Νομική σχολή και εκμάθηση ξένων γλωσσών

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Σπουδάζω νομική στην αθήνα (τελείωσα το 1ο έτος) και σκέφτομαι να πάω του χρόνου στο διδασκαλείο ξένων γλωσσών του ΕΚΠΑ για να μάθω μια ακόμα ξένη γλώσσα. (ξέρω ήδη αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά), Είμαι μεταξύ τούρκικων και ρώσικων. Τι να επιλέξω? σε ποια από τις δύο χώρες θα έχω περισσότερες ευκαιρίες αργότερα με βάση το πτυχίο?
ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Βασικό μου κριτήριο είναι το να μάθω μια γλώσσα στη χώρα της οποίας θα μπορούσα να δουλέψω κάνοντας κάτι σχετικό με τις σπουδές μου. Και οι δύο χωρες θεωρώ ότι είναι ταχύτατα αναπτυσσόμενες. Δεν είναι όνειρό μου να δουλέψω σε καμία από τις δύο (θα προτιμούσα κάτι πιο ευρωπαικό) αλλά δυστυχώς η ζήτηση δεν είναι τόσο μεγάλη... :(
Υ.Γ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Τούρκικα είναι δύσκολη γλώσσα και πρακτικά άχρηστη για δικηγορία. Στην Θράκη ισχύουν οι νόμοι του ελληνικού κράτους και η σαρία. Στην Τουρκία έχουν μεν νομοθεσία παραπλήσια με την ευρωπαϊκή, εντούτοις το ισλαμικό στοιχείο είναι έντονο. Επιπροσθέτως είσαι γυναίκα και οι επαγγελματικές προοπτικές για γυναίκες στη γείτονα χώρα είναι λίγες. Η Τουρκία προσπαθεί να πάρει ρόλο οδηγού στον μουσουλμάνικο χώρο, ακόμη δε ξέρουμε αν θα της βγει.
Αν σε ενδιαφέρει να εργαστείς ανατολικά και γενικότερα στον ισλαμικό κόσμο, μάθε Αραβικά. Απείρως χρησιμότερα, ακόμη και οι Τούρκοι τα γνωρίζουν.

Ρωσσικα είναι καλή επιλογή. Μοιάζουν πάρα πολύ με τα Ελληνικά και οι Έλληνες τα μαθαίνουν αρκετά εύκολα. Η Ρωσσία έχει νομοθεσία παρεμφερή με των υπόλοιπων ευρωπαϊκών κρατών και σίγουρα όχι τα αρνητικά της Τουρκίας αναφορικά με τις γυναίκες. Δυνατότητες εργασίας στη Ρωσσία υπάρχουν ειδικά στο χώρο του εμπορίου. Η Ρωσσία χάρη στα ανεξάντλητα αποθέματα φυσικού πλούτου που διαθέτει, πλέον είναι δύναμη παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει. Αυτό θα φανεί στα επόμενα χρόνια.

Εναλλακτικά μάθε Ισπανικά, η Λατινική Αμερική είναι μία πρόσφορη επιλογή εργασίας.

2)Το ίδιο ισχύει και σε μας!Ξέρεις πόσους αναλφάβητους ανθρώπους έχουμε στην Ελλάδα??Που εμμένουν σε στερεότυπα και προκαταλήψεις μέχρι αηδίας?
Άστοχο και λανθασμένο παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση για τη νομική και τις γλώσσες; :P

Γερμανικά ή Κινέζικα; Ιδού η απορία.

Απ'τη μία τα γερμανικά βοηθάνε πολύ σε μεταπτυχιακές σπουδές. Απ'την άλλη τα κινέζικα θα τα ξέρει μόνο μια μικρή μειοψηφία και θα είναι πολύ γερό χαρτί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση για τη νομική και τις γλώσσες; :P

Γερμανικά ή Κινέζικα; Ιδού η απορία.

Απ'τη μία τα γερμανικά βοηθάνε πολύ σε μεταπτυχιακές σπουδές. Απ'την άλλη τα κινέζικα θα τα ξέρει μόνο μια μικρή μειοψηφία και θα είναι πολύ γερό χαρτί.
Δαγκωτό Γερμανικά.

Υγ. Κινέζικα μιλά ο μισός πλανήτης. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Στην Ευρώπη όμως πόσοι μιλούν; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell21

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Θεωρώ ότι τα κινέζικα θα είναι πολύ δύσκολα. Θέλουν πολύ διάβασμα και η σχολή δεν μας αφήνει και τόσο χρόνο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelicaa

Νεοφερμένος

Η Angelicaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Αν εχεις καταληξει αναμεσα σε αυτες τις δυο γλωσσες, αφου και οι δυο ειναι δυσκολες, θα σου προτεινα να μαθεις Ρωσικα, μιας και η Ρωσια ειναι υπερδυναμη και η Τουρκια δεν ειναι τιποτα! Τα Ρωσικα σιγουρα θα ειναι πιο χρησιμα!

Εκτος βεβαια να θες να καταλαβαινεις τον ''Εζελ'' και τη ''Μενεξε'' απο τη φυσικη γλωσσα, οποτε παω πασο!

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση για τη νομική και τις γλώσσες; :P

Γερμανικά ή Κινέζικα; Ιδού η απορία.

Απ'τη μία τα γερμανικά βοηθάνε πολύ σε μεταπτυχιακές σπουδές. Απ'την άλλη τα κινέζικα θα τα ξέρει μόνο μια μικρή μειοψηφία και θα είναι πολύ γερό χαρτί.


Γερμανικα να μαθεις ειναι πιο ευκολα απ'τα Κινεζικα και πιο γνωστη γλωσσα, και θα σε βοηθησουν και στις σπουδες και σε ταξιδια στο εξωτερικο -εκτος Κινας!-

Για τη μουσική συμφωνώ. Καλά στην Α Γυμνασίου τουλάχιστον μαθαίνεις κάτι νότες, κλειδιά και τέτοια, αλλά στη Β μαθαίνουμε για τη μουσική στην Κίνα, στην Ινδία, και άλλα τέτοια ανούσια.
Δε συμφωνώ όμως για την Οικιακή Οικονομία... Σου δίνει χρήσιμες γνώσεις για τη ζωή(στη Β Γυμνασίου π.χ. μιλά για τις πρώτες βοήθειες, τα φάρμακα, τα ναρκωτικά και άλλες εθιστικές ουσίες)
Προσωπικά εγώ θεωρώ αχρείαστη την Αρχαιοελληνική Γραμματεία(Ιλιάδα, Οδύσσεια).... Καλό είναι να γνωρίζουμε αυτά τα εξαιρετικά έργα, αλλά όχι και να κάνουμε τόση ανάλυση.... όποιος ενδιαφέρεται μπορεί κάλλιστα να διαβάσει τα συγκεκριμένα έπη. Δεν είναι ανάγκη να τα διδασκόμαστε και στο σχολείο, όταν έχουμε και τόσα άλλα....
Η Αρχαιοελληνική Γραμματεία σε μαθαινει να κατανοεις και να επεξεργαζεσε κειμενα επισης καλλιεργει την ικανοτητα του εγκεφαλου να βρίσκει πληροφοριες.

Πιστευω οτι ειναι η μουσικη.Ο καθενας μπορει να παει σε ενα οδειο και να μαθει μουσικη αν θελει δεν χρειαζεται να ναι και στο γυμνασιο...
Και οσα παιδια δεν εχουν το επαρκες εισοδημα ωστε να πληρωσουν τα διδακτρα;Σκεψου το λιγο παραπανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Αν εχεις καταληξει αναμεσα σε αυτες τις δυο γλωσσες, αφου και οι δυο ειναι δυσκολες, θα σου προτεινα να μαθεις Ρωσικα, μιας και η Ρωσια ειναι υπερδυναμη και η Τουρκια δεν ειναι τιποτα! Τα Ρωσικα σιγουρα θα ειναι πιο χρησιμα!

αυτό το έχεις τεκμηριωμένο με βάση κάποια οικονομική εφημερίδα; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
μετα απο την πλήση εγκεφάλου με τα τούρκικα σήριαλ :sick: και τα cd ευκολης εκμάθησης τούρκικων απο τον τηλεθεατή έγιναν της μόδας τα τουρκικα(μογκολικα). μια γλώσσα η οποία μέχρι πρίν 80 χρόνια είχε αραβικά γράμματα, και όπως λένε οι τούρκοι κατέβηκε απο τον ήλιο..

όπως λέει και το τραγούδι του κότσιρα ''Ήσουνα ρεμπέτισσα και ροκ
Τώρα θέλεις σκύλους γιαλαντζί τουρκομπαρόκ''

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petunia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Δεν υπαρχει δυσκολη η κακη γλωσσα,ειναι θεμα θελησης προσηλωσης και αγαπης ως προς τη γλωσσα που θελεις να μαθεις !!
Ειναι σημαντικο να μαθεις μια γλωσσα που θα μπορεσεις να τη χρησιμοποιησεις και να θελεις να τη χρησιμοποιησεις(πολλοι μαθαινουν μονον γλωσσες για να λενε πως εχουν ενα παραπανω πτυχιο χωρις να τις εξασκουν )

Κατα την αποψη μου,ψαξε ρωτα ακου διαβασε καποια σημαντικα "γραπτα-προφορικα" στοιχεια της γλωσσας που σε ενδιαφερει και μετα ειμαι σιγουρος πως θα καταληξεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
μια κ υπαρχει τετοιο θεμα να ρωτησω και εγω κατι...ξερω ηδη αγγλικα,γαλλικα και ισπανικα κ φετος εξασφαλισα την εισοδο μου στην νομικη....να κανω πορτογαλικα κ ιταλικα ή κινεζικα?? εσεις τι προτεινετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
μια κ υπαρχει τετοιο θεμα να ρωτησω και εγω κατι...ξερω ηδη αγγλικα,γαλλικα και ισπανικα κ φετος εξασφαλισα την εισοδο μου στην νομικη....να κανω πορτογαλικα κ ιταλικα ή κινεζικα?? εσεις τι προτεινετε??

κινεζικα! μη το συζητας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τι σχέση έχουν τα Κινέζικα με τη Νομική Ελλάδας-Αθηνών;:worry:

(Aς μας διαφωτίσει όποιος γνωρίζει.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καμία. Απλώς γλώσσα του συρμού.

Από εξωτικές Ρωσσικά, Αραβικά. Από κοινές Αγγλικά, Γερμανικά, Γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
αρα ειναι καλυτερα να εχω 3 γλωσσε "κοινες" και 1 "εξωτικη" παρα 5 "κοινες" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tróndur í Gøtu

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Δεδομένου ότι τα ρώσικα ομιλούνται σε ολόκληρη την ανατολική ευρώπη και τα βαλκάνια σίγουρα είναι καλύτερη επιλογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top