Να συνεχίσω Γενικό ή να πάω Επα.Λ.;

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το νά την τελειώσει κάποιος με βαθμό 5 στο 7ο + έτος όταν η σχολή είναι 5 έτη για εμένα είναι σαν να μην την τελείωσε. Πραγματικά για να πεις ότι τελείωσες μια σχολή πρέπει να την βγάλεις στα καθορισμένα χρόνια με βαθμό πάνω από 7 αλλιώς δεν αξίζεις να λέγεσαι πτυχιούχος (άποψη μου). Επίσης ξέρεις πόσοι είναι αυτοί που παρατούν μια σχολή από το δεύτερο ή ακόμα και το πρώτο έτος επειδή τα βρήκαν μπαστούνια; Το θέμα δεν είναι μόνο να μπεις είναι και να την τελειώσεις και εξήγησα τι εννοώ τελειώσεις.
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ναι αλλα τι εννοεις δεν την εχεις τελειωσει; ακομη κι αν την τελειωσει με 5 στο 7ο δεν θα ειναι πτυχιουχος;
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα είναι θεωρητικά αλλά εγώ θεωρώ ότι είναι κατάντια αυτό και ενώ θεωρείται πτυχιούχος στην πράξη δεν θα έχει τις απαραίτητες γνώσεις για να ανταποκριθεί σε μια εργασία πάνω στο ίδιο το αντικείμενο που σπούδασε άρα το πτυχίο καταλήγει να είναι εικονικό και δεν αντιπροσωπεύει τις γνώσεις του δεν πρόκειται να κρατήσει δουλειά ποτέ στο αντικείμενο του αφού δεν θα μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτή.
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
τοσα ατομα εχουν τελειωσει σχολες ετσι και εχουν βρει μια χαρα δουλειες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

κι αν ειναι καταντια ολο και καποια δουλεια θα μπορεσει να βρει βασει αυτου του πτυχιου κι ετσι να βγαζει τα προς το ζην
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,356 μηνύματα.
μα ολοι σχεδον τελειωνουν τη σχολη, το δυσκολο ειναι να μπεις
Το θέμα δεν είναι να πάρεις ένα πτυχίο και να φέρεις τον τίτλο του πτυχιούχου. Είναι να αποκτήσεις γνώσεις που θα μπορείς μετέπειτα να εφαρμόσεις/αξιοποιήσεις.

Ναι, είναι εύκολο να βγεις, γιατί μπορείς να περάσεις μαθήματα είτε με λάδωμα (ΕλΛαΔαΡα) είτε με αντιγραφή (περα από διαβασμα και προσωπικό μόχθο) κάτι που δεν μπορεί να συμβεί κατα την είσοδο σου στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ναι αλλα το πτυχιο σου δινει τη δυνατοτητα να ασκησεις 1 επαγγελμα το οποιο αφου το εχεις θα τα καταφερεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εστω στο δημοσιο, εστω σε μια θεση χαμηλης ευθυνης εστω εστω
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,356 μηνύματα.
ναι αλλα το πτυχιο σου δινει τη δυνατοτητα να ασκησεις 1 επαγγελμα το οποιο αφου το εχεις θα τα καταφερεις
Ε ναι, βγαίνω με πτυχίο πολιτικου μηχανικού έχοντας κουβαλήσει όλο το λάδι της Μεσσηνίας, αλλά ντάξει Θα Τα ΚαΤαΦεΡω... θα μπω με μέσον σε μια θέση και πάει λέγοντας.
εστω στο δημοσιο, εστω σε μια θεση χαμηλης ευθυνης εστω εστω
Ναι, γιατί έτσι λειτουργεί το δημόσιο, δυστυχώς. Ωστόσο ίσως έπρεπε εμείς οι νέοι να έχουμε άλλα μυαλά και να μην επιδιώκουμε την εύκολη λύση και το βόλεμα. Ισως και να κάνω ουτοπικές σκέψεις...
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
δεν λεω να το επιδιωκεις αλλα οντως ετσι ειναι
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
δεν λεω να το επιδιωκεις αλλα οντως ετσι ειναι
Δικιο εχεις Απολλωνα , το θεμα ειναι να μπεις ... ε αμα μπεις καπως και καποτε θα βγεις.Ασε που μπορει να φτασεις και μεχρι καθηγητης.

 

artemis.lnrd

Νεοφερμένος

Η artemis.lnrd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους άπειρα για τις συμβουλές σας. Παρόλο που είμαι πλήρως αποφασισμένη για το αντικείμενο που έχω επιλέξει και θα μου άρεσε να έκανα μαθήματα ειδικότητας, υποθέτω πως θα συνεχίσω στο σχολείο μου (γελ) καθώς όπως λέτε είναι πιο απαιτητικό και έτσι θα είμαι εξοικειωμένη στις πολλές ώρες διάβασμα που θα πρέπει να κάνω και θα λάβω επίσης γνώσεις μαθηματικών.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους άπειρα για τις συμβουλές σας. Παρόλο που είμαι πλήρως αποφασισμένη για το αντικείμενο που έχω επιλέξει και θα μου άρεσε να έκανα μαθήματα ειδικότητας, υποθέτω πως θα συνεχίσω στο σχολείο μου (γελ) καθώς όπως λέτε είναι πιο απαιτητικό και έτσι θα είμαι εξοικειωμένη στις πολλές ώρες διάβασμα που θα πρέπει να κάνω και θα λάβω επίσης γνώσεις μαθηματικών.
Αν επιθυμεις να κανεις τα μαθηματα ιδικοτητας... αν και στην πληροφορικη νομιζω δεν εχει νοημα οπως σε αλλες σχολες μηχανικων, μπορεις να γραφεις μετα το πανεπιστημιο 2 χρονια σε επαλ ή ιεκ και να τα κανεις.
Μπορεις και παραλληλα με το πανεπιστημιο να γραφεις σε νυχτερινο επαλ.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Καλα απ το γενικο ποσοι ειναι που περνανε πληροφορικη με βαθμο 5 στα μαθηματικα?Εδω περνανε σε μαθηματικο τμημα με μεσο ορο 2 που παει να πει γραψαν 0-1 στα μαθηματικα.Ολοι αυτοι δε θα παρουν πτυχιο?Οσο για το παιδι που εκανε το ποστ και στο γενικο να παει και μετριος μαθητης να ειναι εχει πολλα τμηματα πληροφορικης με χαμηλη βαση,οποτε και 5 να γραψει μαθηματικα παλι περναει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν επιθυμεις να κανεις τα μαθηματα ιδικοτητας... αν και στην πληροφορικη νομιζω δεν εχει νοημα οπως σε αλλες σχολες μηχανικων, μπορεις να γραφεις μετα το πανεπιστημιο 2 χρονια σε επαλ ή ιεκ και να τα κανεις.
Μπορεις και παραλληλα με το πανεπιστημιο να γραφεις σε νυχτερινο επαλ.
Δε γινεται να εισαι γραμμενος και σε επαλ και σε αει εκτος αν το κανεις παρανομα.Αν σε πιασουν ομως κινδυνευεις να σε διωξουν.Δεν ειναι να ρισκαρεις.Μονο σε αει και ιδιωτικο ιεκ μπορεις να εισαι γραμμενος ταυτοχρονα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλα απ το γενικο ποσοι ειναι που περνανε πληροφορικη με βαθμο 5 στα μαθηματικα?Εδω περνανε σε μαθηματικο τμημα με μεσο ορο 2 που παει να πει γραψαν 0-1 στα μαθηματικα.Ολοι αυτοι δε θα παρουν πτυχιο?Οσο για το παιδι που εκανε το ποστ και στο γενικο να παει και μετριος μαθητης να ειναι εχει πολλα τμηματα πληροφορικης με χαμηλη βαση,οποτε και 5 να γραψει μαθηματικα παλι περναει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δε γινεται να εισαι γραμμενος και σε επαλ και σε αει εκτος αν το κανεις παρανομα.Αν σε πιασουν ομως κινδυνευεις να σε διωξουν.Δεν ειναι να ρισκαρεις.Μονο σε αει και ιδιωτικο ιεκ μπορεις να εισαι γραμμενος ταυτοχρονα.
Επισης αν περασει σε αει για πιο λογω να παει επαλ?Δεν υπαρχει νοημα σε αυτο.
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλα απ το γενικο ποσοι ειναι που περνανε πληροφορικη με βαθμο 5 στα μαθηματικα?Εδω περνανε σε μαθηματικο τμημα με μεσο ορο 2 που παει να πει γραψαν 0-1 στα μαθηματικα.Ολοι αυτοι δε θα παρουν πτυχιο?Οσο για το παιδι που εκανε το ποστ και στο γενικο να παει και μετριος μαθητης να ειναι εχει πολλα τμηματα πληροφορικης με χαμηλη βαση,οποτε
Δεν μιλάμε για αυτό ειλικρινά πιστεύετε ότι αυτός ο τυπάς που θα γράψει όσο είπες έχει πιθανότητες να τελειώσει την σχολή (γράφω παραπάνω τί εννοώ τελειώσει). Πραγματικά πόσοι δεν το καταλαβαίνουν ότι το θέμα δεν είναι μόνο να μπεις στην σχολή είναι και να την τελειώσεις σωστά. Το ΓΕΛ θα της δώσει γνώσεις απαραίτητες που το ΕΠΑΛ δεν προσφέρει άρα το ΓΕΛ την συμφέρει
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
δεν καταλαβαινεις οτι αυτο που λες δεν ισχυει;
ενας ανθρωπος που περασε μαθηματικο σαμου κι εν τελει το τελειωσε οπως και να το τελειωσε μπορει να επιδιωξει διορισμο σε δημοσιο και να γινει καθηγητης σε σχολειο!
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι το κατάλαβα καλέ μου άνθρωπε αλλά σου λέω δεν πάμε για αυτό αυτούς τους ανθρώπους δεν τους κοιτάμε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι δυστυχώς το ελληνικό δημόσιο έτσι λειτουργεί εμείς κοιτάμε απλά να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για να μην ενταχθούμε σε αυτή την κατηγορία γτ είναι κατάντια 70 φορές πρέπει να το πω έλεος!!! Από την στιγμή που ο σκοπός του thread είναι να δώσουμε συμβουλές αυτή την κατηγορία δεν την κοιτάζουμε καν σε κανέναν δεν την συνιστούμε
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
πλεον εχω αντιληφθει οτι ολο αυτο το σκισιμο για να μπεις σε μια σχολη δεν εχει καμια αξια
υπαρχουν 1 σωρο μεταγραφες, 1 σωρο συστηματα για να μπεις
το παιδι που περασε ιατρικη απο επαλ θεωρω ειναι σε καλυτερη μοιρα απο ενα αλλο του γελ που ηθελε ιατρικη και περασε νοσηλευτικη αθηνας η βιολογια αθηνας(εφοσον το 2ο ηθελε κι αυτο ιατρικη βεβαια)
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Παιδια το ξερετε οτι η Ελλαδα ειναι η μοναδικη χωρα χωρις ιδιωτικα πανεπιστημια?Ας υποθεσουμε οτι ειχαμε και ενας σκραπας μαθητης πηγαινε ιατρικη.Φυσικα δε θα την τελειωνε ποτε.Αν πηγαινε ομως πληροφορικη, θα ζοριζοταν θα εκανε ιδιαιτερα μαθηματα και θα την τελειωνε.Φυσικα ενας αριστος μαθητης θα ηταν πολυ καλυτερος αργοτερα στο επαγγελμα του, αλλα κι αυτος που την τελειωσε με το ζορι καποια στιγμη θα διοριστει στο δημοσιο και ισως με ενα μαστερ πολυ συντομα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης και ο σκραπας μπορει στην πορεια να αγαπησει το επαγγελμα του και να αρχισει να διαβαζει και να εξελιζεται πανω σε αυτο.Το παιδι που εκανε το ποστ ας παει γελ και αν τυχων δε πετυχει απο εκει(οκ ο τομεας που θα παει δεν ειναι τοσο δυσκολος,μονο τα μαθηματικα ειναι ζορι) ας παει τοτε νυχτερινο επαλ να δωσει απο εκει πανελληνιες.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Παιδια το ξερετε οτι η Ελλαδα ειναι η μοναδικη χωρα χωρις ιδιωτικα πανεπιστημια?Ας υποθεσουμε οτι ειχαμε και ενας σκραπας μαθητης πηγαινε ιατρικη.Φυσικα δε θα την τελειωνε ποτε.Αν πηγαινε ομως πληροφορικη, θα ζοριζοταν θα εκανε ιδιαιτερα μαθηματα και θα την τελειωνε.
Εγώ πιστεύω ακριβώς το αντίθετο. Την πληροφορική δε θα τελείωνε ποτέ ένας σκραπας μαθητής.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ακριβώς το αντίθετο. Την πληροφορική δε θα τελείωνε ποτέ ένας σκραπας μαθητής.
αναλογα την πληροφορικη.Ενα αει εφαρμοσμενης πληροφορικης ναι ειναι πανδυσκολο αλλα τα πρωην τει πχ γρεβενα, ε δεν νομιζω να ειναι να θελει και τοσο μεγαλη προσπαθεια να το τελειωσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top