Νοσηλευτική VS Ιατρικών Εργαστηρίων

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
ναι το ξερω απλα δεν ηθελα να γραψω ολοκληρη εκθεση για τα προγραμματα σπουδων των 2 σχολων.μπορει να τα δει και το παιδι που ανοιξε το thread μονο του. απλα με βαση τα δικα μου ενδιαφερονται μου φαινεται πιο κοντα γιατι εχει παθολογιες,αιματολογιες και κατι σχετικα απο το λιγο που ειχα δει το προγραμα και γενικα μου αρεσαν περισσοτερο τα μαθηματα του τμηματος των ιατρικων εργαστηριων.σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι στη νοσηλευτικη δεν εχουν καμια σχεση με την ιατρικη. καταλαβαινεις τι εννοω ετσι?

Εννοείται φίλε μου, εγώ απλώς αναφέρω τι συμβαίνει αν απόφοιτοι των δύο σχολών περάσουν στην συνέχεια ιατρική. Προφανώς και θα επιλέξεις μία σχολή με βάση τις κλίσεις και τα ενδιαφέροντά σου και οι ΤΙΕ είναι όντως ένα αξιόλογο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Αρα πρακτικα,η δουλεια του ΤΙΕ ειναι πιο "επιστημονικη"γιατι εμενα αυτο μου κεντριζει αρκετα το ενδιαφερον. Νταξει ο νοσηλευτης γιατρος δν ειναι κ δν θα θελα ν μαι και ποτε για πολλους λογους. .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kωνσταντίνος Κ.

Νεοφερμένος

Ο Kωνσταντίνος Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ελπιζω να το δειτε καποια στιγμη.Σπουδαζω ιατρικα εργαστηρια στο τει αθηνας και θελω λιγο να σας ενημερωσω και για το τμημα ή μπορειτε και μονοι σας εδω (https://www.teiath.gr/seyp/iatrika_ergastiria/) και να αναφερθω και σε ορισμενα πραγματακια που καποιοι εχετε στενο μυαλουδακι και δεν μπορειτε να αντιληφθειτε.Αρχικα, θελω να σου πω Σπυρακο οτι σκεψου τι σαρεσει πιο πολυ και μετα θα επιλεξεις ποιο τμημα σαρεσει και θα βαλεις πρωτο.στο μηχανογραφικο βαζεις τα τμηματα με τη σειρα αρεσκειας σου.Εγω ηθελα να γινω εργαστηριακος απο οποια σχολη και αν ημουν και ενω τρελαινομαι για βιοτεχνολογια οπως του γεωπονικου πανεπιστημιου,ομως χαρηκα πολυ οταν περασα ιατρικα εργαστηρια.Αν δεις τα μαθηματα του γεωπονικου και του βιολογικου και σαρεσουν καλως.Εγω που τα ειδα ειπα δοξα το θεο που δεν περασα σε αυτεσ τις σχολες.Εβγαλα 16.000 μορια περιπου,αρκετα μορια για να μπω σε πολλα ΑΕΙ της χωρας.Εδωσα δευτερη φορα ομως και ημουν κατασταλαγμενος σε αυτο που ηθελα να κανω.ηθελα να μπω σε εργαστηριο και να δουλεψω.Εγω που θελω να δουλευω ως εργαστηριακος και να κανω ερευνα (αφου πρωτα κανω μεταπτυχιακο και διδακτορικο στη γενετικη και βιοτεχνολογια) σε πολλους κλαδους τα ιατρικα εργαστηρια θα με βοηθησουν καθως εξειδικευομαστε σε καθε τομεα, γενετικης, μικροβιολογιας,αιματολογιας, παιρνουμε αιμα εντος εργαστηριου καθως ανηκει στα δικαιωματα μας και σε αυτα των γιατρων.Αν μπεις σε ενα νοσοκομειο,εγω για παραδειγμα ειμαι στο ιπποκρατειο και παιρνω αιμα, θα δεις οτι στα εργαστηρια δουλευουν κυριως τεχνολογοι και λιγοτερο αλλων κλαδων ειδικοτητες.ο βιολογος ισως ειναι στο μοριακης βιολογιας αλλα στα υπολοιπα βλεπεις τεχνολογους.Θα θελα επισης να αναφερθω σε κατι αλλο που ειπε ο γιαννης.Να διαλεξεις ΑΕΙ νοσηλευτικης και οχι ΤΕΙ ιατρικων εργαστηριων.1) μπορω να σου πω οτι η εκπαιδευση που εχουμε σαν τμημα ειναι ισοτιμη με την εκπαιδευση που δεχονται φοιτητες πανεπιστημιων του εξωτερικου, θεωρουμαστε ισοι με αυτους και οχι κατωτεροι στον τομεα μας φυσικα , καθως ειναι βλακεια να συγκρινεις τη νοσηλευτικη με τα ιατρικα εργαστηρια και ακομη εχουμε κανει εσωτερικη και εξωτερικη αξιολογηση που σημαινει οτι ηρθαν απο το εξωτερικο και μας εδωσαν πιστοποιηση αφου περασαμε ολα τα απαραιτητα σταδια που χρειαζοντουσαν για να μας δωσουν την πιστοποιηση.Που σημαινει ισοτητα τμηματος με αυτα του εξωτερικου..Στο ενα γινεσαι νοσηλευτης και φροντιζεις κοσμο και αν σαρεσει το κανεις (εμενα προσωπικα δεν μαρεσει) και στο αλλο εργαστηριακος.Δυο τελειως διαφορετικα πραγματα.Ειτε απο ΑΕΙ ειτε απο ΤΕΙ.Τα ΤΕΙ ειναι πιο ΑΤΕΙ απλα συνεχιζουμε να τα καλουμε ΤΕΙ.2)Σπυρακο Θεωρω οτι επιστημονας δεν εισαι με ενα απλο πτυχιο, ειτε γιατρος εισαι ειτε δικηγορος ειτε τεχνολογος ειτε οτιδηποτε.Επιστημονας γινεσαι με μεταπτυχιακο, διδακτορικο και ερευνα.Τοτε εισαι επιστημονας.Ο απλος βιολογος ή γιατρος δεν ειναι επιστημονας, ουτε ο τιε ειναι.3) Επισης Γιαννη μην ξεχνας οτι απο πολλα τμηματα των ΑΕΙ ακομη και ανωτερη μορφωση αν παιρνεις οπως θεωρεις βγαινεις ανεργος κατι που δεν ισχυει στα ΤΕΙ.Οι πτυχιουχοι των ΤΕΙ εχουν ηδη πολλη πρακτικη γνωση και εμπειρια σε σχεση με αυτους των ΑΕΙ που βασιζονται σε θεωρητικα πραγματα και οχι σε πρακτικη εξασκηκση.Εχω μιλησει με πολλους γιατρους και μου λενε, μακρια απο νοσηλευτικη και ιατρικη και βιολογικα, χημικα, μαθηματικα.βγαινεις ανεργος.Ειχα ρωτησει και μου ειχαν πει πολλοι γιατροι να παω ραδιολογος ακτινολογος στο τει αθηνας ειτε ιατρικα εργαστηρια γιατι ειναι πολυ καλες σχολες απο επιπεδο γνωσης και επαγγελμαστικης αποκαταστασης.ο αδερφος μου που ειναι τεχνολογος ραδιολογος ακτινολογος δουλευει στην βιοιατρικη πειραια, παιρνει 1000 ευρω το μηνα και βρηκε δουλεια με το που τελειωσε φανταρος.Απορω ποιος παιρνει 1000 ευρω το μηνα σε 8ωρο με δουλεια 5-6 μερες την εβδομαδα,ασφαλεια, και σεβασμο στον εργασιακο του χωρο.Οι γιατροι του μιλανε με το σεις και με το σας και οχι σαν κανα σκουπιδι. Και ενα τελευταιο παραδειγμα και κλεινω ολα αυτα γιατι πολλα εγραψα.Η προισταμενη στο εργαστηριο αιμοστασης στο ιπποκρατειο ειναι τεχνολογος ιατρικων εργαστηριων με ειδικευση στην πηξη στο Παρισι , χωρις μεταπτυχιακο και διδακτορικο, ειναι τοπ στον τομεα της Αιμοστασης,βοηθαει και μιλαει με εμας τους φοιτητες,μας εχει δωσει το απεριοριστο στο να πηγαινουμε στο ιπποκρατειο ωστε να μαθουμε να παιρνουμε αιμα,μετα θα μας στειλει σε αλλα εργαστηρια να ειδικευτουμε παραλληλα με τη σχολη μας(προαιρετικα μεν αλλα η καλη πραξη γινεται και ο κοσμος βοηθαει), ολοι οι γιατροι καρδιολογοι και αιματολογοι οχι μονο την σεβονται αλλα της ζητουν να τους υποδειξει πως θα ρυθμισουν την πηξη του αιματος καθε ασθενους (με λιγα λογια τους λεει οτι ο ασθενης θα παιρνει π.χ. 1 ολοκληρο Syndrome και οχι μισο,ρυθμιζει την πηξη σε δυο κλινικες) και απλα με ενα πτυχιο ιατρικων εργαστηριων.Επισης οι γιατροι εκει περα οχι μονο μας μιλανε με το σεις και με το σας αλλα μας προτεινουν δουλεια σε καποιο ιδιωτικο ή να κανουμε τα χαρτια μας για καποιο νοσοκομειο οταν τελειωσουμε.Γιατι σημασια δεν εχει τι εχεις σπουδασει και αν ειναι ΑΕΙ ή ΤΕΙ, το θεμα ειναι να εισαι ανωτερος και τοπ σε αυτο που κανεις.Και τελος, φυσικα αν υπαρχει μια σχολη σε ΑΕΙ και ΤΕΙ θα διαλεξεις αυτη που ειναι στο ΑΕΙ αλλα η σχολη των ΤΙΕ ειναι μονο στα ΤΕΙ οποτε θεωρουμαστε ανωτεροι στον κλαδο μας. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ.Να θυμαστε οτι να κρινετε με βαση τι θελετε να σπουδασετε και οχι αν ανηκει σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ γιατι στο εξωτερικο δεν υπαρχει αει και τει αλλα ολα ειναι πανεπιστημια, πανεπιστημιο νοσηλευτικης και πανεπιστημιο ιατρικων εργαστηριων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
παιδια κοντευω να τρελαθω χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια! (συγγνωμη αν υπαρχουν και αλλα παρομοια θεματα). πρεπει να αποφασισω τη σχολη που θελω συντομα και δεν ξερω τι να κανω.. ειμαι χοντρικα αναμεσα σε νοσηλευτικη και ιατρικα εργαστηρια.. αλλα τα ιατρικα εργαστηρια νομιζω ειναι δυσκολη σχολη και οτι εχει πολλα υποχρεωτικα μαθηματα.. μπορει να μου πει καποιος που ξερει αν ισχυουν αυτα και αν εχει πολλα υποχρεωτικα μαθηματα; και οτι αλλες πληροφοριες εχετε γι' αυτα τα τμηματα θα βοηθησουν! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top