Νομική vs Ιστορία-Αρχαιολογία

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Παιδια αυριο καταθετω μηχανογραφικο και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο σχολες....και δεν ξερω ποια πρεπει να βαλω πρωτη:(...ποια ειναι τα δεδομενα..
1)νομικη: τα συν:οπως και να το κανουμε ειναι μια σχολη με κυρος που ανοιγει αρκετες πορτες και οριζοντες το πτυχιο της ακομα και αν δεν ακολουθησεις τελικα το επαγγελμα του δικηγορου...
τα πλυν:αρκετα δυσκολη σχολη με απαιτησεις παραπανω απο τις συνηθησμενες.επισης δεν μπορω να πω οτι παντα ονειρευομουνα να γινω δικηγορος αν και τα μαθηματα της μου φαινονται αρκετα ενδιαφεροντα...
2)Ιστοριας:τα συν:η ιστορια ειναι απο τις αγαπημενες μου ενασχολησεις και γενικα τα φιλολογικα μαθηματα με ικανοποιουν αρκετα...επισης ειναΙ μια πιο "βατη" σχολη απο την νομικη....
τα πλυν:με δεδομενο την δυσκολια διορισμου στην εκπαιδευση το επαγελματικο μελλον ειναι απο αβεβαιο ως πολυ αρνητικο....
περιμενω γνωμες δικες σας ειδικα αν εχετε εμπειρια απο αυτες τις σχολες
σαν τριτη επιλογη αλλα αρκετα εξασθενισμενη το τμημα ψυχολογιας της παντειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hollaback

Νεοφερμένος

Ο hollaback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ποσα μορια εβγαλες?
Εγω προσωπικα σου προτεινω να διαλεξεις αυτο που σε ενδιαφερει πιο πολυ επειδη πιστευω πως αν το αγαπας θα το κυνηγησεις περισσοτερο και θα πετυχεις. Τωρα αν σου αρεσουν και οι 2 το ιδιο, τοτε βαλε πρωτα νομικη που εχει και περισσοτερα μορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fcandreas

Νεοφερμένος

Ο fcandreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα Νομική...έχεις περισσότερες επιλογές για το μέλλον σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Νομική! Βέβαια είμαι επηρεασμένη γιατί κι εγώ εκεί θέλω να περάσω...Και το άλλο που θέλεις είναι πολύ ωραίο αλλά (χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω,το ξέρεις άλλωστε κιόλας αυτό που γράφω) με πολλή δυσκολότερη επαγγελματική αποκατάσταση...Η Νομική ανοίγει πολλές πόρτες σε πολλούς τομείς! Μη σκέφτεσαι μόνο την προοπτική του να είσαι δικηγόρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ22136

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
τελικα τι δηλωσες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
νομικη!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ22136

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις (μεταξύ μας χαίρομαι πολύ που τελικά υπερίσχυσε η Νομική)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavroulanik

Νεοφερμένος

Η stavroulanik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας μπορειτε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες για το επαγγελμα του αρχαιολογου?ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
θα σου ελεγα να επιλεξεισ νομικη μονο αν σου αρεσει πραγματικα η σχολη κι οχι παρασυρομενοσ απο αλλουσ παραγοντεσ, οπωσ οτι εχει κυροσ κοινωνικο ωσ σχολη, οτι ολοι οι πολιτικοι και οι δημοσιογραφοι ειναι νομικοι κ.α. αλλιωσ θα αποτυχεισ, διοτι και δυσκολη επαγγελματικη αποκατασταση εχει πλεον με πολλη ανεργια και δυσκολη και απαιτητικη σχολη ειναι ως προσ το διαβασμα και θα σου ειναι αφορητα βαρετη αν δεν τρελενεσαι με το αντικειμενο τησ γιατι συνεχεια θα διαβαζεισ νομουσ και ερμηνεια τουσ. το ιστορικο αεχαιολογικο ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα σχολη, γιατι αφενοσ μεν σου ανοιγει το δρομο για να δουλεψεισ ωσ φιλολογοσ στη δημοσια ή στην ιδιωτικη εκπαιδευση, αφετερου σου ανοιγει την προοπτικη του αρχαιολογου, αν και εκει βεβαια τα πραγματα ειναι δυσκολα. και η ιστορια ωσ επιστημη ειναι συναρπαστικη. ωστοσω αν θελεισ να εργαστεισ ωσ φιλολογοσ και να εισαι καλα καταρτισμενοσ στο αντικειμενο που αυτη υπηρετει, τοτε πηγαινε σε φιλολογικο τμημα, εκτοσ αν δεν τρελενεσαι πολυ για αρχαια, νεα, λατινικα (πραγμα οξυμωρο, αφου φιλολογοσ θα γινεισ) ή σου αρεσει τοσο πολυ η ιστορια, οποτε πηγαινε ιστορικο, αλλα οταν μπεισ να διαλεγεισ πολλα μαθηματα απο το φιλολογικο (οχι μονο αρχαια, αλλα και νεα, λατινικα, γλωσσολογιεσ) και οχι τα ευκολα απο το φπψ ή τη σχολη σου για να εχεισ και οσο το δυνατον καλυτερη φιλολογικη καταρτιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top