Οικονομικό ΣΣΑΣ Vs Νομικό ΣΣΑΣ

fadingfeather

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Γειααα σας!
Καταρχάς είμαι θεωρητική κατεύθυνση και είμαι ανάμεσα στο ΣΣΑΣ Νομικής και Οικονομικών. Χρειάζομαι κάποιες συμβουλές. Αν με το καλό πιάσω τα μόρια ποια από τις δύο λέτε να διαλέξω; Με ενδιαφέρουν πολύ περισσότερο τα οικονομικά αλλά έχω ακούσει πως η σχολή του ΑΠΘ -στην οποία γίνονται και τα μαθήματα της ΣΣΑΣ- έχει αρκετά μαθηματικά .Ισχύει ; Και άσχετα από τη ΣΣΑΣ, το ΑΠΘ ή το Πα.Μακ. έχουν περισσότερα μαθηματικά; Μην μπω στη σχολή και δεν μπορέσω να την τελειώσω κιόλας :P
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τον ανακατεμένο τρόπο σύνταξης! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Δεν ειναι τοσο τραγικες οι απαιτησεις στα μαθηματικα. Θα πας το καλοκαιρι της γ λυκειου σ εναν καλο καθηγητη να σου κανει λιγα ιδιαιτερα και θα εισαι ετοιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γειααα σας!
Καταρχάς είμαι θεωρητική κατεύθυνση και είμαι ανάμεσα στο ΣΣΑΣ Νομικής και Οικονομικών. Χρειάζομαι κάποιες συμβουλές. Αν με το καλό πιάσω τα μόρια ποια από τις δύο λέτε να διαλέξω; Με ενδιαφέρουν πολύ περισσότερο τα οικονομικά αλλά έχω ακούσει πως η σχολή του ΑΠΘ -στην οποία γίνονται και τα μαθήματα της ΣΣΑΣ- έχει αρκετά μαθηματικά .Ισχύει ; Και άσχετα από τη ΣΣΑΣ, το ΑΠΘ ή το Πα.Μακ. έχουν περισσότερα μαθηματικά; Μην μπω στη σχολή και δεν μπορέσω να την τελειώσω κιόλας :P
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τον ανακατεμένο τρόπο σύνταξης! :redface:

Αν θες να μπεις στρατο μονο για την αποκατασταση, σκεψου το και δευτερη φορα. Οσο περνανε τα χρονια σφιγγουν και οι συνθηκες με τις οποιες μπορεις μετα απο καποια χρονια θα φυγεις. Θα ξεκινησεις απο τα €1,000 και θα φτασεις μεχρι τα €1,500 μετα απο ποσα χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fadingfeather

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αν θες να μπεις στρατο μονο για την αποκατασταση, σκεψου το και δευτερη φορα. Οσο περνανε τα χρονια σφιγγουν και οι συνθηκες με τις οποιες μπορεις μετα απο καποια χρονια θα φυγεις. Θα ξεκινησεις απο τα €1,000 και θα φτασεις μεχρι τα €1,500 μετα απο ποσα χρονια

στρατό θέλω και για την αποκατάσταση αλλά κυρίως επειδή είναι όνειρο .. γνωρίζω κιόλας το πόσα προνόμοια έχουν οι στρατιωτικοί (ένα ακόμα συν) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Οικονομικό δαγκωτό! Πανευκολη σχολή -σε σχέση με τις υπόλοιπες της ΣΣΑΣ πάντα-, δεν είναι τυχαίο ότι πάντα ο αρχηγός της ΣΣΑΣ (δηλαδή ο σπουδαστής με τον καλύτερο βαθμό) είναι του Οικονομικού ;)
Έχε υπόψη ότι αν βγάλεις ~19.000 μόρια ώστε να περάσεις, αυτό πάει να πει ότι μπορείς να ανταποκριθείς πλήρως στις απαιτήσεις της σχολής, αν όχι και παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fadingfeather

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Οικονομικό δαγκωτό! Πανευκολη σχολή -σε σχέση με τις υπόλοιπες της ΣΣΑΣ πάντα-, δεν είναι τυχαίο ότι πάντα ο αρχηγός της ΣΣΑΣ (δηλαδή ο σπουδαστής με τον καλύτερο βαθμό) είναι του Οικονομικού ;)
Έχε υπόψη ότι αν βγάλεις ~19.000 μόρια ώστε να περάσεις, αυτό πάει να πει ότι μπορείς να ανταποκριθείς πλήρως στις απαιτήσεις της σχολής, αν όχι και παραπάνω.

σε ευχαριστώ πολύ .. από ότι φαίνεται θα προτιμήσω το οικονομικό, το μόνο που με φόβιζε ήταν τα μαθηματικά αλλά είδα και τα μαθήματα ανά εξάμηνο και δε ζητάνε κάτι το τρελό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μην φοβάσαι, και να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα στα μαθηματικά της σχολής, αν με το καλό μπεις θα μένεις μαζί με άλλες κοπέλες στο θάλαμο, οπότε θα βοηθάτε η μία την άλλη! Πειθαρχία και πρόγραμμα θέλει και όλα γίνονται! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
στρατό θέλω και για την αποκατάσταση αλλά κυρίως επειδή είναι όνειρο .. γνωρίζω κιόλας το πόσα προνόμοια έχουν οι στρατιωτικοί (ένα ακόμα συν) :P

Ποια εννοεις προνομια των στρατιωτικων; Γιατι τα τελευταια 5 χρονια οι συνθηκες εχουν χειροτερεψει αρκετα και πολλα απο τα προνομια εχουν κοπει (πχ πρωωρη συνταξιοδοτηση, παροχες υγειας κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ποια εννοεις προνομια των στρατιωτικων; Γιατι τα τελευταια 5 χρονια οι συνθηκες εχουν χειροτερεψει αρκετα και πολλα απο τα προνομια εχουν κοπει (πχ πρωωρη συνταξιοδοτηση, παροχες υγειας κλπ)

Εννοεί προνόμια συγκριτικά με όλους τους υπόλοιπους πού την κάνουν μαζικά για έξω. Αν δεν κάνω λάθος ακόμα στα 55 δεν συνταξιοδοτούνται? Εκτός αν πρόωρη συνταξιοδότηση εννοούμε τα 45 πού μάλλον ήταν προκλητικό. Στα 22 τους δεν παίρνουν γύρω στα 900 ευρώ, ενώ όσο είναι εντός σχολής δεν τσιμπάνε ένα 150άρι μηνιαίως? Δεν έχουν στρατιωτικά νοσοκομεία (άδεια σε σχέση με τα αντίστοιχα του ΕΣΥ) μόνο για αυτούς και τα μέλη των οικογενειών τους? Στρατιωτικές κατασκηνώσεις, στρατιωτικά πρατήρια, ΣΟΑ κλπ. Και το χειρότερο όλων έχουν τζάμπα υπηρέτες, ως κρατική παροχή. Τώρα αν είναι προνομιούχοι εν συγκρίσει με δικαστικούς και βουλευτές, η απάντηση είναι όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εννοεί προνόμια συγκριτικά με όλους τους υπόλοιπους πού την κάνουν μαζικά για έξω. Αν δεν κάνω λάθος ακόμα στα 55 δεν συνταξιοδοτούνται? Εκτός αν πρόωρη συνταξιοδότηση εννοούμε τα 45 πού μάλλον ήταν προκλητικό. Στα 22 τους δεν παίρνουν γύρω στα 900 ευρώ, ενώ όσο είναι εντός σχολής δεν τσιμπάνε ένα 150άρι μηνιαίως? Δεν έχουν στρατιωτικά νοσοκομεία (άδεια σε σχέση με τα αντίστοιχα του ΕΣΥ) μόνο για αυτούς και τα μέλη των οικογενειών τους? Και το χειρότερο όλων έχουν τζάμπα υπηρέτες, ως κρατική παροχή. Τώρα αν είναι προνομιούχοι εν συγκρίσει με δικαστικούς και βουλευτές, η απάντηση είναι όχι.

Δηλαδη ο μισθος τους θεωρειται προνομιο; 'Η εκτος αν θεωρουμε προνομιο οτι εχουν δουλεια. Πλεον ειναι απλα δημοσιοι υπαλληλοι, τα στρατιωτικα νοσοκομεια πλεον εχουν ανοιξει και για εκτος στρατου. Κυκλοφορουν πολλοι αστικοι θρυλοι για τις παροχες των στρατιωτικων, οτι εχουν δωρεαν φαγητα, τσαμπα ψωνια, δωρεαν σπιτια, τεραστιους μισθους κ.α. Εξηγησε μου λιγο τι εννοεις στο υπογραμμισμενο, ειλικρινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δηλαδη ο μισθος τους θεωρειται προνομιο; 'Η εκτος αν θεωρουμε προνομιο οτι εχουν δουλεια. Πλεον ειναι απλα δημοσιοι υπαλληλοι, τα στρατιωτικα νοσοκομεια πλεον εχουν ανοιξει και για εκτος στρατου. Κυκλοφορουν πολλοι αστικοι θρυλοι για τις παροχες των στρατιωτικων, οτι εχουν δωρεαν φαγητα, τσαμπα ψωνια, δωρεαν σπιτια, τεραστιους μισθους κ.α. Εξηγησε μου λιγο τι εννοεις στο υπογραμμισμενο, ειλικρινα

Με το υπογραμμισμένο εννοώ πώς είτε δεν έχεις κάνει θητεία, είτε έχεις μπάρμπα στρατιωτικό (περίπτωση στην οποία δεν περιμένω να καταλάβεις). Και ναι όταν φίλοι μου της ΑΣΟΕΕ, του ΕΜΠ παίρνουν στα 27-28 τους 600-650 και αν βρουν (επισφαλή) δουλειά, οι πρωτοδιορισμένοι καθηγητές δευτεροβάθμιας (αν ποτέ διοριστούν) 670 κλπ., τότε ο μισθός των 22χρονων στρατιωτικών (με σίγουρη θεσούλα) στη σημερινή Ελλάδα θεωρείται και είναι προνομιακός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,819 μηνύματα.
Όσο βλέπω νέα παιδιά να επιδιώκουν το βόλεμα στο δημόσιο και πόσο μάλλον σε Σώματα Ασφαλείας με μοναδικό motivation τη μισθωτή μονιμότητα (αν δεν υπήρχε η μονιμότητα, ο μισθός μόνο δεν θα ήταν κίνητρο), ξερνάω. Παιδιά ας είμαστε ειλικρινείς. Στη χώρα μας, σχεδόν όλοι οι δημόσιοι τομείς έχουν συνδικαλιστικοποιηθεί με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Ακόμη και στο Στρατό, σε όλες τις υπηρεσίες του, επικρατεί αίσθημα και λογική δημοσίου (και δημοσιοϋπαλληλισμού). Ο κατώτερος κοροϊδεύει τον ανώτερο, ο ανώτερος κοροϊδεύει τον προϊστάμενό του...μέχρι την πολιτική ηγεσία. Υπάρχει ένα παρωχημένο πρωτόκολλο πειθαρχίας για τα μάτια του κόσμου, και ειδικά ο Έλληνας που ψοφάει για γαλόνι και καρέκλα εξουσίας, τη βρίσκει. Διοικητής Λόχου... ας κάθεται όλη μέρα να πίνει καφέ και να κουτσομπολεύει για το στρίνγκ της Λοχία, ή για το αποτέλεσμα του αγώνα ποδοσφαίρου που είδε χθες βράδυ. Τη συνήθη γραφειοκρατία αντί διοικητή, τη βγάζει ή κανένας Στρατιώτης ή κανένας Λοχίας (τα ζώα μου πάνε αργά, πολύ αργά...επειδή στο Στρατό ποτέ δεν βιαζόμαστε και οι δουλειές ποτέ δεν πρέπει να τελειώνουν). Ο δήθεν πατριωτισμός των στρατιωτικών αξιωματούχων είναι περισσότερο εκνευριστικός από τους επίορκους δημοσίους υπαλλήλους σε κάποια ΔΕΚΟ. Η μόνιμη γκρίνια τους δεν είναι το "απαίδευτο" Ελληνικό στράτευμα ή τα ερείπια πολεμικά μηχανήματα, αλλά η περικοπή του μισθού τους και πόσο ΕΦΑΠΑΞ θα πάρουν στη συντάξιμη περίοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Με το υπογραμμισμένο εννοώ πώς είτε δεν έχεις κάνει θητεία, είτε έχεις μπάρμπα στρατιωτικό (περίπτωση στην οποία δεν περιμένω να καταλάβεις). Και ναι όταν φίλοι μου της ΑΣΟΕΕ, του ΕΜΠ παίρνουν στα 27-28 τους 600-650 και αν βρουν (επισφαλή) δουλειά, οι πρωτοδιορισμένοι καθηγητές δευτεροβάθμιας (αν ποτέ διοριστούν) 670 κλπ., τότε ο μισθός των 22χρονων στρατιωτικών (με σίγουρη θεσούλα) στη σημερινή Ελλάδα θεωρείται και είναι προνομιακός.

Ειμαι κατα του στρατου σαν επαγγελμα παρα το γεγονος οτι ειναι ο πατερας μου στο ΠΝ. Θεωρω οτι ειναι υψιστο λαθος να μπλεξει ενα παιδι στα 18 του στον Στρατο για τη θεσουλα. Μπλεκεις για 40 χρονια περιπυ σε ενα πολυ σαπιο συστημα και για να μετρας τα λεφτα στην τσεπη σου και να τρως ολη τη μαυριλα των σωματων ασφαλειας. Και ατομα που δεν εχουν επαφη με τις ενοπλες δυναμεις νομιζουν οτι σου στρωνουν ροδοπεταλα οταν μπαινεις και περνας ζωη χαρισαμενη. Καλο ειναι να ξερουν λιγο την πραγματικοτητα γιατι οταν μπουν μεσα θα προσγειωθουν αποτομα και θα πονεσουν. Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι φευγουν τοσα ατομα ειδικα απο την Ευελπιδων, ονειρευονται τη σιγουρατζα και τελικα τρωνε τα μουτρα τους. Ναι παλιοτερα υπηρχαν αρκετες ευκολιες, ομως εχουν κοπει μαζικα. Για να δουν ποσο ωραια ειναι στο στρατο, να δουν ποσοι αξιωματικοι αποστρατευουνται ακομα και με τη μιση συνταξη που θα επαιρναν μονο και μονο για να γλυτωσουν απο το περιβαλλον του στρατου και ειδικα του ΣΞ. Τωρα αν θεωρεις προνομιο για κομπλεξικα ατομα στην ακρη της Ελλαδας που εχει κολλησει το μυαλο τους, οτι μπορουν να διαταξουν ενα φανταρο, τι να πω, παω πασο. Οσο αυτοι διαταζουν ενα φανταρο, αλλο τοσο του διαταζει ενας αλλος καραβανας που εχει ενα δυο αστερακια παραπανω

Η ΣΣΑΣ ειναι πιο ελιτιστικη σα σχολη και τουλαχιστον γλυτωνουν τα 4 χρονια μουχλας στη σχολη. Στη καθημερινη δουλεια ομως ειναι ακριβως στο ιδιο περιβαλλον. Για ενα νεο παιδι και δη κοπελα, η προτροπη μου ειναι απλα ΜΑΚΡΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ειμαι κατα του στρατου σαν επαγγελμα παρα το γεγονος οτι ειναι ο πατερας μου στο ΠΝ. Θεωρω οτι ειναι υψιστο λαθος να μπλεξει ενα παιδι στα 18 του στον Στρατο για τη θεσουλα. Μπλεκεις για 40 χρονια περιπυ σε ενα πολυ σαπιο συστημα και για να μετρας τα λεφτα στην τσεπη σου και να τρως ολη τη μαυριλα των σωματων ασφαλειας. Και ατομα που δεν εχουν επαφη με τις ενοπλες δυναμεις νομιζουν οτι σου στρωνουν ροδοπεταλα οταν μπαινεις και περνας ζωη χαρισαμενη. Καλο ειναι να ξερουν λιγο την πραγματικοτητα γιατι οταν μπουν μεσα θα προσγειωθουν αποτομα και θα πονεσουν. Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι φευγουν τοσα ατομα ειδικα απο την Ευελπιδων, ονειρευονται τη σιγουρατζα και τελικα τρωνε τα μουτρα τους. Ναι παλιοτερα υπηρχαν αρκετες ευκολιες, ομως εχουν κοπει μαζικα. Για να δουν ποσο ωραια ειναι στο στρατο, να δουν ποσοι αξιωματικοι αποστρατευουνται ακομα και με τη μιση συνταξη που θα επαιρναν μονο και μονο για να γλυτωσουν απο το περιβαλλον του στρατου και ειδικα του ΣΞ. Τωρα αν θεωρεις προνομιο για κομπλεξικα ατομα στην ακρη της Ελλαδας που εχει κολλησει το μυαλο τους, οτι μπορουν να διαταξουν ενα φανταρο, τι να πω, παω πασο. Οσο αυτοι διαταζουν ενα φανταρο, αλλο τοσο του διαταζει ενας αλλος καραβανας που εχει ενα δυο αστερακια παραπανω

Η ΣΣΑΣ ειναι πιο ελιτιστικη σα σχολη και τουλαχιστον γλυτωνουν τα 4 χρονια μουχλας στη σχολη. Στη καθημερινη δουλεια ομως ειναι ακριβως στο ιδιο περιβαλλον. Για ενα νεο παιδι και δη κοπελα, η προτροπη μου ειναι απλα ΜΑΚΡΙΑ

Πίστεψέ με, επειδή είσαι φοιτητής ακόμα, η σαπίλα και η αναξιοκρατία πού συμφωνώ πώς υπάρχει στον στρατό, είναι ελάχιστη συγκριτικά με αυτήν πού κυριαρχεί στο πλείστον των επιχειρήσεων του ιδιωτικού τομέα, στον οποίον και εργάζομαι. Θεωρώ προνόμια όλα αυτά τα οποία ανέφερα, το ότι έχουν υπηρέτες-σκλάβους φαντάρους είναι το τελευταίο. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε κομπλεξικά άτομα στην άκρη της Ελλάδας, αλλά μέχρι και στην Αθήνα όπου τουλάχιστον εκεί πού υπηρέτησα εγώ, για 1,5 μήνα, οι καραβανάδες ήταν ακόμα πιο κομπλεξικοί από τους αντίστοιχους της Χίου, στην οποία έμεινα 7 μήνες. Το 90% των ατόμων πού συνάντησα ήταν κομπλεξικά ανθρωπάκια πού επειδή είχαν χιλιαδυό προβλήματα στα σπίτια τους ξεσπούσαν στα εύκολα θύματα. Μάλλον τούς κάνουν οι σχολές έτσι, εκεί έχεις ένα δίκιο. Όταν μπαίνεις σε μία σχολή στα 18 σου και σε διατάζουν λες και είσαι το σκυλάκι τους τα 19χρονα, ε όσο να'ναι κάποια ψυχολογικά τα αποκτάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki.gr

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γεια κι απο μενα!
Οπως ανεφεραν κι αλλα ατομα παραπανω, μην επιλεξεις τη σχολη αυτη μονο κ μονο για την επαγγελματικη αποκατασταση ...ή οποιαδηποτε αλλη σχολη του στρατου.

Απο δικο μου γνωστο ο οποιος εχει αποφοιτησει απο το οικονομικο της ΣΣΑΣ γνωριζω οτι η σχολη απο αποψη στρατιωτικης εκπαοδευσης δεν ειναι ιδιαιτερα ζορικη και επισης περα απο τα σαββατοκυριακα και τις τεταρτες που ειστε εκτος σχολης, καθε μερα βγαινει ενα προγραμμα το οποιο οριζει ποιες ωρες θα ειστε κ παλι εκτος σχολης για να παρακολουθειτε τα μαθηματα στο ΑΠΘ.

Απο δικη μου προσωπικη εμπειρία μιας κ εγω φετος εδωσα πανελληνιες και αποσκοπουσα στο ιατρικο της ΣΣΑΣ, οταν θα ερθει η στιγμη κατα τη διαρκεια της σχολικης χρονιας, να κανεις την αιτηση σου για στρατιωτικες, να σκεφτεις ποια στρατιωτική σχολξ θα βαλεις πρώτη (στην αιτηση αυτη εννοω και οχινστπ μηχανογραφικο σου) γιατι σε αυτη θα πας να δωσεις και τις επιπλεον εξετάσεις που θα χρςιαστουν για το στρατο. Να ξερεις οτι δεν ειναι απαραιτητο τη σχολη που θα βαλεις πρωτη ατην αιτηση αυτη, θα την βαλεις πρωτη και στο μηχανογραφικο σου.
Αυτα απο εμενα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πίστεψέ με, επειδή είσαι φοιτητής ακόμα, η σαπίλα και η αναξιοκρατία πού συμφωνώ πώς υπάρχει στον στρατό, είναι ελάχιστη συγκριτικά με αυτήν πού κυριαρχεί στο πλείστον των επιχειρήσεων του ιδιωτικού τομέα, στον οποίον και εργάζομαι. Θεωρώ προνόμια όλα αυτά τα οποία ανέφερα, το ότι έχουν υπηρέτες-σκλάβους φαντάρους είναι το τελευταίο. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε κομπλεξικά άτομα στην άκρη της Ελλάδας, αλλά μέχρι και στην Αθήνα όπου τουλάχιστον εκεί πού υπηρέτησα εγώ, για 1,5 μήνα, οι καραβανάδες ήταν ακόμα πιο κομπλεξικοί από τους αντίστοιχους της Χίου, στην οποία έμεινα 7 μήνες. Το 90% των ατόμων πού συνάντησα ήταν κομπλεξικά ανθρωπάκια πού επειδή είχαν χιλιαδυό προβλήματα στα σπίτια τους ξεσπούσαν στα εύκολα θύματα. Μάλλον τούς κάνουν οι σχολές έτσι, εκεί έχεις ένα δίκιο. Όταν μπαίνεις σε μία σχολή στα 18 σου και σε διατάζουν λες και είσαι το σκυλάκι τους τα 19χρονα, ε όσο να'ναι κάποια ψυχολογικά τα αποκτάς.

Οι περισσοτεροι στο ΣΞ νομιζουν οτι θα αλλαξουν το στρατευμα αλλα ειναι τετοια η κατασταση που απλα τους παρασερνει μεσα στη μαυριλα. Εχω γνωρισει αρκετους αξιωματικους του ΣΞ και θυμαμαι μονο ενα νορμαλ ατομο. Υπαρχουν και αρκετοι που μετα απο τοσα χρονια εξορια, απλα γρυλιζουν, δεν μιλανε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top