Νοσηλευτική από ΕΠΑ.Λ. ή ΓΕ.Λ.;

maria.0

Νεοφερμένος

Η maria.0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους, πηγαίνω 1η λυκείου και προβληματίζομαι αρκετά σχετικά με το τι θα κάνω στην ζωή μου, όπως άλλωστε και κάθε άλλο παιδί στην ηλικία μου (που δεν έχει και 20). Σαν βασική σκέψη έχω την νοσηλευτική μέσω ΕΠΑΛ. Αλλά από όσο έχω διαβάσει από ΕΠΑΛ μορείς να περάσεις σαν ΒΟΗΘΟΣ νοσηλευτή και όχι σαν "κανονικός" νοσηλευτής.
Όποιος έχει γνώσεις πάνω σε αυτό το θέμα να μου απαντήσει παρακαλώ:
1.Διαφέρει ο βοηθός νοσηλευτή από τον κανονικό νοσηλευτή;
2.Θεωρείται ότι για νοσηλευτική θα πρέπει να συνεχίσω στο ΓΕΛ ή να πάω ΕΠΑΛ;
3. Έχω δει ότι οι βάσεις από ΕΠΑΛ είναι περισσότερες από το ΓΕΛ. Πιστεύεται ότι μπορεί να ανέβουν κ άλλο;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, κάθε απάντηση και κάθε πληροφορία πάνω στο θέμα θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, πηγαίνω 1η λυκείου και προβληματίζομαι αρκετά σχετικά με το τι θα κάνω στην ζωή μου, όπως άλλωστε και κάθε άλλο παιδί στην ηλικία μου (που δεν έχει και 20). Σαν βασική σκέψη έχω την νοσηλευτική μέσω ΕΠΑΛ. Αλλά από όσο έχω διαβάσει από ΕΠΑΛ μορείς να περάσεις σαν ΒΟΗΘΟΣ νοσηλευτή και όχι σαν "κανονικός" νοσηλευτής.
Όποιος έχει γνώσεις πάνω σε αυτό το θέμα να μου απαντήσει παρακαλώ:
1.Διαφέρει ο βοηθός νοσηλευτή από τον κανονικό νοσηλευτή;
2.Θεωρείται ότι για νοσηλευτική θα πρέπει να συνεχίσω στο ΓΕΛ ή να πάω ΕΠΑΛ;
3. Έχω δει ότι οι βάσεις από ΕΠΑΛ είναι περισσότερες από το ΓΕΛ. Πιστεύεται ότι μπορεί να ανέβουν κ άλλο;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, κάθε απάντηση και κάθε πληροφορία πάνω στο θέμα θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.
Στο ΕΠΑΛ μαζί με το απολυτήριο παιρνεις και ένα πτυχίο βοηθός νοσηλευτη και αν κάνεις την μαθητεια είναι σαν να πήρες πτυχίο ΙΕΚ εφόσον εσύ θα δώσεις πανελλήνιες δεν σε απασχολεί γιατί οι σχολές τόσο στο ΕΠΑΛ όσο και στο ΓΕΛ είναι ίδιες.

Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να συνεχίσεις στο ΓΕΛ καθώς πιο εύκολα πιάνεις 8.000 μόρια από ΓΕΛ παρά 16.500 από ΕΠΑΛ 😁 επίσης ναι επειδή πολλα άτομα κινήθηκαν προς τα ΕΠΑΛ πιστεύω η πιο χαμηλή νοσηλευτικη το 21 θα πάει 17.500-18.000
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top