργεια ρωτάω ...εντάξει άλλες σχολές έχουν 45 μαθήματα και τελειώνεις στα 4 αφού είναι 36 φαντάζομαι είναι εφικτό τα 3
Μη το λες, εγώ είμαι 4ο έτος (8ο εξάμηνο) και έχω 4 μαθήματα για πτυχίο και έχω φτύσει αίμα για να έχω και ένα καλό Μ.Ο.. Δεν είναι εύκολο, θέλει πολύ διάβασμα. Εγώ, εμένα τουλάχιστον, δε μπορώ να με φανταστώ να τελείωνα στα 3 χρόνια. Οι καθηγητές στη σχολή μου δεν είναι ιδιαίτερα "ανοιχτοχέρηδες" στις βαθμολογίες οπότε μπορείς εύκολα να κοπείς και δύσκολα να περάσεις με καλό βαθμό.
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Panagiotis849 Φίλε να σε ρωτήσω, εχεις ενημερωθεί απο κάποια έγκυρη πηγή εντός η εκτός του τμηματος σού για την επαγγελματική αποκατάσταση των οικονομολόγων; Δηλαδή με ποιους τομεις και σε ποια επαγγέλματα μπορουν να ασχοληθούν; Και πως παμε απο απορρόφηση αποφοίτων στην αγορά εργασίας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
@Panagiotis849 Φίλε να σε ρωτήσω, εχεις ενημερωθεί απο κάποια έγκυρη πηγή εντός η εκτός του τμηματος σού για την επαγγελματική αποκατάσταση των οικονομολόγων; Δηλαδή με ποιους τομεις και σε ποια επαγγέλματα μπορουν να ασχοληθούν; Και πως παμε απο απορρόφηση αποφοίτων στην αγορά εργασίας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μπορείς να ασχοληθείς πρακτικά με ό,τι σχετικό θες (π.χ. διοίκηση επιχειρήσεων, χρηματοοικονομικά, marketing, πολιτική οικονομία κ.α.), ωστόσο χρειάζεται οπωσδήποτε κάποιο μεταπτυχιακό γιατί οι γνώσεις είναι πιο σφαιρικές σε σχέση με μια άλλη σχολή όπως πχ. Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας. Το τμήμα σου δίνει το δικαίωμα να εγγραφείς στο οικονομικό επιμελητήριο και έχει 5 κατευθύνσεις με μαθήματα που μπορείς να παρακολουθήσεις πέραν των υποχρεωτικών και των μαθημάτων επιλογής (βασικής & ελεύθερης).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top