Ξένες γλώσσες σαν φοιτητής

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Γενικά είμαι αγχώδης σαν τύπος και συχνά σκέφτομαι ότι δεν ξέρω δεύτερη ξένη γλώσσα. Οπότε θα ήθελα να μάθω αν σαν φοιτητής υπάρχει χρόνος να μάθεις μια (ισως και δύο) ξένη γλώσσα σε ένα καλό επίπεδο χωρίς να παραμερισεις τη σχολή. Οποιαδήποτε πληροφορία εκπροσδεκτη. Ευχαριστώ
Φυσικά και υπάρχει χρόνος! Θέληση να υπάρχει. Το καλό επίπεδο πρέπει να το προσδιορίσεις: Θέλεις να πάρεις απλά πιστοποίηση ή πράγματι να μπορείς να επικοινωνείς (μιλάς, γράφεις, διαβάζεις), σχεδόν όπως κάνεις στα ελληνικά; Εξαρτάται πάντα από το επίπεδο στο οποίο θέλεις να φτάσεις.. Προσωπικά για να μάθω Αγγλικά και Γερμανικά, σε επίπεδο C2, αλλά κυρίως να μπορώ να εκφράζομαι στο ίδιο επίπεδο με τα Ελληνικά χωρίς να το σκέφτομαι, μου πήρε 10 χρόνια. Ήθελα να τα τελειοποιήσω δηλαδή ώστε όχι απλά να μπορώ να φτάσω σε ακαδημαϊκό επίπεδο αλλά να μπορώ να καταλαβαίνω 100% των όσων ακούω, να διαβάζω και να γράφω και λογοτεχνία. Τώρα, τα Ιταλικά που θεωρούνται και εύκολη γλώσσα, έκανα για 1 χρόνο εντατικά έχω την πιστοποίηση,αλλά δεν μπορώ να πω ότι μπορώ να μιλήσω όπως στις άλλες γλώσσες.Θελει δηλαδή εξάσκηση και δουλειά ακόμη.Γενικά, θα παρατηρήσεις ότι όσες πιο πολλές γλώσσες μαθαίνεις τόσο πιο εύκολη και γρήγορη αρχίζει να γίνεται η διαδικασία γιατί εντοπίζεις τα μοτίβα.
 

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Δεν θεωρώ ότι είμαι το κατάλληλο άτομο για τέτοιες συμβουλές, ωστόσο θα σου πω για την δική μου περίπτωση...έχω τελείωσε με τα αγγλικά και επειδή βρισκόμουν στην ίδια φάση, αποφάσισα να ξεκινήσω ιταλικά...έχω ξεκινήσει εδώ και δύο εβδομάδες και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μου αρέσουν... Τόσο εύηχη και γοητευτική γλώσσα...Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να διαλέξεις μια γλώσσα που να σου αρέσει,και όχι τα γερμανικά επειδή είναι η επικρατέστερη στην Ευρώπη... ίσως θα ήταν καλύτερο να δείς τι σου "βγαίνει" πιο εύκολα ... ρίξε μια ματιά σε 3-4 γλώσσες που σου αρέσουν,άκου κάνα τραγούδι, άκου κανένα βίντεο στο YouTube με την γλώσσα και διαλέγεις όποια προτιμάς!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν θεωρώ ότι είμαι το κατάλληλο άτομο για τέτοιες συμβουλές, ωστόσο θα σου πω για την δική μου περίπτωση...έχω τελείωσε με τα αγγλικά και επειδή βρισκόμουν στην ίδια φάση, αποφάσισα να ξεκινήσω ιταλικά...έχω ξεκινήσει εδώ και δύο εβδομάδες και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μου αρέσουν... Τόσο εύηχη και γοητευτική γλώσσα...Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να διαλέξεις μια γλώσσα που να σου αρέσει,και όχι τα γερμανικά επειδή είναι η επικρατέστερη στην Ευρώπη... ίσως θα ήταν καλύτερο να δείς τι σου "βγαίνει" πιο εύκολα ... ρίξε μια ματιά σε 3-4 γλώσσες που σου αρέσουν,άκου κάνα τραγούδι, άκου κανένα βίντεο στο YouTube με την γλώσσα και διαλέγεις όποια προτιμάς!

Εδώ για ιταλικά εδώ παρακαλώ. Και πάρε την κοπελιά για να σου κάνει ιδιαίτερα. Φαρσί θα τα μάθεις.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Συμφωνώ πως 1,5 χρόνος είναι πολύ λίγο για Γ1. Εξαρτάται φυσικά και από την δυσκολία της γλώσσας που θέλεις να μάθεις και το αν γνωρίζεις κάποια άλλη παρόμοια γλώσσα κτλ. Σε γενικές γραμμές πάντως πιστεύω πως και ισπανικά (που ανέφερες) και γερμανικά θέλουν ιδανικά 1,5-2 χρόνια για ένα Β2 και μετά άλλον ένα χρόνο τουλάχιστον για ένα Γ1. Υπάρχουν πάντα και άτομα που παίρνουν Β2 στον έναν χρόνο αλλά έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο μαθαίνεις όντως την γλώσσα σε αυτό το επίπεδο σε ένα τόσο σύντομο διάστημα. Αρκετά φροντιστήρια που δίνουν τέτοιες υποσχέσεις είναι αρκετά εξεταστοκεντρικά και εστιάζουν στο πως να περάσεις την εξέταση και όχι στο πως να μάθεις την γλώσσα. Τα ισπανικά θεωρώ πως είναι πιο εύκολα πάντως από τα γερμανικά για να φτάσεις σε ένα Β2-Γ1. Επίσης τα 2,5-3 χρόνια είναι ιδανικές συνθήκες οτι θα δώσεις και θα περάσεις και το Β2 και το Γ1 με την πρώτη, πάντα μπορεί να κοπείς σε κάποια εξέταση ή κάτι να πάει στραβά και να χρειαστείς παραπάνω χρόνο.
Δεν είμαι γνώστης των γερμανικών αλλά από αυτά που ξέρω για την δεύτερη ξένη γλώσσα γενικά είναι ότι χωρίς εντατικά μαθήματα για β2 θέλει γύρω στα 3 χρόνια, ίσως και λίγο παραπάνω. Φυσικά παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση καταλαβαίνω ότι δεν μιλάμε για εντατικά μαθήματα αλλά για κάτι του στυλ 4 ώρες την εβδομάδα. Το β2 δεν είναι εύκολο επίπεδο. Να πάρεις β2 μέσα σε ένα χρόνο(από το 0) χρειάζεσαι ΥΠΕΡεντατικά και σίγουρα δεν απολαμβάνεις την γλώσσα έτσι. Με εντατικά και πολύ προσπάθεια και πάλι θέλει σίγουρα 2 χρόνια. Γενικότερα όταν δεν βιαζόμαστε καλό είναι να μην περνάμε τα επίπεδα έτσι απλά. Για Γ1 με κανονικούς ρυθμούς ίσως να πάρει γύρω στα 4 χρόνια. Όλα αυτά για τμήματα ενηλίκων πάντα, για παιδιά πάμε ακόμα πιο αργά.
Βέβαια συμφωνώ με την Θεοδώρα πιο πάνω. Πρέπει να διευκρινιστεί και το τι εννοεί κάποιος καλό επίπεδο. Δεν γίνεται μέσα σε 2 χρόνια κάποιος να εξασκήσει και τις 4 βασικές δεξιότητες σε επίπεδο που να μπορεί να επικοινωνήσει με κάποια σχετική άνεση που να δείχνει ότι κατέχει όντως το επίπεδο ας πούμε του β2.
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Φυσικά και υπάρχει χρόνος! Θέληση να υπάρχει. Το καλό επίπεδο πρέπει να το προσδιορίσεις: Θέλεις να πάρεις απλά πιστοποίηση ή πράγματι να μπορείς να επικοινωνείς (μιλάς, γράφεις, διαβάζεις), σχεδόν όπως κάνεις στα ελληνικά; Εξαρτάται πάντα από το επίπεδο στο οποίο θέλεις να φτάσεις.. Προσωπικά για να μάθω Αγγλικά και Γερμανικά, σε επίπεδο C2, αλλά κυρίως να μπορώ να εκφράζομαι στο ίδιο επίπεδο με τα Ελληνικά χωρίς να το σκέφτομαι, μου πήρε 10 χρόνια. Ήθελα να τα τελειοποιήσω δηλαδή ώστε όχι απλά να μπορώ να φτάσω σε ακαδημαϊκό επίπεδο αλλά να μπορώ να καταλαβαίνω 100% των όσων ακούω, να διαβάζω και να γράφω και λογοτεχνία. Τώρα, τα Ιταλικά που θεωρούνται και εύκολη γλώσσα, έκανα για 1 χρόνο εντατικά έχω την πιστοποίηση,αλλά δεν μπορώ να πω ότι μπορώ να μιλήσω όπως στις άλλες γλώσσες.Θελει δηλαδή εξάσκηση και δουλειά ακόμη.Γενικά, θα παρατηρήσεις ότι όσες πιο πολλές γλώσσες μαθαίνεις τόσο πιο εύκολη και γρήγορη αρχίζει να γίνεται η διαδικασία γιατί εντοπίζεις τα μοτίβα.
σε ευχαριστω πολυ. Να σου πω την αληθεια με ενδιαφερει να εχω ενα καλο επιπεδο. Ετσι και αλλιως το να εκφραστω σαν να μιλαω ελληνικα, το παλευω ακομη στα αγγλικα.Αυτο ειναι κατι που ερχεται με εξασκηση και κανα ταξιδι στη χωρα που η γλωσσα μιλιεται. Βεβαια αυτο το 100% δεν νομιζω να υπαρχει. Οσα χρονια και να μαθαινεις μια γλωσσα παντα θα υπαρχουν και αλλα πραγματα να μαθεις. Σε ευχαριστω πολυ
 

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Δεν θεωρώ ότι είμαι το κατάλληλο άτομο για τέτοιες συμβουλές, ωστόσο θα σου πω για την δική μου περίπτωση...έχω τελείωσε με τα αγγλικά και επειδή βρισκόμουν στην ίδια φάση, αποφάσισα να ξεκινήσω ιταλικά...έχω ξεκινήσει εδώ και δύο εβδομάδες και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μου αρέσουν... Τόσο εύηχη και γοητευτική γλώσσα...Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να διαλέξεις μια γλώσσα που να σου αρέσει,και όχι τα γερμανικά επειδή είναι η επικρατέστερη στην Ευρώπη... ίσως θα ήταν καλύτερο να δείς τι σου "βγαίνει" πιο εύκολα ... ρίξε μια ματιά σε 3-4 γλώσσες που σου αρέσουν,άκου κάνα τραγούδι, άκου κανένα βίντεο στο YouTube με την γλώσσα και διαλέγεις όποια προτιμάς!
Θα συμφωνήσω απόλυτα! Η εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας δεν είναι εύκολη διαδικασία, ειδικά αν έχεις κιαλλα πράγματα να τρέχουν παράλληλα, οπότε για να κάτσεις να ασχοληθείς καλό θα είναι να σου αρέσει βασικά σαν γλώσσα! Εκτός βέβαια αν κάποιος έχει βάλει στόχο πχ να σπουδάσει στο Έξωτερικο οπότε εντάξει νομίζω εκεί είναι ήδη είναι κινητοποιημένος,και να μην του αρέσει έχει έναν μεγαλύτερο στόχο:)
 
Top