Ξεχνάω αυτά που διαβάζω

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Πώς γίνεται να μαθαίνετε όλο το βιβλίο της ιστορίας ΑΠ' ΈΞΩ? Εγώ δίνω για δεύτερη φορά και πάλι τα ξεχνάω... Και πλησιάζει η ώρα των πανελληνίων και πνίγομαι... Ενώ θυμάμαι φαρσί μια σελίδα την μέρα που την έμαθα την επόμενη μέρα την έχω ξεχάσει....
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Πώς γίνεται να μαθαίνετε όλο το βιβλίο της ιστορίας ΑΠ' ΈΞΩ? Εγώ δίνω για δεύτερη φορά και πάλι τα ξεχνάω... Και πλησιάζει η ώρα των πανελληνίων και πνίγομαι... Ενώ θυμάμαι φαρσί μια σελίδα την μέρα που την έμαθα την επόμενη μέρα την έχω ξεχάσει....
Ξεχνάς την επόμενη μέρα αυτό που έμαθες εχτές ή ξεχνάς αυτα που έμαθες πριν από 2 εβδομάδες. Αν ισχύει το πρώτο πρέπει να αναρωτηθείς κατά ποσό καταλαβαίνεις αυτα που διαβάζεις. Αν δεν τα καταλαβαίνεις είναι ακατόρθωτο να τα θυμασαι εκτός κι αν είσαι προικισμένη με φωτογραφική μνήμη.
Επίσης ginkgo biloba και βιταμίνη Ε
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Πώς γίνεται να μαθαίνετε όλο το βιβλίο της ιστορίας ΑΠ' ΈΞΩ? Εγώ δίνω για δεύτερη φορά και πάλι τα ξεχνάω... Και πλησιάζει η ώρα των πανελληνίων και πνίγομαι... Ενώ θυμάμαι φαρσί μια σελίδα την μέρα που την έμαθα την επόμενη μέρα την έχω ξεχάσει....
Συνέχεια επαναλήψεις, δημιούργησε ένα πρόγραμμα όπου θα βγάζεις 2-3 σελίδες την ήμερα και το σαββατοκύριακο θα κάνεις όλη την ύλη που έχεις βγάλει επανάληψη. Μια φόρα τον μήνα να κάνεις επάναληψη μια ολόκληρη ενότητα που ενδεχομένως θα έχεις βγάλει(οικονομία-κόμματα κτλπ)
Θα μπορούσες επίσης, εαν σε βοηθάει, να τα γράφεις σε χαρτί, εαν και το θεωρώ πολυ χρονοβόρο και κοπιαστικό, εν αντιθέσει με την προφορική επανάληψη(να τα λες στο εαυτό σου)
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Συνέχεια επαναλήψεις, δημιούργησε ένα πρόγραμμα όπου θα βγάζεις 2-3 σελίδες την ήμερα και το σαββατοκύριακο θα κάνεις όλη την ύλη που έχεις βγάλει επανάληψη. Μια φόρα τον μήνα να κάνεις επάναληψη μια ολόκληρη ενότητα που ενδεχομένως θα έχεις βγάλει(οικονομία-κόμματα κτλπ)
Θα μπορούσες επίσης, εαν σε βοηθάει, να τα γράφεις σε χαρτί, εαν και το θεωρώ πολυ χρονοβόρο και κοπιαστικό, εν αντιθέσει με την προφορική επανάληψη(να τα λες στο εαυτό σου)
Και πιστεύεις προλαβαίνω με 4-5 σελίδες την μέρα ή και παραπάνω να γράψω έναν αξιόλογο βαθμό στις πανελλήνιες?
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Πρέπει να κάνεις συνέχεια επαναλήψεις δίνοντας έμφαση σε αυτά που ξεχνάς. Το ότι τα είπες μία φορά χωρίς να κοιτάς την σελίδα που προσπαθούσες να παπαγαλίσεις δεν σημαίνει ότι θα σου μείνουν κι όλας.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Οντως , συνεχεια επαναλήψεις .. μια φιλη μου που εγραψε ιστορια 18,7 ελεγε απεξω 2 ολόκληρα κεφαλαια την ημερα φαντασου.. τα ελεγε τοσο γρηγορα που δεν της έπαιρνε πολυ χρονο..
 
Top