Να ξαναδώσω ή όχι;

user0xd

Νεοφερμένος

Ο user0xd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Συγγνώμη εάν υπάρχει κάπου αλλού το συγκεκριμένο ερώτημα αλλά δεν το βρήκα.

Μετά από πολλά χρόνια (σχεδόν δέκα) ξαναέδωσα πανελλήνιες με σκοπό να περάσω στην Φιλολογία τού ΕΚΠΑ, ωστόσο, απόντων των χρημάτων για φροντιστήρια και ιδιαίτερα, δεν κατάφερα για λίγα μόλις μόρια (περ. 250) να περάσω Αθήνα και κατέληξα στην φιλολογία Πατρών. Τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν ούτε στο ελάχιστο να μετακομίσω εκεί. Η ερώτησή μου (τρόπος του λέγειν) είναι η εξής:

  • Να προσπαθήσω να ξαναδώσω πανελλήνιες τώρα που, έστω δια της εμπειρίας, ξέρω πώς να απαντήσω σε μερικές ερωτήσεις, οι οποίες και μου στέρησαν πολλούς βαθμούς (ήξερα, βλέπετε, όλες σχεδόν τις απαντήσεις -βλ. ιστορία- αλλά όχι και τον τρόπο καθ' όν έπρεπε να απαντώ); Σίγουρα θα γράψω καλύτερα αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα.
  • Να εγγραφώ στην Φιλολογία πατρών και να παρακολουθήσω όλα τα μαθήματα ηλεκτρονικώς; Εδώ δεν ξέρω κατά πόσον αυτό είναι δυνατόν. Σημειωτέον ότι θα ήθελα ιδανικώς να παρευρίσκομαι σε όλα τα μαθήματα.
  • Να εγγραφώ και να δώσω και πανελλήνιες και, άν περάσω, να διαγραφώ;
  • Να εγγραφώ και να διαβάσω για τις πανελλήνιες... και το εξάμηνο; Πιστεύω ότι έχω χάσει πολλά χρόνια και δεν με παίρνει για άλλα, παρ' ό,τι ξέρω ότι αυτό είναι σχεδόν αδύνατο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι είχα σίγουρη την μετεγγραφή αλλά λόγω των 2.750 μορίων- αν δεν αλλάξει κάτι- δεν γίνεται να πάρω μεταγγραφή.

Παρακαλώ τα φώτα σας!
 

ikigai

Νεοφερμένος

Ο ikigai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μια καλη λυση που δεν ανεφερες: Μην ξεχνας οτι υπαρχει και το 10% για του χρονου! Χωρις να θελω να παρω κανεναν στο λαιμο μου, συνηθως οι βασεις οταν δεν προκειται για σχολες τυπου Ιατρικη, ΗΜΜΥ, Νομικη, πεφτουν. Οποτε θα μπορουσες να παρακολουθησεις ηλεκτρονικα για αυτο το εξαμηνο τουλαχιστον τα μαθηματα απο το Πανεπιστημιο Πατρων και να κανεις το μηχανογραφικο σου για το 10% τον επομενο Ιουλιο
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Δωσε πανελλήνιες αναγκαστικά με ταυτόχρονη εγγραφή σου εκει που περασες, χωρίς να παρακολουθείς. Τα 250 μόρια που σου λείπουν είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα τα έχεις του χρόνου. Είσαι τυχερός στην ατυχία σου γιατί η φιλολογία δεν έχει εργαστηρια συνεπώς δεν θα χρειάζεται να νοικιάσεις τουλάχιστον για τους επόμενους 5-6 μήνες. Εναλλακτικά αν δεν μπορείς να δώσεις πανελλήνιες πάλι κοίταξε την επιλογή της εστίας από το επόμενο έτος (2021-2022) χάνοντας ουσιαστικά το χειμερινό εξάμηνο αν υποθέσουμε ότι όλα θα κυλήσουν όπως πριν τον ιό και τα μαθήματα θα γίνουν δια ζωσης, ένα εξάμηνο είναι θα το αναπληρώσεις. Ταυτόχρονα ήλπιζε και στο 10% αν τελικά δεν ξαναδώσεις.
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Η μετεγγραφη δεν αποτελει επιλογη;
 

user0xd

Νεοφερμένος

Ο user0xd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ikigai, ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. Όπως, όμως, έγραψα δεν με παίρνει να χάσω κι άλλα χρόνια. Πόσο να πέσουν; Γίνεσαι φιλόλογος όντας ουσιαστικά αγράμματος. Τα μόριά μου είναι εξαιρετικώς επισφαλή και δεν μου δημιουργούν την εντύπωση ότι είναι ένα καλό, έστω, στήριγμα. Προς τούτοις είμαι και εξαιρετικώς απογοητευμένος από τους βαθμούς παρόλα τα «ελαφρυντικά» μου.

Άλκη, και εγώ για εγγραφή και πανελλήνιες πηγαίνω προς ώρας. Δεν ξέρω πώς λειτουργούν τα πανεπιστήμια καθόλου, συνεπώς δεν μου αρέσει η ιδέα να χάσω ένα εξάμηνο. Κάνω λίγο σαν μυξο... αυτό και δεν περιμένω να απαντώ χωρίς ουσία. Τα σημεία, στα οποία στέκομαι, είναι δύο. Δεν υπήρξα φοιτητής και ούτε ξέρω κάποιον της ηλικίας μου να φοιτούσε αυτή την περίοδο. Συνεπώς, δεν γνωρίζω άν τα ηλεκτρονικά μαθήματα λειτουργούσαν ή, λ.χ. έπεφτε η σελίδα, σε πέταγε έξω κτλ. Φοβάμαι ότι θα δώσω εξετεστική χωρίς να ξέρω ποια είναι η ύλη. Ακόμη δεν ξέρω άν η παράδοση του εξαμήνου θα ξαναγίνει. Απορία ψάρακλα αλλά απορία. Από την άλλη, απαιδιόδοξος ών, πιστεύω ότι του χρόνου οι σχολές θα ανεβούν. Δηλαδή δεν πάει άλλο. Σήμερα διάβαζα για σκέψεις για όρια των πανεπιστημίων σε μαθήματα κλειδιά δίκην ειδικών βάσεων.

nucomer ΕΚΠΑ 14,550 ΠΑΤΡΑ 11,525, τουτέστιν 3025 μόρια με όριο 2.750.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Το οριο ειναι για τα δικα σου μορια. Ειπες την εχασες για 250 αρα εισαι μεσα στο 2750. Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει με οσα διαβασα
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γιατί δεν μπορείς μετεγγραφή με τα 2750, αφού έχασες για 250 μόλις το τμήμα που θες; Και αναφέρω και το θεσμό της μετακίνησης αν δεν πάρεις μεταγραφή

Το τελευταίο τμήμα για φιλόλογος με το νέο 90% είχε 7,3
 

user0xd

Νεοφερμένος

Ο user0xd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά ανακαλύπτω τον τροχό. Η πρώτη εντύπωση που είχα ήταν αυτή που λέτε. Μετά διάβασα μερικά άρθρα που ανέφεραν ότι αφορούσε τη διαφορά της βάσης τής σχολής β (που πέρασε ο χ) με την α (επιθυμητή). Πείτε μου ότι κάνω λάθος και αρχίζω τις μπύρες.
«Ως «μετακίνηση» νοείται η μετακίνηση ενός φοιτητή σε άλλο Τμήμα άλλου Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. του ίδιου επιστημονικού πεδίου, με αυτό στο οποίο έχει εισαχθεί και εγγραφεί μέσω της επιτυχίας του στις εξετάσεις πανελλαδικού επιπέδου ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑ.Λ. είτε μέσω της άσκησης του δικαιώματος πρόσβασης. Η μετακίνηση, απ' ό,τι καταλαβαίνω, αφορά άλλο τμήμα (λ.χ. φιλοσοφική) και άν την είχα συμπληρώσει στο μηχανογραφικό.
Συγγνώμη για το μπέρδεμα αλλά η κάθε σελίδα έχει αποκλίσεις. Εμένα με ενδιαφέρει μόνο η Αθήνα. Δέν είμαι 18 δυστυχώς, έχω πολλά έξοδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
ikigai, ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. Όπως, όμως, έγραψα δεν με παίρνει να χάσω κι άλλα χρόνια. Πόσο να πέσουν; Γίνεσαι φιλόλογος όντας ουσιαστικά αγράμματος. Τα μόριά μου είναι εξαιρετικώς επισφαλή και δεν μου δημιουργούν την εντύπωση ότι είναι ένα καλό, έστω, στήριγμα. Προς τούτοις είμαι και εξαιρετικώς απογοητευμένος από τους βαθμούς παρόλα τα «ελαφρυντικά» μου.

Άλκη, και εγώ για εγγραφή και πανελλήνιες πηγαίνω προς ώρας. Δεν ξέρω πώς λειτουργούν τα πανεπιστήμια καθόλου, συνεπώς δεν μου αρέσει η ιδέα να χάσω ένα εξάμηνο. Κάνω λίγο σαν μυξο... αυτό και δεν περιμένω να απαντώ χωρίς ουσία. Τα σημεία, στα οποία στέκομαι, είναι δύο. Δεν υπήρξα φοιτητής και ούτε ξέρω κάποιον της ηλικίας μου να φοιτούσε αυτή την περίοδο. Συνεπώς, δεν γνωρίζω άν τα ηλεκτρονικά μαθήματα λειτουργούσαν ή, λ.χ. έπεφτε η σελίδα, σε πέταγε έξω κτλ. Φοβάμαι ότι θα δώσω εξετεστική χωρίς να ξέρω ποια είναι η ύλη. Ακόμη δεν ξέρω άν η παράδοση του εξαμήνου θα ξαναγίνει. Απορία ψάρακλα αλλά απορία. Από την άλλη, απαιδιόδοξος ών, πιστεύω ότι του χρόνου οι σχολές θα ανεβούν. Δηλαδή δεν πάει άλλο. Σήμερα διάβαζα για σκέψεις για όρια των πανεπιστημίων σε μαθήματα κλειδιά δίκην ειδικών βάσεων.

nucomer ΕΚΠΑ 14,550 ΠΑΤΡΑ 11,525, τουτέστιν 3025 μόρια με όριο 2.750.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Μια χαρα θα καταλαβεις και στα ονλινε μαθηματα οπως επισης αν δεν παρακολουθησεις καθολου το δευτερο εξαμηνο δεν θα υπαρξει προβλημα νομιζω θα κανεις λιγο παραπανω διαβασμα και θα τα βγαλεις τα μαθηματα μην ανησυχεις αλλοι χρωστανε 20 και 30 και τα βγαζουν σε ενα ετος εσυ το πολυ να χρωστας 4-5 θα τα βγαλεις ευκολα. Εγω θα προτεινα να μην επικεντρωθεις στην σχολη αλλα στις πανελληνιες μην βαλεις δυο πραγματα στο μυαλο σου. Την σχολη την εχασες για 250 μορια δηλαδη τιποτα και χωρις φροντιστηριο κιολας, νομιζω εισαι ηδη μεσα αν αποφασισεις να δωσεις ξανα πανελληνιες και αν αρχισεις διαβασμα απο τωρα. Μπορει τωρα να στα λεω χωρις καποιο λογο γιατι δικαιουσαι μετεγγραφη. Δεν ξερω τι παιζει με τα νεα μετρα μετεγγραφων δεν εχω παρακολουθησει ολα αυτα στα γραφω υπο την προυποθεση οτι δεν την δικαιουσαι οπως λες.
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά ανακαλύπτω τον τροχό. Η πρώτη εντύπωση που είχα ήταν αυτή που λέτε. Μετά διάβασα μερικά άρθρα που ανέφεραν ότι αφορούσε η διαφορά τη βάση τής σχολής β (που πέρασε ο χ) με την α (επιθυμητή). Πείτε μου ότι κάνω λάθος και αρχίζω τις μπύρες.
3. Ποια είναι η βάση μετεγγραφής;

Ως «βάση μετεγγραφής» θεωρείται ο αριθμός των μορίων, ο οποίος προκύπτει από τον αριθμό των μορίων της βάσης εισαγωγής κάθε Τμήματος Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α., αφαιρουμένου του αριθμού των δύο χιλιάδων επτακοσίων πενήντα (2.750) μορίων.

Ένας φοιτητής ο οποίος συγκέντρωσε 13.000 μόρια και επιθυμεί να σπουδάσει Φυσικός, σύμφωνα με τις βάσεις του 2020 θα μπορούσε να εισαχθεί στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών (βάση εισαγωγής του εν λόγω Τμήματος 12.836 μόρια). Εάν ο φοιτητής θέλει να μετεγγραφεί στο Τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ, τότε καθώς η απόσταση των μορίων που έχει συγκεντρώσει από τη βάση εισαγωγής του Τμήματος Φυσικής του ΕΚΠΑ (βάση εισαγωγής 15.417) είναι μικρότερη από 2750 μόρια, έχει τη δυνατότητα να αιτηθεί μετεγγραφής σύμφωνα με τα οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια.

Εάν ένας άλλος φοιτητής ο οποίος επιθυμεί να σπουδάσει Φυσικός, συγκεντρώνει 12.500 μόρια τότε εισάγεται στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων ή του Πανεπιστημίου Κρήτης με βάση τις περσινές βάσεις, και μπορεί να αιτηθεί μετεγγραφής για τα Τμήματα Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών και του ΑΠΘ για τα οποία ικανοποιείται η βάση μετεγγραφής ενώ δεν μπορεί να αιτηθεί μετεγγραφής στο Τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ καθώς η απόσταση των μορίων που συγκέντρωσε από τη βάση εισαγωγής του εν λόγω Τμήματος είναι 2917 μόρια δηλαδή πάνω από το όριο/προϋπόθεση (βάση εισαγωγής) των 2.750 μορίων.

Αρα ναι, στείλε την μπύρα στην Πάτρα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εναλλακτικά και σοβαρά, επειδή οι εστίες δεν νομίζω να ανοίξουν για το χειμερινό εξάμηνο, με ένα τηλέφωνο στη γραμματεία της σχολής θα μάθεις αν τα μαθήματα θα γίνουν εξ αποστάσεως ή οχι. Από το επόμενο βλέπεις τι θέλεις να κάνεις. Ακόμα και η επιλογή να ξαναδώσεις θα είναι εφικτή
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Συμπληρώνω θαρρώ ότι το φιλολογίας Πάτρας είναι άλλο τμήμα με το φιλολογίας Αθήνας (για την παράθεση περί μετακίνησης)... Δεν λέει απαραίτητα άλλο τμήμα άλλου γνωστικού αντικειμένου (αν και φιλόλογος και φιλόσοφος.. ΠΕ φιλολόγων ανήκουν αμφότερα)
 

user0xd

Νεοφερμένος

Ο user0xd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
VouDou και το αρχαιολογίας σε κάνει φιλόλογο. Οι φιλολογίες συνδέονται με τις φιλολογίες κτλ. Συγγνώμη άν λέω βλακώδη πράγματα αλλά τη βλακεία του κάποιος πρέπει να την δείχνει μπας και βρεθεί κάποιος και του το επισημάνει. Την ανοχη σας...
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
VouDou και το αρχαιολογίας σε κάνει φιλόλογο. Οι φιλολογίες συνδέονται με τις φιλολογίες κτλ. Συγγνώμη άν λέω βλακώδη πράγματα αλλά τη βλακεία του κάποιος πρέπει να την δείχνει μπας και βρεθεί κάποιος και του το επισημάνει. Την ανοχη σας...
Ουσιαστικά μιλάει για την περίπτωση μετακίνησης αντι για μετεγγραδης που υποθέτω γενικότερα δεν σε ενδιαφέρει.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Σωστά το είπες. Πολλά τμήματα σε κάνουν πε Φιλολόγων, όχι μόνο το φιλολογίας.

Παρεμπιπτόντως, η προκήρυξη διορισμών στη Δβθμια 2γε/2019 είναι τώρα στη διεκπεραίωση των ενστάσεων και αναμένεται το 2021+2022 να γίνουν οι 5000+5000 διορισμοί. Δεν ξέρω πόσα χρόνια μετά για τους επόμενους... (Αιτία θαρρώ που τα τμήματα φιλολόγων έπιασαν πάτο στις βάσεις)
 

user0xd

Νεοφερμένος

Ο user0xd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ σε όλους. Με μια ψύχραιμη ματιά στο «Ως «βάση μετεγγραφής» νοείται ο αριθμός των μορίων, ο οποίος προκύπτει από τον αριθμό των μορίων της βάσης εισαγωγής κάθε Τμήματος Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α., όπως ορίζεται στην περ. γ΄, αφαιρουμένου του αριθμού των δύο χιλιάδων επτακοσίων πενήντα (2.750) μορίων.» φαίνεται ότι μένω Αθήνα. Συγγνώμη για τον χρόνο σας και ευχαριστώ για την κατανόηση!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top