Να ξαναδώσω πανελλήνιες για να σπουδάσω στο εξωτερικό;

Guest 571569

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
• Είμαι 2ο έτος τμήμα Πληροφορικής.

•Δεν μου αρέσει η σχολή μου.
Χρωστάω όλα τα μαθήματα του 1ου έτους.

•Έχω τελειώσει με την στρατιωτική θητεία.

•Μιλάω άπταιστα Γερμανικά.

• Πέρασα στην σχολή αυτή από σπόντα χωρίς να γράψω καλά στις πανελλαδικές γιατί δεν είχα κάνει σοβαρή προετοιμασία.

Σκέφτομαι να δώσω φέτος Πανελλήνιες από Θεωρητική κατεύθυνση και να αιτηθώ θέση στο Πανεπιστήμιο της Γερμανίας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Ναι. Να δώσεις. Αν και δεν καταλαβαίνω, τι εννοείς να δώσεις πανελλήνιες για να σπουδάσεις στο εξωτερικό :hmm:
 

Guest 571569

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι. Να δώσεις. Αν και δεν καταλαβαίνω, τι εννοείς να δώσεις πανελλήνιες για να σπουδάσεις στο εξωτερικό :hmm:

Για να σπουδάσω στην Γερμανία, νομίζω, θέλει πανελλήνιες με τουλάχιστον 10.000 μόρια + Γερμανικά B2.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλος τρόπος να εισαχθείς.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Νομίζω ότι κοιτάνε τους βαθμούς του απολυτήριου σου κ όχι των πανελληνίων. Επίσης αφού ξέρεις άριστα γερμανικά δε θα σου είναι καθόλου δύσκολο να εισαχθεί μιας κ οι σχολές αυτές που θελεις συνήθως έχουν χαμηλό ανταγωνισμό. Δε παίρνεις ένα τηλ στο εκεί υπουργείο παιδείας να ρωτήσεις αν χρειάζεται να δώσεις πανελλήνιες, πολυ αμφιβάλλω ότι χρειάζεται.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Για να σπουδάσω στην Γερμανία, νομίζω, θέλει πανελλήνιες με τουλάχιστον 10.000 μόρια + Γερμανικά B2.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλος τρόπος να εισαχθείς.
Εντάξει, I get it, δεν το γνώριζα. Ναι εννοείται να δώσεις :) Καλή επιτυχία ότι απόφαση και αν πάρεις.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
• Είμαι 2ο έτος τμήμα Πληροφορικής (Χαροκόπειο).

•Δεν μου αρέσει η σχολή μου.
Χρωστάω όλα τα μαθήματα του 1ου έτους.

•Έχω τελειώσει με την στρατιωτική θητεία.

•Μιλάω άπταιστα Γερμανικά.

• Πέρασα στην σχολή αυτή από σπόντα χωρίς να γράψω καλά στις πανελλαδικές γιατί δεν είχα κάνει σοβαρή προετοιμασία.

Σκέφτομαι να δώσω φέτος Πανελλήνιες από Θεωρητική κατεύθυνση και να αιτηθώ θέση στο Πανεπιστήμιο του Μονάχου.
Πανελλήνιες δεν χρειάζεται , όπως γράφτηκε και πάνω μόνο το απολυτήριο κοιτάνε και αν ξέρεις την γλώσσα. Γενικά τα γερμανικά πανεπιστήμια δέχονται εύκολα φοιτητές. Καλή τύχη. Αν ήμουν πιο μικρός το ίδιο θα έκανα.
 

Guest 571569

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πανελλήνιες δεν χρειάζεται , όπως γράφτηκε και πάνω μόνο το απολυτήριο κοιτάνε και αν ξέρεις την γλώσσα. Γενικά τα γερμανικά πανεπιστήμια δέχονται εύκολα φοιτητές. Καλή τύχη. Αν ήμουν πιο μικρός το ίδιο θα έκανα.
Ρε παιδιά είστε σίγουροι;
Δεν είναι Βρετανία. Στην σελίδα της DAAD λέει απαραίτητα συμμετοχή στις πανελλήνιες με βαθμό τουλάχιστον 10000 μορίων..

Μην χαίρομαι άδικα.
Καλά ούτε εμένα με λες μικρό, 22 είμαι..
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
4449CA34-E91F-4326-892C-6B56B0E12BC4.png
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Ρε παιδιά είστε σίγουροι;
Δεν είναι Βρετανία. Στην σελίδα της DAAD λέει απαραίτητα συμμετοχή στις πανελλήνιες με βαθμό τουλάχιστον 10000 μορίων..

Μην χαίρομαι άδικα.
Καλά ούτε εμένα με λες μικρό, 22 είμαι..
Για γερμανια το είχα κοιτάξει παλιά επειδή ενδιαφέρομουν, έτσι θυμάμαι ισχύει. Όμως καλύτερα πάρε τηλ την Γερμανική πρεσβεία και ρώτα.
Από που είναι αυτό? Δεν νομίζω ότι ισχύει. Anyway , καλύτερα να το παιδί να πάει στην πρεσβεία αλλά και πάρει το ΑΕΙ της Γερμανίας για να ρωτήσει.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.

Guest 571569

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Αυτό διάβασα και εγώ.
Και εκεί είναι λοιπόν το δίλημμα μου, αν τελικά αξίζει να ξαναδώσω χάνοντας άλλη μια χρονιά με στόχο να γράψω αρκετά καλά για να περάσω στο πανεπιστήμιο του Μονάχου..
Καλύτερα πάρε τηλ το ΑΕΙ του μοναχού ή στειλε mail και ρώτα. Μόνο έτσι θα είσαι σίγουρος.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Πολύ περίεργο να ζητάνε βαθμούς πανελληνίων αφού στη Γερμανία δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, δηλαδή δεν υπάρχουν οι πανγερμανικές εξετάσεις. Ακόμα κ αν υπήρχαν, τα μαθήματα για τη θεωρητική κατεύθυνση θα ήταν διαφορετικά, ότι να ναι μου φαίνεται.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Πολύ περίεργο να ζητάνε βαθμούς πανελληνίων αφού στη Γερμανία δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, δηλαδή δεν υπάρχουν οι πανγερμανικές εξετάσεις. Ακόμα κ αν υπήρχαν, τα μαθήματα για τη θεωρητική κατεύθυνση θα ήταν διαφορετικά, ότι να ναι μου φαίνεται.

Υπάρχουν εξετάσεις για το απολυτήριο και μάλιστα τις ονομάζουν περιφερειακές εξετάσεις, δηλαδή, για το συγκεκριμένο κρατίδιο. Εννοείται ότι κάποια Πανεπιστήμια μετά ορίζουν εκείνα τον τρόπο εισαγωγής εκτός από το απολυτήριο του λυκείου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top