Οικονομικών Επιστημών: ΠΑΜΑΚ ή ΑΠΘ;

Οικονομικών Επιστημών: ΠΑΜΑΚ ή ΑΠΘ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • ΠΑΜΑΚ

  • ΑΠΘ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Θα επιλέξεις μια γλώσσα από αυτές που προσφέρονται και θα κάνεις για 4 εξάμηνα και ένα μάθημα σε αυτή τη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Αυτο ακριβως θελώ να πω Κωνσταντινε: Τα περισσοτερα απο τα υπολοιπα τμηματα του Παμακ [ειδικα το ΔΕΟΠΣ που αναφερεις!!!] ειναι για την ψ****. Την εφαρμοσμενη πληροφορικη βεβαια την ειχα σε υποληψη, εχει πεσει λες;

δεν αλλαξε τιποτα(με εξαιρεση την βαση που επεσε υπερβολικα τα τελευταια τρια,τεσσερα χρονια,14900 ειναι φετος καπου εκει, ειναι βεβαια και απο αλλο πεδιο η εισαγωγη της σχολης) και μαλιστα αναβαθμιστηκε με την απορροφηση της διοικησης τεχνολογιας(computer management)η οποια εγινε κατευθυνση στην σχολη,η σχολη ΔΤ στο ΟΠΑ παρεμπιπτοντως ειναι ανεξαρτητο τμημα,αυτη ειναι και η ουσιαστικοτερη αλλαγη.
α μια ακομα! επειδη αυξηθηκαν πολυ οι εισακτεοι,δινονται πλεον και μεγαλα αμφιθεατρα,εκτος δηλαδη απο τον κλασικο πυργο,καιρος ηταν νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stathisso

Νεοφερμένος

Ο stathisso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Βγήκαν οι βαθμολογίες και είμαι και εγώ σε δίλημμα στο τι να δηλώσω πρωτα (Απθ ή ΠαΜακ)...
Εβγαλα 14.900 περιπου μορια στο 5ο ,ειμαι λιγο απογοητευμενος μιας και περιμενα πως θα πηγαινα αρκετα καλυτερα. :worry:
Τελος παντων...
Εχω δει και τα δυο προφίλ προγράμματων Σπουδών των δυο πανεπιστημιων και μπορω να πως πως του Απθ με ελκυει περισσοτερο.
Ωστοστο υπαρχουν συμμαθητές που μου λενε καλυτερα ΠαΜακ (αναφεροντας χαρακτηριστικα οτι το Απθ ειναι $%^&*&*)
Θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη,ωστε να παρω τελικα την αποφαση για του που θα δηλώσω πρώτα.

Στα υποψιν θα ηθελα να συνδυάσω προγραμματισμο (μιας και μου αρεσει ο κλαδος,αλλα δεν θελω τοσο να σπουδασω πληροφορικη) και οικονομικα ειτε με μετ/κο ειτε κατα τη διαρκεια σπουδων των οικονομικών επιστημών :hmm:

Ευχαριστω για το χρονο σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stathisso

Νεοφερμένος

Ο stathisso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σορρυ για το Spam...
Καποια αποψη απο καποιον/α;
φευγω διακοπες και πρεπει να οριστικοποιησω σε μια βδομαδα περιπου το μηχανογραφικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρία Γ.

Νεοφερμένος

Η Σειρήνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Μην σκάτε καλύτερό πανεπιστήμιο ψηφίστηκε το Πανεπιστήμιο Κρήτης και ας μην το παρουσιάζουν στην τηλεόραση και στα σχολεία... Γιατί θα χάσουν την αξία τους τα πανεπιστήμια της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης.... Να τα λέμε και αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Μην σκάτε καλύτερό πανεπιστήμιο ψηφίστηκε το Πανεπιστήμιο Κρήτης και ας μην το παρουσιάζουν στην τηλεόραση και στα σχολεία... Γιατί θα χάσουν την αξία τους τα πανεπιστήμια της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης.... Να τα λέμε και αυτά...
Για ποια τμήματα συγκεκριμένα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρία Γ.

Νεοφερμένος

Η Σειρήνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ως Πανεπιστήμιο..... όχι συγκεκριμένα κάποιο τμήμα... απλά έτυχε να διαβάσω το συγκεκριμένο γιατί κάτι έψαχνα. Σύμφωνα βέβαια με το περιοδικό Times όπως κατέχει και μια θέση μέσα στα 250 καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
αυτο πιθανον να ισχυε αν μετρουσε η αξιολογηση μονο ποιοτητα κατα κεφαλην δημοσιευσεις,αλλα μετραει και ποσοτητα καθως και την φημη του πανεπιστημιου
δεν ειναι στα 250 καλυτερα λοιπον στην αξιολογηση των TIMES εχεις λαθος
βρισκεται μεταξυ 351 και 400 οντας ομως το καλυτερο ελληνικο πανεπιστημιο
401 με 500 βρισκεται το πανεπιστημιο των Ιωαννινων,μετα το καποδιστριακο
στο 501-600 το ΕΜΠ
και μετα ακολουθουν τα αλλα
σε αλλη αξιολογηση,παντα των TIMES ,βρισκεται της Κρητης στα 100 καλυτερα νεα (κατω των 50 ετων) και συγκεκριμενα στην 51 θεση

το πανεπιστημιο εχει δυνατες θετικες σχολες,φυσικο,χημικο,βιολογικο,αλλα και φιλολογικο και αλλα

Παιδιά σαν απόφοιτος του απθ θα έλεγα ότι μάλλον το παμακ είναι καλύτερο από το απθ. Όχι πάντως σημαντικά. Σίγουρα η διαφορά είναι πολύ μικρότερη από αυτή που άκουγα σαν μαθητής στο σχολείο. Και από όσο ξέρω από καθηγητές, και απο βιογραφικά καθηγητών το οικονομικό του παμακ είναι ένα πολύ μέτριο τμήμα.
παντως
σε ενα συγκριτικο δημοσιευσεων(εκδοση 2009) που εχω υποψιν μου το κορυφαιο τμημα σε δημοσιευσεις ειναι το οικονομικο ΑΣΟΕΕ και μετα το αντιστοιχο του ΠΑΜΑΚ
https://www.slideshare.net/nitse/gs-h-index
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Μην σκάτε καλύτερό πανεπιστήμιο ψηφίστηκε το Πανεπιστήμιο Κρήτης και ας μην το παρουσιάζουν στην τηλεόραση και στα σχολεία... Γιατί θα χάσουν την αξία τους τα πανεπιστήμια της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης.... Να τα λέμε και αυτά...

https://www.cnn.gr/news/ellada/story/3945/sta-koryfaia-panepistimia-toy-kosmoy-to-ekpa
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
αξιολογηση απο National Taiwan University;
πρωτη φορα την ακουω
υπάρχει κάπου να την δούμε;δεν μου ανοιγει εμενα ενα λινκ που βγηκε στην αναζητηση πρωτο πρωτο(δεν εννοω αυτο της αναπαραγωγης της ειδησης από το αθηναικό πρακτορείο παραπανω)μονο ως προσωρινα αποθηκευμενη και παλι μερικως,αυτο παραπεμπει σε αυτην,αλλα δεν ανοιγει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katiemarch

Νεοφερμένος

Η katiemarch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα να μάθω σχετικά με την ποιότητα και τη διάθεση συνεργασίας των καθηγητών, τις κτιριακές εγκαταστάσεις και τη δυνατότητα εκμάθησης ξένων γλωσσών για το τμήμα οικονομικών και των δύο πανεπιστημίων (απθ και παμακ). Γενικά ακούγεται ότι οι καθηγητές στο απθ είναι πιο καταρτισμένοι και συνεργάσιμοι σε σχέση με αυτούς του παμακ που παρουσιάζονται ως αδιάλλακτοι. Ωστόσο δεν ακούγονται και τόσο θετικά σχόλια για την ποιότητα των φοιτητών του απθ (όπως ισχυρίζονται πολλοί εξαιτίας της χαμηλότερης βάσης) και για τις παλιές κτιριακές εγκαταστάσεις. Είναι όντως έτσι τα πράγματα; Επίσης θα με ενδιέφερε να μάθω αν υπάρχει η δυνατότητα χρήσης του αναγνωστηρίου του ενός πανεπιστημίου ακόμα κι αν ανήκεις στο άλλο,τι ακριβώς συμβαίνει με τα προαπαιτούμενα μαθήματα στο παμακ, καθώς και λίγα πράγματα για τις ομάδες που δραστηριοποιούνται (έχω ακουστά μόνο για το finance club του παμακ) . Η πανδημία μου στέρησε την ευκαιρία να επισκεφθώ τα δύο πανεπιστήμια και παρά την διαδικτυακή πληροφόρηση, θεωρώ πως δεν καλύφθηκαν οι ερωτήσεις που διατυπώθηκαν παραπάνω. Παρακαλώ όποιος είναι οικείος επί του θέματος να μου απαντήσει άμεσα καθώς πλησιάζει η ημερομηνία υποβολής του μηχανογραφικού.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top