Νοητικό πείραμα (1)

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Σε μια νύχτα σου δίνεται η δυνατότητα να ταξιδέψεις στον χρόνο για να συμβουλέψεις κάτι τον παρελθοντικό σου εαυτό.
  1. Τι θα τον προέτρεπες να κάνει περισσότερο ή λιγότερο;
  2. Τι πιστεύεις θα σε συμβουλέψει ο μελλοντικός σου εαυτός, αν του δοθεί η ίδια ευκαιρία;
Να θεωρήσετε τα χρονικά παράδοξα αμελητέα.
 

F1L1PAS

Νεοφερμένος

Ο F1L1PAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Σε μια νύχτα σου δίνεται η δυνατότητα να ταξιδέψεις στον χρόνο για να συμβουλέψεις κάτι τον παρελθοντικό σου εαυτό.
  1. Τι θα τον προέτρεπες να κάνει περισσότερο ή λιγότερο;
  2. Τι πιστεύεις θα σε συμβουλέψει ο μελλοντικός σου εαυτός, αν του δοθεί η ίδια ευκαιρία;
Να θεωρήσετε τα χρονικά παράδοξα αμελητέα.
1) Να μην είναι οξύθυμος
2) Να αλλάξω σχολή (:laugh:)
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σε μια νύχτα σου δίνεται η δυνατότητα να ταξιδέψεις στον χρόνο για να συμβουλέψεις κάτι τον παρελθοντικό σου εαυτό.
  1. Τι θα τον προέτρεπες να κάνει περισσότερο ή λιγότερο;
  2. Τι πιστεύεις θα σε συμβουλέψει ο μελλοντικός σου εαυτός, αν του δοθεί η ίδια ευκαιρία;
Να θεωρήσετε τα χρονικά παράδοξα αμελητέα.
1) Σταμάτα να ανέχεσαι ανθρώπους και συμπεριφορές που δε γουστάρεις. Όταν βλέπεις red flags φύγε μακριά.
2)Μην ασχολείσαι με το τι λένε οι άλλοι.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
Σε μια νύχτα σου δίνεται η δυνατότητα να ταξιδέψεις στον χρόνο για να συμβουλέψεις κάτι τον παρελθοντικό σου εαυτό.
  1. Τι θα τον προέτρεπες να κάνει περισσότερο ή λιγότερο;
  2. Τι πιστεύεις θα σε συμβουλέψει ο μελλοντικός σου εαυτός, αν του δοθεί η ίδια ευκαιρία;
Να θεωρήσετε τα χρονικά παράδοξα αμελητέα.

Nα μην κάνει επιλογές στη ζωή του, που να ικανοποιεί τις "προσδοκίες" άλλων (π.χ. γονιών, συγγενών κτλ). Ο μελλοντικός εαυτός μας είναι ο εαυτός μας σήμερα. Ό,τι κάνεις σήμερα, είσαι αύριο. :)
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Σε μια νύχτα σου δίνεται η δυνατότητα να ταξιδέψεις στον χρόνο για να συμβουλέψεις κάτι τον παρελθοντικό σου εαυτό.
  1. Τι θα τον προέτρεπες να κάνει περισσότερο ή λιγότερο;
  2. Τι πιστεύεις θα σε συμβουλέψει ο μελλοντικός σου εαυτός, αν του δοθεί η ίδια ευκαιρία;
Να θεωρήσετε τα χρονικά παράδοξα αμελητέα.
1. να δουλέψω για να πετύχω τους στόχους μου
2. να μην ασχολούμαι με πράγματα που δεν αξίζουν
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε μια νύχτα σου δίνεται η δυνατότητα να ταξιδέψεις στον χρόνο για να συμβουλέψεις κάτι τον παρελθοντικό σου εαυτό.
  1. Τι θα τον προέτρεπες να κάνει περισσότερο ή λιγότερο;
  2. Τι πιστεύεις θα σε συμβουλέψει ο μελλοντικός σου εαυτός, αν του δοθεί η ίδια ευκαιρία;
Να θεωρήσετε τα χρονικά παράδοξα αμελητέα.

1) Να μην πληγώνει τόσο κόσμο
2) Να μην ανησυχώ τόσο για το μέλλον
 

Guest 968714

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να θεωρήσετε τα χρονικά παράδοξα αμελητέα.
Με το "χρονικά παράδοξα" συμπεριλαμβάνεις και διάφορα trick που μπορώ να αξιοποιήσω έχοντας πάει πίσω στον χρόνο? Για παράδειγμα θα μπορούσα να πάω πίσω στον χρόνο και να πω στον ευατό μου ποιες μετοχές θα αναίβουν/πέσουν, ποια είναι τα νούμερα κάποιου jackpot, ποιο κρυπτονόμισμα θα ανέβει, τι είδους εταιρία δεν υπάρχει και αν την ανήξει πρώτος αυτός θα έχει τεράστιο κέρδος κτλπ και αλλά τέτοια ωραία κόλπα. Επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο να μπορώ να μεταφερώ αντικείμενα πίσω στον χρόνο? Αν ναι τότε θα μπορώ απλά να κάνω ληστείες και να στέλνω οτιδήποτε κλέβω πίσω στον χρόνο. Έτσι πχ αν κλέψω χρυσό ούτε εγώ θα μπω φυλακή αν δεν με βρουν με άλλο τρόπο και ο παρελθοντικός ευατός μου θα έχει εξτρα χρήματα για να ξεκινήσει την ζωή του(υπάρχει και το ανάποδο ενδεχόμενο, δηλαδή να πάρω χρυσό από κάπου στο παρελθόν όπου είναι κρυμμένο και κανείς δεν ξέρει την τοποθεσία του αλλά εγώ γνωρίζω γιατί έχω πληροφορίες από το μέλλον). Επίσης θεωρώ κάτι ακόμα ποιο θετικό για τον παρελθοντικό ευατό μου θα είναι η πρόσβαση στην πληροφορία για κάποιο γεγονός που θα επηρεάσει πολύ αρνητικά την ζωή του αν δεν το αλλάξει, αλλά προς αποφηγεί παραδόξων θα πρέπει να κάνει ότι περνάει από το χέρι του για να συμπεριφέρεται και να δρα σαν να μην το γνωρίζει.
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Με το "χρονικά παράδοξα" συμπεριλαμβάνεις και διάφορα trick που μπορώ να αξιοποιήσω έχοντας πάει πίσω στον χρόνο? Για παράδειγμα θα μπορούσα να πάω πίσω στον χρόνο και να πω στον ευατό μου ποιες μετοχές θα αναίβουν/πέσουν, ποια είναι τα νούμερα κάποιου jackpot, ποιο κρυπτονόμισμα θα ανέβει, τι είδους εταιρία δεν υπάρχει και αν την ανήξει πρώτος αυτός θα έχει τεράστιο κέρδος κτλπ και αλλά τέτοια ωραία κόλπα. Επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο να μπορώ να μεταφερώ αντικείμενα πίσω στον χρόνο? Αν ναι τότε θα μπορώ απλά να κάνω ληστείες και να στέλνω οτιδήποτε κλέβω πίσω στον χρόνο. Έτσι πχ αν κλέψω χρυσό ούτε εγώ θα μπω φυλακή αν δεν με βρουν με άλλο τρόπο και ο παρελθοντικός ευατός μου θα έχει εξτρα χρήματα για να ξεκινήσει την ζωή του(υπάρχει και το ανάποδο ενδεχόμενο, δηλαδή να πάρω χρυσό από κάπου στο παρελθόν όπου είναι κρυμμένο και κανείς δεν ξέρει την τοποθεσία του αλλά εγώ γνωρίζω γιατί έχω πληροφορίες από το μέλλον). Επίσης θεωρώ κάτι ακόμα ποιο θετικό για τον παρελθοντικό ευατό μου θα είναι η πρόσβαση στην πληροφορία για κάποιο γεγονός που θα επηρεάσει πολύ αρνητικά την ζωή του αν δεν το αλλάξει, αλλά προς αποφηγεί παραδόξων θα πρέπει να κάνει ότι περνάει από το χέρι του για να συμπεριφέρεται και να δρα σαν να μην το γνωρίζει.

Η ουσία της ερώτησης μου ήταν να γνωρίσει ο καθένας καλύτερα τον εαυτό του, να χαλαρώσει λίγο με τη φαντασία και να έχει ένα προβάδισμα για να βελτιώσει τη ζωή του.

Μετά σκέφτομαι ότι η ουσία είναι ό,τι θέλουμε και ότι κι εγώ γουστάρω αυτά τα χρονικά παράδοξα. Αν δεχτούμε ότι το ταξίδι στο χρόνο λαμβάνει χώρα στο δικό μας σύμπαν και ότι όταν ταξιδεύεις υπάρχεις εσύ και ο κλώνος σου, πάει να πει ότι κι εσύ τελικά αυτή τη στιγμή θυμάσαι την αλληλεπίδραση που είχες με τον χρονοταξιδιώτη. Όμως, δεν τη θυμάσαι, κι αν τη θυμόσουν, θα τη θυμόταν και ο χρονοταξιδιώτης και δεν θα είχε ανάγκη να ταξιδέψει στην τελική, αφού θα γνωρίζει ήδη τη συμβουλή.
Υπάρχουν δυο απόψεις:
1.Αυτό που προτείνεις φέρει κάποια ερωτιματικά, δηλαδή να συμπεριφέρεσαι σαν να μην έχει γίνει η αλληλεπίδραση, αφού το πρόβλημα σε εσένα είναι ήδη λυμένο και δεν προκύπτει η ανάγκη για ταξίδι εξ αρχής. Ακόμη κι αν συμπεριφέρεσαι σαν να έχεις δει χρονοταξιδιώτη, ο κόσμος θα ακολουθήσει τη ροή που έχει ήδη ακολουθήσει. Μόνο αν στο τέλος νιώσεις την υποχρέωση να ταξιδέψεις για να εξασφαλίσεις ότι θα είσαι αυτός που είσαι, θα κλείσει ο κύκλος. Αν όχι, τι συμβαίνει;
2. Το χρονοταξίδι συμβαίνει σε παράλληλο σύμπαν, όπου και αντικαθιστάς τον κλώνο σου και ζεις τη ζωή του χωρίς να επηρεάσεις την έως τώρα ζωή του. Εκεί νομίζω δεν έχουμε παράδοξα, μόνο ένα πτώμα θα χρειαστεί να κρύψεις...

Πάντως καταλαβαίνω ότι θα σε έκαναν ευτυχισμένο περισσότερα χρήματα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Να επενδύσει σε bitcoin όταν έπρεπε!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top