Νομική vs Φιλοσοφία

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Υπάρχει σε ορισμένες Φιλοσοφικές Σχολές το τμήμα Φ.Π.Ψ. δηλαδή Φιλοσοφία - Παιδαγωγική - Ψυχολογία.
Θα ήθελα να εισαχθώ στη φιλοσοφική σχολή του Α.Π.Θ. στο τμήμα Φιλοσοφία και Παιδαγωγική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nektarios21692

Νεοφερμένος

Ο Nektarios21692 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κιάτο (Κόρινθος). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
καλησπερα, σπουδαζω φιλοσοφικων και κοινωνικων σπουδων στο ρεθυμνο. Συμφωνω οτι η νομικη ειναι μια απο τις σπουδαιοτερες σχολες και με εποικοδομητικες γνωσεις. Διευρυνεις τους οριζοντες σου και αποκτας αισθημα δικαιου. Βεβαια η φιλοσοφια ειναι η μητερα των επιστημων και εχει προσφερει πολλα... Απο την αρχαιοτητα μεχρι σημερα ειναι μια μεταεμπειρικη και μεταφυσικη επιστημη που καθε αλλο δεν προσφερει λιγοτερες γνωσεις τησ νομικης. Τα τμηματα φιλοσοφιας ανηκουν στις φιλοσοφικες σχολες και μπορεις να διευρυνεις τον νου σου οχι μονο σε φιλοσοφικο επιπεδο αλλα και σε φιλολογικο (ρητορια, ιστοριογραφια, αρχαια ελληνικη μορφωση, λατινικη, νεοελληνικη και βυζαντινη παιδεια) και σε ιστορικο. Μεσω των φπψ κανεις μπορει και να πιστοποιηθει ως φιλολογος και εχει και την δυνατοτητα να σου δωσει το εναυσμα να ασχοληθεις επιστημονικα με την μελετη των φιλοσοφικων κειμενων, και οχι μονο. Σιγουρα δεν μπορεις να ξερεισ νομικα χωρις να το εχεις σπουδασει αλλα σε βεβαιωνω οτι ουτε η φιλοσοφια κατακταται απο την απλη αναγνωση. Εγω ηδη εχω κερδισει πολλα απο το τμημα μου. Σιγουρα εχεις καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση ως φιλολογος παρα ως δικηγορος αν δεν εχεις βοηθεια απο καποιον. Και η γερμανικη γνωση σου ειναι πολλη σημαντικη για την φιλοσοφική - φιλολογική σου καταρτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pam

Νεοφερμένος

Η pam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ο αριθμός των πρωτοετών τόσο είναι κατά προσέγγιση. Απλά ξέχασες τη μαγική λέξη: μεταγγραφές.

Έστω ότι κάνετε πιο σπάνια καταλήψεις/ απεργίες όπως λες. Οι εμβαθύνσεις είναι περίπατος;

Υγ. Το πολύ το Κύριε Ελέησον το βαριέται και ο παπάς.
Σε σύγκριση με τις εξετάσεις τις σχολής δικαστών, όλες οι εμβαθύνσεις - συνθέσεις είναι περίπατος (για να μην παρεξηγηθώ, δεν το λέω υποτιμητικά, αλλά το επίπεδου που απαιτείται για να γίνει κπ δικαστικός λειτουργός δεν μπορεί να συγκρίνεται με εκείνο που απαιτείται για να περάσεις ένα μάθημα).

Καλημέρα σε όλους, :D

Θέλω να επανέρφω στο θέμα Φιλοσοφία που παραμελήθηκε λίγο, ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ! ! ! :clapup:
βέβαια πρώτα θα σπουδάσω Νομική γιατί θέλω να γίνω εισαγγελέας, (και άμα δεν περάσω στη Ε.Σ.ΔΙ, θα γίνω δικηγόρος και δεν με ενδιαφέρει η ανεργία στην Ελλάδα) αλλά θέλω να σπουδάσω ΚΑΙ Φιλοσοφία.(για εμένα)
Μάλλον δεν θα σπουδάσω Γερμανία καθώς μετά πρέπει να μαθαίνω απ` την αρχή νόμους, κώδικες, ορολογίες...
Δυστυχώς για να γίνω εισαγγελέας στη Γερμανία χρειάζομαι γερμανική ιππικότητα. :(

Ερωτήσεις: 1) Πόσα χρόνια/εξάμηνα διαρκεί η Νομική και πόσα η Φιλοσοφία στις αντίστοιχες σχολές του Α.Π.Θ?
2) Αφότου πάρω το πτυχείο Νομικής και μεταπτυχειακό μέχρι να δοκιμάσω να εισαχθώ στη Ε.Σ.ΔΙ. Έχω χρόνο να σπουδάσω Φιλοσοφία σε όλη την διάρκεια της? (μεταπτυχειακό στη Φιλοσοφία δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα)

Κάτι που θα σας φανεί μάλλον παράξενο αλλά με ευχαριστεί το διάβασμα και διαβάζω και φιλοσοφικά εξωσχολικά βιβλία. Πιστεύω πως θα έχω "όρεξη" να διαβάζω στα > 20, Οι γονείς μου μπορούν και θα με στιρήξουν μέρχι να τελειώσω τις σπουδές μου ( μάλλον μέχρι > 30) καθώς είμαι μοναχοπαίδι, έτσι θα μπορέσω να σπουδάζω χωρίς να δουλεύω ταυτόχρονα. :)

Το ότι τα χρήματα που βγάζουν οι εισαγγελείς είναι πολύ λίγα για την δουλεία που βγάζουν δεν με ενδιαφέρει καθόλου, άλλωστε δεν χρειάζομαι πολυτέλεια. Ξέρω ότι φαντάσει "άπιαστω" το να γίνει κανείς εισαγγελέας Αρείου Πάγου αλλά είμαι αισιόδοξος άνθρωπος. :D

Τα ταλέντα - χαρακτηριστηκά μου: 1)Επιχειρηματολογία, 2)όξινη σκέψη, (κοινώς "γάτα") 3) ρητορία, 4) υπόθεση - εις άτοπον απαγωγή, 5) Αίσθηση του δίκαιου, 6) Φιλοσοφία :P

Τι άλλο θέλετε να μάθετε για να μου δώσετε συμβουλές? :hmm:
1)οι δύο σχολές έχουν ελάχιστο χρόνο σπουδών τα τέσσερα χρόνια, τα μεταπτυχιακά στη Θεσσαλονίκη έχουν ελάχιστο χρόνο σπουδών δύο έτη. Έπειτα μπορείς να δεις μόνος σου το χρόνο που διαθέτεις.
2) Όσο καλά και να γνωρίζεις τον εαυτό σου τώρα, είναι λίγο δύσκολο να ξέρεις αν θα έχεις την ίδια όρεξη για διάβασμα μετά από δέκα χρόνια
3) Όσο παράξενο και αν σου ακουστεί δεν είναι αυτονόητο στην Ελλάδα ότι ο Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου προέρχεται από τον κλάδο των Εισαγγελέων, αλλά μπορεί να είναι και Δικαστής, διότι το αντικείμενο εργασίας του είναι ευρύτερο από το αντικείμενο του "κοινού" Εισαγγελέα. Και η πιθανή ηλικία που θα πραγματοποιηθεί το ονειρό σου είναι γύρω στα 60-65.
4) Κατά τη γνώμη μου δοκίμασε τόσο στην Ελλάδα όσο και στη Γερμανία και δες τί σου ταιριάζει. Μπορώ να σου μεταφέρω τη δική μου εμπειρία από τη νομική του ΑΠΘ, από την οποία έχω αποφοιτήσει. Είναι πολύ οι φοιτητές, ιδίως σε ορισμένα μαθήματα, τα οποία θεωρούνται "δύσκολα", αλλά οι καθηγητές βρίσκονται στη διάθεσή μας, το 95 % τηρεί ώρες ακρόασης και έχει χρόνο για απορίες πριν και μετά το μάθημα και γενικά ενδιαφέρονται για τους φοιτητές τους. Σε σύγκριση με ένα πανεπιστήμιο της Γερμανίας: Στο τελευταίο η υποδομή είναι καλύτερη και κατά κανόνα έχουν μεγαλύτερη παράδοση. Σίγουρα, όμως, τα βιβλία των βιβλιοθηκών των ελληνικών πανεπιστημίων φτάνουν και περισσεύουν για τους προπτυχιακούς φοιτητές. Η διαφορά της Ελλάδας και της Γερμανίας αφορά τη δυσκολία κάποιου να γίνει δικηγόρος. Στην Ελλάδα ο απόφοιτος νομικής είναι σίγουρο ότι θα πάρει άδεια άσκησης επαγγέλματος, ενώ στη Γερμανία αυτό δεν είναι αυτονόητο.

Ελπίζω να σε διαφωτίσαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
μπορεις να σπουδασεις νομικη και να ειδικευτεις μετα στη φιλοσοφια του δικαιου που ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα περιοχη της φιλοσοφιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna Ts123

Νεοφερμένος

Η Anna Ts123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας!
Ειμαι 16 ετων και απο την ερχομενη σχολικη χρονια θα φοιτω στη β' λυκειου και συγκεκριμενα στη θεωρητικη κατευθυνση. Ειμαι αριστη μαθητρια με ιδιαιτερη εφεση στα θεωρητικα μαθηματα, επομενως ευελπιστω να περασω σε μια 'δυνατη' σχολη που ανταποκρινεται στα ενδιαφεροντα μου και που χαρακτηριζεται απο αξιολογες επαγγελματικες προοπτικες.
Οι περισσοτεροι μου συνιστουν τη νομικη, ωστοσο αν και με ελκυει αρκετα φοβαμαι μηπως η υλη της περιοριζεται σε στειρα αποστηθιση νομων,πιθανοτητα που με απωθει.
Οσον αφορα τις ικανοτητες μου, εχω παρα πολυ καλο γραπτο λογο(σε βαθμο που οι καθηγητες μου κρατουσαν αρχειο των εκθεσεων μου)....αυτο θα συνηγορουσε υπερ μου αν επελεγα τη νομικη ή ειναι προτιμοτερη η ρητορικη δεινοτητα;
1.θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως αν θα μπορουσε καποιος να μου παρασχει πληροφοριες σχετικα με την υλη της νομικης
2.η νομικη αθηνων θεωρειται η καλυτερη αναμεσα στις αλλες δυο;
3.η νομικη θεωρειται σχολη δυσκολη που απαιτει διαβασμα(ειμαι οκ με αυτο)....η δυσκολια εγκειται σε τι ομως;
4. Ειναι ενδιαφερουσα σχολη;(θα μου πειτε αυτο ειναι πολυ υποκειμενικο, αλλα οποιαδηποτε γνωμη ευπροσδεκτη!)
5. Η νομικη αθηνων λογιζεται ως η καλυτερη...απο ποια αποψη;

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Γεια σας!
Ειμαι 16 ετων και απο την ερχομενη σχολικη χρονια θα φοιτω στη β' λυκειου και συγκεκριμενα στη θεωρητικη κατευθυνση. Ειμαι αριστη μαθητρια με ιδιαιτερη εφεση στα θεωρητικα μαθηματα, επομενως ευελπιστω να περασω σε μια 'δυνατη' σχολη που ανταποκρινεται στα ενδιαφεροντα μου και που χαρακτηριζεται απο αξιολογες επαγγελματικες προοπτικες.
Οι περισσοτεροι μου συνιστουν τη νομικη, ωστοσο αν και με ελκυει αρκετα φοβαμαι μηπως η υλη της περιοριζεται σε στειρα αποστηθιση νομων,πιθανοτητα που με απωθει.
Οσον αφορα τις ικανοτητες μου, εχω παρα πολυ καλο γραπτο λογο(σε βαθμο που οι καθηγητες μου κρατουσαν αρχειο των εκθεσεων μου)....αυτο θα συνηγορουσε υπερ μου αν επελεγα τη νομικη ή ειναι προτιμοτερη η ρητορικη δεινοτητα;
1.θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως αν θα μπορουσε καποιος να μου παρασχει πληροφοριες σχετικα με την υλη της νομικης
2.η νομικη αθηνων θεωρειται η καλυτερη αναμεσα στις αλλες δυο;
3.η νομικη θεωρειται σχολη δυσκολη που απαιτει διαβασμα(ειμαι οκ με αυτο)....η δυσκολια εγκειται σε τι ομως;
4. Ειναι ενδιαφερουσα σχολη;(θα μου πειτε αυτο ειναι πολυ υποκειμενικο, αλλα οποιαδηποτε γνωμη ευπροσδεκτη!)
5. Η νομικη αθηνων λογιζεται ως η καλυτερη...απο ποια αποψη;

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Θα σου απαντήσω με βάση αυτά που γνωρίζω και πιστεύω ως δυνάμει φοιτητής Νομικής από Οκτώβρη. Επειδή καταλαβαίνω ότι σου έχει δημιουργηθεί η πεποίθηση είτε από τον περίγυρό σου είτε από προσωπική εκτίμηση ότι η Νομική Αθηνών είναι η καλύτερη νομική σχολή της χώρας θα σου συνιστούσα να κατανοήσεις ότι και οι τρεις Νομικές υπερτερούν ή υστερούν αντίστοιχα σε ορισμένους Τομείς (και όχι στην ολότητά τους). Άλλωστε και από τις τρεις λαμβάνεις πτυχίο Νομικής με τα αντίστοιχα εργασιακά δικαιώματα ! Επιπλέον, η Νομική σαν σχολή είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα κυρίως λόγω του ευρέος φάσματος γνώσεων που σου προσφέρει ... Εντούτοις, πρόκειται για μια απαιτητική σχολή εξαιτίας της συνθετότητας των δικαίων που μελετά κανείς ως φοιτητής ! Τέλος, θα ήθελα να σε συμβουλεύσω να κάνεις την επιλογή σου με βάση τα ενδιαφέροντά σου καθότι αυτά θα σε οδηγήσουν και στην αντίστοιχη επαγγελματική επιτυχία που ποθείς ... Φιλικά ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna Ts123

Νεοφερμένος

Η Anna Ts123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top