Οικονομικό ΑΠΘ Vs Οικονομικό ΠΑΜΑΚ

tolissg4

Νεοφερμένος

Ο tolissg4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.. Τι θα προτιμούσατε απο τα δύο... Ακουω γνώμες και απόψεις με επιχειρήματα πρεπει να καταθέσω μηχανογραφικό και δεν ξέρω ποια να προτιμήσω περνάω και στις δυο αλλά πια να βάλλω πρώτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θα σου έλεγα οικονομικο παμακ γιατί το παμακ είναι ένα καθαρά οικονομικο πανεπιστήμιο.
Αν βάλεις πάντως πρώτη επιλογή απθ κατα 90% θα μάστε συμφοιτητές:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Θα σου έλεγα οικονομικο παμακ γιατί το παμακ είναι ένα καθαρά οικονομικο πανεπιστήμιο.
Αν βάλεις πάντως πρώτη επιλογή απθ κατα 90% θα μάστερ συμφοιτητές:)
Ακόμα δε μπήκε,μάστερ σκέφτεται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν φταίω εγω που το iPad κάνει αυτόματη διόρθωση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thetawaves

Νεοφερμένος

Ο Thetawaves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Και εγώ ήμουν έτοιμος να δημιουργήσω παρόμοιο θέμα.
Πείτε απόψεις, είναι στην ίδια πόλη, έχουν το ίδιο όνομα και 1300 μόρια διαφορά.
Με βλέπω για ΠΑΜΑΚ αλλά δεν ξέρω αν είναι όντως διαφορετικά τα μαθήματα και το επίπεδο μεταξύ των δύο σχολών.
Απαντήστε αύριο κάνω μηχανογραφικό! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Και εγώ ήμουν έτοιμος να δημιουργήσω παρόμοιο θέμα.
Πείτε απόψεις, είναι στην ίδια πόλη, έχουν το ίδιο όνομα και 1300 μόρια διαφορά.
Με βλέπω για ΠΑΜΑΚ αλλά δεν ξέρω αν είναι όντως διαφορετικά τα μαθήματα και το επίπεδο μεταξύ των δύο σχολών.
Απαντήστε αύριο κάνω μηχανογραφικό! :D
Το πτυχιο του ΠΑΜΑΚ ειναι πιο ισχυρο απο το αυτο του ΑΠΘ επειδη ειναι καθαρα οικονομικο πανεπιστημιο
Επισης στο ΠΑΜΑΚ ειναι καπως κολλεγιακη η κατασταση,πλουσιοπεδα κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thetawaves

Νεοφερμένος

Ο Thetawaves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Το πτυχιο του ΠΑΜΑΚ ειναι πιο ισχυρο απο το αυτο του ΑΠΘ επειδη ειναι καθαρα οικονομικο πανεπιστημιο
Επισης στο ΠΑΜΑΚ ειναι καπως κολλεγιακη η κατασταση,πλουσιοπεδα κτλ...

Ωραία, εκτός και αν οι βάσεις ανεβούν 600 μόρια θα μπορέσω να περάσω στη σχολή.
Όσο για τα πλουσιόπαιδα με προβληματίζεις... Δεν γνωρίζω κανέναν φίλο/φίλη που θέλει και μπορεί να πάει ΠΑΜΑΚ και άμα είναι γεμάτο σνομπ πλουσιόπαιδα τότε με βλέπω να προσαρμόζομαι δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
ΑΠΘ, για να πάρεις και κάρτα για το Ποσείδι !!!!!
Το ΠΑΜΑΚ ακούω οτι είναι καλύτερο απ' το ΑΠΘ. Σχολείο μας λένε οτι το ΠΑΜΑΚ πριν χρόνια ήταν ενα μέτρο πανεπιστήμιο που τελευταία την έχει ψωνίσει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
1. ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)
2. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)
3. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
.....
.....
.....

Εγω το ΤΟΡ 3 ετσι το δηλωσα παντως.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Το πτυχιο του ΠΑΜΑΚ ειναι πιο ισχυρο απο το αυτο του ΑΠΘ επειδη ειναι καθαρα οικονομικο πανεπιστημιο
Επισης στο ΠΑΜΑΚ ειναι καπως κολλεγιακη η κατασταση,πλουσιοπεδα κτλ...
Συμφωνω οτι γενικα θεωρειται καλυτερο το τμημα του ΠΑΜΑΚ,ομως μου ειχε κανει εντυπωση, οταν ειχα κοιταξει,οτι το ΑΠΘ
εχει γυρω στα 50 μαθηματα για ληψη πτυχιου(νομιζω ειναι τα περισσοτερα απο καθε αλλο τμημα ΟΕ στην Ελλαδα,το ΠΑΜΑΚ εχει γυρω στα 40).Αυτο για το κολλεγιο το ηξερα κι εγω(εχουν μεχρι και αδελφοτητα που κανει αμερικανιες) κι επισης μου εχουν πει οτι το ΠΑΜΑΚ ειναι εντελως ΔΑΠοκρατουμενο...Δεν ξερω ολα αυτα αν ισχυουν βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Το πτυχιο του ΠΑΜΑΚ ειναι πιο ισχυρο απο το αυτο του ΑΠΘ επειδη ειναι καθαρα οικονομικο πανεπιστημιο
Επισης στο ΠΑΜΑΚ ειναι καπως κολλεγιακη η κατασταση,πλουσιοπεδα κτλ...

Οχι δεν ειναι πιο ισχυρο ειναι τα ιδια ακριβως πτυχια με την ιδια αναγνωριση,ο βαθμος σε κανει να ξεχωριζεις απο τον αλλον.Δεν στα λεω επειδη ειμαι στο κατωτερο και εγω πριν μπω και ενας φιλος μου πριν μπει στο ιδιο τμημα παμακ λεγαμε πως του παμακ μοιαζει καλυτερο τελικα συμπεραναμε πως ειναι το ιδιο ακριβως τα μαθηματα διαφερουν σχετικα αλλα οχι σε σημειο να υπερτερει καποιο του αλλου ειναι στον καθενα τι μαθηματα του αρεσουν.

Επισης υπαρχει ιδιο θεμα με σχολια και απο αποφοιτους των 2 οπως και επιχειρηματα με το πιο να διαλεξεις αναλογα του τι θες:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=55885
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το επιχείρημα κατωτερότητας του ΠΑΜΑΚ για δαποκρατούμενο, για τις αμερικανιές και τα πλουσιόπαιδα είναι γελοίο.


Εγώ για οικονομικής επιστήμης θα διάλεγα απθ γιατί έχει την κατεύθυνση δημοσίων οικονομικών που με ενδιαφέρει.

Ασχέτως που υπάρχει πιθανότητα να μαι σε τμήμα του Μακεδονίας:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolissg4

Νεοφερμένος

Ο tolissg4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Συμφωνω οτι γενικα θεωρειται καλυτερο το τμημα του ΠΑΜΑΚ,ομως μου ειχε κανει εντυπωση, οταν ειχα κοιταξει,οτι το ΑΠΘ
εχει γυρω στα 50 μαθηματα για ληψη πτυχιου(νομιζω ειναι τα περισσοτερα απο καθε αλλο τμημα ΟΕ στην Ελλαδα,το ΠΑΜΑΚ εχει γυρω στα 40).Αυτο για το κολλεγιο το ηξερα κι εγω(εχουν μεχρι και αδελφοτητα που κανει αμερικανιες) κι επισης μου εχουν πει οτι το ΠΑΜΑΚ ειναι εντελως ΔΑΠοκρατουμενο...Δεν ξερω ολα αυτα αν ισχυουν βεβαια.


απο το ΠΑΜΑΚ βγηκε και ο γ.γ. της ΝΔ παπαμικος..εννοειται δαπιτοκρατουμενο..καταληψη δεν γινεται ποτε..μια φορα εγινε για λιγο τοτε στον μεγαλο χαμο με τον νομοσχεδιο και ειχε γεμισει η πολη με συνθηματα(μεχρι και το ΠΑΜΑΚ εκανε καταληψη,εσυ ; :P

το ΠΑΜΑΚ ειναι η παλια ανωτατη βιομηχανικη της θεσσαλονικης,θα θυμουνται οι παλιοι..παλια λεγοταν οικονομικο πανεπιστημιο μακεδονιας,μετα πανεπιστημιο μακεδονιας οικονομικων και κοινωνικων επιστημων και τωρα επειδη πλακωσαν και κατι τμηματα(μουσικων σπουδων κλπ) σκετο ΠΑΜΑΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Xristinaki123

Νεοφερμένος

Η Xristinaki123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Σχολή Πλοιάρχων Εμπορικού Ναυτικού. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημέρα σας! έχω ένα δίλλημα για οικονομικό ΑΠΘ ή παμακ..είδα αναλυτικά το πρόγραμμα σπουδών του παμακ και μου κίνησε το ενδιαφέρον.Στο ΑΠΘ έχει και πληροφορική έτσι;;
Πειτε μου γνώμη ποιο θεωρείται καλύτερο για οικονομικά
 

theecon

Νεοφερμένος

Ο theecon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα σας! έχω ένα δίλλημα για οικονομικό ΑΠΘ ή παμακ..είδα αναλυτικά το πρόγραμμα σπουδών του παμακ και μου κίνησε το ενδιαφέρον.Στο ΑΠΘ έχει και πληροφορική έτσι;;
Πειτε μου γνώμη ποιο θεωρείται καλύτερο για οικονομικά
Καλησπέρα! Και τα δύο τμήματα Οικονομικών Επιστημών είναι εξίσου καλά! Επίσης και τα δύο τμήματα έχουν πολλά μαθήματα επιλογής έτσι ώστε να εμβαθύνεις σε όποιο τομέα των οικονομικών σε ενδιαφέρει περισσοτερο. Τα μαθήματα των 2 αυτών Πανεπιστημίων δεν διαφέρουν πολύ καθώς έχουν ακριβώς το ίδιο αντικείμενο σπουδών. Θα μπορούσα να πω ότι οι διαφορές κάποιων μαθημάτων βρίσκονται μόνο στο όνομα των μαθημάτων παρά στην ύλη. Το ΑΠΘ προσφέρει επιλογή κατεύθυνσης στο 3ο έτος μεταξύ Οικονομίας και Διοίκησης Επιχειρήσεων έτσι ώστε να εμβαθύνεις εκεί που σε ενδιαφέρει περισσότερο. Το ΠΑΜΑΚ δεν έχει κατευθύνσεις αλλά μπορείς να επιλέξεις μαθήματα που αφορούν τη διοίκηση επιχειρήσεων απο αυτά που αναφέρονται στο πρόγραμμα σπουδών. Και στα δύο προφανώς βγαίνεις οικονομολόγος με ακριβώς τα ίδια δικαιώματα. Όσο αφορά την ερώτησή σου για την πληροφορική, δεν είναι με τη μορφή προγραμματισμού σε λογισμικά python κτλ αλλά μαθαίνεις πολύ καλά το office καθώς και προγράμματα στατιστικής, οικονομετρίας αλλα και γραμμικού προγραμματισμού τα οποία ειναι ιδιαιτερα χρήσιμα για τον οικονομολόγο. Να σημειωθεί ότι τα παραπάνω προγράμματα που ανέφερα χρησιμοποιούνται απ ότι ξέρω σε κάθε οικονομική σχολή. Προσωπικά μιλώντας επέλεξα ΑΠΘ και το είχα βάλει 1η επιλογή καθώς δεν ήξερα αν στο μέλλον θα μου άρεζαν μαθήματα που σχετίζονται με γενικότερη οικονομία ή με οικονομικά επιχειρήσεων και είχα παρατηρήσει ότι υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία σε μαθήματα που σχετίζονται με επιχειρήσεις στο ΑΠΘ παρά στο ΠΑΜΑΚ. Από την άλλη το ΠΑΜΑΚ είναι πιο «κλειστός κύκλος» καθώς είναι μικρότερο πανεπιστήμιο σε μέγεθος και άρα πιο ελέγξιμο με πιο προσεγμένους χώρους. Επίσης στο ΠΑΜΑΚ υπάρχουν κυρίως οικονομικές σχολές επομένως θα είσαι σε πανεπιστήμιο που όλοι «θα μιλάτε την ίδια γλώσσα»😜. Τέλος το ΑΠΘ σου δίνει και τη δυνατότητα να επιλέξεις μαθήματα και από άλλες σχολές που ίσως σε ενδιαφέρουν όπως Ψυχολογία κτλ.
Να είσαι σίγουρη πάντως ότι όποιο και να επιλέξεις θα μείνεις ευχαριστημένη καθώς είναι και τα δύο εξαιρετικά. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή επιτυχία!
 

theecon

Νεοφερμένος

Ο theecon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα! Και τα δύο τμήματα Οικονομικών Επιστημών είναι εξίσου καλά! Επίσης και τα δύο τμήματα έχουν πολλά μαθήματα επιλογής έτσι ώστε να εμβαθύνεις σε όποιο τομέα των οικονομικών σε ενδιαφέρει περισσοτερο. Τα μαθήματα των 2 αυτών Πανεπιστημίων δεν διαφέρουν πολύ καθώς έχουν ακριβώς το ίδιο αντικείμενο σπουδών. Θα μπορούσα να πω ότι οι διαφορές κάποιων μαθημάτων βρίσκονται μόνο στο όνομα των μαθημάτων παρά στην ύλη. Το ΑΠΘ προσφέρει επιλογή κατεύθυνσης στο 3ο έτος μεταξύ Οικονομίας και Διοίκησης Επιχειρήσεων έτσι ώστε να εμβαθύνεις εκεί που σε ενδιαφέρει περισσότερο. Το ΠΑΜΑΚ δεν έχει κατευθύνσεις αλλά μπορείς να επιλέξεις μαθήματα που αφορούν τη διοίκηση επιχειρήσεων απο αυτά που αναφέρονται στο πρόγραμμα σπουδών. Και στα δύο προφανώς βγαίνεις οικονομολόγος με ακριβώς τα ίδια δικαιώματα. Όσο αφορά την ερώτησή σου για την πληροφορική, δεν είναι με τη μορφή προγραμματισμού σε λογισμικά python κτλ αλλά μαθαίνεις πολύ καλά το office καθώς και προγράμματα στατιστικής, οικονομετρίας αλλα και γραμμικού προγραμματισμού τα οποία ειναι ιδιαιτερα χρήσιμα για τον οικονομολόγο. Να σημειωθεί ότι τα παραπάνω προγράμματα που ανέφερα χρησιμοποιούνται απ ότι ξέρω σε κάθε οικονομική σχολή. Προσωπικά μιλώντας επέλεξα ΑΠΘ και το είχα βάλει 1η επιλογή καθώς δεν ήξερα αν στο μέλλον θα μου άρεζαν μαθήματα που σχετίζονται με γενικότερη οικονομία ή με οικονομικά επιχειρήσεων και είχα παρατηρήσει ότι υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία σε μαθήματα που σχετίζονται με επιχειρήσεις στο ΑΠΘ παρά στο ΠΑΜΑΚ. Από την άλλη το ΠΑΜΑΚ είναι πιο «κλειστός κύκλος» καθώς είναι μικρότερο πανεπιστήμιο σε μέγεθος και άρα πιο ελέγξιμο με πιο προσεγμένους χώρους. Επίσης στο ΠΑΜΑΚ υπάρχουν κυρίως οικονομικές σχολές επομένως θα είσαι σε πανεπιστήμιο που όλοι «θα μιλάτε την ίδια γλώσσα»😜. Τέλος το ΑΠΘ σου δίνει και τη δυνατότητα να επιλέξεις μαθήματα και από άλλες σχολές που ίσως σε ενδιαφέρουν όπως Ψυχολογία κτλ.
Να είσαι σίγουρη πάντως ότι όποιο και να επιλέξεις θα μείνεις ευχαριστημένη καθώς είναι και τα δύο εξαιρετικά. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή επιτυχία!
*Κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι στο ΑΠΘ πρέπει να έχεις εξεταστεί σε 46 μαθήματα για λήψη πτυχίου σε αντίθεση με το ΠΑΜΑΚ που χρειάζεται 38 γεγονός που εν μέρει σημαίνει ότι στο τέλος αν επιλέξεις ΑΠΘ θα έχεις διδαχθεί μεγαλύτερη ποικιλία μαθημάτων που θα αφορούν τόσο γενικά την οικονομία και τις αναλύσεις πάνω σε αυτή όσο και τις επιχειρήσεις!
 

Xristinaki123

Νεοφερμένος

Η Xristinaki123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Σχολή Πλοιάρχων Εμπορικού Ναυτικού. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
*Κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι στο ΑΠΘ πρέπει να έχεις εξεταστεί σε 46 μαθήματα για λήψη πτυχίου σε αντίθεση με το ΠΑΜΑΚ που χρειάζεται 38 γεγονός που εν μέρει σημαίνει ότι στο τέλος αν επιλέξεις ΑΠΘ θα έχεις διδαχθεί μεγαλύτερη ποικιλία μαθημάτων που θα αφορούν τόσο γενικά την οικονομία και τις αναλύσεις πάνω σε αυτή όσο και τις επιχειρήσεις!
Σ'ευχαριστώ,βοήθησες πολύ!
 
Top